Fizyoterapist mi Fizik tedavi doktoru mu

Hastalığın sebep olduğu belirti ve yakınmalara ait soru ve görüşlerinizi bu başlık altında paylaşabilirsiniz.
Vatanevladi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2024

Fizyoterapist mi Fizik tedavi doktoru mu

Mesaj gönderen Vatanevladi »

Arkadaşlar merhaba gece yatarken veya gün içinde kendimi çok kastığımı hissediyorum ve bunun için bir profesyonelden yardım almak istiyorum.Bu problemim için bir fizyoterapistle mi görüşme yapmalıyım yoksa fizik tedavi doktoruna mı gitmem daha mantıklı olur?.Ayrıca dediğim gibi bir durum varsa bunu fizyoterapist muayeneyle anlayabilir mi?.Bilmediğimden soruyorum cevap veren herkese teşekkür ederim.
Çapulcu
Hastalık Başlangıç Yılı: 2023

Re: Fizyoterapist mi Fizik tedavi doktoru mu

Mesaj gönderen Çapulcu »

Doktoruna yada fizyoterapistine göre değişir. Doktor elbette daha iyi olur. İlaç tedavisiyle terapinizi destekler. Görüntüleme tekniklerinden faydalanır. Fakat benim gittiğim devlet hastanesinde ki "teyze(!)" basit bir görüntüleme istedi taş yok fıtık yok. Psikolojik dedi attı. Ağrım var deyince tek kutu ağrı kesici yazdı. Sonra gittiğim bir merkezde direk semptomları söylediğimde pelvik taban spazmı olduğunu söyledi. Kabızlığın sebebinin bile nasıl pelvik tabanla bağlantılı olduğunu anlattı. İlaçlar verdi. Tedavi düzenlendi. Yani doktor var doktor var.

Fizyoterapist konusunda da ayni durum söz konusu. İlk gittim genç kıçını sık bırak, şöyle nefes al vs gibi şeyler yaptırıp alt karnı azcık bastırıp seansı bitirdi. Sonra gittim makat içine alet sokup monitörde hangi kas spazmlı nereyi ne kadar gevşeteceğiz nereyi ne kadar güçlendireceğiz grafikler çizdi tedavi planı yaptı. Ödevler verdi.İşeme testleri aldı. Terapi öncesi sonrası grafikler cizdi. Yani mevzu kişide bitiyor.
Çapulcu

Mesaj gönderen Çapulcu »

Pelvik tabana yapılan uzun süre fizyoterapinin tam fayda sağlamaması durumunda yönelinmesi gereken durumun Nöroplastisite de olmalıdır Özelikle Kronik ağrıdan muzdarip kişiler, daha önce yaralanmış olabilecek, ancak şu anda sağlıklı olan bölgelerde uzun süreli ağrı yaşamaktadır. Bu fenomen, hem periferik hem de merkezi olarak sinir sisteminin uyumsuz bir şekilde yeniden düzenlenmesi nedeniyle nöroplastisite ile ilgilidir. Doku hasarı döneminde, zararlı uyaranlar ve iltihaplanma, periferden merkezi sinir sistemine nosiseptif girdinin yükselmesine neden olur. Çevresinden uzun süreli nosisepsiyon daha sonra ağrılı bölge için somatotopik organizasyonunu değiştirmek ve merkezi duyarlılaşmaya neden olmak için kortikal düzeyde nöroplastik bir tepki ortaya çıkarır. Örneğin, karmaşık bölgesel ağrı sendromu yaşayan bireyler, elin ağızda kontralateral olarak azalmış kortikal somatotopik temsili ve ayrıca el ve ağız arasında azalmış bir boşluk gösterirler. Ek olarak, kronik ağrının beyindeki gri madde hacmini küresel olarak ve daha spesifik olarak prefrontal korteks ve sağ talamusta önemli ölçüde azalttığı bildirilmiştir.Bununla birlikte, tedaviyi takiben, kortikal reorganizasyon ve gri cevher hacmindeki bu anormallikler ve semptomları giderilir. Fantom ekstremite ağrısı, kronik bel ağrısı ve Kronik Pelvik Ağrı sendromu için benzer sonuçlar vardır.
Vatanevladi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2024

Mesaj gönderen Vatanevladi »

Çapulcu yazdı: 13.03.2024 - 11:48 Pelvik tabana yapılan uzun süre fizyoterapinin tam fayda sağlamaması durumunda yönelinmesi gereken durumun Nöroplastisite de olmalıdır Özelikle Kronik ağrıdan muzdarip kişiler, daha önce yaralanmış olabilecek, ancak şu anda sağlıklı olan bölgelerde uzun süreli ağrı yaşamaktadır. Bu fenomen, hem periferik hem de merkezi olarak sinir sisteminin uyumsuz bir şekilde yeniden düzenlenmesi nedeniyle nöroplastisite ile ilgilidir. Doku hasarı döneminde, zararlı uyaranlar ve iltihaplanma, periferden merkezi sinir sistemine nosiseptif girdinin yükselmesine neden olur. Çevresinden uzun süreli nosisepsiyon daha sonra ağrılı bölge için somatotopik organizasyonunu değiştirmek ve merkezi duyarlılaşmaya neden olmak için kortikal düzeyde nöroplastik bir tepki ortaya çıkarır. Örneğin, karmaşık bölgesel ağrı sendromu yaşayan bireyler, elin ağızda kontralateral olarak azalmış kortikal somatotopik temsili ve ayrıca el ve ağız arasında azalmış bir boşluk gösterirler. Ek olarak, kronik ağrının beyindeki gri madde hacmini küresel olarak ve daha spesifik olarak prefrontal korteks ve sağ talamusta önemli ölçüde azalttığı bildirilmiştir.Bununla birlikte, tedaviyi takiben, kortikal reorganizasyon ve gri cevher hacmindeki bu anormallikler ve semptomları giderilir. Fantom ekstremite ağrısı, kronik bel ağrısı ve Kronik Pelvik Ağrı sendromu için benzer sonuçlar vardır.
Bende bacaklarda huzursuzluk ve sık idrar var bu kronik ağrıya mı giriyor acaba
Çapulcu

Mesaj gönderen Çapulcu »

İki semptomında bir çok sebebi olabiliyor hocam. Kesin şudur demek yanlış olur. Sık idrarı pelvik taban bozukluğuda yapar. Prostat büyümeside yapar. Aktif mesanede yapar. Şeker hastalığı bile yapabilir.
Abdullahergn
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Mesaj gönderen Abdullahergn »

Çapulcu yazdı: 13.03.2024 - 11:17 Doktoruna yada fizyoterapistine göre değişir. Doktor elbette daha iyi olur. İlaç tedavisiyle terapinizi destekler. Görüntüleme tekniklerinden faydalanır. Fakat benim gittiğim devlet hastanesinde ki "teyze(!)" basit bir görüntüleme istedi taş yok fıtık yok. Psikolojik dedi attı. Ağrım var deyince tek kutu ağrı kesici yazdı. Sonra gittiğim bir merkezde direk semptomları söylediğimde pelvik taban spazmı olduğunu söyledi. Kabızlığın sebebinin bile nasıl pelvik tabanla bağlantılı olduğunu anlattı. İlaçlar verdi. Tedavi düzenlendi. Yani doktor var doktor var.

Fizyoterapist konusunda da ayni durum söz konusu. İlk gittim genç kıçını sık bırak, şöyle nefes al vs gibi şeyler yaptırıp alt karnı azcık bastırıp seansı bitirdi. Sonra gittim makat içine alet sokup monitörde hangi kas spazmlı nereyi ne kadar gevşeteceğiz nereyi ne kadar güçlendireceğiz grafikler çizdi tedavi planı yaptı. Ödevler verdi.İşeme testleri aldı. Terapi öncesi sonrası grafikler cizdi. Yani mevzu kişide bitiyor.
Bir mahsuru yoksa fizyoterapistin ismini verebilir misiniz? Ümit Erkut olabilir mi mesela?
Çapulcu

Mesaj gönderen Çapulcu »

Abdullahergn yazdı: 13.03.2024 - 21:20
Çapulcu yazdı: 13.03.2024 - 11:17 Doktoruna yada fizyoterapistine göre değişir. Doktor elbette daha iyi olur. İlaç tedavisiyle terapinizi destekler. Görüntüleme tekniklerinden faydalanır. Fakat benim gittiğim devlet hastanesinde ki "teyze(!)" basit bir görüntüleme istedi taş yok fıtık yok. Psikolojik dedi attı. Ağrım var deyince tek kutu ağrı kesici yazdı. Sonra gittiğim bir merkezde direk semptomları söylediğimde pelvik taban spazmı olduğunu söyledi. Kabızlığın sebebinin bile nasıl pelvik tabanla bağlantılı olduğunu anlattı. İlaçlar verdi. Tedavi düzenlendi. Yani doktor var doktor var.

Bir mahsuru yoksa fizyoterapistin ismini verebilir misiniz? Ümit Erkut olabilir mi mesela?
Yok hocam Ümit beyle iletisime geçtim. Seans yapmadığını söyledi. Ankara'da bir öğrencisi Erol Mersin i önerdi. Bir kaç seans aldım kara düzen bir uzman ama ekonomik. Benim fizyoterapistim Yasemin İrkilata Doktorum Güven Hastanesi Prof..Deniz Evcik
Abdullahergn

Çapulcu yazdı: 13.03.2024 - 23:05

Yok hocam Ümit beyle iletisime geçtim. Seans yapmadığını söyledi. Ankara'da bir öğrencisi Erol Mersin i önerdi. Bir kaç seans aldım kara düzen bir uzman ama ekonomik. Benim fizyoterapistim Yasemin İrkilata Doktorum Güven Hastanesi Prof..Deniz Evcik
Ortalama bir seans sayısı veriyor mu öncesinde veya sizin gördüğünüz ortalama kaç seans gerekir ve seanslar arası ne kadar boşluk oluyor?
Çapulcu

Mesaj gönderen Çapulcu »

Abdullahergn yazdı: 14.03.2024 - 08:37
Ortalama bir seans sayısı veriyor mu öncesinde veya sizin gördüğünüz ortalama kaç seans gerekir ve seanslar arası ne kadar boşluk oluyor?
Hocam benim anladığım bu hastalıkta her hasta ayrı bir dünya. Yaklaşımda hastaya göre yapılıyor.ilk görüştüğüm Fizyoterapistle 6 seans planlamıştık. Ben 3 seans gittim. Bıraktım. Yasemin hanıma geçiş yaptım. Yasemin hocadan 10 seans aldım haftada 1 yapıldı. Fakat hocaya il dışından çok hasta geliyor. Onlarla farklı planlar yapıyor gördüğüm kadarıyla. Ben yerinizde olsam kendime en yakın noktada ki terapistlerden hizmet alırdım. Uzun bir süreç.
Abdullahergn

Çapulcu yazdı: 14.03.2024 - 08:55
Abdullahergn yazdı: 14.03.2024 - 08:37

Hocam benim anladığım bu hastalıkta her hasta ayrı bir dünya. Yaklaşımda hastaya göre yapılıyor.ilk görüştüğüm Fizyoterapistle 6 seans planlamıştık. Ben 3 seans gittim. Bıraktım. Yasemin hanıma geçiş yaptım. Yasemin hocadan 10 seans aldım haftada 1 yapıldı. Fakat hocaya il dışından çok hasta geliyor. Onlarla farklı planlar yapıyor gördüğüm kadarıyla. Ben yerinizde olsam kendime en yakın noktada ki terapistlerden hizmet alırdım. Uzun bir süreç.
Anladım hocam sağ olun teşekkür ederim