Yıne yeni bir klinik calişma

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Yıne yeni bir klinik calişma

Mesaj gönderen kadir »

Curcumina ve Calendula fitillerinin kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu tip III'lü hastaların tedavisi için etkinliği üzerine, evre II, randomize, tek kör, plasebo kontrollü bir klinik çalışma.
Giuseppe Morgia, Giorgio Ivan Russo, Daniele Urzì, Salvatore Privitera, Tommaso Castelli, Vincenzo Favilla, Sebastiano Cimino
DOI: https://doi.org/10.4081/aiua.2017.2.110
Giuseppe Morgia
Üroloji bölümü, Catania Üniversitesi Cerrahi Bölümü, İtalya

Katanya Üniversitesi, Cerrahi Bölümü, Giorgio Ivan Russo Üroloji bölümü, İtalya | giorgioivan@virgilio.it
Daniele Urzì
Salvatore Privitera

Katanya Üniversitesi, İtalya Tommaso Castelli Üroloji Bölümü, Cerrahi Anabilim Dalı
Vincenzo Favilla
Sebastiano Cimino
soyut
Amaç: Kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu tip III (CP / CPPS) tedavisi, hastalığın altında yatan birkaç biyopsikolojik faktör nedeniyle kompleks olarak kabul edilmiştir. Bu klinik çalışmada, CP / CPPS III'lü hastalarda Curcumin ve Calendula özütü ile tedavinin etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Haziran 2015 - Ocak 2016 tarihleri ​​arasında kliniğimizde CP / CPPS III'ten etkilenen 60 ardışık hastayı kayıt ettik. Çalışma öncesi 3 ay veya daha fazla pelvik ağrı belirtileri olan 20-50 yaş arasındaki hastalar, Ulusal Sağlık Enstitüleri Kronik Prostatit Belirti İndeksi (NIH-CPSI) ≥ 15 puan ve NIH kategorisi III olarak teşhis edildi. Hastalar daha sonra plasebo (Grup A) veya tedavi (Grup B) almaya tahsis edildi. Tedavi, Curcumin özü 350 mg (% 95) ve Calendula özütü 80 mg (1 ay boyunca 1 fitil / die) rektal fitillerden oluşuyordu. B Grubundaki hastalar, 1 aylık plasebo için 1 supozituvar / ölü aldı. Çalışmanın birincil son noktası NIH-CPSI'nin azaltılması idi. İkincil sonuçlar, pik akımının değişimi, IIEF-5, VAS skoru ve erken boşalma tanı aracı (PEDT) idi. Bulgular: Toplam 48 hasta çalışma protokolünü tamamladı. Tüm kohortların medyan yaşı 32.0 yıl, medyan NIH-CPSI 20.5, medyan IIEF-5 18.5, medyan PEDT 11.0, medyan VAS skoru 7.5 ve medyan pik akışı 14.0 idi. Grup A'da 3 aylık tedaviden sonra NIH-CPSI (-5.5; p <0.01), IIEF-5 (+ 3.5; p <0.01), PEDT (-6.5; p <0.01), pik akışı (+2.8; p <0. 01) ve VAS (-6.5; p <0.01) plasebo grubuna göre anlamlı farklılıklara sahiptir (tüm p-değeri anlamlı). SONUÇLAR: Bu faz II klinik araştırmada CP / CPPS III'lü hastalarda Curcumin ve Calendula ile yapılan klinik etkinliği gösterdik. Bu tedavinin faydaları inflamatuar sitokinlerin ve inflamatuvar hücrelerin azaltılması ile ilişkili olabilir. Bu sonuçlar daha sonraki çalışmalarda daha fazla örnekleme ile doğrulanmalıdır.

Buradaki klinik calismada kurkumin (zerdecal) ve kalendula (ayni sefa) bitkisi ekstraklarindan fitil yapilmis ve makattan verilmiş 3 aylik deneme sonucunda tüm CPPS skorlarinda anlamli düsüsler kaydedilmiş.Aslinda denenebilecek bir yöntem.Fitil yapilabilir.Antibiyotige alternatif bir tedavi sekli ustelik cok basit.Isteyenler hemen deneyebilir.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: Yıne yeni bir klinik calişma

Mesaj gönderen kadir »

Bu hastaligin artik belli antibiyotik ve takviyelerle baskilanmasi ve tamamen iyilesmesi mumkun.

Arastirmalarim antibiyotiksiz tedavi yöntemleri hakkinda olacaktir.Belkide günün birinde hiç antibiyotik kullanmadan bu illetin hakkindan gelinecektir.Direnc kazanan bakteriler ve antibiotik yapimi arasindaki yariş en etkili antibiotik uretimine kadar surecek gibi.Tabi ozamanda insan vucudunda ne gibi etkiler yaratacagi söz konusu.
misafirce
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen misafirce »

Peki şöyle bir sorum olucak abi, biz sürekli prostat için savaş veriyoruz lakin aynı şekilde bozulan birde mesanemiz var aynı ilaçlar mesane ye de etki ediyor mu? Ve mesane nin yapısı bozulduğu için idrarın tam boşaltamıyor bu sefer kesik kesik idrar yapıyorsun. Bunlar için bir çözüm var mı. Ürologlar genelde bildiğin üzere sadece antibiyotiklere odaklanıyor. Ben bu antibiyotikkerin zaten prostata geçtiğinden şüpheliyim mesane ye de aynı şekilde ulaşamıyor. Mesela ben prostat sıvısında lökositi 0 yaptığımda sistoskopi yaptırmıştım idrar yolunda hala iltihap vardı. Değişiktir ki mesane de birşey bulamamıştı hoca sistoskopi de.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

misafirce yazdı:Peki şöyle bir sorum olucak abi, biz sürekli prostat için savaş veriyoruz lakin aynı şekilde bozulan birde mesanemiz var aynı ilaçlar mesane ye de etki ediyor mu? Ve mesane nin yapısı bozulduğu için idrarın tam boşaltamıyor bu sefer kesik kesik idrar yapıyorsun. Bunlar için bir çözüm var mı. Ürologlar genelde bildiğin üzere sadece antibiyotiklere odaklanıyor. Ben bu antibiyotikkerin zaten prostata geçtiğinden şüpheliyim mesane ye de aynı şekilde ulaşamıyor. Mesela ben prostat sıvısında lökositi 0 yaptığımda sistoskopi yaptırmıştım idrar yolunda hala iltihap vardı. Değişiktir ki mesane de birşey bulamamıştı hoca sistoskopi de.
Misafirce,
Lokosit sifirlandigi andan itibaren, klasik prostatit semptomlari ki,bunlardan en onemlisi idrar şikayetleridir.Bu semptomlar biranda sıfirlanmaz.Bu bir sureç.Lokositin sıfır ve uzun sure stabil olmasi lazim.Ornek veriyorum; O gün lokositi sıfir olctunuz ama birdaha dr a gitmediniz.Belki bir hafta sonra lokosit yine yukseldi.Sizin haberiniz yok. 2 ay dr a gitmediniz yine basa dönersiniz.O yuzden sık rektal tuse onemli.Ayda 1 olabilir.Stabil durumu saglayana kadar.Yani lokosit sıfirlanmasi oldugu zaman" bu gün sünnet yarın deniz olmaz"
misafirce
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen misafirce »

Peki prostat taki doku tamiri için kullandığımız takviyeli mesane için de geçer li mi? Yani mesane için ekstra ne gibi ilaçlar kullanabiliriz. En azında mesane yi bir oturuşta tam boşaltabilmek için?
mustafa3435
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen mustafa3435 »

Kadir abi merhaba. Vermiş olduğun değerli paylaşım ların için takdir ve teşekkür ederim. Bendeki şikayetler daha önceki hikayemde anlattığım gibi herhangi şüpheli bir ilişki sonucu meydana gelmedi. Zaten yapılan idrar. Kan.psa ve ultrason testleride temiz çıktı. En son zafer bey lökosit kontrolüne bakmıştı.ondada 2-3 lökosit görüldü.aynı şekilde zafer hocadaki idrar ve kan testide temiz çıktı. Bendeki sorunun bir kas,sinir harabiyeti sonucu oluşmuş olabileceğini düşünüyorum. Çünkü diğer prostat türlerinde aynısı olurmu bilemem ama, özellikle sıcak su oturmaları, yürüyüş yapmak, havuz çok iyi geliyor. Mast ne kadar az yaparsam o kadar iyi. Şuan Mast yapmadığım sürece eskisi gibiyim. Belkide havalarda ısındı sebebi belkide budur. Kışın nasıl olur bilemem orasını. Şuanki şikayetim Mast yaparsam testis ve makatta kısa süreli sızı oluyor başka bir sorunumda yok bunun haricinde. Ben bu tipte uzun süreli olarak cinsel ilişki ve mastürbasyondan uzak kalarak tedavi edilebileceğini düşünüyorum. Tabi gerekli vitamin ve takviyelerle olması gerek diye düşünüyorum. Hastalığın bu tipi bence bakteriyel olanlara göre süresi daha uzun ve meşakkatli. Burada bu şşkayetlerde Prostatta bakteri veya başka bir patojen olduğunu düşünmüyorum. Sorunun tamamı ile Prostatta veya bağlı bulunduğu bir kas doku zorlanması ile özelliğini yitirmesi akla geliyor. İşte burada asıl sorun bu tipte nasıl bir tedavi uygulanmalı veya neler yapılması gerekiyor asıl sorun bu.doku iyileşmesi elbetteki bir süreç. Bu süreçte neler yapılmalı nasıl tedavi uygulanmalı. Benim bildiğimin haricinde başka ilaç,veya farklı tedavi yöntemi almış arkadaşlarda varsa bilgilerini buraya ekleyebilirler.bu hastalıkta artık sona geldiğimi düşünüyorum. Ama dediğim gibi birkaç şikayet dışında sorunum yok. Herkese teşekkür ederim.
mustafa3435

Bu arada kadir abi, Kc34 haricinde ismini yazamadığım birçok değerli paylaşımları olmuş arkadaşlarda kusura bakmasınlar. Onlarada çok teşekkür ediyorum. Herkesi ayrı ayrı yazamadım. Umarım herkes birgün eski günlerine döner. Kalın sağlıcakla.
umudunmavisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen umudunmavisi »

Zerdecalin hindistanda kullanildigini duymustum bu hastalik icin
Kc34
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen Kc34 »

mustafa3435 yazdı:Bu arada kadir abi, Kc34 haricinde ismini yazamadığım birçok değerli paylaşımları olmuş arkadaşlarda kusura bakmasınlar. Onlarada çok teşekkür ediyorum. Herkesi ayrı ayrı yazamadım. Umarım herkes birgün eski günlerine döner. Kalın sağlıcakla.
Inanin bence dunyanin bu hastalikla alakali en dolu en ayrintili forumu bu forum. Burdaki her bilgi altin degerinde sizden ricam bos kaldikca arastiralim bu forumu daha cok zenginlestirelim..
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

misafirce yazdı:Peki prostat taki doku tamiri için kullandığımız takviyeli mesane için de geçer li mi? Yani mesane için ekstra ne gibi ilaçlar kullanabiliriz. En azında mesane yi bir oturuşta tam boşaltabilmek için?
Kronik prostatit hastaliginda idrar sikintisi asagidaki sebeplere dayanir.
1- Prostat enfeksiyondan dolayi sistir, idrar kanalina baski yapar kanal daralir ve debi duser.Bunun icin sisligin giderilmesi lazimdir.Sislik giderildiginde debi artar.Uygun antibiotik tedavisi gerekir.
2-Kalici mesane boynu yuksekligi ve ve darlik olusumu.Bununda caresi ameliyattir.
.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

mustafa3435 yazdı:Kadir abi merhaba. Vermiş olduğun değerli paylaşım ların için takdir ve teşekkür ederim. Bendeki şikayetler daha önceki hikayemde anlattığım gibi herhangi şüpheli bir ilişki sonucu meydana gelmedi. Zaten yapılan idrar. Kan.psa ve ultrason testleride temiz çıktı. En son zafer bey lökosit kontrolüne bakmıştı.ondada 2-3 lökosit görüldü.aynı şekilde zafer hocadaki idrar ve kan testide temiz çıktı. Bendeki sorunun bir kas,sinir harabiyeti sonucu oluşmuş olabileceğini düşünüyorum. Çünkü diğer prostat türlerinde aynısı olurmu bilemem ama, özellikle sıcak su oturmaları, yürüyüş yapmak, havuz çok iyi geliyor. Mast ne kadar az yaparsam o kadar iyi. Şuan Mast yapmadığım sürece eskisi gibiyim. Belkide havalarda ısındı sebebi belkide budur. Kışın nasıl olur bilemem orasını. Şuanki şikayetim Mast yaparsam testis ve makatta kısa süreli sızı oluyor başka bir sorunumda yok bunun haricinde. Ben bu tipte uzun süreli olarak cinsel ilişki ve mastürbasyondan uzak kalarak tedavi edilebileceğini düşünüyorum. Tabi gerekli vitamin ve takviyelerle olması gerek diye düşünüyorum. Hastalığın bu tipi bence bakteriyel olanlara göre süresi daha uzun ve meşakkatli. Burada bu şşkayetlerde Prostatta bakteri veya başka bir patojen olduğunu düşünmüyorum. Sorunun tamamı ile Prostatta veya bağlı bulunduğu bir kas doku zorlanması ile özelliğini yitirmesi akla geliyor. İşte burada asıl sorun bu tipte nasıl bir tedavi uygulanmalı veya neler yapılması gerekiyor asıl sorun bu.doku iyileşmesi elbetteki bir süreç. Bu süreçte neler yapılmalı nasıl tedavi uygulanmalı. Benim bildiğimin haricinde başka ilaç,veya farklı tedavi yöntemi almış arkadaşlarda varsa bilgilerini buraya ekleyebilirler.bu hastalıkta artık sona geldiğimi düşünüyorum. Ama dediğim gibi birkaç şikayet dışında sorunum yok. Herkese teşekkür ederim.
Mrb,mustafa3445
Nonbakteriyel prostatitte KPPAS dedigimiz olgudada bakteri yada lokosit gorulmesede, yine antibiyotik tedavisi onerilmekte ve fayda saglanmaktadir.Bu olaydada semptomlari iyi takip ederek antibiyotik tedavisi yapilabilir.Patojen vardir fakat aciga cikmamaktadir.Biofilm,kalsifiye alan ihtimalinden dolayi.
Iyi dileklerin icin tskler.
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

Ayrica sunu belirtmek isterim antibiyotik seciminde prostata iyi gecen antibiyotikler tercih edilmeli. Cogu urolog bilmez neyin ne kadar gectigini. Seftriakson levofloksasin doksisiklin azitromisin klindamisin metronidazol ornidazol eritromisin bactrim bunlar iyi gecer. Gentamisin nitrofurantain ampisilin amiksisilin iyi gecmez..
mustafa3435

Ben bu teze katılmıyorum kadir bey. Antibiyotiklerin etkisininde yapısında bulunan enflamatuar maddesinden dolayı sadece geçicide olsa baskıladığı düşüncesindeyim.keza banada faydası bu yönde oldu hep. KPPAS taki sorun bambaşka bir patoloji. Belkide siz hsklısınızdır bilemiyorum. Benimkisi sadece bir tahmin.
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

Benimde tezim su her prostat iltihabi bakteriyel bir enfeksiyonla baslar. Tedavi sonucu bakteriler temizlenir veya baski altina alinir. Lokosit sinirlar dahilinde olsa bile sikayetler bitmez. Bunun sebebi bakterilerin sebep oldugu tahribattir. Bu baskasinda az iken digerinde fazla olabilir. Erken tedaviye baslayip hizli sonuc alan arkadaslar cok fazla cunku olusan tahribat az. Bu uzun bir surec o yuzden koruyup kollamakta fayda var. Cunku prostatin her iritasyonu iyilesmeyi geciktirir. Nuks konusunada gelirsek biofilm, kalsifiye alanlarin mevcut olmasi ve antibiyotiklerin prostatta yeterli konsantrasyonlara ulasamamasi. Yeterli konsantrasyonlara ulasamayan antibiyotik ancak artci sok yaratir. Bu noktadaysa masajin ve antibiyotik secimi dozu suresi cok onemli..
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

mustafa3435 yazdı:Ben bu teze katılmıyorum kadir bey. Antibiyotiklerin etkisininde yapısında bulunan enflamatuar maddesinden dolayı sadece geçicide olsa baskıladığı düşüncesindeyim.keza banada faydası bu yönde oldu hep. KPPAS taki sorun bambaşka bir patoloji. Belkide siz hsklısınızdır bilemiyorum. Benimkisi sadece bir tahmin.
Mustafa3445 kardesim,
Bu benim tezim degil,uluslararasi tıp dergilerinde yayimlanmis ve dunya saglik orgutu tarafinda onaylanmis bir dizi klinik calismadir.Cok eski mesajlarimdada bu makaleye yer verdim.Geriye donuk mesajlarimi okursaniz bilgilenmis olursunuz.Selamlar.