Laboratuarlardaki tahliller ve guvenirlilik sorunu.

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Laboratuarlardaki tahliller ve guvenirlilik sorunu.

Mesaj gönderen kadir »

Uzun zamandir gozlemledigim kadariyla, laboratuarlardaki tahlillerdeki celiskili bulgular nedeniyle bazi hastalarin yanlis tedavi oldugunu goruyorum. Genellikle orneklerde direncli hastane ve flora bakterileri tesbit edilmesi gundeme kontaminasyon konusunu getiriyor. Lablardaki hijyen sorunu, besiyerlerdeki kalite sorunu ve bilgi yetersizligi yuzunden dogru tahlil yapilamamaktadir. Sizlere tavsiyem bir labla kalmayip en az 3 labta tahlil yaptirip eslestirme yapin çek edin. Asiri sekilde kontaminasyon olayi yasaniyor. Bunlara dikkat edelim. Yanlis tedavi olmayalim. Bu tahllilleri cek ettikten sonrada lokosit tahliliyle desteklemenizi tavsiye ederim.
huseyin252
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Re: Laboratuarlardaki tahliller ve guvenirlilik sorunu.

Mesaj gönderen huseyin252 »

Kadir abi bu konuda haklısın doğru söylüyorsun tahlilleri yenilememiz lazım
Herkes bir hayat şeçer seçtiği hayatın bedelini öder
toprak12
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen toprak12 »

Tedavi sürecimde en çok aklımda kalan sorulardan biriydi bu, ilaçları ve serumları alırken '' acaba '' diyordum. Örnek olarak medicana da yaptırdığım kültür sonucu : https://i.hizliresim.com/8a37X1.jpg ve aynı gün gelişim lab.da yaptırdığım pcr sonucu : https://i.hizliresim.com/YQa7Vk.jpg Kültürde candida ürerken pcr'da çıkmıyor. Tekrar farklı bir lab ta yaptırdığım kültürde ise hiç üreme olmadı. Bu yüzden kadir abi söylediğin gibi farklı lablarda test yaptırmanın önemi ortaya çıkıyor.
gonore

Mesaj gönderen gonore »

kadir yazdı:Uzun zamandir gozlemledigim kadariyla, laboratuarlardaki tahlillerdeki celiskili bulgular nedeniyle bazi hastalarin yanlis tedavi oldugunu goruyorum. Genellikle orneklerde direncli hastane ve flora bakterileri tesbit edilmesi gundeme kontaminasyon konusunu getiriyor. Lablardaki hijyen sorunu, besiyerlerdeki kalite sorunu ve bilgi yetersizligi yuzunden dogru tahlil yapilamamaktadir. Sizlere tavsiyem bir labla kalmayip en az 3 labta tahlil yaptirip eslestirme yapin çek edin. Asiri sekilde kontaminasyon olayi yasaniyor. Bunlara dikkat edelim. Yanlis tedavi olmayalim. Bu tahllilleri cek ettikten sonrada lokosit tahliliyle desteklemenizi tavsiye ederim.
Abi kültür için mi geçerli yoksa pcr için mi? Pcr yönteminde sıkıntı olmaz galiba hijyene dikkat edilirse ama kültür sonuçları için haklısın bencede... Abi birde prostat masajıyla gelenn sıvıdan yapılan kültürle, penise çubuk sokulup yapılan kültür arasında fark var mı? Çünkü dediğin durum için önce gelişimde çubuktan kültür ve idrardan pcr yaptıracağım, ordan çıkıp prostat sıvısından düzene kültür ve gelişime pcr yaptırcam...2 gelişim farklı olacak abi... 1 gün sonrasında labistanbulda çubuktan kültür yaptırcam abi. Sence mantıklı mı?
:P
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

gonore yazdı:
kadir yazdı:Uzun zamandir gozlemledigim kadariyla, laboratuarlardaki tahlillerdeki celiskili bulgular nedeniyle bazi hastalarin yanlis tedavi oldugunu goruyorum. Genellikle orneklerde direncli hastane ve flora bakterileri tesbit edilmesi gundeme kontaminasyon konusunu getiriyor. Lablardaki hijyen sorunu, besiyerlerdeki kalite sorunu ve bilgi yetersizligi yuzunden dogru tahlil yapilamamaktadir. Sizlere tavsiyem bir labla kalmayip en az 3 labta tahlil yaptirip eslestirme yapin çek edin. Asiri sekilde kontaminasyon olayi yasaniyor. Bunlara dikkat edelim. Yanlis tedavi olmayalim. Bu tahllilleri cek ettikten sonrada lokosit tahliliyle desteklemenizi tavsiye ederim.
Abi kültür için mi geçerli yoksa pcr için mi? Pcr yönteminde sıkıntı olmaz galiba hijyene dikkat edilirse ama kültür sonuçları için haklısın bencede... Abi birde prostat masajıyla gelenn sıvıdan yapılan kültürle, penise çubuk sokulup yapılan kültür arasında fark var mı? Çünkü dediğin durum için önce gelişimde çubuktan kültür ve idrardan pcr yaptıracağım, ordan çıkıp prostat sıvısından düzene kültür ve gelişime pcr yaptırcam...2 gelişim farklı olacak abi... 1 gün sonrasında labistanbulda çubuktan kültür yaptırcam abi. Sence mantıklı mı?
Gonore kardesim,
Steril bir kaba damlatilan prostat sivisindan yapilacak olan kultür, sürüntuden alinan ornekten daha dogru sonuc verir. Pcr de antibiogram yapma şansiniz yok maalesef. Patojen bulundugu taktirde ampirik tedavi olabilirsiniz ancak.
gonore

Mesaj gönderen gonore »

kadir yazdı:
gonore yazdı:
Gonore kardesim,
Steril bir kaba damlatilan prostat sivisindan yapilacak olan kultür, sürüntuden alinan ornekten daha dogru sonuc verir. Pcr de antibiogram yapma şansiniz yok maalesef. Patojen bulundugu taktirde ampirik tedavi olabilirsiniz ancak.
Anladım abi saolasın... 3 kere masaj kültür yaptırıcaz. Abi peki pcr işinide 3 kere mi yaptıralım 1 tane yeterli mi?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Pcr yaptiracaksan yine iki defa ayri labta yaptirmani.tavsiye ederim.
gonore

Mesaj gönderen gonore »

kadir yazdı:Pcr yaptiracaksan yine iki defa ayri labta yaptirmani.tavsiye ederim.
Teşekkürler abi. O zaman ilk gün düzen ve gelişim de 2. günde muhsin hocaya gidip pcr ve de kültür yapılsın. Abi önerebileceğin bir lab var mı yoksa sadece amacımız farklı olması mıdır? Çünkü her hoca prostat sıvısı almıyor ve de lablara ulaştırmak sıkıntı galiba.
gonore

Mesaj gönderen gonore »

Ben bu işi şöyle anladım. Düzen kültür testinde gonore klamidya mikoplazma üreoplazma falan bakıkmıyor. Bunları bulmak için prostat sıvısından 2 kere pcr olunacak...Eğer ordan kesin olan bişey varsa tekrardan sıvıdan kültür istenilecek ama laba belirtcez atıyorum mikoplazma çalısın gibi... Yanlış mıyım?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

gonore yazdı:
kadir yazdı:Pcr yaptiracaksan yine iki defa ayri labta yaptirmani.tavsiye ederim.
Teşekkürler abi. O zaman ilk gün düzen ve gelişim de 2. günde muhsin hocaya gidip pcr ve de kültür yapılsın. Abi önerebileceğin bir lab var mı yoksa sadece amacımız farklı olması mıdır? Çünkü her hoca prostat sıvısı almıyor ve de lablara ulaştırmak sıkıntı galiba.
Tr de maalesef onerebilecegim bir lab yok. Forumda en cok adi gecen lablardan birine gidin yada internetten arastirin. Biruni lab iyi diyorlar ama orada pcr varmi bilmiyorum.
murat222
Hastalık Başlangıç Yılı: 2010

Mesaj gönderen murat222 »

toprak12 yazdı:Tedavi sürecimde en çok aklımda kalan sorulardan biriydi bu, ilaçları ve serumları alırken '' acaba '' diyordum. Örnek olarak medicana da yaptırdığım kültür sonucu : https://i.hizliresim.com/8a37X1.jpg ve aynı gün gelişim lab.da yaptırdığım pcr sonucu : https://i.hizliresim.com/YQa7Vk.jpg Kültürde candida ürerken pcr'da çıkmıyor. Tekrar farklı bir lab ta yaptırdığım kültürde ise hiç üreme olmadı. Bu yüzden kadir abi söylediğin gibi farklı lablarda test yaptırmanın önemi ortaya çıkıyor.

Senin kültür de sıkıntı var mantar antibiyotik le ölmez tam tersi çoğalır sende antibiyotik çalışmışlar kültür de
Antigunfal çalışılmalı
toprak12

murat222 yazdı:
toprak12 yazdı:Tedavi sürecimde en çok aklımda kalan sorulardan biriydi bu, ilaçları ve serumları alırken '' acaba '' diyordum. Örnek olarak medicana da yaptırdığım kültür sonucu : https://i.hizliresim.com/8a37X1.jpg ve aynı gün gelişim lab.da yaptırdığım pcr sonucu : https://i.hizliresim.com/YQa7Vk.jpg Kültürde candida ürerken pcr'da çıkmıyor. Tekrar farklı bir lab ta yaptırdığım kültürde ise hiç üreme olmadı. Bu yüzden kadir abi söylediğin gibi farklı lablarda test yaptırmanın önemi ortaya çıkıyor.

Senin kültür de sıkıntı var mantar antibiyotik le ölmez tam tersi çoğalır sende antibiyotik çalışmışlar kültür de
Antigunfal çalışılmalı
Candida da antibiyogram çalışmadılar antibiyogramın üzerinde “spp aureus” yazıyor farkettiysen bunda çalıştılar,, candidanın tüm türleri için bazen antifungal duyarlı olmuyor ben ilk antifungal ile başladım glabrata türüne dirençli çıktığı için ambisome amfoterasin tedavisi aldım.
Valeri
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen Valeri »

Mavi lab da gardnerella bulundu, gelişimde çıkmadı hangisine güvenip ilaç kullanacağız şimdi :) sağlık sektörü çok rezil Türkiyede
gonore

Mesaj gönderen gonore »

Valeri yazdı:Mavi lab da gardnerella bulundu, gelişimde çıkmadı hangisine güvenip ilaç kullanacağız şimdi :) sağlık sektörü çok rezil Türkiyede
Pcr mı yoksa kültür mü bunun çıktığı yer?
Valeri

Mesaj gönderen Valeri »

Pcr kardeşim, gardnerella kültürde üremiyor
gonore

Mesaj gönderen gonore »

Valeri yazdı:Pcr kardeşim, gardnerella kültürde üremiyor
Teşekkürler kardeşim bilgi için. Acemiyiz 6 hafta daha sabır gerekiyor bakalım
Valeri

Mesaj gönderen Valeri »

gonore yazdı:
Aşırı takıntılı bir insansın hocam sen. Beni yanlış anlama lütfen bu şekilde devam edersen psikolojik sıkıntılar yaşarsın. Hastalık hastası durumundasın şu anda. Lütfen formdan biraz uzaklaşıp kendine birkaç uğraş bul :)
gonore

Mesaj gönderen gonore »

Valeri yazdı:
gonore yazdı:
Aşırı takıntılı bir insansın hocam sen. Beni yanlış anlama lütfen bu şekilde devam edersen psikolojik sıkıntılar yaşarsın. Hastalık hastası durumundasın şu anda. Lütfen formdan biraz uzaklaşıp kendine birkaç uğraş bul :)
Valeri kardeşim,
çok haklısın psikolojim bozuk... Çünkü daha önce sağlık sorunu olan biri değildim. Bu süreçte bu akıntı yanma ağrı, hiv oldum korkusu ve 2 kez konjonktivit oldum baya sarsıldım hepsi 5 ay içinde oldu... Korkum kanser falan oldum mu o yönde.... İşimden istifa etcem bakalım sonra tedavi ve yeni bir hayat kurma sürecine gircem... Fransızca ve ingilizce biliyorum istanbulda iş arıyorum dipnot olsun :)....Yurtdışında iş tecrübem var eğitim üzerine devlet görevlisiyim ama ayrılcam.
toprak12

gonore yazdı:
Valeri yazdı:
gonore yazdı:
Valeri kardeşim,
çok haklısın psikolojim bozuk... Çünkü daha önce sağlık sorunu olan biri değildim. Bu süreçte bu akıntı yanma ağrı, hiv oldum korkusu ve 2 kez konjonktivit oldum baya sarsıldım hepsi 5 ay içinde oldu... Korkum kanser falan oldum mu o yönde.... İşimden istifa etcem bakalım sonra tedavi ve yeni bir hayat kurma sürecine gircem... Fransızca ve ingilizce biliyorum istanbulda iş arıyorum dipnot olsun :)....Yurtdışında iş tecrübem var eğitim üzerine devlet görevlisiyim ama ayrılcam.
Bende çocukluğumdan beri spor yapan yediğime içtiğime dikkat eden belki 2-3 senede bir hastalanan biriydim,,, senin yaşadıklarını buradaki hemen hemen herkes yaşadı,,, 50 ye yakın doktora gittim,,, yüzlerce değişik testler yaptırdım buna hiv 2 kere dahil,,, geceleri uykudan sıçramalar,,,türlü türlü düşünceler kansermiyim ölecekmiyim gibi vesveseler,,, ayak ağrıları, bel ağrıları, baş ağrıları(uyuşma karıncalanma), göz ağrıları, kas ağrıları daha neler neler sonuç mu “0” yani ne testler ne doktorlar (üroloji ve enfeksiyon doktorları hariç) hiçbiri bir işe yaramadı dostum yani kısacası normal bunları yaşaman vücutta enfeksiyon var kolay değil ve bunu baskılaman için psikolojine ve bağışıklığına dikkat etmen gerek, bu rahatszlık sürecinde şunu çok iyi öğrendim ki PSİKOLOJİ PSİKOLOJİ PSİKOLOJİ gerçekten çok önemli ben ne zaman stres yapsam düşüncelere dalsam ağrılarım hemen başlıyor,,, bak şimdi söyleyince bile ağrımaya başladı :)
gonore

Mesaj gönderen gonore »

toprak12 yazdı:
gonore yazdı:
Valeri yazdı: Aşırı takıntılı bir insansın hocam sen. Beni yanlış anlama lütfen bu şekilde devam edersen psikolojik sıkıntılar yaşarsın. Hastalık hastası durumundasın şu anda. Lütfen formdan biraz uzaklaşıp kendine birkaç uğraş bul :)
Valeri kardeşim,
Bende çocukluğumdan beri spor yapan yediğime içtiğime dikkat eden belki 2-3 senede bir hastalanan biriydim,,, senin yaşadıklarını buradaki hemen hemen herkes yaşadı,,, 50 ye yakın doktora gittim,,, yüzlerce değişik testler yaptırdım buna hiv 2 kere dahil,,, geceleri uykudan sıçramalar,,,türlü türlü düşünceler kansermiyim ölecekmiyim gibi vesveseler,,, ayak ağrıları, bel ağrıları, baş ağrıları(uyuşma karıncalanma), göz ağrıları, kas ağrıları daha neler neler sonuç mu “0” yani ne testler ne doktorlar (üroloji ve enfeksiyon doktorları hariç) hiçbiri bir işe yaramadı dostum yani kısacası normal bunları yaşaman vücutta enfeksiyon var kolay değil ve bunu baskılaman için psikolojine ve bağışıklığına dikkat etmen gerek, bu rahatszlık sürecinde şunu çok iyi öğrendim ki PSİKOLOJİ PSİKOLOJİ PSİKOLOJİ gerçekten çok önemli ben ne zaman stres yapsam düşüncelere dalsam ağrılarım hemen başlıyor,,, bak şimdi söyleyince bile ağrımaya başladı :)
Aman abi :) dikkat et.... Ben de ne var daha bilmiyprum bakalım :) %99 prostatit o belli de inşallah diğerler olmasın bu da benim cezam heralde :))
Valeri

Mesaj gönderen Valeri »

Kanser işini geç bir kere, sende pireyi deve yapma :) şu boğazımı halletsem umursayacağım birşey olmayacak benimde