Ureaplasma urealyticum'un Rolünü Tanımlama Aracı Olarak Kronik Prostatitin Antimikrobiyal Tedavisi

Hastalık için kullanılan antibiyotikler, kas gevşelticiler vb.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Ureaplasma urealyticum'un Rolünü Tanımlama Aracı Olarak Kronik Prostatitin Antimikrobiyal Tedavisi

Mesaj gönderen kadir »

Mitsuo Ohkawa ; Kazuyou Yamaguchi ; Shuji Tokimaga ; Takao Nakashima ; Ryochu Shoda
Urol Int.
Ureaplasma urealyticum'un rolünü tanımlamanın bir yolu olarak kronik prostatit için antimikrobiyal tedavinin klinik ve mikrobiyolojik etkilerini değerlendirmek üzere bir çalışma yapılmıştır . Önemli U. urealyticum hücrelerinin 143 prostatit hastasının 18'inin prostatlarından izole edildiği kabul edildi. Ureaplasma ile ilişkili prostatitli bu hastalar, 2 hafta boyunca ofloksasin veya minosiklin ile rastgele tedavi edildi; 4 hasta gönüllü olarak çalışmadan çekilme nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. U. urealyticum tüm hastalarda ortadan kaldırıldı. 10 hastada semptomlar düzeldi ve 4 hastada eksprese edilen prostat sekresyonundaki lökositler temizlendi; her iki ilaç tedavisi de benzer sonuçlar ortaya çıkardı. Tedaviden önce önemli miktarda Staphylococcus epidermidis hücresi bulunan 3 hastayı hariç tutsak bile , değerlendirilen 11 hastadan 3'ünde semptomların tamamen çözüldüğü ve eksprese edilen prostat sıvısındaki lökositlerin temizlendiği görüldü. Bu sonuçlar U. urealyticum'un bazı kronik prostatit hastalarında etken bir organizma olduğunu düşündürmektedir .
Fzt

Re: Ureaplasma urealyticum'un Rolünü Tanımlama Aracı Olarak Kronik Prostatitin Antimikrobiyal Tedavisi

Mesaj gönderen Fzt »

Abi bu urealyticum, parvum mu oluyor ?
Fzt

Re: Ureaplasma urealyticum'un Rolünü Tanımlama Aracı Olarak Kronik Prostatitin Antimikrobiyal Tedavisi

Mesaj gönderen Fzt »

Bu çalışmayı paylaştığın için teşekkürler abi. İdrar pcrda Ureaplasma urealyticum/parvum üretim bende. Doktor tetradox yazdı ama çalışmada bahsettiğin ofloksasin ve minosiklin de duyarlı yazıyor antibiyogramda. Bu antiler daha mı işlevsel acaba ? Aynı zamanda Staphylococcus epidermidis ve Staphylococcus haemolyticus üremesi oldu prostat sıvısı kültüründe. Bunlar için doktor bir şey yazmadı ama ben bu bakterileri de yok etmek istiyorum. Antibiyogramda ikisi için de duyarlı bir anti mi kullanmalıyım.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Fzt yazdı: 19.03.2024 - 11:19 Abi bu urealyticum, parvum mu oluyor ?
Evet aynı bakteridir ama suş olarak farklıdır, özellikle parvum olanı tedavi etmek gerekir.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Fzt yazdı: 19.03.2024 - 11:24 Bu çalışmayı paylaştığın için teşekkürler abi. İdrar pcrda Ureaplasma urealyticum/parvum üretim bende. Doktor tetradox yazdı ama çalışmada bahsettiğin ofloksasin ve minosiklin de duyarlı yazıyor antibiyogramda. Bu antiler daha mı işlevsel acaba ? Aynı zamanda Staphylococcus epidermidis ve Staphylococcus haemolyticus üremesi oldu prostat sıvısı kültüründe. Bunlar için doktor bir şey yazmadı ama ben bu bakterileri de yok etmek istiyorum. Antibiyogramda ikisi için de duyarlı bir anti mi kullanmalıyım.
Staph epidermis ve Haemolyticus için aynı antibiyotikler antibiogramda duyarlı, ikisi için bir anti kullanabilirsin.
Ureaplasma parvum içinde antibiogramda duyarlı olanlardan birini kullanabilirsin kardeşim. Önce U parvum için olanı,sonrada Staphlar için olanı kullanabilirsin. İkisini aynı anda kullanma.
Fzt

Mesaj gönderen Fzt »

kadir yazdı: 19.03.2024 - 12:41
Fzt yazdı: 19.03.2024 - 11:24 Bu çalışmayı paylaştığın için teşekkürler abi. İdrar pcrda Ureaplasma urealyticum/parvum üretim bende. Doktor tetradox yazdı ama çalışmada bahsettiğin ofloksasin ve minosiklin de duyarlı yazıyor antibiyogramda. Bu antiler daha mı işlevsel acaba ? Aynı zamanda Staphylococcus epidermidis ve Staphylococcus haemolyticus üremesi oldu prostat sıvısı kültüründe. Bunlar için doktor bir şey yazmadı ama ben bu bakterileri de yok etmek istiyorum. Antibiyogramda ikisi için de duyarlı bir anti mi kullanmalıyım.
Staph epidermis ve Haemolyticus için aynı antibiyotikler antibiogramda duyarlı, ikisi için bir anti kullanabilirsin.
Ureaplasma parvum içinde antibiogramda duyarlı olanlardan birini kullanabilirsin kardeşim. Önce U parvum için olanı,sonrada Staphlar için olanı kullanabilirsin. İkisini aynı anda kullanma.
Anladım abi. Gardneralla da vardı önce onun antisini mi kullanmam gerekli o zaman. Yoksa gardneralla ve parvum için yazılan, flagyl ve terradoxu aynı anda kullanıp sonrasında mı staphları kullanayım ?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Fzt yazdı: 19.03.2024 - 13:04
kadir yazdı: 19.03.2024 - 12:41
Anladım abi. Gardneralla da vardı önce onun antisini mi kullanmam gerekli o zaman. Yoksa gardneralla ve parvum için yazılan, flagyl ve terradoxu aynı anda kullanıp sonrasında mı staphları kullanayım ?
Aynı anda kullanma ilaç etkileşimi olabilir. Ayrı ayrı kullanırsan daha iyi.