Üretra darlığı ve prostatit bağlantısı

Hastalığın sebep olduğu belirti ve yakınmalara ait soru ve görüşlerinizi bu başlık altında paylaşabilirsiniz.
Tired35
Hastalık Başlangıç Yılı: 2010

Üretra darlığı ve prostatit bağlantısı

Mesaj gönderen Tired35 »

Herkese merhaba;

Yıllardır sık ve cılız idrar sorunum vardı.Geçen seneye kadar hiç sorun olmadı.1 yıldır kronik prostatit belirtileri yaşıyorum.Kasık bölgesinde ağrı idrar yapmada güçlük ve debide düşüklük sık idrar ağrılı boşalmam vardı.İzmirde kronik prostatit te tecrübeli doktor bulamadığım ve şikayetlerim geçmediği için eskişehire hüseyin hocaya gittim.Prostatımın ödemli ve boyutun 60cc olduğunu söyledi.Prostat masajı ile sıvıdan lokosit ve kültür baktı.lokositin yüksek olduğunu söyledi ve kültürde staphylococus aureus üredi.Buna uygun duyarlı antibiyotik (bactrim forte) ve 10 tane genta iğne verdi ve 6 hafta duyarlı antibiyotiği kullanmamı ve bu dönemde her hafta prostat masajı yaptırmamın iyi olacağını söyledi.Masaj için izmirde ruslan hocaya gittim.Her hafta masaj yaptırdım ve Masajdan sonra idrar verdim.idrar kültüründe genede ph 5 -6 arası sg 1010-1015 lokosit bazı hafta 2-3 bazende 4-5 çıktı.ilk gittiğimde psa 3,65 idi.Bu hafta ruslan hoca 5.kez masaj yaptı.Masajdan önce prostat boyutumun 25cc lere kadar düştüğünü söyledi.Ama hala idrar yaparken debimin düşük olduğunu boşalırken az ağrım olduğunu bu ağrının 1-2 gün sürdüğünü sonra azaldığını ama hiç geçmediğini söyledim.Debi düşüklüğü için işeme testi geçen gün yaptırmıştım.Testte qmax 10.2 ml/s hacim 610ml akış süresi 83s akış hızı 7,4 çıkmıştı.Bugün masajdan sonraki idrar testinde 4-5 lokosit çıktı. Psa 3.63 .Ruslan hoca tekrar antibiyotik yazdı ve 1 ay xaflu kullan dedi. Eve geldim hüseyin hocayı verdiği antibiyotik bittiği için tekrar aradım.Şikayetlerim %80 geçti.Ama hala var hocam dedim.İşeme testi sonuçlarımı söyledim.Bu işte bir gariplik var Üretrogram çektir dedi.Çektirip tekrar hüseyin hocaya dönüş yapıcam.Sorum şu ki 25 cc lik prostata göre idrar debisi düşüklüğü prostatitte normalmidir ? Ağrıların azalması ama hala devam etmesi enfeksiyonun devam ettiğinin mi göstergesidir ? Veya bendeki prostatitin kronikleşmesi tamamen üretra darlığına bağlı olabilirmi ? Kadir abi ve tecrübeli diğer arkadaşlar değerli yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Re: Üretra darlığı ve prostatit bağlantısı

Mesaj gönderen kadir »

Tired35 yazdı:Herkese merhaba;

Yıllardır sık ve cılız idrar sorunum vardı.Geçen seneye kadar hiç sorun olmadı.1 yıldır kronik prostatit belirtileri yaşıyorum.Kasık bölgesinde ağrı idrar yapmada güçlük ve debide düşüklük sık idrar ağrılı boşalmam vardı.İzmirde kronik prostatit te tecrübeli doktor bulamadığım ve şikayetlerim geçmediği için eskişehire hüseyin hocaya gittim.Prostatımın ödemli ve boyutun 60cc olduğunu söyledi.Prostat masajı ile sıvıdan lokosit ve kültür baktı.lokositin yüksek olduğunu söyledi ve kültürde staphylococus aureus üredi.Buna uygun duyarlı antibiyotik (bactrim forte) ve 10 tane genta iğne verdi ve 6 hafta duyarlı antibiyotiği kullanmamı ve bu dönemde her hafta prostat masajı yaptırmamın iyi olacağını söyledi.Masaj için izmirde ruslan hocaya gittim.Her hafta masaj yaptırdım ve Masajdan sonra idrar verdim.idrar kültüründe genede ph 5 -6 arası sg 1010-1015 lokosit bazı hafta 2-3 bazende 4-5 çıktı.ilk gittiğimde psa 3,65 idi.Bu hafta ruslan hoca 5.kez masaj yaptı.Masajdan önce prostat boyutumun 25cc lere kadar düştüğünü söyledi.Ama hala idrar yaparken debimin düşük olduğunu boşalırken az ağrım olduğunu bu ağrının 1-2 gün sürdüğünü sonra azaldığını ama hiç geçmediğini söyledim.Debi düşüklüğü için işeme testi geçen gün yaptırmıştım.Testte qmax 10.2 ml/s hacim 610ml akış süresi 83s akış hızı 7,4 çıkmıştı.Bugün masajdan sonraki idrar testinde 4-5 lokosit çıktı. Psa 3.63 .Ruslan hoca tekrar antibiyotik yazdı ve 1 ay xaflu kullan dedi. Eve geldim hüseyin hocayı verdiği antibiyotik bittiği için tekrar aradım.Şikayetlerim %80 geçti.Ama hala var hocam dedim.İşeme testi sonuçlarımı söyledim.Bu işte bir gariplik var Üretrogram çektir dedi.Çektirip tekrar hüseyin hocaya dönüş yapıcam.Sorum şu ki 25 cc lik prostata göre idrar debisi düşüklüğü prostatitte normalmidir ? Ağrıların azalması ama hala devam etmesi enfeksiyonun devam ettiğinin mi göstergesidir ? Veya bendeki prostatitin kronikleşmesi tamamen üretra darlığına bağlı olabilirmi ? Kadir abi ve tecrübeli diğer arkadaşlar değerli yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.
İdrar debisinin düşük olması bir kaç sebebe baglidir.
1- Prostat volümetrik degerinin yüksek olması.
2- Mesane boynu yüksekliği.
3- Üretra darlığı
Antibiyotik tedavisi ile %80 iyi olduysanız sizin semptomlarinizın sebebi enfeksiyondur. Kültürdede zaten staph aureus üremiş.60 cc prostat boyutu cok yuksek. 25 cc ye indiyse cok iyi. Tedavinizi aksatmayin. Prostatit hastalığı enfeksiyon kaynaklı Multimodal tedavi gerektiren bir patogenezdir.
Tired35

Mesaj gönderen Tired35 »

Anladım abi teşekkürler.
Tired35

Mesaj gönderen Tired35 »

Kadir abi peki prostat boyutu 25-30 cc arasında bir insan meshane boynu yuksekliği veya üretra darlığı yoksa tazikli idrar yapmasımı lazım veya prostati atlatınca zamanla debi düzelirmi.?Sorunu nerde aramam lazım bilemedim .Sistoskopi yaptırmayada çekiniyorum.
Tired35

Mesaj gönderen Tired35 »

Abi bu arada sabahları kalktığımda prostatım da ağrı olmuyor. Ne zaman gün içinde idrara gidip geliyorum prostatta ağrı oluyor.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Tired35 yazdı:Kadir abi peki prostat boyutu 25-30 cc arasında bir insan meshane boynu yuksekliği veya üretra darlığı yoksa tazikli idrar yapmasımı lazım veya prostati atlatınca zamanla debi düzelirmi.?Sorunu nerde aramam lazım bilemedim .Sistoskopi yaptırmayada çekiniyorum.
Bu sekilde bir volumetrik degerlendirme ile idrar semptomlarınla alakalı korelasyon kuramayiz. Yaşa ve kiloya göre prostat boyutları değisir.Bazı kişilerde 14 cc prostat boyutu var sizin 25 cc olduguna göre şiş olan prostatın içinden geçen idrar kanalında daralma olma ihtimali yüksek bu yüzdende debi düşüklüğü olabilir. Bu darlık tespiti için sistoskopi yada Retrograd üretragrafi yaptirmani öneririm.
Hola
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen Hola »

Kardeşim hoca hangi antibiyotik yazdı ismi nedir acaba bende de aynı sorular var
Tired35

Mesaj gönderen Tired35 »

Bactrim forte yazdı. Bana iyi geldi. Tabiki şikayetlerim tam geçmedi. Ama baya toparladım. Özellikle genta iğne ile antibiyotiği kombine kullan dedi Hüseyin hoca. 1 ayda iğne antibiyotik ve masajla prostatın hacmini 60 cc den 25 - 30 cc ye çektim. Eskiden zor idrar ve sık tuvalete gitme vardı. Şimdi günde 7-8i geçmiyor. İdrar hissim de baya azaldı.
Tired35

Mesaj gönderen Tired35 »

kadir yazdı:
Tired35 yazdı:Kadir abi peki prostat boyutu 25-30 cc arasında bir insan meshane boynu yuksekliği veya üretra darlığı yoksa tazikli idrar yapmasımı lazım veya prostati atlatınca zamanla debi düzelirmi.?Sorunu nerde aramam lazım bilemedim .Sistoskopi yaptırmayada çekiniyorum.
Bu sekilde bir volumetrik degerlendirme ile idrar semptomlarınla alakalı korelasyon kuramayiz. Yaşa ve kiloya göre prostat boyutları değisir.Bazı kişilerde 14 cc prostat boyutu var sizin 25 cc olduguna göre şiş olan prostatın içinden geçen idrar kanalında daralma olma ihtimali yüksek bu yüzdende debi düşüklüğü olabilir. Bu darlık tespiti için sistoskopi yada Retrograd üretragrafi yaptirmani öneririm.
Kadir abi yakında Retrograd üretragrafi çektircem.nasıl bir sonuç çıkacak bende merak ediyorum. Zor bir hastalık. Psikoloji çok önemli herşeye rağmen yüksek tutmamız lazım. Allah herkese şifa versin.
Tired35

Mesaj gönderen Tired35 »

Kadir abi bu gün flexible sistoskopi yaptırdım.Doktor üretrada herhangi bir darlık görmedi .Meshandede bir sorun yok.Prostatın hala iltihaplı dedi.Prostat boyutu 2 aydır sabit 30cc.Belirtilerimin %90 geçti.Sürekli idrar hissi yok.Günde en fazla 7-8 defa idrara çıkıyorum.ağrılarım baya azaldı yok denecek kadar az.Boşalmadan sonra hala ağrım oluyor ama 1 güne geçiyor.İdrarımın debisi hala düşük ve sola doğru işiyorum.Aslında sistoskopiyi idrar debi düşüklüğü ve sola doğru işediğim için yaptırmıştım.Anlaşıldıki debi düşüklüğü prostatit denmiş.Doktor takviye edici gıda ve antibiyotik verdi.Ben takviye edici gıdanın içinde cüce palmiye olduğu için şüpheyle yaklaştım doktora sordum.Kesin kullan çok fayda görürsün dedi.Abi sence kullanmalımıyım ? 1 ay boyunca günde 1 adet almam gerekmiş. Takviye edici gıdanın adı vipros ve içeriği söyle:

Sakız kabağı yağı 300 mg
cüce palmiye 150 mg
pygeum africana 100 mg
ısırgan otu ekstresi 100 mg
çinko 15mg
likopen 10 mg
bakır 2000ug
selenyum 55ug
surv

Mesaj gönderen surv »

Tired35 yazdı:Kadir abi bu gün flexible sistoskopi yaptırdım.Doktor üretrada herhangi bir darlık görmedi .Meshandede bir sorun yok.Prostatın hala iltihaplı dedi.Prostat boyutu 2 aydır sabit 30cc.Belirtilerimin %90 geçti.Sürekli idrar hissi yok.Günde en fazla 7-8 defa idrara çıkıyorum.ağrılarım baya azaldı yok denecek kadar az.Boşalmadan sonra hala ağrım oluyor ama 1 güne geçiyor.İdrarımın debisi hala düşük ve sola doğru işiyorum.Aslında sistoskopiyi idrar debi düşüklüğü ve sola doğru işediğim için yaptırmıştım.Anlaşıldıki debi düşüklüğü prostatit denmiş.Doktor takviye edici gıda ve antibiyotik verdi.Ben takviye edici gıdanın içinde cüce palmiye olduğu için şüpheyle yaklaştım doktora sordum.Kesin kullan çok fayda görürsün dedi.Abi sence kullanmalımıyım ? 1 ay boyunca günde 1 adet almam gerekmiş. Takviye edici gıdanın adı vipros ve içeriği söyle:

Sakız kabağı yağı 300 mg
cüce palmiye 150 mg
pygeum africana 100 mg
çinko 15mg
likopen 10 mg
bakır 2000ug
selenyum 55ug
cuce palmiyeye neden supheyle yaklastiniz?
Aliyasar
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen Aliyasar »

Tired35 yazdı:Kadir abi bu gün flexible sistoskopi yaptırdım.Doktor üretrada herhangi bir darlık görmedi .Meshandede bir sorun yok.Prostatın hala iltihaplı dedi.Prostat boyutu 2 aydır sabit 30cc.Belirtilerimin %90 geçti.Sürekli idrar hissi yok.Günde en fazla 7-8 defa idrara çıkıyorum.ağrılarım baya azaldı yok denecek kadar az.Boşalmadan sonra hala ağrım oluyor ama 1 güne geçiyor.İdrarımın debisi hala düşük ve sola doğru işiyorum.Aslında sistoskopiyi idrar debi düşüklüğü ve sola doğru işediğim için yaptırmıştım.Anlaşıldıki debi düşüklüğü prostatit denmiş.Doktor takviye edici gıda ve antibiyotik verdi.Ben takviye edici gıdanın içinde cüce palmiye olduğu için şüpheyle yaklaştım doktora sordum.Kesin kullan çok fayda görürsün dedi.Abi sence kullanmalımıyım ? 1 ay boyunca günde 1 adet almam gerekmiş. Takviye edici gıdanın adı vipros ve içeriği söyle:

Sakız kabağı yağı 300 mg
cüce palmiye 150 mg
pygeum africana 100 mg
çinko 15mg
likopen 10 mg
bakır 2000ug
selenyum 55ug
Aliyasar

Aliyasar yazdı:

Sakız kabağı yağı 300 mg
cüce palmiye 150 mg
pygeum africana 100 mg
çinko 15mg
likopen 10 mg
bakır 2000ug
selenyum 55ug
Mesane boynu yüksekliğine baktımı bide zormu sistoskopi benimde debi düşük yaptırmak istiyorum banada Mesane boynu yüksekliği olabilir demişti ama benim idrar dada yanma var senin durumunda olabilirim boşuna yaptırmayım
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Sakız kabağı yağı 300 mg
cüce palmiye 150 mg
pygeum africana 100 mg
çinko 15mg
likopen 10 mg
bakır 2000ug
selenyum 55ug
Bu kombindeki takviyeyi kullanmani oneririm. Cuce palmiye libido dusuklugu yapabilir ama prostatın boyutu ufalır. Yan işeme prostatin tek tarafinin şiş oldugunu gösterir. 30.cc boyut yasina gore biraz yüksek. Sistoskopi sonucun iyi cikmis gözünaydın.
Tired35

Mesaj gönderen Tired35 »

kadir yazdı:

Sakız kabağı yağı 300 mg
cüce palmiye 150 mg
pygeum africana 100 mg
çinko 15mg
likopen 10 mg
bakır 2000ug
selenyum 55ug
Bu kombindeki takviyeyi kullanmani oneririm. Cuce palmiye libido dusuklugu yapabilir ama prostatın boyutu ufalır. Yan işeme prostatin tek tarafinin şiş oldugunu gösterir. 30.cc boyut yasina gore biraz yüksek. Sistoskopi sonucun iyi cikmis gözünaydın.
Teşekkürler kadir abi.

Kadir abi neden cüce palmiye ye şüpheli yaklaştığımı zaten yazmış.Diğer soruya gelecek olursak onuda kadir abi önceki yazılarında söylemişti.prostatit zaten meshane boynu yükseliği yapıyor.Yani prostati yendikten sonra şayet debi düşüklüğü hala devam ediyorsa meshane boynu yüksekliğine işarettir.Sistoskopiden çekiniyordum.Araştırmalarım sonucu flexible sistoskopi yaptırdım.Herhangi bir ağrım sızım yok sadece idrar biraz yanma var oda 1 veya 2 güne geçer.Kafanızdakı soru işaretlerini kaldırmanız için yaptırmanızı tavsiye ederim
Aliyasar

Tired35 yazdı:
kadir yazdı:

Sakız kabağı yağı 300 mg
cüce palmiye 150 mg
pygeum africana 100 mg
çinko 15mg
likopen 10 mg
bakır 2000ug
selenyum 55ug
Teşekkürler kadir abi.

Kadir abi neden cüce palmiye ye şüpheli yaklaştığımı zaten yazmış.Diğer soruya gelecek olursak onuda kadir abi önceki yazılarında söylemişti.prostatit zaten meshane boynu yükseliği yapıyor.Yani prostati yendikten sonra şayet debi düşüklüğü hala devam ediyorsa meshane boynu yüksekliğine işarettir.Sistoskopiden çekiniyordum.Araştırmalarım sonucu flexible sistoskopi yaptırdım.Herhangi bir ağrım sızım yok sadece idrar biraz yanma var oda 1 veya 2 güne geçer.Kafanızdakı soru işaretlerini kaldırmanız için yaptırmanızı tavsiye ederim
Anladım prostatit mesane boynu yüksekliği yapıyor ama sistoskopi yapan doktor sana söyledimi yükseklik falan var die galiba açısı falan varmış belli bir açıda olması gerekiyormuş prostatit olupta işeme debisi yüksek çıkan hastalar var çok genç yaşta mesane boynu amaliyatı olanlar var sizinde düşük çıkmış qmax10 yazmışsınız
Tired35

Mesaj gönderen Tired35 »

Prostatit olmadan önce debi düşüklüğü yoktu
Aliyasar

Tired35 yazdı:Prostatit olmadan önce debi düşüklüğü yoktu
Anladım sağolun