Probiyotikler (iyi çocuklar)

Bitkisel veya hayvansal tabletler, vitaminler vb.
NeverGiveUp

Probiyotikler (iyi çocuklar)

Mesaj gönderen NeverGiveUp »

Oncelikle bilmenizi isterim ki burda yazdiklarimi ben gece vakitlerinde can sikintisindan senaryo uretmek icin yazmiyorum. Sagdan soldan devsirme yazilar da degil, probiyotikler hakkinda 6 farkli makalenin iceriginde yer alan bilgilerin ozetlenmesi olarak dusunebilirsiniz. Dileyen olursa buraya link de verebilirim. Yaklasik son 2 haftadir vakit ayirip bunlara goz atiyorum.

Hemen akliniza hap gelmesin. Ya da diger takviyeler. Probiyotikler vucudunuzdaki iyi bakterilerin tamaminin ortak ismi. Latince de "pro" kelimesi "için" anlamina geliyor. "biyo" kelimesi ise "canli, hayat, yaşam" gibi anlamlar tasiyor. "Yaşam için.." Yani kisacasi "anti"biyotiklerin karsiti olarak dusunebilirsiniz.

Saglikli bir insan bagirsaginda 200 trilyon bakteri var. 200 trilyon farkli bakteri degil, cesitli bakteri kombinasyinlarinin toplami bu rakam.

Bu denge bozuldugu anda, yani iyi cocuklar cesitli etkenlerle imha edildigi zaman; vucudunuzun bagirsaklar basta olmak uzere cesitli organlarinda cesitli patojenlere, (evet candida gibi) gun doguyor. Cunku bunlari baskilayacak probiyotikleri ne yazik ki kendi ellerimizle imha etmis oluyoruz. Antibiyotikler modern zamanlarin gercekleri, elbette gerektigi yerde kullanilmali. Fakat bence drlarin yaptiklari en buyuk hata antibiyotiklerle birlikte probiyotik takviye onermemeleri ya da tip sektorunun bu alanda yeterli calismasi yapmamasi. Cunku kotunun yaninda yok edilen iyinin, kurunun yaninda yanan yasin yerine geri konulmasi gerek.

Peki neden? Cunku iyi cocuklarin baskilayamadigi patojenler bagirsak ceperinize yapisip "sizintili bagirsak" sendromuna sebebiyet verebiliyor. Bu durumda kaniniza da karisabilen maya bakterileri, bunlarin salgiladiklari agir toksinler (Haluk'un candidalar siciyo dedigi olay) vucudunuza komplike olarak dagiliyor. Dahasi vucudunuza aldiginiz dis kaynakli agir metalleri de uzaklastiramiyorsunuz ve bunlar da kana karisabiliyor cunku gecirgen bagirsak mukozaniz var. Yani kaniniza kursun, civa gibi metaller karisiyor. Bunlarin ne denli zehirler oldugunu kimya bilgisi olan arkadaslar varsa soylesin..

Peki bu maya bakterileri ve agir toksinler, metaller kaniniza karistiginda ne oluyor? Vucudunuzda zaten hasar olan bolgelere yerlesiyor. Cunku bakterilerle aralari cok iyi. Iste tam olarak burada "miks mikrop" dongusu aciga cikiyor. Eger vucudunuzun herhangi bir yerinde hasar yoksa dahi; halsizlik, uyusukluk, gorme bulanikligi, unutkanlik, algi sorunlari, ogrenme guclugu, kalp carpintilari, eklem agrilari, solunum yollari sorunlari yapabiliyor. Mevcut bir hastaliginiz varsa vucut bunu savusturabilecek dirence zaten sahip degil.. En sevdikleri bolgeler de mukoz yapilar, dil gibi.. Bagirsaklar gibi.. Buralarda konaklayici oluyorlar.

Haluk'un karmakarisik anlattiklarini ben size daha net anlatayim diye anlatiyorum bunlari, neyse gelelim asil meseleye..

Diyet yapmak mantarlari yok etmek icin onemli fakat ayni zamanda probiyotik bakterilerin de bi sekilde yerine geri konulmasi gerekiyor. Benim diyet tutarken dustugum en buyuk hata 1 adam akilli probiyotik bir takviye kullanmamak, 2 sigaraya devam etmekti. Sigara iciyorsaniz diyetin bir manasi yok. Neyse ki biraktim cok sukur.

Probiyotikleri nasil geri kazanacagiz? Oncelikle tabiatta her canli gelismek ve cogalmak ister. Bakteriler de oyle. Iyi bakteriler de cogalir fakat uygun ortam isterler. Onlari baskilayacak etkenler varsa cogalamazlar.

Bildiginiz gibi probiyotik takviyeler var. Bunlarin en ulasilir hali hepimizin sofrasinda bulunan yogurt.. Yogurtta sadece 2 ad probiyotik bakteri mevcut. Sonrasinda kefir.. Endustriyel kefirde ise 5 probiyotik bakteri var. Bunlarin keci sutuyle yapilani daha makbul oluyomus, neyle ilgisi var bilmiyorum. Hayvanin beslenmesiyle sutuyle ilgili sanirim. Onun disinda bildigimiz gibi lahana basta olmak uzere tursular da iyi probiyotik kaynaklari.

Bunlar yetmiyorsa ne yapacagiz..? Probiyotik takviyeler edinecegiz. Probiyotik takviyeler de farkli farkli icerikli.. Kiminde 2 milyar, kiminde 100 milyar bakteri var. Probiyotik takviye secerken dikkat edilmesi gerekenler ise sunlar;

*Cok milyarli olmasi elbette onemli. Fakat daha onemli olan kac farkli bakteri kombinasyonu icerdigi. Yani soylemek istedigim sey su; toplamda 2 milyar 10 farkli bakterinin olusturdugu bir takviye, toplamda 100 milyar 2 farkli bakterinin olusturdugu bir takviyeden daha iyidir.

*Yani genis spektrumlu antibiyotikler kullandigimiz gibi daha genis spektrumlu probiyotikler kullanacagiz.

*Cunku iyi bakterilerin de kendi aralarinda cesitli gorevleri var. Ishal kesici bakteri var, kabizlik onleyici var, topaklanmayi onleyen var, sizdirayi onleyen var, b12yi sentezleyen var, b6yi, k vitaminini vs sentezleyen var.. Var da var yani.. Bu durumda siz vucudunuzda hep ishal kesici bakterileri cogaltirsaniz kronik kabizliklar yasayabilirsiniz. Maflor ornegin en basit haliyle ishal kesici bakterilerden olusan bir takviye. Icerigine, prospektusune bakabilirsiniz.

*En faydalilari bifidobacterium ve lactobacillus suşlarinin oldugu takviyeler, zaten en cok da bunlar uretiliyo.

*Her firma guvenilir diil, icinde 4 5 bakteri var diyo ama denetlenme mekanizmasi yok. Sahtekarlik yapilabiliyor.

*iceriginde ayni zamanda prebiyotik olan takviyeleri tercih etmeniz gerekiyor. Cunku inulin gibi prebiyotikler iyi cocuklarin cogalmasi icin uygun ortam sagliyor.

*Takviyenin satildigi yerde sogukta bekletilmesi ve size ulastiginda soguk zinciriyle ulastirilmasi gerekiyor. Ve elbette sizin de dolapta saklamaniz.

Bu arada probiyotikler sadece patojenlerle savasmiyor, ayni zamanda zararli bakterileri de baskiliyor. Ve size harika bir bagisiklik sunuyor. Vucutta en onemli organ kandir, kan giden yere can gider. Kaniniz temiz olursa gittigi her yeri yapilandirir.

Simdilik soyleyeceklerim bunlar, gozlerim acidi yazmaktan. Aklima gelen olursa eklerim.
Ozan | 29 | Kayseri | 19 Kasım 2014

Ne dilersen HAK'tan dile, kılavuz ol doğru yola.
Sabir
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Re: Probiyotikler (iyi çocuklar)

Mesaj gönderen Sabir »

Kardesim emek sarfedilen her işe saygı duyarım. Tam da bugünlerde kafama takılan bir konuydu. Eline sağlık.
Ha bide eczanelere maflor sordum çoğunda bulamadim bana reflor önerdiler. Muadilmiş. 7 milyar bakteri diyor ama içeriğine tam bakmadım. Ama antibiyotik ne zaman kullandiysam hep probiyotik tablet ve yogurt vs tüketim.

Bildiğimden mi peki ? Hayır. Bu forumu erken keşfetmemin sayesinde. Arkadaşlar bu forum bir depo. Kurcalayacaksiniz. Ve emin olun kıyıda köşede mutlaka işinize yarayacak birşey bulursunuz.

Arada da elinize geçen bilgileri buraya atarsanizda başkaları birşeyler bulur.

Icimden geldigi içinde şunu söylemek istiyorum. Hepiniz benim için kıymetlisiniz. 3 günlük dünyada kimse kimseyi kırmasın arkadaşlar. Çok hoşuma giden bir söz ile noktalayacagim yazımı
### Çözümde görev almayanlar, sorunun bir parçası olurlar. ###

Hepinize iyi akşamlar diliyorum arkadaşlar.
Sanma ki dert sadece sende var. Sende ki derdi nimet sayanlar var.
NeverGiveUp

Rica ederim dostum, faydasi olduysa ne mutlu.

ahmet
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen ahmet »

Hangi probiyotiği kullanalım arkadaşlar özet olarak
HAMDYALNIZSANADIR
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen HAMDYALNIZSANADIR »

Nt biotic 90 kapsül nasıldır 45 milyar bakteri ihtiva ediyomuş arkadaşlar sizinde fikirlerinizi alalım
NeverGiveUp

Kolaya konmaca yok oyle.. Onu da siz kendiniz bulun arastirarak bu kistaslari goz onunde bulundurarak..

NeverGiveUp

HAMDYALNIZSANADIR yazdı:Nt biotic 90 kapsül nasıldır 45 milyar bakteri ihtiva ediyomuş arkadaşlar sizinde fikirlerinizi alalım
Olayi anlamamissin.. Onemli olan kac milyar ve kac kapsul oldugu degil. Kac farkli bakteri ihtiva ettigi. Yaziyi tekrar okumalisin bence.

NeverGiveUp

*Alerji kokenli rahatsizliklari olan arkadaslar; Kefir, yogurt, tursu gibi fermente gidalari tuketirken dikkatli olsunlar. Cunku bunlar histamini tetikleyip rahatsizliginizi daha da kotu yapabilir. Kapsul probiyotik almanizda sakinca yok.

*Aksam toplu halde buraya yazacagim probiyotik markalari ve iceriklerini. Fakat kolaya kaciyorsunuz arkadaslar, armut pis agzima dus yok oyle. Lutfen siz de arastirin. Ve onerilerle gelin..

ahmet
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen ahmet »

Ben hergün düzenli ev yoğurdu yiyorum lahana turşusu yiyorum yeterli olmazmı illa hapmı içmek lazım yada ne zamana kadar içmek gerekiyor
NeverGiveUp

ahmet yazdı:Ben hergün düzenli ev yoğurdu yiyorum lahana turşusu yiyorum yeterli olmazmı illa hapmı içmek lazım yada ne zamana kadar içmek gerekiyor
Ahmet sen icme, sen kazana dustun: )

Kardes belirtiler hafifleyene kadar icmek lazim.. Yani daimi hayat boyu diye bi kaide yok. Cunku dedigim gibi bunlar canli ve kendi kendine cogalabilen dost mikroorganizmalar. Bu zamanin en iyi gostergesi de bagirsak faaliyetleri.

Illa bi kistas ariyosan kendine; kullandigin antibiyotik kutusu kadar probiyotik kutusu tuket.

Yogurt ve tursu cok dogal kaynaklar fakat ozellikle bizim durumunuzda yetersiz kaliyorlar. Bir de dedigim gibi iceriklerindeki bakterilerin ne ise yaradigini bilmek lazim.

Rica etsem bizim icin bakar misin yogurttaki bakteriler hangileri ve gorevleri ne?

deva
Hastalık Başlangıç Yılı: 2007

Mesaj gönderen deva »

merhaba arkadaşlar.doğal probiyotik olan köy yoğurdu(hazır yoğurt değil) konusunda şu bilgiyi paylaşmak istiyorum.koyun yoğurdu kullanın.daha çok probiyotik içerir diye okudum.mantıklı geliyor.çünkü koyun yoğurdu daha yağlıdır.zaten candida gibi mantarlar doğal yağları sevmiyor.doğal yağlar candida düşmanı.biraz daha pahalı ama daha faydalı olduğu kanattindeyim.koyun yoğurdu bulmakta zorlananlar koyun sütü(onu bulabilirlerse) alıp evde yoğurt yapabilirler.çiftlik hayvanı olmasa daha iyi olur.
"O kimseler ki, başlarına bir musibet geldiğinde 'Biz Allah'ın kullarıyız; dönüşümüz de ancak Onadır' derler."
Bakara Sûresi, 2:156

"Beni yediren ve içiren Odur. Hastalandığımda bana şifa veren de Odur."
Şuarâ Sûresi, 26:79-80.