İbuprofen hakkinda kısırlik yaptigi iddiasi...

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

İbuprofen hakkinda kısırlik yaptigi iddiasi...

Mesaj gönderen kadir »

Fransız ve Danimarkalı bilim insanlarının yaptığı "ibuprofen içeren ilaçlar kısırlık yapıyor" iddiası üzerine Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Bilimsel Farmakovijilans Komisyonu bir açıklama yaptı,

Birçok ilaçta etken madde olarak kullanılan 'ibuprofen' üzerinde Fransız ve Danimarkalı bilim insanlarının yaptığı araştırmanın basında yer almasının ardından Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan bir açıklama yapıldı. Açıklamada erkeklerde başta kısırlık olmak üzere bir çok sağlık sorununa neden olduğu tespit edilen etken madde ibuprofen hakkındaki iddiaların değerlendirildiği, bu değerlendirme sonucunda söz konusu maddenin kısırlığa yol açtığı kanısına ulaşılamayacağı sonucuna varıldığı açıklandı.

Etken maddesi ibuprofen olan ilaçlarda kısırlık tehlikesi

İktidarsızlık, depresyon ve kas kaybı iddiası

Fransız ve Danimarkalı bilim insanlarının ABDUlusal Bilim Akademisi'nin PNAS dergisinde yayımlanan araştırmasına göre ibuprofen yoğun olarak kullanıldığında testosteron hormonu üretiminin etkilendiği, bunun üzerine de ileri yaşlarda iktidarsızlık, depresyon ve kas kaybına yol açtığı iddia edilmişti. 

Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Bilimsel Farmakovijilans Komisyonu'nun açıklaması şöyle:

"Komisyon toplanarak “ibuprofen etkin maddeli ilaçların erkeklerde kısırlığa yol açtığı” iddialarının kaynağı olan makale ile literatürleri değerlendirmiştir. Bilimsel Komisyon, 14 erkek üzerinde 6 haftalık kullanımı belirten sonuçlardan, ibuprofen etkin maddeli ilaçların kısırlığa yol açtığı kanısına ulaşılamayacağı sonucuna varmıştır.

İlaç devi açıkladı:
'Testosteron düzeyi değişmedi'
Temel amaç olarak kısırlığın değerlendirilmediği çalışmada ilaç kullanımı ile ilgili geçici bir takım hormonal değişikliklerin olduğu, ancak erkeklik hormonunun (testesteron) kandaki düzeyinin değişmediği belirlenmiştir. İddialara yönelik bir önlem alınmasına bu aşamada gerek duyulmamıştır. Konuyla ilgili bilimsel çalışmalar Komisyonumuz tarafından yakından takip edilecektir. Tüm ilaçlarda olduğu gibi ibuprofen etkin maddeli ilaçların da hekim kontrolünde kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur.
osmankul
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Re: İbuprofen hakkinda kısırlik yaptigi iddiasi...

Mesaj gönderen osmankul »

İbuprofende boyle bir sorun varsa propiyonik asit turevi diger ilaclar su an aklima gelen majezik, naproksen ve diger propiyonik asit turevi NSAİ lerinde bu yan etkileri yapiyor olma ihtimali nedir acaba ?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

osmankul kardesim, tabi bahsettiginiz ilaclardada vardir yan etki, olmamasi zaten imkansiz. Bildiginiz gibi kullandigimiz antibiyotiklerin sayilamayacak derecede olasi yan etkileri mevcut. En basit takviyelerde bile yan etkiler var. Hic bir ilac masum degildir. Prospektüs talimatlarindan cikarsaniz her ilac sorun yaratabilir. Yanma ve agrilar icin ben bir ara kısa araliklarla ibuprofen kullandim ve cok faydasini gordum. Forumdada bazi arkadaslar yanma ve agrilarini bu ilacla dindirdi. Tabii bu ilacin herkese iyi gelecegi iddiasinda degilim. Yinede agri ve yanmasi olanlara bu ilaci drlarina recete ettirmesini öneririm.
osmankul
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen osmankul »

Bende 40 gunluk gunluk donemlerle naproksen 550 mg ve 275 mg kullandim. Ozellikle 550 mg kullandigim donemlerde nerdeyse hastaligi unutacaktim diyebilirim. Artik agri siddetlendiginde kullanacagiz.
umutsuz23
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen umutsuz23 »

kadir yazdı:osmankul kardesim, tabi bahsettiginiz ilaclardada vardir yan etki, olmamasi zaten imkansiz. Bildiginiz gibi kullandigimiz antibiyotiklerin sayilamayacak derecede olasi yan etkileri mevcut. En basit takviyelerde bile yan etkiler var. Hic bir ilac masum degildir. Prospektüs talimatlarindan cikarsaniz her ilac sorun yaratabilir. Yanma ve agrilar icin ben bir ara kısa araliklarla ibuprofen kullandim ve cok faydasini gordum. Forumdada bazi arkadaslar yanma ve agrilarini bu ilacla dindirdi. Tabii bu ilacin herkese iyi gelecegi iddiasinda degilim. Yinede agri ve yanmasi olanlara bu ilaci drlarina recete ettirmesini öneririm.
kadir abi özelden yazdım görmedin sanırım.. bu ibuprofen in görsellerde 50 çeşidi var hangisini alacaz ?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

umutsuz23 yazdı:
kadir yazdı:osmankul kardesim, tabi bahsettiginiz ilaclardada vardir yan etki, olmamasi zaten imkansiz. Bildiginiz gibi kullandigimiz antibiyotiklerin sayilamayacak derecede olasi yan etkileri mevcut. En basit takviyelerde bile yan etkiler var. Hic bir ilac masum degildir. Prospektüs talimatlarindan cikarsaniz her ilac sorun yaratabilir. Yanma ve agrilar icin ben bir ara kısa araliklarla ibuprofen kullandim ve cok faydasini gordum. Forumdada bazi arkadaslar yanma ve agrilarini bu ilacla dindirdi. Tabii bu ilacin herkese iyi gelecegi iddiasinda degilim. Yinede agri ve yanmasi olanlara bu ilaci drlarina recete ettirmesini öneririm.
kadir abi özelden yazdım görmedin sanırım.. bu ibuprofen in görsellerde 50 çeşidi var hangisini alacaz ?
Ozelden yazdim kardesim...