Prostatit ilk tanı nasıl konur?

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
NightAngel01
Hastalık Başlangıç Yılı: 2012

Re: Prostatit ilk tanı nasıl konur?

Mesaj gönderen NightAngel01 »

veysel yazdı:
NightAngel01 yazdı:Benim ki ödemli doktorlar ultrasyona ne zaman girse ödem olduğu gözüküyor lokosit ölçtüremedim zafer hocaya gidiyorum temmuzda zatenn aile hekimim sende iltihap olması zor durum yaşın küçük dedi peki bu prostat niye şişiyor
Salla sen o dr.u. 18 yaşındada kronik bakteriyel prostatit olabilirsin. Bu hastalığın yaşla ne akakası var. Ki maalesef burada birçok örneği var.
iğne vuruldum işe yaradı
Aslivorno
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen Aslivorno »

Arkadaşlar merhaba , 32 yasindayim korunmasiz supheli bir iliskiden sonra bu hastalik bende bas gosterdi.doktora gittim sperm , kan , idrar kultur , idrar ,meni testi falan yapildi ve sonrasinda spermde lokosite rastlandi ve uroloji doktorum herhangi bir ilac vermeden beni enfeksiyon hastaliklari doktoruna yonlendirdi.orada da kan testi falan yapti herhangi birsey bulunmadi sadece idrar yollarinda az oranda enfeksiyon var dedi ve cipro ile tek kullanimlik bir igne verdi.agrilar artmaya basladi ve daha sonra farkli bor urologa yoneldim o bel soguklugu teshisi koydu 5 adet igne ve monodoks adli bir antibiyotik verdi kullandim belli bir sure tamamen gecti sikayetlerim ancak son 10 gundur tekrar basladi sikayetlerim.bir urologa daha gittim daha once yaptirdigim butun testlerin gecmisini gosterdim ve bana prostatitsin dedi ve Roxin ve bir agri kesici verip gonderdi sebebini ise strese bagladi icim rahat etmedi antibiyotigi 4 gundur kullaniyorum ama herhangi bir faydasini gormedim aksine daha da siddetlendi.Valla forumu inceledim ve bende oldugu gibi herkesin yasam kalitesini ciddi anlamda etkiliyor illet bir hastalık.

Simdi ben acikcasi doktorun koymus olduğu teshise guvenmeli miyim ? İdrar yaptiktan sonra penis ucumda seffaf kivamli bir akinti var sanirim bu prostat sivisi.

Ne yapmam gerekiyor arkadaslar bu hastaliga kesin teshis nasil konulur ?
murat222
Hastalık Başlangıç Yılı: 2010

Mesaj gönderen murat222 »

[quote="Aslivorno"]Arkadaşlar merhaba , 32 yasindayim korunmasiz supheli bir iliskiden sonra bu hastalik bende bas gosterdi.doktora gittim sperm , kan , idrar kultur , idrar ,meni testi falan yapildi ve sonrasinda spermde lokosite rastlandi ve uroloji doktorum herhangi bir ilac vermeden beni enfeksiyon hastaliklari doktoruna yonlendirdi.orada da kan testi falan yapti herhangi birsey bulunmadi sadece idrar yollarinda az oranda enfeksiyon var dedi ve cipro ile tek kullanimlik bir igne verdi.agrilar artmaya basladi ve daha sonra farkli bor urologa yoneldim o bel soguklugu teshisi koydu 5 adet igne ve monodoks adli bir antibiyotik verdi kullandim belli bir sure tamamen gecti sikayetlerim ancak son 10 gundur tekrar basladi sikayetlerim.bir urologa daha gittim daha once yaptirdigim butun testlerin gecmisini gosterdim ve bana prostatitsin dedi ve Roxin ve bir agri kesici verip gonderdi sebebini ise strese bagladi icim rahat etmedi antibiyotigi 4 gundur kullaniyorum ama herhangi bir faydasini gormedim aksine daha da siddetlendi.Valla forumu inceledim ve bende oldugu gibi herkesin yasam kalitesini ciddi anlamda etkiliyor illet bir hastalık.

Simdi ben acikcasi doktorun koymus olduğu teshise guvenmeli miyim ? İdrar yaptiktan sonra penis ucumda seffaf kivamli bir akinti var sanirim bu prostat sivisi.

Ne yapmam gerekiyor arkadaslar bu hastaliga kesin teshis nasil konulur ?[/

Çok yenisin mikrobu bulmaya çalış
Onun için İstanbul gelişim labda andflor pcr testi yap idrar ve sürüntüden.hassas bi testtir.
Kc34
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen Kc34 »

Mikrobu bulsan ne olur muratim tek bir mikroptan prostatit olmazzzz bunu elli defa yazdim en temizi lokosit takipli ampirik ilac tedavisi zengin ettin gelisimi zengiiin :)
Aslivorno

Evet yeniyim terimlere buradaki terimleri dogal olarak ilk defa duyuyorum ampirik vs. Boyle bir forumun olmasi gercekten cok guzel bir sey ama.
Mrshadow

Mesaj gönderen Mrshadow »

Kc34 yazdı:Mikrobu bulsan ne olur muratim tek bir mikroptan prostatit olmazzzz bunu elli defa yazdim en temizi lokosit takipli ampirik ilac tedavisi zengin ettin gelisimi zengiiin :)
bende bunun nedenini merak ediyorum. sonuçta enfeksiyon yapabilecek her patojen her organda enfeksiyon yapar. tek ya da çoğul
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

Mrshadow yazdı:
Kc34 yazdı:Mikrobu bulsan ne olur muratim tek bir mikroptan prostatit olmazzzz bunu elli defa yazdim en temizi lokosit takipli ampirik ilac tedavisi zengin ettin gelisimi zengiiin :)
bende bunun nedenini merak ediyorum. sonuçta enfeksiyon yapabilecek her patojen her organda enfeksiyon yapar. tek ya da çoğul
Kardeş buldun a b veya c mikrobunu hangi ilaca hassas belli mi hepimiz bu yollardan geçtik bir kere arkadaş zoruyla yaptırdım hastalık olurda tekrarlarsa yaptırmam ordaki doktorların hiç tecrubesi yok bu hastalıkla alakalı ezbere ilaç süre yallah zaten kullanılan ilaçların çoğu geniş spektrumlu
Mrshadow

Kc34 yazdı:
Mrshadow yazdı:
Kardeş buldun a b veya c mikrobunu hangi ilaca hassas belli mi hepimiz bu yollardan geçtik bir kere arkadaş zoruyla yaptırdım hastalık olurda tekrarlarsa yaptırmam ordaki doktorların hiç tecrubesi yok bu hastalıkla alakalı ezbere ilaç süre yallah zaten kullanılan ilaçların çoğu geniş spektrumlu
açıkçası bana göre tedavi şöyle olmalı:
mikroplar edilebiliyorsa tespit edilip buna göre antibiyotik kullanarak lokosit takipli tedavi.

gereksiz kinolon grubu alınan antibiyotikler prostatit tedavisini belki garantilemek içindoğru yol ama nerelere hasar verdiğini şuan için bilemiyoruz
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

Mrshadow yazdı:
Kc34 yazdı:
Mrshadow yazdı:
açıkçası bana göre tedavi şöyle olmalı:
mikroplar edilebiliyorsa tespit edilip buna göre antibiyotik kullanarak lokosit takipli tedavi.

gereksiz kinolon grubu alınan antibiyotikler prostatit tedavisini belki garantilemek içindoğru yol ama nerelere hasar verdiğini şuan için bilemiyoruz
Dostum kaç ilaç var sanki doğru düzgün prostata işleyen hep aynı şeyleri yazmaktan inanın bıktım dur diyorum mesaj gelmiş mi cevap vereyim bunları görünce ilelebet kapatasım geliyor şurayı
Mrshadow

doğru diyorsun kinolon grubu iyi işliyor da anlatmaya çalıştığımız şu, patojen bulunsa ve yine lokosit takibine dayanan yine kinolon grubu ilaçlarla tedavi benimsese daha iyi olmaz mı?
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

Mrshadow yazdı:doğru diyorsun kinolon grubu iyi işliyor da anlatmaya çalıştığımız şu, patojen bulunsa ve yine lokosit takibine dayanan yine kinolon grubu ilaçlarla tedavi benimsese daha iyi olmaz mı?
Sadece kinolonla bitmiyor is kombinasyona ilaclarls etki mekanizmasi genisletilmeli matematikte kesisen kumeler dersi vardi oyle düşünürsen beni daha iyi anlayacaksin
svmq
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen svmq »

Bence de pcr sonucu çıkan bakteriyi bulmak çözüm değil,önemli olan kültür sonucu antibiyogram yapabilmek.O yüzden bende hiç pcra sıcak bakmadım iyiki de yaptırmadım.
svmq

Mesaj gönderen svmq »

Zaten miks patojen olduğunu biliyoruz prostatta antibiyogram yapmadıktan sonra ne işi yarar kültür sonucu yoksa amprik tedaviye kesinlikle katılıyorum
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

svmq yazdı:Zaten miks patojen olduğunu biliyoruz prostatta antibiyogram yapmadıktan sonra ne işi yarar kültür sonucu yoksa amprik tedaviye kesinlikle katılıyorum
Zaten yakalasan anca bir tane yakalarsin hadi ona uygun ilac kullandin birde tespit edelemeyen patojenler bu ilaca direncliyse gor o zaman senligi burda cok insan bu yuzden super enfeksiyon gecirdi biraz arastirirsaniz goruceksiniz
svmq

Mesaj gönderen svmq »

Kc34 yazdı:
svmq yazdı:Zaten miks patojen olduğunu biliyoruz prostatta antibiyogram yapmadıktan sonra ne işi yarar kültür sonucu yoksa amprik tedaviye kesinlikle katılıyorum
Zaten yakalasan anca bir tane yakalarsin hadi ona uygun ilac kullandin birde tespit edelemeyen patojenler bu ilaca direncliyse gor o zaman senligi burda cok insan bu yuzden super enfeksiyon gecirdi biraz arastirirsaniz goruceksiniz
Evet abi katılıyorum sana
samet

Mesaj gönderen samet »

Kc34 yazdı:
Nasıl yani kültür de bir tane patojen tespit edilse bile ona göre ilac kullanılmamalımı ? (tespit edilemeyenler o ilaca direncliyse gör senliği süper enfeksiyonu demişsiniz) bu risk hep var ki mantıken ampirik tedaviden de daha az olmalı en azından düşmanın biri belli değilmi ?
Mrshadow

Hayir soylemeye calistigi sey su,
Kulturde trichomonas cikti, sen biteral ya da flagyl kullandin ama atiyorum ureplasma da var bu ilaca direncli, bu durumda ureplasma'nin ciddi bicimde cogalma tehlikesi var.

Onun icin zafer hoca ilk igne ile uremeyi durdurup, oral ve genis spectrumle antb ile olayi tamamliyor
samet

Mesaj gönderen samet »

Mrshadow yazdı:Hayir soylemeye calistigi sey su,
Kulturde trichomonas cikti, sen biteral ya da flagyl kullandin ama atiyorum ureplasma da var bu ilaca direncli, bu durumda ureplasma'nin ciddi bicimde cogalma tehlikesi var.

Onun icin zafer hoca ilk igne ile uremeyi durdurup, oral ve genis spectrumle antb ile olayi tamamliyor
Onu anladımda.Bu iğnelerin dirençli oldu bakteri yokmu ?
samet

Mesaj gönderen samet »

Mrshadow yazdı:Hayir soylemeye calistigi sey su,

Cevap gelmedi ???anlaşılan kültüre göre harekette risk 100 de 30 sa. Kültürsüz 100 de 80 sanırım
Mrshadow

Hocam ister kultur olsun ister pcr eger sendeki tum etkenleri bulursa sanslisin. Ya bulamazsa ve sadece bulduklarina tedavi uygularsa, bu defa direncli bakteri yaratirsin. Ampirik tedavi suan en mantikli goruneni
samet

Mesaj gönderen samet »

Mrshadow yazdı:Hocam ister kultur olsun ister pcr eger sendeki tum etkenleri bulursa sanslisin. Ya bulamazsa ve sadece bulduklarina tedavi uygularsa, bu defa direncli bakteri yaratirsin. Ampirik tedavi suan en mantikli goruneni
Anlaşımıcaz sanırım bir etkeni bilmek hiç etkeni bilmemekten daha iyi değilmidir.Düz mantık amprik tedavi de sende bakterinin direncli oldu ilacı kullanma ihtimalin daha yüksek değilmi.Neyse teşekkür ederim cevaplarınız için.
Aslivorno

Arkadaşlar tekrardan selamlar.Eski tahlil sonuclarima bakarak doktor prostatit oldugumu soyledi.Bu tahliller yaklasik 2 aylik meni , spermiyogram , kan , idrar ve idrar kültür testleri.supheli bir iliski sonrasi bel sogukluguna yakalandim o donem verilen igne ve antibiyotik fayda sagladi ve sikayetlerim gecti simdi ise tekrar basladi idrar sonrasi kivamli seffaf bir sivi var penis ucunda.Gittigim doktor “prostatit olmussun stresten uzak dur , kahve vs tuketme “ dedi Roxin adli antibiyotik be agri kesici yazip gonderdi acikcasi benim icim rahat degil ilaclari kullanali 5 gün oluyor herhangi bir azalma olmadi sikayetlerim devam ediyor.İstanbul anadolu yakasinda ikamet ediyorum ve bu hastaliga yonelik cesitli tetkikler uygulayip bana bu hastaliga tam olarak tanı koyacak doktor kimdir ve mikrobiyoloji dahil toplam kac tl veririm tum mauyene ucreti olarak.Zaten bin bir dertle ugrasiyorum bir de bu cikti basima psikolojim iyice bozulma noktasina geldo.Tecrubeli ve bilgili arkadaslar yardimlarini iletirlerse duaci olurum kendilerine.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

samet yazdı:
Mrshadow yazdı:Hocam ister kultur olsun ister pcr eger sendeki tum etkenleri bulursa sanslisin. Ya bulamazsa ve sadece bulduklarina tedavi uygularsa, bu defa direncli bakteri yaratirsin. Ampirik tedavi suan en mantikli goruneni
Anlaşımıcaz sanırım bir etkeni bilmek hiç etkeni bilmemekten daha iyi değilmidir.Düz mantık amprik tedavi de sende bakterinin direncli oldu ilacı kullanma ihtimalin daha yüksek değilmi.Neyse teşekkür ederim cevaplarınız için.
Ben izah edeyim Samet kardeşim, farz edelim pcr de bir bakteri buldunuz, ve pcr denilen olan yöntem tüm patojenleri kapsamayan ve sadece laboratuarin öngordugu bakterileri arayabildigi bir yöntemdir. Yani sizin prostatinizin icindeki bakteri cinsi, laboratuarin arama listesinde yoksa o patojen tespit edilemiyor.Prostatinizda atıyorum 4 patojen var, ama pcr de 1 patojen bulabildiler, bu bir patojene etken antibiyotik kullanirken diger 3 patojen direnç kazanmaktadir. Keza kültür de öyle cogu zaman cesitli sebeplerden dolayi lablarda üreme yapilamiyor ve esasinda var olan bakteri uretilemiyor, bakteri tespit edilemiyor.Bu yuzden ampirik,kombin tedavi daha akilci olarak görülüyor şu durumda.
samet

Mesaj gönderen samet »

kadir yazdı:
samet yazdı:
Ben izah edeyim Samet kardeşim, farz edelim pcr de bir bakteri buldunuz, ve pcr denilen olan yöntem tüm patojenleri kapsamayan ve sadece laboratuarin öngordugu bakterileri arayabildigi bir yöntemdir. Yani sizin prostatinizin icindeki bakteri cinsi, laboratuarin arama listesinde yoksa o patojen tespit edilemiyor.Prostatinizda atıyorum 4 patojen var, ama pcr de 1 patojen bulabildiler, bu bir patojene etken antibiyotik kullanirken diger 3 patojen direnç kazanmaktadir. Keza kültür de öyle cogu zaman cesitli sebeplerden dolayi lablarda üreme yapilamiyor ve esasinda var olan bakteri uretilemiyor, bakteri tespit edilemiyor.Bu yuzden ampirik,kombin tedavi daha akilci olarak görülüyor şu durumda.
Teşekkür ederim kadir abi. Peki emin olunan kültürde üreme varsa antibiyogramına yönelik tedavi.Akabinde lokosit takipli amprik tedavi daha uygun olmazmı.çünkü kültür de üreyen bakteri amprik tedavinin ilaçlarına dirençli o cepte ve kesin.Bunu bile bile direkt. amprik tedavi dirençli ilaçlar mı uygulanmalı ? Onu yok edip sonrasında gerekirse diğer patojenler için amprik tedaviye başlamak daha dogru olmazmı.?