Çoğumuzda prostatit diye bir şey yok sebebi ibs

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
Yamtar
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Çoğumuzda prostatit diye bir şey yok sebebi ibs

Mesaj gönderen Yamtar »

İrritable Bağırsak Sendromu (İBS) Tanısı Almış Erkek Hastalarda Alt Üriner Sistem Semptomları ve Erektil Fonksiyonların Değerlendirilmesi
Yıl 2014, Cilt 4, Sayı 2, 64 - 68, 02.08.2014
Doğan ATILGAN Bekir PARLAKTAŞ Engin KÖLÜKÇÜ Abdülkerim YILMAZ Nihat ULUOCAK Fikret ERDEMİR

Öz
Amaç: İrritable bağırsak sendromu (İBS) dünya genelinde yaklaşık %5-20 insanı etkilemekte ve yaşam kalitesinde düşmeye sebep olmaktadır. İBS hastalarının yaklaşık %50’sinde en az bir ek somatik bozukluk bulunmakta ve İBS’lu hastaların çoğu başka bir fonksiyonel bozukluğa bağlı tanı kriterlerini karşılamaktadır. Biz bu çalışmada, İBS’lu erkek hastalarda alt üriner sistem semptomlarının (AÜSS) ve erektil fonksiyonların değerlendirilmesini amaçladık.

Gereç ve Yöntem: Ocak 2012- Mart 2013 tarihleri arasında gastroenteroloji kliniğinde İBS tanısı almış 50 erkek hasta ve gastrointestinal problemi olmayan ve İBS tanı kriterlerini karşılamayan 50 kontrol çalışmaya dâhil edildi. Rutin ürolojik değerlendirmeyi takiben tüm hastaların IPSS, IIEF, OAB-V8 ve BECK depresyon skorları tespit edildi. Ek olarak tüm hastalara üroflowmetri yapılarak Qmax değerleri ve işeme sonrası rezidüel idrar miktarları kaydedildi. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi.

Bulgular: Grupların yaş ortalaması grup 1 ve 2 için sırasıyla 44,1±14,3 ve 46,76±8,58 idi. Grup 1 ve Grup 2 deki hastaların ortalama Qmax değerleri ve işeme sonrası ortalama rezidüel idrar miktarları sırasıyla 20,52±8,69, 25,4±38,5 ve 19,10±9,23, 15,6±19,29 olarak saptanırken, ortalama IPSS değerleri sırasıyla 10,61±6,15 ve 10,50±6,08 idi. Grup 1 de ortalama OAB-V8 skoru 9,1±5,78 ve Grup 2 de ortalama OAB-V8 skoru 5,24±3,28 saptandı. Grup 1 deki hastaların %48’inde (n=24) aşırı aktif mesane semptomları tespit edilirken bu sayı kontrol grubunda 6 (%12) olarak bulundu. IIEF skorları Grup 1 ve Grup 2 için sırasıyla 19,92±7,08 ve 18,92±7,13 olarak tespit edildi. Ortalama yaş, IPSS skoru, IIEF skoru, Qmax ve işeme sonrası rezidüel idrar açısından gruplar arsında anlamlı fark tespit edilmedi (p>0,05). IBS grubunda ortalama OAB-V8 ve BECK depresyon skorları kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bulundu (p<0,001).

Sonuç: İBS ciddi psikososyal yan etkileri olan önemli bir sağlık problemidir ve hastaların yaşam kalitesini düşürür. AÜSS ve erektil disfonksiyon İBS’lu hastalarda sık olarak görülebilir bu nedenle bu hastaların değerlendirilmesinde multidisipliner yaklaşım akılda tutulmalıdır.
Yamtar

Re: Çoğumuzda prostatit diye bir şey yok sebebi ibs

Mesaj gönderen Yamtar »

Özellikle bağırsak sorunlarından sonra prostatit belirtilerinden aktif mesane,sık idrar,erektil disfonksiyon sorunları yaşayanlar sanırım üroloji yerine gastroenteroloji bölümü bizim için doğru adres.
joecarrol
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen joecarrol »

İbs=stres...Bence varsayım doğru hep stresli olduğum zamanlarda prostatit kendini hatırlatıyor.Herşey güllük gülistanlıkken hiç aklıma bile gelmiyor.

Doktorların mantık antiboyitik yaz gönder.Youtube da bir prof izledim yeni bu hastaların antibiyotik kullanmaması lazım diyor.Prostata antibiyotiğin ulaşması imkansızın ötesi antibiyotikle iyileştim diyen ya yalan söylüyordur ya pskolojiktir yada mide bağırsaklardaki mikropların gitmesi ile geçici normale dönmüştür.

Okadar antibiyotiği dayadılar bize mideyi mahfetti zaten gastirit,ülser,ibs herşey olur.Kimlerin vebali var kimlerin üzerimizde Allah hepsini bizim çektiklerimizi çektirmeden canını almasın..
Yamtar

Mesaj gönderen Yamtar »

Geçen gün şehir hastanesinde bir urologa muayeneye gittim kendisi doçent dr, penisimde batma var diyorum bana diyor ki bana niye geldin cildiyeye git. Peniste geri çekilme var diyorum penis tabiki geri çekilecek ne bekliyorsun diyor. Aziz mübarek gün ağzımı bozmak istemiyorum ama bunların en iyisi kimse Allah benzer bir hastalıkla sınasın. O zaman anlarlar hastanın halinden.
secooo
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

Mesaj gönderen secooo »

ibs bir fonksiyonel bozukluktur ..İbs tanısı alan insanların hemen hemen tamamında makaleleri okursanız,anksiyete aşağılık kompleksi yetersizlik okb kişilik bozuklukları gibi durumlar eş zamanlıdır.
İbs'nin Non bakteriyel prostatit veyahut pelvic sendromda denebilir sebeb olması bana göre makul değil ama bana göre makul olan ibs'ye sahip kişilerin non bakteriyel prostatit veya pelvic sendrom adı altında geçen semptomlara psikolojik olarak sahip olmalarıdır..
ibs bağırsaktaki fonksiyonel bozukluksa ki ben 2 sene ağır bir versiyonunu cektim ve buna eminim ki psikolojiktir.
kurtulalı 2 sene oldu ..Bu bozukluğun aynısı ha dispeptik olarak midede yaşamak veya pelvic sendrom olarak yaşamak çok olasıdır ve benzerdir..
%99 DİSPEPSİ İBS VE NON BAKTERİYEL PROSTATİT TIRNAK İÇİNDE PELVİC SENDROM BUNLARA YAKALANAN KİŞİLER PSİKOLOJİK SORUNLU KİŞİLERDİR.
Normal hiç birseyi takmayan duygusal yükler taşımayan vs vs insanlarda zor rastlanır bu durumlar..
Nacizene fikrim bu yönde
luksorin

Mesaj gönderen luksorin »

Merhaba,

Bende de 5-6 yıl önce semptomlarımın sebebi bulunamayınca (sık idrar ve büyük abdest) İBS denilmişti. Gerçi endoskopi ve kolonoskopi de polipler çıkmış ve temizlenmişti ama işin büyük boyutunun İBS den kaynaklandığını söylemişti doktor. 3 lü antibiyotik (midedeki h.bacteri için) ve antidepresan ile iyileşmiştim. Arada stresli günlerimde de benzer semptomlar yaşıyordum. Ama geçiyordu.

Prostatit tanısı ise yine stresli günlerde ve covid sonrası oluşan semptomlardan sonra koyuldu. İlginçtir İBS ve covid sonrası prostatit tanısı konulanların sayısı azınsanamayacak kadar çok. Şükürler olsun ki belki de ilk semptom çıkar çıkmaz tedaviye başlamam sonrası 4-5 ayda semptomları sıfırladım. Umarım böyle gider.

Bu arada benim bildiğim kadarıyla çok büyük psikolojik sorunlarım yok. Ama stresli bir iş yaşamına sahibim ve takıntı düzeyim yüksek :) Ayrıca yıl içinde aile sağlığı ile ilgili büyük badireler atlattık, onun da yükü vardı.

Özetle bendeki sorun büyük ihtimalle İBS, stres yükü ve covid in combosuyla oluştu gibi duruyor.

Herkese sağlıklı günler.
secooo

Mesaj gönderen secooo »

luksorin yazdı:Merhaba,

Bende de 5-6 yıl önce semptomlarımın sebebi bulunamayınca (sık idrar ve büyük abdest) İBS denilmişti. Gerçi endoskopi ve kolonoskopi de polipler çıkmış ve temizlenmişti ama işin büyük boyutunun İBS den kaynaklandığını söylemişti doktor. 3 lü antibiyotik (midedeki h.bacteri için) ve antidepresan ile iyileşmiştim. Arada stresli günlerimde de benzer semptomlar yaşıyordum. Ama geçiyordu.

Prostatit tanısı ise yine stresli günlerde ve covid sonrası oluşan semptomlardan sonra koyuldu. İlginçtir İBS ve covid sonrası prostatit tanısı konulanların sayısı azınsanamayacak kadar çok. Şükürler olsun ki belki de ilk semptom çıkar çıkmaz tedaviye başlamam sonrası 4-5 ayda semptomları sıfırladım. Umarım böyle gider.

Bu arada benim bildiğim kadarıyla çok büyük psikolojik sorunlarım yok. Ama stresli bir iş yaşamına sahibim ve takıntı düzeyim yüksek :) Ayrıca yıl içinde aile sağlığı ile ilgili büyük badireler atlattık, onun da yükü vardı.

Özetle bendeki sorun büyük ihtimalle İBS, stres yükü ve covid in combosuyla oluştu gibi duruyor.

Herkese sağlıklı günler.
İlginç bir durum yok Amerikada yapılan son çalışmalarla covid sonrası otoimmun hastalıkların tetiklendiği net bir sekilde ortaya kondu.
ben covid sonrası 2.haftada gut atağı geçirdim akabinde 5.ayda prostatit semptomları..

stess yükü combosuna katılıyorum ...Bende aynı fikirdeyim covid sonrası uyku bozuklukları aşırı spor ve daha önceden gelen psikolıjik bozukluklarla birlikte patladı..Takıntı düzeynin yüksek olmasıda zatenbenim yukarıda dediğimpsikolojik bozukluk durumuna giriyor hepsi vucuda ekstra yük oluyo r ve sonuçlar doğruyor..
secooo

Mesaj gönderen secooo »

luksorin yazdı:Merhaba,

Herkese sağlıklı günler.
bence sen 10 seans bi ozon yaptır damardan cila olsun bağışıklığınada iyi gelir...