Non Bakteriyel var mı yok mu?

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
Emin
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Non Bakteriyel var mı yok mu?

Mesaj gönderen Emin »

Bütün makalelerde kronik prostatitin yüzde 90 indan fazlasının nonbakteriyel olduğu geçiyor.Ancak forumda prostatitsen bakteri vardır diye yazılar var.Bilimsel çalışmalara makalelere mi inanalım yoksa burdaki bikac kisinin tecrübelerine mi? Bakteri arayıp bulucaz diye yaptırdıgimiz pcr isleminin maliyeti ortada ve bunun maddi olarak hastaları istismar konusu edildiğinide duyuyorum.Kontaminasyon,labaratuarlarin ne denli düzgün çalıştığı konularına girmiyorum zaten. Diger bir husus forumda en çok adı geçen Zafer hoca madem lökosit varsa bakteri var deyip antibiyotik tedavisi uyguluyor neden kültür için hastaları yönlendirmiyor,buna göre duyarlı antibiyotiği kullandirmiyor? Başlı basina çelişki değil mi bu.Antibiyotik kullanımı bu kadar basit bir olay mı,forumda bir çok insanda antibiyotik direnci gelişiyor belki de gereksiz antibiyotik kullanimindan.Tecrubeler elbette önemlidir ancak kanıt düzeyi açısından makalelerin gerisindedir.Bir bakteri arayipta bulucaz diye belki de boş yere maddi psikolojik ve bence en önemlisi zaman kaybı yaşıyoruz.
blackrow67

Re: Non Bakteriyel var mı yok mu?

Mesaj gönderen blackrow67 »

Çok fazla antibiyotik kullanımı gerçekten söylediğiniz gibi vücudun direncini artırıyor. Bu hastalıkta akut aşamadaysanız kurtulma şansınız yüksek. Misal ben bir hastaneye gittim rektal muayene yapmadan tanılara göre prostatitsin dediler. Lakin hiç akut durumu yaşamadım. O gün bu gündür doktor doktor geziyorum. İdrar, kan tertemiz. Lakin prostatta kireçlenme gözüküyor bir tarafında. Son gittiğim doktor gerçekten iyi biri ve ilgili birisi. Son antibiyotiği kullanıyorum. Ben ilişki yaşamadığım için muhtemelen non bakteriyel yada sadece bir kireçlenme.
Emin

Mesaj gönderen Emin »

Nonbakteriyel sebepleri idrar tutma,intra prostatic reflü,aşırı mastürbasyon,soğuktan etkilenme vs .Bircok insandan sebepler belli aslinda.Durum böyleyken antibiyotik kullanımı eğer nonbakteriyelseniz çok gereksiz.Belki çok dayanamadığıniz dönemler olur eyvallah binde bir kullanırsınız.
blackrow67

Emin yazdı:Nonbakteriyel sebepleri idrar tutma,intra prostatic reflü,aşırı mastürbasyon,soğuktan etkilenme vs .Bircok insandan sebepler belli aslinda.Durum böyleyken antibiyotik kullanımı eğer nonbakteriyelseniz çok gereksiz.Belki çok dayanamadığıniz dönemler olur eyvallah binde bir kullanırsınız.
Size bu tanıyı kim koydu? Hiç ultrasonla prostatınıza baktımı
Emin

Mesaj gönderen Emin »

Batin(karın) ultrason bakıldı,rektal muayene yapıldı.Sizde transrektal mi yapıldı USG?
hepten

Mesaj gönderen hepten »

Yüzde doksan diye bir oran yok
Prostatit hastaları üzerinde yapılan tetkiklerde prostat biyopsisinde yüzde 60 oranında bakteriyel durum tespit edilmiş
Emin

Mesaj gönderen Emin »

Varsa çalışmayı paylaşabilir misiniz?
hepten

Mesaj gönderen hepten »

Emin yazdı:Varsa çalışmayı paylaşabilir misiniz?

https://tr.pdfdrive.com/search?q=Prosta ... &more=true

İlk iki pdf nin birinde yazıyordu....
İkisinide okumak lazım çok önemli bilgiler içeriyor
İyi günler
Emin

Mesaj gönderen Emin »

Çalışmayı yanlış incelediniz sanırım.Bahsettiginiz 2 çalışmaya baktım.Bahsettiginiz durum " kronik bakteriyel prostatit tanısı almış hastalarin %60 inda,yapılan prostat biyopsilerinde elde edilen dokuların kültüründe pozitiflik (ilk mikroorganizma ile aynı tipte) saptamışlardır" olarak var,başka hiçbir yerde yüzde 60 ifadesi gecmiyor
Mrshadow

Mesaj gönderen Mrshadow »

idrar reflusu de olsa, soguktan da etkilense sebep.bakteriyeldir.
idrar reflusu olmustur, idrardaki patojenler (cok fazla var) gider siteril ortamda enfeksiyon yapar, keza usutme de oyle, direnc duser normalde hastalik yapmayan mikroorganizmalar enfeksiyon olusturur.
bence alayi bakteriyeldir.
digerleri pelvik agri sendromu ceker. kas gevsetici ilaclar, alfa blokerler bu nedenle iyi gelir
Ali1453
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen Ali1453 »

Mrshadow yazdı:idrar reflusu de olsa, soguktan da etkilense sebep.bakteriyeldir.
idrar reflusu olmustur, idrardaki patojenler (cok fazla var) gider siteril ortamda enfeksiyon yapar, keza usutme de oyle, direnc duser normalde hastalik yapmayan mikroorganizmalar enfeksiyon olusturur.
bence alayi bakteriyeldir.
digerleri pelvik agri sendromu ceker. kas gevsetici ilaclar, alfa blokerler bu nedenle iyi gelir
Bakteri bulamayınca non bakteri yok öyle birşey TR bakteri bulamayan gürcicistanda nasıl buluyorlar demekki non bakteri diye birşey yok bu agrıların sebebi var
ahmetbey
Hastalık Başlangıç Yılı: 2007

Mesaj gönderen ahmetbey »

Arkadaşlar bence bu hastalıkta aylarca antibiyotik kullananlar yanlış yapıyor 1 kutu antibiyotik bence yeterli mikrobu öldürür ancak prostat hassas organ olduğundan hasarlı doku olarak kalıyor nüks olayları tamamen mast hücrelerinden kaynaklanıyor lökosit çıkması bu yüzden bir arkadaş bu mast hücresi olayini yazmıştı ben hak verdim ağrıların olması sinirsel bence hastalık uzun sürüyor sadece iyilesme süreci yavas olunca ama en sonunda iyileşince yaptıklarından dolayı iyileştiğini düşünüyor
blackrow67

ahmetbey yazdı:Arkadaşlar bence bu hastalıkta aylarca antibiyotik kullananlar yanlış yapıyor 1 kutu antibiyotik bence yeterli mikrobu öldürür ancak prostat hassas organ olduğundan hasarlı doku olarak kalıyor nüks olayları tamamen mast hücrelerinden kaynaklanıyor lökosit çıkması bu yüzden bir arkadaş bu mast hücresi olayini yazmıştı ben hak verdim ağrıların olması sinirsel bence hastalık uzun sürüyor sadece iyilesme süreci yavas olunca ama en sonunda iyileşince yaptıklarından dolayı iyileştiğini düşünüyor
Nüks olayı tamamen iyileştiğimizi zannedip beslenmeyi yine eskiye çevirme ile de alakalı olabilir. Nüks olanlara sormak lazım.
ABittersweetLi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

Olayı özetlemek gerekirse bakteriyel prostatit olduğu gibi bakteriyel olmayan prostatitte var.zaten çoğu bakteriyel prostatitte bakteri temizledikten sonra bakteriyel olmayan prostatite dönüyor.yani bakteri olmadan iltihaplanma durumu oluyor.inflamasyon durumu oluşuyor da diyebiliriz.bu inflamasyon durumu bir neden değil bir sonuç.yani oradaki bozulan yapı inflamasyona neden oluyor.öyle olunca da o bozulan yapı düzelmeden inflamasyonda düzelmiyor.

Bozulan yapının düzeltilmesi için bir ilaç yok.sadece sabırlı olup beklemek gerekiyor.bazımızda büyük oranda düzeliyor bazımızda da az oranda düzelme oluyor.

Nonbakteriyel prostatit aslında inflamasyondur.iltihaplanma vardır ama bakteri yoktur.o yüzden habire antibiyotik kullanılmaz.pcr yaptırmaya da hiç gerek yok.tamamen para tuzağı.ayrıca bi zamanlar başlık açmıştım.ödem için buz tedavisi diye.ödemli yerler için önerilen yegane tedavidir.biriside yazmıştı kronik durumlarda olmaz diye.alakası yok.kronik durumlarda da uygulanıyor.bizzat doktordan öğrendim.

Denek istediğim hayatınızı dikkatli yaşayın.kinolon grubu olan antibiyotikten de uzak durun.çünkü zehir.daha kaç defa diyeceğiz bilmiyorum.
bb544
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen bb544 »

ABittersweetLi yazdı:Olayı özetlemek gerekirse bakteriyel prostatit olduğu gibi bakteriyel olmayan prostatitte var.zaten çoğu bakteriyel prostatitte bakteri temizledikten sonra bakteriyel olmayan prostatite dönüyor.yani bakteri olmadan iltihaplanma durumu oluyor.inflamasyon durumu oluşuyor da diyebiliriz.bu inflamasyon durumu bir neden değil bir sonuç.yani oradaki bozulan yapı inflamasyona neden oluyor.öyle olunca da o bozulan yapı düzelmeden inflamasyonda düzelmiyor.

Bozulan yapının düzeltilmesi için bir ilaç yok.sadece sabırlı olup beklemek gerekiyor.bazımızda büyük oranda düzeliyor bazımızda da az oranda düzelme oluyor.

Nonbakteriyel prostatit aslında inflamasyondur.iltihaplanma vardır ama bakteri yoktur.o yüzden habire antibiyotik kullanılmaz.pcr yaptırmaya da hiç gerek yok.tamamen para tuzağı.ayrıca bi zamanlar başlık açmıştım.ödem için buz tedavisi diye.ödemli yerler için önerilen yegane tedavidir.biriside yazmıştı kronik durumlarda olmaz diye.alakası yok.kronik durumlarda da uygulanıyor.bizzat doktordan öğrendim.

Denek istediğim hayatınızı dikkatli yaşayın.kinolon grubu olan antibiyotikten de uzak durun.çünkü zehir.daha kaç defa diyeceğiz bilmiyorum.
Longidaza 3000 fitil hakkında ne düşünüyorsun prostata cok iyi geldigi yazıyor ödüldüde var galiba
Allah büyük :roll:
ABittersweetLi

bb544 yazdı:
ABittersweetLi yazdı:Olayı özetlemek gerekirse bakteriyel prostatit olduğu gibi bakteriyel olmayan prostatitte var.zaten çoğu bakteriyel prostatitte bakteri temizledikten sonra bakteriyel olmayan prostatite dönüyor.yani bakteri olmadan iltihaplanma durumu oluyor.inflamasyon durumu oluşuyor da diyebiliriz.bu inflamasyon durumu bir neden değil bir sonuç.yani oradaki bozulan yapı inflamasyona neden oluyor.öyle olunca da o bozulan yapı düzelmeden inflamasyonda düzelmiyor.

Longidaza 3000 fitil hakkında ne düşünüyorsun prostata cok iyi geldigi yazıyor ödüldüde var galiba
bir bilgim yok.erişimi olan alıp deneyebilir.
orhan
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen orhan »

Tesekkurler kardesim en guzel aciklamalardan biri olmus
Ali1453
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen Ali1453 »

ahmetbey yazdı:Arkadaşlar bence bu hastalıkta aylarca antibiyotik kullananlar yanlış yapıyor 1 kutu antibiyotik bence yeterli mikrobu öldürür ancak prostat hassas organ olduğundan hasarlı doku olarak kalıyor nüks olayları tamamen mast hücrelerinden kaynaklanıyor lökosit çıkması bu yüzden bir arkadaş bu mast hücresi olayini yazmıştı ben hak verdim ağrıların olması sinirsel bence hastalık uzun sürüyor sadece iyilesme süreci yavas olunca ama en sonunda iyileşince yaptıklarından dolayı iyileştiğini düşünüyor
Ahmet bey enfeksiyoncu dr tamer sami pelitli bana 2017 ortalarında 30 targocid serum ve stapfine 15 oral tablet çiflosin 15 gün verdi başka türlü bu bakteri ölmez dedi ve bir dahada çıkmaz dedi alfa hemolitik st. Bakterisiydi ve 3 yıl oldu çıkmadı temiz verilen tesler antibiyogramlar bakteriler lokositler bunları göz artı edemeyiz
Sonuçta bir dr hatta bana dedi 30 yıllık doktorum nasıl sen yaptıgın işten anlıyorsan bu bizim işimiz dedi. Bakyeriler olması gereken yerde olacak bunlar bagırsak ,bogaz, burun vajina ,anüs oralarda olur buralarda sıkıntı yaratmaz demişti.üç beş igneyle olmuyor çok sabrettim tadavinin faydası oluyor ama zamanda geçmesi lazım çok yavaş ilileşen hastalık bal bile yendigi zaman 2 ay sonra etkisini gösteriyormuş
Emin

Mesaj gönderen Emin »

Olaya fizyoterapi açısından bakarsak bence de ödemli alana buz koyulmali ancak prostatin anatomisine çok hakim olmadığım için buzun prostatta sakıncaları var mı iyi araştırmak lazım.Burda önemli olan sanırım buzu tutma süresi olmalı fiziksel terapi ajanı olarak buz 12 dkdan fazla tutulmaz çünkü ardından ısı etkisi başlar
ahmetbey
Hastalık Başlangıç Yılı: 2007

Mesaj gönderen ahmetbey »

Size katılıyorum doktordan doktora tedavi farkediyor bazı doktorların parayı düşündüğünü de düşünüyorum hastayı müşteri gözü ile görüyorlar kendim de veteriner hekimiyim 7 günden fazla hicbir hayvana antibiyotik uygulamadım bugüne kadar daha fazla kullandirip da hicbir hayvanın iyileştiren veteriner de görmedim prostatta da antibiyotik kullandıktan sonra inflamasyon kalıyor diye düşünüyorum onun iyileşmesi zaman alıyor nacizane kendi fikirlerimdir
ABittersweetLi

inflamasyon oluşması için o bölgenin hasarlı olması gerekiyor.durup dururken inflamasyon olmaz.önce bölge hasar alacak sonrada bu hasarlı bölge inflamasyona neden olacak.

hasarlı bölge (neden) = inflamasyon (sonuç)

o yüzden kronik prostatitte şu anda bazı doktorlar tarafından tedavi iltihap dağıtıcı ilaçlar ile yapılıyor.adam zamanında antibiyotik kullanmış.bakteriyi öldürmüş.sonra herhangi bir nedenden dolayı rahatsızlık yaşıyor.bunun içinde antibiyotiğe gerek yok.her eczaneden alınabilecek iltihap gidericiler ile tedavi edilebilir.hasarlı bölge için bir ilaç yok.mesela kronik gastritin tedavisi yok.sadece baskılanıyor.mide yapısı,boğaz yapısı,prostatit yapısı aynı.zaten biri için tamamen iyileştirici tedavi bulunursa otomatikman diğerleri için de kullanılabilecek.
Mrshadow

hasarli dokuda inflamasyon olusmazzzzzzz ...
hasarli dokuda bakteriler daha cabuk cogalir o ayri bir konu. daha cabuk enfekte olur bu ayri konu ama prostat gibi steril bir yapida bakteri yoksa inflamasyon hasardan olusmaz.

vucudun oraya iltihap basmasi icin sebep gerekli.
ABittersweetLi

hayatında cinsel ilişkiye girmeden prostatit olduğunu söyleyenler hangi bakteriden prostatit oluyor? vücutta hangi bölgeyi zorlarsan o bölgede inflamasyon oluşur.mesela sporcu hastalığı olan tendinit hangi bakteriden dolayı oluşuyor.insanlar aşil tendiniti hangi bakteriden oluyor.o bölgeyi zorladın mı orada hasara bağlı inflamasyon oluşur.bu zaten tıbbi bir şey.hangi doktora sorarsanız size söyler.

mesela bende kronik farenjit vardı.boğaz yapısı bozulduğu için orada inflamasyon oluşuyordu.o da sürekli rahatsızlık hissine neden oluyordu.en son bir doktora gittim.boğazdaki hasarlı yapıyı kimyasal bir madde kullanarak yeniledi.şimdi inflamasyon oluşmuyor.eğer inflamasyon hasarlı yapıya neden olsaydı tedavi işe yaramazdı.

prostat da ki durumda böyle.ben inflamasyon konusundaki fikrimi söylemedim.bu fikir değil.tıbbi bir gerçek.hasarlı dokuda inflamasyon oluşmaz diyen bu durumu kanıtlarsa tıpta yeni bir şey bulmuş olur.bu iş nobel almaya kadar gider :)
Emin

Mesaj gönderen Emin »

Bence sizin önce inflamasyonun mekanizmasini ve sebeplerini ogrenmeniz lazım.İnflamasyon vücut için gerekli bir durumdur.İnflasmayonun sebebi sadece bakteri değildir.İnflamasyon yaralanma,yanlış beslenme,aşırı egzersiz vb durumlardan oluşabilir.İnflamasyon vucudun kendini tamir etmesi için gerekli ilk basamaktir.Soyle bir ornek vereyim,çok ağır bir yukle veya asiri tekrar ile ağırlık çalıştınız ve kolunuzda tendonlar zarar gördü.Buna tendinit diyoruz.Burda bakteri var mı hayır yok.Bolgenin iyileşmeye başlaması için inflamasyon süreci başlar inflamatuar hücreler dokuda ödem kanlanma ısı artışı gibi tepkiler verir.İste burda vücut bu tepkileri algılayıp iyileşme ve büyüme faktorlerini bölgeye göndererek dokuyu tamir etmeye başlar.Kolunuzu kirdiginiz zaman akut evrede yine inflamasyon süreci başlar,ardından iyileşme süreci devreye girer.Boylece iyilesirsiniz.Ancak inflamasyon uzun vadede düşük düzeyde surekli devam ederse buna kronik inflamasyon denir.İnflamasyon vücudun kendini tamir etmesi için gerekli bir mekanizma ancak bu uzun surmemeli.Olaya prostat açısından bakarsak,uzun vadede aşırı masturbasyon yaptınız prostata hasar veriyorsunuz sonuç yine prostatit.Mesanenizi tam bosaltamiyorsunuz, burda sürekli idrarin olması yine iltihap başlatır.İdrarin bulunması başlı başına bir iltihap nedenidir.İdrarda bakteri olmasına gerek yok.
Burdan yola çıkarak asıl söylemek istediğim konu sudur.Hayatinda hiç cinsel ilişki yasamamis insanlara bakteri var ki orda iltihap oluşuyor diyerek maddi açıdan zarar veriyorsunuz.İnsanlar test sonuçlarında bakteri bulamadikca baska doktor başka hastane başka labaratuvar arayıp duruyor.Gidiyor boş yere bircogu pcr testi yaptırıyor.Bunlarin arasında ogrenci olan,elindeki son parayı teste veren insanlar var.
Turkiyede bulunmayan Gürcistan'da bulunuyor diyerek bir kisi üzerinden verilen örnekler bilim açisindan ehemmiyeti yoktur.Arada yaşanan süreçleri hiçbirimiz bilmiyoruz,ortada gözlemsel bir çalışma yok sonuçta.
Mrshadow

ABittersweetLi yazdı:hayatında cinsel ilişkiye girmeden prostatit olduğunu söyleyenler hangi bakteriden prostatit oluyor? vücutta hangi bölgeyi zorlarsan o bölgede inflamasyon oluşur.mesela sporcu hastalığı olan tendinit hangi bakteriden dolayı oluşuyor.insanlar aşil tendiniti hangi bakteriden oluyor.o bölgeyi zorladın mı orada hasara bağlı inflamasyon oluşur.bu zaten tıbbi bir şey.hangi doktora sorarsanız size söyler.

mesela bende kronik farenjit vardı.boğaz yapısı bozulduğu için orada inflamasyon oluşuyordu.o da sürekli rahatsızlık hissine neden oluyordu.en son bir doktora gittim.boğazdaki hasarlı yapıyı kimyasal bir madde kullanarak yeniledi.şimdi inflamasyon oluşmuyor.eğer inflamasyon hasarlı yapıya neden olsaydı tedavi işe yaramazdı.

prostat da ki durumda böyle.ben inflamasyon konusundaki fikrimi söylemedim.bu fikir değil.tıbbi bir gerçek.hasarlı dokuda inflamasyon oluşmaz diyen bu durumu kanıtlarsa tıpta yeni bir şey bulmuş olur.bu iş nobel almaya kadar gider :)
kimyasal bir madde ile dokuyu onarma ifadesini ben yeni duydum
şimdi herkesin anlayabileceği tarzda anlatacağım

inflamasyon dediğimiz beyaz kan hücreleri neden ve niye salınır ona bakalım önce.
iltihap dediğimiz bu hücreler bir yerde savaş varsa, bir sıkıntı varsa salınır.
bakteriyel bir durum vardır , vucut lokosit hücrelerini gönderir, orayı iltihapla kaplar, bakterilerin kolay üremesini önler.
ayrıca bir yara bere vardır yine orayı koruma amaçlı lokositi gönderir. Örneğin düştünüz elinizde yara oluştu, iltihaplandı. bu aylarca devam etmez, vucut orayı skar denilen yara izi şeklinde kalsiyum ile kaplar. daha sonra dokunun yapısına bağlı olarak hücreler yenilenir eski halini alır ya da skar dokular kalır. skarlarda bildiğimiz hücre dokuları olmadığı için daha basit mikroorganizma ürer, çünkü kan akışı yeterince sağlanmaz.

Ama sen diyorsun ki, antibiyotik kullandın. bakteri kalmadı, iyileşme sağlandı. hala vücut oraya lokosit hücrelerini gönderir. ben de diyorum ki, iyileşme dediğimiz olay ya skar ile kaplanmadır, ya da hücre yenilenmesi ile tamamen yenilenmedir.
bu iki olayda da vucut oraya lokosit göndermez. Göndermesi için 2 süreç gerekir
1- oto-immun rahatsızlık.
2- enfeksiyon kapma