pregabalin LYRICA

Hastalık için kullanılan antibiyotikler, kas gevşelticiler vb.
cihanbey
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

pregabalin LYRICA

Mesaj gönderen cihanbey »

Avrupada bu ilaç KPAS ve abakteriyel prostat için kullanılıyormuş. başarılı sonuçlar da alınmış. Kullanan veya bilgisi olan var mı?
drpsych
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Re: pregabalin LYRICA

Mesaj gönderen drpsych »

2010 yılında yapılmış bir çalışma buldum pregabalinle ilgili ki sanırım en kapsamlı çalışma bu olmuş bugüne kadar. Malesef sonuçlar çok istenildiği gibi değil, prostatit semptomlarındaki değişim plasebodan farksız bulunmuş. Ancak hastaların yuzde otuzu orta düzeyde bir iyileşme tanımlamışlar ki bu ğlasebodan daha yüksek olmuş (bazı hastlarda işe yarıyor olabilir?), ayrıca ağrı üzerine olumlu etkisi görülmüş (yani ağrı konusunda plasebodan üstün bulunmuş).
Sonuç olarak malesef derdimizin çözüm anahtarı olamayacak olsa da en azından bazılarımızda olumlu etkiler alınabilir gibi duruyor, en azından semptom kontrolü açısından. Seçeneklerin bu kadar sınırlı olduğu bir konuda denemeye değer olduğunu düşünüyorum ben.
cihanbey

drpsych yazdı:2010 yılında yapılmış bir çalışma buldum pregabalinle ilgili ki sanırım en kapsamlı çalışma bu olmuş bugüne kadar. Malesef sonuçlar çok istenildiği gibi değil, prostatit semptomlarındaki değişim plasebodan farksız bulunmuş. Ancak hastaların yuzde otuzu orta düzeyde bir iyileşme tanımlamışlar ki bu ğlasebodan daha yüksek olmuş (bazı hastlarda işe yarıyor olabilir?), ayrıca ağrı üzerine olumlu etkisi görülmüş (yani ağrı konusunda plasebodan üstün bulunmuş).
Sonuç olarak malesef derdimizin çözüm anahtarı olamayacak olsa da en azından bazılarımızda olumlu etkiler alınabilir gibi duruyor, en azından semptom kontrolü açısından. Seçeneklerin bu kadar sınırlı olduğu bir konuda denemeye değer olduğunu düşünüyorum ben.

Hocam bir de purinol var bizde yok ama Avrupa'da bunun fitil versiyonu da varmış. Bu ilaç Hakkı'nda bilginiz var mı ? Prostatit için kullanımına yönelik bir araştırma mevcut mu ?
baran

Mesaj gönderen baran »

bu ilacı boyun kaslarımda ki ağrılar için kullanmıştım işe yaramamıştı yan etkileride çok
drpsych

Mesaj gönderen drpsych »

cihanbey yazdı:
drpsych yazdı:2010 yılında yapılmış bir çalışma buldum pregabalinle ilgili ki sanırım en kapsamlı çalışma bu olmuş bugüne kadar. Malesef sonuçlar çok istenildiği gibi değil, prostatit semptomlarındaki değişim plasebodan farksız bulunmuş. Ancak hastaların yuzde otuzu orta düzeyde bir iyileşme tanımlamışlar ki bu ğlasebodan daha yüksek olmuş (bazı hastlarda işe yarıyor olabilir?), ayrıca ağrı üzerine olumlu etkisi görülmüş (yani ağrı konusunda plasebodan üstün bulunmuş).

Hocam bir de purinol var bizde yok ama Avrupa'da bunun fitil versiyonu da varmış. Bu ilaç Hakkı'nda bilginiz var mı ? Prostatit için kullanımına yönelik bir araştırma mevcut mu ?
Sanirim kastettiginiz ilqc allopurinol, biraz arastirmaya calismistim bu konuyu. Bu ilac normalde gut hastaliginda kullaniliyor, urik asit olusumunu azaltiyor. Burada mantik asidik idrarin prostata reflusu ve bunun sonunda olusan inflamasyonu, iste bu ilacla da bu dongunun kirilmasi hedeflenmis. Ancak yapilan bir calisma var, semptomlar uzerine etkili bulunmus. Fakat bir urologun klinik kanaatini almak gerekiyor.
cihanbey

drpsych yazdı:
cihanbey yazdı:

Sanirim kastettiginiz ilqc allopurinol, biraz arastirmaya calismistim bu konuyu. Bu ilac normalde gut hastaliginda kullaniliyor, urik asit olusumunu azaltiyor. Burada mantik asidik idrarin prostata reflusu ve bunun sonunda olusan inflamasyonu, iste bu ilacla da bu dongunun kirilmasi hedeflenmis. Ancak yapilan bir calisma var, semptomlar uzerine etkili bulunmus. Fakat bir urologun klinik kanaatini almak gerekiyor.

Hocam ilacın hammaddesi Methenamine miş. Bayanların bir nevi prostatiti olan kronik sistit tedavisinde etkili olduğu söylenmiş.
Bu nedenle saşe ve fitil olarak erkeklere de kullandırılıyormuş.
drpsych

Mesaj gönderen drpsych »

Araştırmaya çalıştım ama malesef pek de bilgiye ulaşamadım. Kronik idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılır denmiş. Belki ayhan hocamın bilgisi vardır bu konuda.
prostatiniseveyim

Mesaj gönderen prostatiniseveyim »

drpsych yazdı:Araştırmaya çalıştım ama malesef pek de bilgiye ulaşamadım. Kronik idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılır denmiş. Belki ayhan hocamın bilgisi vardır bu konuda.

Galiba alloprinol ile purinol farkli ilaclar biri urik asti dusuruyor digeri idrar yolu antiseptigi

B3nim de bir sorum var antiseptik ile antiniotik arasindaki fark nedir

Bi dr pyoloseptil onerdi antibiotik tedavisi tamamlandiktan sonra
drpsych

Mesaj gönderen drpsych »

prostatiniseveyim yazdı:
drpsych yazdı:Araştırmaya çalıştım ama malesef pek de bilgiye ulaşamadım. Kronik idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılır denmiş. Belki ayhan hocamın bilgisi vardır bu konuda.

Galiba alloprinol ile purinol farkli ilaclar biri urik asti dusuruyor digeri idrar yolu antiseptigi

B3nim de bir sorum var antiseptik ile antiniotik arasindaki fark nedir

Bi dr pyoloseptil onerdi antibiotik tedavisi tamamlandiktan sonra
Evet farklıymış siz etken maddesini söyledikten sonra farketmiştim. İdrar yolu antiseptiğinin de aslında temelde antibiyotikten farkı yok, o da bir çeşit antibiyotik, ancak zamanla direnç gelişimiyle farklı antibiyotikler de üriner sistem enfeksiyonları tedavisine girmiş. Prostatittedsvisinde ne kadar yeri var çok emin değilim ama sonuçta bir kez kullanılacak bence denenebilir. Fakat çok da umut bağlamamak lazım.