Psa ile prostatit iliskisi

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
waiting1
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Psa ile prostatit iliskisi

Mesaj gönderen waiting1 »

Herkese gecmis olsun. Forumda yeniyim. Daha once tartisildi mi bilmiyorum. Yurtdisindayim ve gittigim iki urolog da PSA degeri normal ise prostatitden soz edilemez diyor. En son Istanbulda prostatit teshisi konmus ardindan igne + antibiyotik tedavisi uygulanmisti. Sikayetlerim tam gecmese de biraz iyilesti. Kontrol icin burada PSA normal ise daha fazla tetkik yapmiyorlar. Bu konuda tecrubesi olan arkadaslar var mi?
red
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Re: Psa ile prostatit iliskisi

Mesaj gönderen red »

PSA yüksekliği kanser olabileceğine dair ipucu verir. Bu forumda prostatit tanısı alanların tamamına yakınının psa düzeyleri normal çıkmıştır ben de dahil. Ürologların verdiği bilgi doğru değil.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

waiting1 yazdı:Herkese gecmis olsun. Forumda yeniyim. Daha once tartisildi mi bilmiyorum. Yurtdisindayim ve gittigim iki urolog da PSA degeri normal ise prostatitden soz edilemez diyor. En son Istanbulda prostatit teshisi konmus ardindan igne + antibiyotik tedavisi uygulanmisti. Sikayetlerim tam gecmese de biraz iyilesti. Kontrol icin burada PSA normal ise daha fazla tetkik yapmiyorlar. Bu konuda tecrubesi olan arkadaslar var mi?
Psa yüksekligi kanser ve Bph rahatsızliklari esnasında yükselebilir. Bazen prostatitli hastalardada yükseldiği durumlar olmustur..bendede bazen yükselip azaldigi zamanlar oldu fakat önemsiz inis cıkislardi bunlar. Ama prostatitli hastalara psa yükselmedi diye prostatit degilsiniz demek yanlış...oyle bir şey yok.
BruceLee

Mesaj gönderen BruceLee »

kadir yazdı:
waiting1 yazdı:Herkese gecmis olsun. Forumda yeniyim. Daha once tartisildi mi bilmiyorum. Yurtdisindayim ve gittigim iki urolog da PSA degeri normal ise prostatitden soz edilemez diyor. En son Istanbulda prostatit teshisi konmus ardindan igne + antibiyotik tedavisi uygulanmisti. Sikayetlerim tam gecmese de biraz iyilesti. Kontrol icin burada PSA normal ise daha fazla tetkik yapmiyorlar. Bu konuda tecrubesi olan arkadaslar var mi?
Psa yüksekligi kanser ve Bph rahatsızliklari esnasında yükselebilir. Bazen prostatitli hastalardada yükseldiği durumlar olmustur..bendede bazen yükselip azaldigi zamanlar oldu fakat önemsiz inis cıkislardi bunlar. Ama prostatitli hastalara psa yükselmedi diye prostatit degilsiniz demek yanlış...oyle bir şey yok.
Abi iyi akşamlar. Akut prostatitin iyileşmesi en fazla ne kadar sürebilir. Ve akut le kronik prostatit arasındaki ayrım nedir?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

BruceLee yazdı:
kadir yazdı:
Abi iyi akşamlar. Akut prostatitin iyileşmesi en fazla ne kadar sürebilir. Ve akut le kronik prostatit arasındaki ayrım nedir?
İyi aksamlar Bruce Lee kardesim akut prostatit ateş ve şiddetli agrilar ile başlar bu sırada tedavi uygulanirsa çabuk atlatılir örnegin benim iki ayda kroniklesmisti. Akut semptomlar yasamadim fakat bilgisiz ve ilgisiz bir dr yüzünden tedaviye 2 ay geç başlamak zorunda kalmıştım.
waiting1

kadir yazdı:
Cok tesekkurler cevaplar icin.
pm8955

Mesaj gönderen pm8955 »

profesörden iyi mi bileceksiniz herkes kıçından element uyduruyor psa değerinizi. crp ve sedimantasyonu enfeskiyon yani iltihap varsa yükseltiyor hatta enfeksiyon büyütme bile yapıp idrar çıkışınızı zorlaştırıyor arkadaşlar yanlış bilgilendirme yapmayın bizzat üroloji profesöründen aldığım bilgi boşunamı okuyor bukadar zaman
pm8955

Mesaj gönderen pm8955 »

red yazdı:PSA yüksekliği kanser olabileceğine dair ipucu verir. Bu forumda prostatit tanısı alanların tamamına yakınının psa düzeyleri normal çıkmıştır ben de dahil. Ürologların verdiği bilgi doğru değil.
ÜROLOJİ PROFESÖRÜ BİLMİYOR SEN BİLİYORSUN ÖYLE Mİ? SENİN VASFIN NE BU BİLGİYİ VERİYORSUN? DOÇENT VEYA PROFESÖRMÜSÜN?
Orhanbasak
Hastalık Başlangıç Yılı: 1990

Psa degeri

Mesaj gönderen Orhanbasak »

Iyi akşamlar ben Hüseyin Seçkin hocaya muayene olurken prostat masajı yaptı ve beni kan için yönlendirdi çıkan sonuçta psa tam olarak 12 idi sonuca baktı ve bana çok acil biyopsi yapılması gerektiği söylendi ertesi gün başka hastaneye kan vermiştim baktım bu sefer 6 idi 2 gün sonra kan verdiğimde psa am normale dönmüştü boştan yere biyopsi yatıracaktım masaj psa değerini yükseltiyor 3 .4 gün sonra tekrar kan verin normale dönmezse biyopsi yaptırın
waiting1

Re: Psa degeri

Tesekkurler yorumunuz icin. Benim degerim normal ciktiginden Turkiyede almis oldugum prostatit tanısına inandıramadim buradaki doktorlari. Biri psikolojik digeri ise uretrit dedi. Biraz araştırınca gercekten psa ile iliskisi dogrudan olmadigina dair yazilar var.
Orhanbasak yazdı:Iyi akşamlar ben Hüseyin Seçkin hocaya muayene olurken prostat masajı yaptı ve beni kan için yönlendirdi çıkan sonuçta psa tam olarak 12 idi sonuca baktı ve bana çok acil biyopsi yapılması gerektiği söylendi ertesi gün başka hastaneye kan vermiştim baktım bu sefer 6 idi 2 gün sonra kan verdiğimde psa am normale dönmüştü boştan yere biyopsi yatıracaktım masaj psa değerini yükseltiyor 3 .4 gün sonra tekrar kan verin normale dönmezse biyopsi yaptırın