Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Çin ve Rusya'daki klinik çalışmaları, diğer yöntemler.
Yener
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Mesaj gönderen Yener »

Arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım ve dünden itibaren ilk paylaşımlarımı yapmaya başladım. Mevcut paylaşımlardan da çok faydalandığımı belirtmek isterim.
İlk paylaşımımın bir bölümünde bundan 9-10 sene kadar önce femör başlarında Avasküler Nekroz rahatsızlığı geçirdiğimi ve normalde ameliyatsız tedavisi olmayan bu rahatsızlığı hiperbarik oksijen tedavisi desteği ile yendiğimi söylemiştim. Ben bunda bu tedavinin çok etkili olduğunu düşünüyorum çünkü o zamanda bu hastalıktan iyileşen başka bir vaka ben bilmiyorum. Doktorlar bile inanamamıştı. Herkesi boşuna çok ümitlendirmek istemiyorum. Bu prostatit hastalığında aynı şekilde etkili olabilirmi bilemiyorum. Ama nekroz sorunu ile yaşadığımız sorunun benzer özellikleri var. İki rahatsızlıkta da bölgeye yeteri kadar kan ve oksijen gitmediğinden ilaçlar etkisiz oluyor. Hiperbarik okisjen tedavisi bölgeye kan gitmesini sağlıyor.
Bana daha önceki tedaviyi yapan doktorumla görüştüm. Kendisi 100'e yakın hastanın bu yolla iyileştiğini söyledi. Hiperbarik oksijen tedavisinin prostatit rahatsızlığına çok iyi geleceğini söyledi. Tabii bu görüşe temkinli yanaşmak gerekir. Bu konularda ticari motivasyonun ön plana geçebileceğini de hesaba katmak gerekir tabii. Son 6 haftada başıma gelenlerden sonra bu konuda herhangi bir kesin kanaatte bulunmam zor. Bu tedaviyi uygulayan arkadaşlar varsa görüşleri bizim için çok değerli olacaktır. Yüksek tansiyon probleminiz varsa tedavinin sakıncaları olabilir. Şahsen benim bu arada var ve ne derece engel olur görüşmem lazım. Eğer daha önce denenmemiş bir yöntem ise ben 1 aylık bir tedaviye (tansiyon durumu izin verirse) başlamayı düşünüyorum. Antibiyotiklerin o bölgeye ulaşımını kolaylaştırıp etkisini artırma ihtimalini yüksek görüyorum. Görüşleriniz paylaşırsanız çok memnun olurum.
Kc34
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Re: Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Mesaj gönderen Kc34 »

Ozon ve prp tedavisi uygulayan sinan ekici var ama yaptirip fayda goren var mi bilmiyorum. Mikrobik bir rahatsizliga ozon oksijen fayda eder mi arastirmak lazim. Ben iki ay invanz alip iyilesemeyen hasta biliyorum tedavisi gercekten zor ama imkansiz degil..
Yener

Mesaj gönderen Yener »

Ozon ve PRP tedavisi ile Hiperbarik oksijen tedavisi aynı şeymi bilmiyorum. Araştırmaya çalışacağım.
Yener

Mesaj gönderen Yener »

Şu anda sadece Hiperbarik oksijen tedavisini yapan doktorumla görüşüp bilgi aktarabiliyorum. Yani görüşlerin subjektif olma ihtimali var. Kendisi ozon ve prp tedavisi ile hiperbarik oksijen tedavisinin aynı şey olmadığını, aslında net olarak ozon tedavisinin ''palavra'' olduğunu, hiperbarik tedavinin ise tıp literatüründe yeri olan genel kabul görmüş bir tedavi olduğunu belirtti.
Kc34
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen Kc34 »

Tedavi hakkinda biraz arastirma yaptim denenebilir bir tedavi uygulama hakkinda bilgi ve fiyatta yazarsanız en azindan burdaki arkadaşlar deneyebilirler..
Yener

Mesaj gönderen Yener »

Benim aradığım yer 1 aylık tedavi önerdi. Günde 2 saat sürüyor. Haftada 6 gün. Pazar günleri ara veriliyor. Bende biraz tansiyon problemi olduğundan önce onu halletmeye çalışıyorum yoksa bugün hemen başlayacaktım. Maliyet biraz yüksek. 1 aylık tedavi 3500 TL. Başka ilgilenen arkadaşlar olur da aynı yere toplu olarak gidersek fiyatta fark olur mu bilemiyorum. Başka yerlerde var tabii. Onları da arayacağım. Ama ben şahsen daha önce sonuç aldığım yere gitmeyi tercih ederim.
bitkinim

Mesaj gönderen bitkinim »

herkese iyi aksamlar. daha onceden calistigim yerde devlet hastanesinde vardi hiberparik oksijen tedavisi. diyarbakirda operasyonlarda patlama yakininda kalmis ve duyma kaybi gerceklesmis polisler 3 haftalik tedavi aldilar ve ciddi oranda iyilesme gerceklesti. kandaki oksijen miktari arttirilarak yapilan bi tedavi. bu iste en iyi yer ankara gataydi. benim bahsettigim yer ise ankara akyurtta numune hastanesi baglisi hastane var orda yapiliyor. oradaki doktorlara vs ulasma imkani olan varsa ucretsiz yaptirabilir. cunku kucuk bi hastane ve unite de kucuk
efervesan
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen efervesan »

Tedavinin içeriği nedir uygulanış yöntemi nasıl referans olabilecek hasta var mı tedavi oranı yüzde kaç kronik prostatitdeki tüm semptomları ortadan kaldırabilecek mi yoksa bu da bir çeşit umut tacirliği midir ??
Yener

Mesaj gönderen Yener »

Umut Tacirliğine tabiiki sebep veya aracı olmak istemeyiz. Zaten bu nedenle yorumlarımda son derece temkinli olmaya çalışıyorum. Ben başka bir rahatsızlıktan yıllar önce hiperbarik oksijen tedavisi gördüm ve o zamanda benzer vakalar içerisinde iyileşen sadece bendim. Hastalığımın ismi avesküler nekroz idi. merak edenler inceleyebilir. Tedavimi yapan doktor İstanbul'daki Gata'nın hocası idi. O zamanda SSK avesküler nekroz için bu tedavinin ödemesini yapmıyordu. ben dahil olumlu sonuçları görünce SSK bu tedavinin ücretini ödemeye başladı. Prostatit için aramızda kimse denememiş. Eski doktorum 100 kadar hastayı iyileştirdiğini iddia ediyor. Bu ne derece bir iyileşme bilemiyorum. Ticari motivasyonla biraz abartıyormudur bilemiyorum. Tansiyon problemim olmasa ben hemen başlayacağım. Daha önce fazla üzerinde durmadığım tansiyon problemimi kısa zamanda çözmeye çalışıyorumki tedaviye gidebileyim. Ancak şunu söylemeliyimki tek başına çare olmayacaktır.Diğer her şeyide doğru yapmak gerekir. Mesela avesküler nekroz hastalığında koltuk değneği kullanmayı reddeden veya düzenli kullanmayan arkadaşların hiç birisi iyileşmedi. Yani prostatit içinde aynı olumlu etkileri yapmasını umuyoruz. Denemeden bilemeyiz. Ama olumlu etki yapma ihtimalini ben oldukça yüksek görüyorum. Öyle olmasa 3,500 TL verip 1 ay günde 2 saat, gidip gelmesi en az toplam 3 saat o sıkıntıyı çekmek istemem. Keşke hemen başlayabilsem ve tecrübelerimi sizlerle paylaşabilsem. Hiç olmazsa o zaman daha net konuşabilmem mümkün olur. Tabii diğer tüm ilaç ve destekleyici tedaviyide en mükemmel şekilde yapabilmek lazım. Tek başına çözüm olmaz.
Yener

Mesaj gönderen Yener »

Arkadaşlar biraz uzun olacak ama aşağıda Hiperbarik Oksijen tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi bulunmaktadır. Yorumu sizlere bırakıyorum. Bilgi bu servisi veren bir kurumun sitesinden alınmıştır. Dikkatli okumakta fayda var.

Hiperbarik oksijen tedavisi (HBO), kapalı bir basınç odası içinde tümüyle basınç altına alınan hastaya 1 ATA dan yüksek basınçlarda aralıklı olarak % 100 oksijen solutulmasıdır. (1 ATA = Atmosfer absolut = 760 mmHg). Hasta oksijeni basınç odasının türüne göre ortamdan, maskeden veya endotrakeal tüpten alır.

Hiperbarik oksijen tedavisi, tamamen kapalı bir basınç odası içerisinde %100 saf oksijen solutulmasına dayanan bir tür tıbbi, ispatlı ve bilimsel tedavi yöntemidir. İlk olarak dalgıçlarda rastlanan vurgun hastalığının (Dekompresyon hastalığı) tedavisinde kullanılmış, daha sonradan tünel işçilerinin tedavisinde uygulanmış ve dikkatli bir gözlem sonucunda yara iyileştirme etkisi fark edilmiştir. Bu dönemden sonra tüm dünyada farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış ve birçok uluslararası hakemli dergilerde yayınlar yapılmıştır.

Bu tedavinin uygulandığı hastalıklar; Şeker hastalarının ayaklarındaki yaralar (Diyabetik Ayak Enfeksiyonları), iyileşmeyen yaralar, kemik iltihapları (Kronik Osteomiyelit), kemik ölümü (Avasküler Nekroz), yumuşak doku travmaları (Ezilme Yaralanmaları), yanık, beyin absesi, riskli deri ve doku yamaları (Riskli Greft ve Flepler), ani işitme kaybı, ani görme kaybı, damar tıkanıklığına bağlı yaralar, radyoterapi sonrası yaralar (Radyonekroz, Osteoradyonekroz), soba ve tüp gaz zehirlenmeleri (Karbonmonoksit zehrilenmesi), vurgun, hava gaz embolisi, yumuşak doku enfeksiyonları (Nekrotizan Fasiitis) sayılabilir. Bunların dışında, Multiple Skleroz, Otizm, Crohn hastalığı, Skleroderma gibi birçok hastalıkta da denenme ve araştırılma aşamasındadır.

Hiperbarik oksijen tedavisi, bir basınç odası içerisinde hastalığın nedeni ve hastanın durumuna bağlı olarak uygulanan yüksek basınçta fasılalı olarak oksijen solutulması şeklinde uygulanır. Solutulan bu oksijen, kandaki çözünmüş oksijeni arttırır ve dokunun sadece kan ile değil, bu çözünmüş oksijen ile dokunun beslenmesini sağlar. Çözünmüş oksijen bağımsız olduğundan doku içinde daha uzak mesafeye rahatlıkla gider ve dokuda rahatlıkla kullanılır. Bu da kan gitmeyen dokunun bile oksijen ile doyması ve oluşmuş olan yaranın iyileşmesini sağlamasına yarar. Yüksek oksijen, ödem gelişmiş olan dokunun ödemini de çözer ve dokunun daha kolaylıkla kana ve oksijene ulaşmasını sağlar. Bunun dışında, vücudun mikroplarla mücadele kuvvetini arttırır ve kullanılan antibiyotiğin daha iyi etki göstermesi, mikroplara daha çok etki etmesi sağlanır. Vurgun gibi hastalıklarda oluşmuş olan hava habbeciğinin uygulanan basınç ile küçültülmesi, hatta ortadan kaldırılmasına yarar. Vücut küçülmüş olan hava habbesini daha kolay temizler. Bazı zehirli maddelerin mesela soba tüp gaz zehirlenmelerinde olduğu gibi karbonmonoksitin, bağlandığı kan hücrelerinden ayrılmasını ve bu zehrin neden olduğu zararların tamirinde de hiperbarik oksijen önemlidir.

Günümüzde kurulmuş olan özel merkezlerde, endikasyon listesi dahilinde, SGK kapsamında raporlu tüm hastalar bu tedaviden yararlanabilmektedir. Acil vakalar için 24 saat hizmet verilmekte olup 112 ile koordineli olarak çalışılmaktadır.

HBO Tedavisi Nasıl Etki Eder

HBO nun etkisi iki esasa dayanır.

1)Basıncın Doğrudan Etkisi.

2)Çözünen Oksijenin Etkisi

Basıncın doğrudan etkisi ile vücutta var olan hava kabarcıklarının küçülmesi sağlanır. Bu etki ile vurgun, hava gaz embolisi hastalıklarında yararlanıyoruz.

Kanda çözünen oksijenin etkisi ile tüm vücut doku ve sıvılarında oksijen miktarı yaklaşık 15 katına çıkar ve mikroplarla mücadele artar, hücrelerin kendisini yenilemesi hızlanır, yara iyileşmesi sağlanır. Bunlarla beraber var olan ödemde azalma, mikropların oluşturduğu zararlı maddelerin ortadan kalkması, soba, tüp gaz gibi zehirlenmelerinde olduğu gibi hücrelerin nefes almasını engelleyen zararlı gazların vücuttan atılması sağlanır.

*Antihipoksik Etki

*Antiödem Etki

*Antioksik Etki

*Antibakteriyel Etki

*Yara İyileşmesinin Hızlanması

*Neovaskülarizasyon
Emreneu1905
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen Emreneu1905 »

Bunu deneyen oldu mu