Candida Glabrata

Hastalığın sebep olduğu belirti ve yakınmalara ait soru ve görüşlerinizi bu başlık altında paylaşabilirsiniz.
toprak12
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Candida Glabrata

Mesaj gönderen toprak12 »

Merhaba arkadaşlar yaptırdığım kültür sonucunda ''CANDİDA GLABRATA ÜREDİ'' çıktı.Kültürü bu şekilde çıkan arkadaşlar hangi yolu izledi?
Kc34
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Re: Candida Glabrata

Mesaj gönderen Kc34 »

Az once yabanci kaynakta okudum. Insanin normal florasinda bulunurmus. Genellikle lokalize oldugu yerler genital bolge agiz deri ve sindirim sistemi. Bagisikligi dusuk hastalarda patojen hale gelirmis. Ilk basamak tedavinin flukonazol oldugu yaziyor. Ilacin suresi dozu hakkinda bilgi yok yapacagin en dogru sey enfeksiyoncuya danisman.
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

Sunu da ekliyim benim tedavim bittikten bir bucuk ay sonra yaptirdigim pcr da candida spp cikmisti bin koloni civari enfeksiyoncu bu kadar antibiyotikten sonra olagan karsiladi hatta ilac yazmicakti zorla bir kutu flucan yazdirdim icincd sikayetlerim gecti mi gecmedi zamanla gecti zamanla bagisiklik sistemin dogal floran bunu baskilicaktir. Bu mantar ilaclari antibiyotikten daha zararli karacigeri cok zorlar belirtiyim.
toprak12

Zafer hoca da bana flucan tarzı birşey söyledi telefonda bakalım gittiğimde detaylı olarak konuşacağım.
gokhanyemis

Mesaj gönderen gokhanyemis »

toprak12 yazdı:Merhaba arkadaşlar yaptırdığım kültür sonucunda ''CANDİDA GLABRATA ÜREDİ'' çıktı.Kültürü bu şekilde çıkan arkadaşlar hangi yolu izledi?
Multiplex pct kültürü uygun mu bunun için hocam bende yaptıracağımda kültür denirken ne yaptırayım ne diye geçiyo tam olarak ?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

toprak12 yazdı:Merhaba arkadaşlar yaptırdığım kültür sonucunda ''CANDİDA GLABRATA ÜREDİ'' çıktı.Kültürü bu şekilde çıkan arkadaşlar hangi yolu izledi?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Bu ilac mantar icin genis spektrumlu ve yan etkisi az olan bir ilactir.Drunuza recete ettirebilirsiniz.
LUMEN

Her 50-100 mL flakon, 2 mg/mL flukonazol içerir.

Farmakolojik Özellikleri

LUMEN enjektabl mükokütanöz ve sistemik mantar infeksiyonlarının tedavisinde kullanılan, yan etkisi az, geniş spektrumlu antifungal bir ilaçtır.LUMEN enjektablın mantar hücreleri ile memeli hücreler arası selektifliği yüksek olduğundan toksisitesi daha düşüktür.Oral ve parenteral uygulamadan sonraki farmakokinetikleri eşittir.Lipofilik ve ufak moleküllü olduğu için BOS ve diğer vücut sıvılarına kolay geçer.Eliminasyonu esas olarak böbrekler yolu ile ve fazla değişmeksizin olur. Bu nedenle idrar yollarında güçlü antifungal etkinlik gösterir.

Spektrumu

Candida türleri 
( Candida glabrata )
( Candida albicans )
( Candida krusei ) 
Cryptococcus neoformansAspergillus fumigatusAspergillus flavusBlastomyces dermatitisCoccidioides immitisHistoplasma capsolitumAspergillus nigerMicrosporum canisTrichophyton rubrum
toprak12

gokhanyemis yazdı:
Multiplex pct kültürü uygun mu bunun için hocam bende yaptıracağımda kültür denirken ne yaptırayım ne diye geçiyo tam olarak ?
Pcr’i üreme olmadığı zamanda yaptırılması gerekiyor diye biliyorum benim yaptırdığım normal prostat sıvısından kültür ( Kültür, Aerob, üretral akıntı, izolasyon) diye geçiyor.
toprak12

kadir yazdı:
Bu ilac mantar icin genis spektrumlu ve yan etkisi az olan bir ilactir.Drunuza recete ettirebilirsiniz.
LUMEN

Farmakolojik Özellikleri

LUMEN enjektabl mükokütanöz ve sistemik mantar infeksiyonlarının tedavisinde kullanılan, yan etkisi az, geniş spektrumlu antifungal bir ilaçtır.LUMEN enjektablın mantar hücreleri ile memeli hücreler arası selektifliği yüksek olduğundan toksisitesi daha düşüktür.Oral ve parenteral uygulamadan sonraki farmakokinetikleri eşittir.Lipofilik ve ufak moleküllü olduğu için BOS ve diğer vücut sıvılarına kolay geçer.Eliminasyonu esas olarak böbrekler yolu ile ve fazla değişmeksizin olur. Bu nedenle idrar yollarında güçlü antifungal etkinlik gösterir.

Spektrumu

Candida türleri 
( Candida glabrata )
( Candida albicans )
( Candida krusei ) 
Cryptococcus neoformansAspergillus fumigatusAspergillus flavusBlastomyces dermatitisCoccidioides immitisHistoplasma capsolitumAspergillus nigerMicrosporum canisTrichophyton rubrum
Merhaba kadir abi candida prostat ta neden üreme yapar prostatite sebep olan şey bu mudur ?
Haluk
Hastalık Başlangıç Yılı: 2000

Mesaj gönderen Haluk »

aynen kardesım zaten tek prostatta diil heryere giriyo bakterılere korunak oluyo doku bozuyo adamın amına koyuyo hayatındakı butun boku yapan o yaratık yırmı yıldır savasıyorum hergun inanamıyorum hala gücüne ve yayılma hızına öldürülebilirmi evet ama o kadar coklarki
toprak12

Haluk yazdı:aynen kardesım zaten tek prostatta diil heryere giriyo bakterılere korunak oluyo doku bozuyo adamın amına koyuyo hayatındakı butun boku yapan o yaratık yırmı yıldır savasıyorum hergun inanamıyorum hala gücüne ve yayılma hızına öldürülebilirmi evet ama o kadar coklarki
Merhaba öncelikle geçmiş olsun Sizin prostat sıvınızdada mı candida üredi?
umutcan

Mesaj gönderen umutcan »

toprak12 yazdı:
gokhanyemis yazdı:
Pcr’i üreme olmadığı zamanda yaptırılması gerekiyor diye biliyorum benim yaptırdığım normal prostat sıvısından kültür ( Kültür, Aerob, üretral akıntı, izolasyon) diye geçiyor.
Nerde yaptırmıştınız kültürü
kader48

Mesaj gönderen kader48 »

Candida ile mevzu hakkında doktor bir arkadaşımla bir ara baya sohbet ettik.

Candidanın insanın bağışıklık düzeyini alt üst ettiğini, candida mantarının aşırı üremesinde vücudun bağışıklık sisteminin aşırı düştüğünü ve buna dayanarak vücudun bazı noktalarında fırsatçı enfeksiyonların ortaya çıktığını söylemişti.

Peki dedim. İlaçlar ile öldüremez miyiz bu candidayı İlacı yok mu dedim.???

İlaçları var, fakat öldüremezsin demişti. Biofilm özelliğini en iyi uygulayan zararlı bakterilerin başında Candida gelir. İlaçlara anında biofilm uygular demişti. Hatta vücuda giren diğer bakteriler ile bağ kurarak onlarla biofilm kurarak bir nevi onlarıda koruma altına alır demişti.

Peki dedim. Bunu yok etmek için ilaç kullansak olmaz mı dedim???Bunu yok etmenin en iyi yolu, vücudu uzun bir süre kademeler halinde dengelemek demişti. İlaçlara karşı biofilm ile kendini korumaya alma dediğimiz olayı en iyi uygulayan Candida mantarıdır demişti.

Nasıl dengeleyebiliriz diye sordum.??

İlk başta zararlı bütün patojenleri Candida dahil, aç bırakacaksın, Uzun bir diyet listesi zararlı yiyecek içecekleri komple hayatından çıkaracaksın, candidaları yok edeceksin dedi.insanlar sadece Candida Candida tutturmuş, antibiyotik ilaçların bağırsak duvarlarına zarar verdiğini ver bağırsak duvarlarından tam sindirilmeyen besinlerin kana karışınca işte o anda vücudun bütün sağlık dengesinin alt üst olduğunu söyledi.candidalar senden benden akıllı mikron büyüklüğünde canlı bakteriler dedi. Aç kaldığında, büyük abdestini gördüğünde kendin bile şaşıracaksın bunlar nedir diye dedi.

Peki nasıl anlayacağız öldüğünü dedim???

Sen aç kaldığın zamanlarda bazı anlar gelecek DİE off dediğimiz olayı yaşayacaksın, büyük abdest ile sim siyah katran gibi dışkılar çıkaracak, o candidaları açlıktan öldüreceksin dedi. Taki açlık diyetinde DİE off yaşamayı ne zaman bırakırsan, o zaman candidalar temizlenmiş demektir dedi. Tabi bu demek değildir ki komple kurtuldun, tam olarak temizleyemezsin zaten dedi. her zaman vücudunda olacak ama sen onu büyütmeyeceksin dedi.

Daha sonra yıllardan beri azalmış olan, yararlı bakterileri yerine koyacaksın, koyacaksın ki, vücudun candidaya karşı güçlenip, onları baskı altına alacak dedi. Her antibiyotiğin özellikle hücum ettiği zarar verdiği bazı spesifik yararlı probiyotikler vardır dedi. Hepsine zarar verir. Ama özellikle bazılarına aşırı zarar verir dedi.mesela leblebi gibi içtiğimiz Ciproyu örnek vereyim dedi.

Yararlı bakterilerden;

Enterobacteria spp (Ampisilin de aynı etkiyi yapıyor)
Firinicutes
Proteobacteria
Kısa zincirli yağ asitlerinin azalması.

Bunları yok eder dedi. O zaman bizde yerine koyalım tekrardan dedim.

Zaten sıkıntıda orda başlıyor dedi. Eğer Cipro tarzı florokinolon grubu antibiyotikleri çok kullanırsan, öldürdüğü yararlı probiyotikleri tekrar yerine koyman, çok ama çok zor hatta imkansıza yakın gibi bir durum dedi.

Buda senin bağışıklığını etkileyecek, ve buna bağlı olarak bazı rahatsızlıklarına sebep olacak dedi. Benim şahsi düşüncem, tabiki zararlı bir patojen varsa ilaç kullanacaksın ama, arada vücududa dinlendirmelisin ki, vücudun biraz kendide savaşmayı öğrensin dedi.

Peki dedim. Prostatit nasıl geçecek bana bunu söyle o zaman dedim?

Zaten sıkıntı burada başlıyor dedi. Ama bana sorarsan, kesinlikle bağırsaklar, ve bağışıklık ile alakalı bir durum diye düşünüyorum dedi. Eğer vücudunuzda candidalar belli bir seviyenin üzerine çıkmışsa, zaten içtiğiniz antibiyotikler candidaya öğün olmaktan başka bir işe yaramaz dedi.

Çevremizde bir sürü korunmasız ilişlki yaşayan, anal, oral,vajinal, hatta ilşiki yaşamasan prostatit olanlar var dedi. Hepsinde prostatit oluyor mu hayır dedi.

O yüzden diyet ve yeme içme alışkanlıklarını bir süre değiştir. Vücudunu toparla ondan sonra kullanacaksan ilaç kullanmanı tavsiye ederim dedi.

Herkese çok geçmiş olsun.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

toprak12 yazdı:
kadir yazdı:
LUMEN

Farmakolojik Özellikleri

Spektrumu

Candida türleri 
( Candida glabrata )
( Candida albicans )
( Candida krusei ) 
Merhaba kadir abi candida prostat ta neden üreme yapar prostatite sebep olan şey bu mudur ?
Mrb,
Kronik prostatit patogenezi cesitlilik arz eder.
Kategorize edecek olursak söyle siralamak yerinde olacaktir. Daha onceleride burada birkac defa zikretmistim.
1-Gonokokal prostatit ( Gonore sebep olur)
2- Protozoal prostatit (Tricomonas, gardnerella v.s)
3- Tüberküloz prostatit.
4-Mikotik prostatit ( Candida v.s)
5-Bakteriyel prostatit
6-Miks prostatit ( Bu saydigimiz patojenlerin hepsinin yada bir kacinin prostat icinde enfeksiyona sebep olmasi.)
Prostat doku itibariyle patojenlerin cok sevdigi bir organdir.
Tedavide antibiyotiklerin prostata tam olarak nufuz edememesi bu hastaligi zor kilmaktadir. Uygun ve yeterli dozda antibiyotik kullanilmamasi hastaligin omrunu arttirmakta tedaviyi zorlastirmaktadir.
karbonaterol
Hastalık Başlangıç Yılı: 2003

Mesaj gönderen karbonaterol »

Yaklaşık 15 yıllık dertten sonra son iki seferde ornidazol türevi antibiyotiklerle düzeldim. Sonra nuksetti ve yaklaşık 4 aydır geçmiyordu. Antibiyotik de kullanmama ragmen hem de 1.5 aydır.

Gecen gun sabah biteral iyi geldigi donemde ciltteki lezyonlar icin de flucan kullandigimi hatirladim ve sabah flucan alip içtim. Su anda barsak ve mesanedeki his yuzde 80 azaldi diyebilirim. Ne ilgisi var tesaduf mu acaba cok şaşkınım napmak gerek?

Şu anda ligone com vitex cranberry ekstrakt kullanıyorum. Sadece bir adet 150 mg flucan içtim. Çok iyi geldi.

Anlamı nedir? Devam edeyim mi dozajı nasıl ayarlamaliyim
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

karbonaterol yazdı:Yaklaşık 15 yıllık dertten sonra son iki seferde ornidazol türevi antibiyotiklerle düzeldim. Sonra nuksetti ve yaklaşık 4 aydır geçmiyordu. Antibiyotik de kullanmama ragmen hem de 1.5 aydır.

Gecen gun sabah biteral iyi geldigi donemde ciltteki lezyonlar icin de flucan kullandigimi hatirladim ve sabah flucan alip içtim. Su anda barsak ve mesanedeki his yuzde 80 azaldi diyebilirim. Ne ilgisi var tesaduf mu acaba cok şaşkınım napmak gerek?

Şu anda ligone com vitex cranberry ekstrakt kullanıyorum. Sadece bir adet 150 mg flucan içtim. Çok iyi geldi.

Anlamı nedir? Devam edeyim mi dozajı nasıl ayarlamaliyim
Size iyi gelen ilaci kullanabilirsiniz. Gunluk dozaj prospektuste yaziyor oradan bakin.
karbonaterol
Hastalık Başlangıç Yılı: 2003

Mesaj gönderen karbonaterol »

Teşekkürler gelismelerden sizi haberdar edicem.