prostattaki kalsifikasyon

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
Kursat40
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

prostattaki kalsifikasyon

Mesaj gönderen Kursat40 »

Bu prostatın periferallerinde görülen kalsifikasyon Hakkı'nda ne düşünüyorsunuz arkadaşlar bu kalsifikasyonlar bakterilerin saklandığı bir yer mi acaba ben bakteriyel prostatit olan herkeste kalsifasyon olduğunu düşünüyorum acaba bu kalsifikasyon bakterilerin oluşturduğu bir görüntümü bu arada Kadir abi iyileştiğini söylüyor Kadir abi Den rica etsek bir rektal ultrasonla prostatına baktırabilir mi bu arada doktorlar bu kalsifakasyonun gereksız olduğunu söylüyor ve önemsemiyor benım bır tanıdığım sureklı kum döktüğü için idrar yolu ıltıhabı oluyor neticede bu kalsifakasyonun bırde kum gıbı tas gıbı olduğunu düşünemez miyiz ben ankara06 şifremi unuttum yeni hesabım bu
hepbenibulur
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Re: prostattaki kalsifikasyon

Mesaj gönderen hepbenibulur »

Hocam doktorun söylediği iltihaptan sonra prostata idrar kaçıyor ana sebebi bu. Orada kireçlenme tarzı oluşumlar başlıyor
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Kursat40 yazdı:Bu prostatın periferallerinde görülen kalsifikasyon Hakkı'nda ne düşünüyorsunuz arkadaşlar bu kalsifikasyonlar bakterilerin saklandığı bir yer mi acaba ben bakteriyel prostatit olan herkeste kalsifasyon olduğunu düşünüyorum acaba bu kalsifikasyon bakterilerin oluşturduğu bir görüntümü bu arada Kadir abi iyileştiğini söylüyor Kadir abi Den rica etsek bir rektal ultrasonla prostatına baktırabilir mi bu arada doktorlar bu kalsifakasyonun gereksız olduğunu söylüyor ve önemsemiyor benım bır tanıdığım sureklı kum döktüğü için idrar yolu ıltıhabı oluyor neticede bu kalsifakasyonun bırde kum gıbı tas gıbı olduğunu düşünemez miyiz ben ankara06 şifremi unuttum yeni hesabım bu
Kursat40 mrb,
Ben hem rektal ultrason hemde emara girdim...dr kalsifikasyon olmadigini soyledi.
Bactrim800
Hastalık Başlangıç Yılı: 2000

Mesaj gönderen Bactrim800 »

Bana TRUS iki hafta önce yapıldı. 4 farklı bölgede en büyüğü 3mm olan kalsifikasyonlara rastlandı.
Cerrahi müdahale yapılamıyor.
Kalsifikasyonların neden olduğunda dair çeşitli öngörüler var.

aşağıdaki bilgiler, prostat-tr.com adresinden alıntıdır.

"Prostat içindeki taşlar erkeklerde çok yaygın bir durumdur.

Corpora amylacea adı verilen kalsiyum ile kaplanmış protein dokuları görünümündedirler. Bu yapıdaki prostat taşlarının, BPH iyi huylu prostat büyümesi nedeniyle prostat bezi içersindeki kanalların mimari yapılarının bozulması nedeniyle, prostat sekresyonlarının dışarı atılamaması neticesinde oluştuğu düşünülmektedir.Bu sekresyonların kuruyarak istridye içindeki inci tanesi gibi yuvarlak protein dokusuna dönüştüğü ve sonradan kalsiyumla kaplandığı varsayılır.

Prostat içersinde kalsifikasyona neden olan mekanizma sadece bu değildir. Dışarıya Yeterince atılamayan artık ve tortu enfeksiyona neden olur ve zamanla kalsiyumla kaplanır (kalsifikasyon).Daha yaygın olan diğer kalsifikasyonlar, genellikle prostat bezi içersindeki biokimyasal ortam değişiklikleri (asit ve elektrolit seviyelerindeki değişiklikler) ya da hücre tahribatı neticesinde oluşan enflamasyona bağlı olarak gelişebilir. Prostat içersinde tespit edilmiş olan kalsifikasyonlar Dahada ilerliyerek meni kanallarının daralan bölümlerinde de mevcut olabilir ve ejakulasyon esnasında tıkanıklıklara sebep olabilirler.

Prostat taşları çok yaygındır ve genellikle belirti vermezler. Ancak iyi huylu prostat büyümesi ile ilişkilendirilirler.Taşlar genellikle iyi huylu büyüme dokusu ya da adenoma ile adenoma etrafındaki kompres olmuş normal prostat dokusu arasında konuşlanır. İdrar yollarındaki taşlar tamamiyle farklıdır.Prostat taşları sert bir doku ile kaplıdır. Böbrek taşları oluştukları böbrek içersinde bulunurlar ve üreterden aşağıya hareketlendiklerinde belirtilere sebep olurlar.

Eğer yeterince büyükse taşın varlığı üreterin tıkanmasına (urethral colic) neden olur.bu durum bazı hastaların tarif ettiği gibi daha önce hiç karşılaşmadıkları spazm tipi dayanılmaz ağrılara neden olabilir.Böbrek taşları böbrekte senelerce durabilir ve hiç belirti vermeyebilir ancak enfekte olabilirler. Tipik olarak enfeksiyon taşlarının mineral yapısı farklıdır ve taşı böbrekten çıkarmadan enfeksiyon temizlenemez.

Prostat taşlarıda benzer şekilde prostatit vakalarında sürekli ve tekrarlayan enfeksiyon kaynağı olabilirler.Ancak şimdiye kadar kayıt altına alınan prostatit vakalarının pek azı bakteriel prostatitdir.

Antibiyotik tedavileri neticesinde mikro-organizmalar öldürülebilir ancak ölü mikro-organizmalar dokulardan arındırılmadığından tıkanıklık devam eder ve enfekte olmuş bezde enfeksiyon durumu ortadan kalkmaz. Sonuç olarak ya yüksek dirençli mikro-organizma klonları ya da prostat bezinin dışarı atamadığı savunma mekanizmalarının artıkları, prostat sekresyonlarındaki atık ve toksik maddeler nedeniyle bu kronik enfeksiyon hayatına devam eder.

Prostat sıvısısının kültürü, eğer proses, prostat taşı ya da zarar görmüş doku tarafından perdelenirse kalıcı ya da geçici olarak mikro-organizma açısından negatif sonuç verebilir.

Yeterli dozlarda magnezyum ve çinko kullanımı, magnezyum tuzları kalsiyum tuzlarının aksine çözünebilir olduğundan prostat taşlarının yapısına bağlı olarak, taşların küçülmesini ya da kaybolmasını sağlayabilir."
Kursat40

For chronic bacterial prostatitis, there are few oral antibiotics available that are active against common uropathogens and are able to penetrate the non-inflamed prostate at therapeutic concentrations. Oral options to treat chronic prostatitis due to Gram-negative bacillary multidrug-resistant organisms are even more limited. We report a case of persistent extended-spectrum β-lactamase (ESBL)-positive Escherichia coli chronic prostatitis refractory to antibiotic therapy. Prolonged courses of fosfomycin failed to eradicate the infection. Re-treatment with high-dose fosfomycin again failed to clear the infection. After repeated courses of fosfomycin, the ESBL-positive E. coli remained susceptible to fosfomycin. Transrectal ultrasound revealed prostatic calcifications that were thought to be the reason for antibiotic failure. Following transurethral resection of the prostate (TURP) to remove the prostatic calcifications, the prostatic calcifications remained and the infection persisted. Although the patient's ESBL-positive E. coli was resistant to doxycycline, he was treated with a combination of fosfomycin plus doxycycline. Treatment with fosfomycin and doxycycline rapidly cured his chronic prostatitis.
Kursat40

Soyle bir yazı buldum yarım yamalak ıngılızcem ile cevırdıgım Zaman çıkan sonuç fosfamısın ve doksıklın ıle uzun sureli uygulanan tedavide basarıdızlık gozlendı dıyor bu da kalsıfıkasyona bağlanıyor.ıngılızcesı ıyı olan arkadaşlar bunu cevırebılır mı belkı yanlış çevirmiş olabılırım
Kursat40

kadir yazdı:
Kursat40 yazdı:Bu prostatın periferallerinde görülen kalsifikasyon Hakkı'nda ne düşünüyorsunuz arkadaşlar bu kalsifikasyonlar bakterilerin saklandığı bir yer mi acaba ben bakteriyel prostatit olan herkeste kalsifasyon olduğunu düşünüyorum acaba bu kalsifikasyon bakterilerin oluşturduğu bir görüntümü bu arada Kadir abi iyileştiğini söylüyor Kadir abi Den rica etsek bir rektal ultrasonla prostatına baktırabilir mi bu arada doktorlar bu kalsifakasyonun gereksız olduğunu söylüyor ve önemsemiyor benım bır tanıdığım sureklı kum döktüğü için idrar yolu ıltıhabı oluyor neticede bu kalsifakasyonun bırde kum gıbı tas gıbı olduğunu düşünemez miyiz ben ankara06 şifremi unuttum yeni hesabım bu
Kursat40 mrb,
Ben hem rektal ultrason hemde emara girdim...dr kalsifikasyon olmadigini soyledi.
kadir abı o yüzden iyileştin sen galiba iltihap gıttıgınde acaba kalsıfıkasyon gıdıyor mu yada kalsıfıkasyon gıttıgınde antıbıyotıkler bakterileri öldürüp prostatı temizliyor mu
cihanbey

Mesaj gönderen cihanbey »

bu magnezyum çinko çözüm için önemli olabilir. malum c vitamini mesanedeki ph düzenlerken magnezyumçinko da bu taşları eritebilir. bunların 3ü bir arada tabletleri var ama hiç denemedim

araştırdığım kadarıyla böbrek taşı oluşumlarına kaşı ve ortopediide Kalsifikasyon önlemede magnezinc yazılıyor ve gıda takviyesi tarzında

daha öncede yazmıştım kanada da bir arkadaşım bu çinko ve birkaç daha karışım olan bir fitilden çok fayda gördüğünü anlatmıştı . bence çinko prostat için önemli
Kursat40

hepbenibulur yazdı:Hocam doktorun söylediği iltihaptan sonra prostata idrar kaçıyor ana sebebi bu. Orada kireçlenme tarzı oluşumlar başlıyor
Peki çözüm neymiş
hepbenibulur

Mesaj gönderen hepbenibulur »

Hasarlı dokunun onarılması. Bunun için de takviyeleri öneriyor. Prostagood vitamin falan. Şahsen Kadir beyin iyileşmesinde ben kullandığı takviyelerin büyük etkiye sahip olduğunu düşünüyorum.
Kursat40

Ben magnezyum ve çinkonun kalsifikasyonun çözümü için mantıklı olduğunu düşünüyorum
cihanbey

zaten kabak çekirdeğinde de bolca çinko var ve Prostatitli bir arkadaş böyle iyileştiğini söyledi forumda
Bactrim800

Önerim , prostat kalsifikasyonlarını ya da kistlerini saptamak için TRUS yaptırmanız.
Uzmanların görüşü, kalsifikasyonların bakterileri içine aldığı ve sakladığı yönünde, bu durumlarda kullandığınız antibiyotiklerin size hiçbir yararı yok.
Karaciğerinizi, midenizi ve bağırsaklarınızı hatta kalbinizi sakatlıyorsunuz.
cihanbey

trus yaptırdın mı hocam. nasıl zor mu acıyor diyenler var
Zuspat
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen Zuspat »

Bactrim800 yazdı:Önerim , prostat kalsifikasyonlarını ya da kistlerini saptamak için TRUS yaptırmanız.
Uzmanların görüşü, kalsifikasyonların bakterileri içine aldığı ve sakladığı yönünde, bu durumlarda kullandığınız antibiyotiklerin size hiçbir yararı yok.
Karaciğerinizi, midenizi ve bağırsaklarınızı hatta kalbinizi sakatlıyorsunuz.
Madem hiç faydası yok antibiyotiğin onu kullanınca niye herkes iyi oluyor bitince bir süre sonra nüks ediyor aceba...
NeverGiveUp

Mesaj gönderen NeverGiveUp »

Belki de bakteri yok ama bize bu durumu yasatan bu prostat taslari.. Bobrekte tas oldugu zaman nasil ki insan agri ve idrar problemleri yasiyor.. Bu da benzer bir durum olabilir. Bobrek taslari da beslenmeye paralel kroniklesebiliyor. Sanirim peynir basta olmak uzere sut urunlerinden uzak kalmasi gerekiyor bu rahatsizliga sahip insanlarin. Bobrekteki ve prostattaki taslarin yapisi ayni mi bilemem ama idrar reflusune dikkat etmek gerek.

Ben de TRUS yaptirdigimda az miktarda da olsa kalsifikasyon oldugunu soylemisti, islemi urologun kendisi yapmisti ve her erkekte olur sorunu bunlarin yarattigini dusunmuyorum demisti.

Cihan bey, o kadar sikintili bi islem diil, oyle diye dusunuyo insan ama oyle diil.
Ozan | 29 | Kayseri | 19 Kasım 2014

Ne dilersen HAK'tan dile, kılavuz ol doğru yola.
Galip

Mesaj gönderen Galip »

cihanbey yazdı:trus yaptırdın mı hocam. nasıl zor mu acıyor diyenler var
Ben transrekral ulrason (trus) yaptırmadım,bildiğim kadar ile acıtacak birşey olacağını sanmıyorum
Tabi prostatınızda var ise,akut yada yoğun kalsifikasyonlu alanlarda bir acı sızı olurmu tam bilmiyorum
Uygulama şeklinin ortalama parmak boyutlarında bir kılıf giydirilmiş ve jel kullanımı ile prop anüsten girilerek prostatın detaylı olarak görüntüleri alınır

Bu uygulama prostatit şikayetleri olanlara şiddetle önerilir
Özellikle prostatta kalsifikasyon yada kistik yapılar olup olmadığı belirlenir
Kursat40

Trus acıtmıyor arkadaşlar yanlız bu kalsifikasyon olayı biraz kötü bakteriyel prostatit olanların büyük bir bölümünde görülmüş maalesef bir çok doktor bu kalsifikasyon olayından bihaber yurtdışında yapılan araştırmada fosfamisini deneyip yanıt alınmayan tüm hastalarda kalsifikasyon tespit edilmiş benim en son gittiğim doktor Zafer Oymana bu kalsifikasyon olayını sormuştum iltihap olan hastalarda olur deyip geçti yani hasta iyi ettiği söylenen Zafer Oyman bile kalsifikasyon olayından bi haber düşünün artık halimizi buradan arkadaşlarıma sesleniyorum bu kalsifikasyon üzerinde düşünmek lazım derim prostat sıvısındaki lokositin tekrarlayıcı olmasında kalsifikasyonun etkisi olabilir bizim prostat sıvısında lökosit var deyip sürekli antibiyotik kullanıyor olmamız fayda vermeyebilir prostatında lökosit olup kalsifikasyon olmayanın antibiyotik kullanması tedavi için şart onu belirteyim lokositi sıfırladığında 1 demiyorum bakteriyel olan hasta iyileşir yanlız kalsifikasyon mevcut değilse
Bactrim800

cihanbey yazdı:trus yaptırdın mı hocam. nasıl zor mu acıyor diyenler var
Evet yaptırdım, tabi sıkıntı verici bir durum, rektal dijital muayene (parmakla prostat kontrolu) yaptırmıştım daha önce.
Yaşayacağınız sıkıntı radyoloji uzmanının marifetine göre değişecektir.
Ama şunu aklınızdan çıkarmayın, hergün yaşadığınız acı ve ağrıların yanında solda sıfır kalır.
Bactrim800

NeverGiveUp yazdı:Belki de bakteri yok ama bize bu durumu yasatan bu prostat taslari.. Bobrekte tas oldugu zaman nasil ki insan agri ve idrar problemleri yasiyor.. Bu da benzer bir durum olabilir. Bobrek taslari da beslenmeye paralel kroniklesebiliyor. Sanirim peynir basta olmak uzere sut urunlerinden uzak kalmasi gerekiyor bu rahatsizliga sahip insanlarin. Bobrekteki ve prostattaki taslarin yapisi ayni mi bilemem ama idrar reflusune dikkat etmek gerek.

Ben de TRUS yaptirdigimda az miktarda da olsa kalsifikasyon oldugunu soylemisti, islemi urologun kendisi yapmisti ve her erkekte olur sorunu bunlarin yarattigini dusunmuyorum demisti.

Cihan bey, o kadar sikintili bi islem diil, oyle diye dusunuyo insan ama oyle diil.
Ben peyniri ve sütü kestim. Çok paynir yerdim, sabah akşam öyle diyeyim.
Peynir hastasıydım. Kesmek işe yarıyor. Artık süt ürünü olarak sadece yoğurt tüketiyorum.

Benim doktorum tüm şikayetlerimi prostatımdaki kalsifikasyonlara bağladı.
Kursat40

Peki bu kalsifikasyonu Nasıl yok edebiliriz benim okuduğum İngilizce bir yazıda dışarıdan çinko alımı buna etki etmiyor diyor
cihanbey

Yeni bir çıkmaz da bu sanırım. Prostattaki kalsifikasyon Nasıl yok edilecek
cihanbey

Kaç tane farklı De ye gittim hiçbiri de benden trus istemedi ultrosan ve elle muayme yeterli dediler . Alt Batı'n mr sa çektirdim onda bişey çıkmadı
Kursat40

Magnezyum ve çinko aldım ben ne kadar süre kullanmalıyım fikri olan var mı
Bactrim800

Kursat40 yazdı:Magnezyum ve çinko aldım ben ne kadar süre kullanmalıyım fikri olan var mı
Ben bir kutuyu bitirip ikinci kutuya geçeceğim , 2. kutuya geçtiğimde dahiliye gidip kan değerlerimde magnezyum ve çinkoya baktırmayı dşünüyorum. Ona göre devam ederim ya da azaltırım.

Sen TRUS çektirmiş miydin?