Candida Diyeti İçin En İyi Site

Şifalı bitkiler, karışımlar, kürler vb.
svmq
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Candida Diyeti İçin En İyi Site

Mesaj gönderen svmq »

Selam arkadaşlar, bugüne kadar candidayla ilgili çok bilgi araştırdım ancak bulduğum bir yabancı kaynakta tüm sebep ve sonuçlar açıklanarak anlatıldığını ilk defa rastladım.Buradaki bilgilerin hepinizin işine yaracağını düşünerek paylaşıyorum.Güzel haber şu dil çevirmesi yapınca da tam bir şekilde çevriliyor.Bu kaynağa bakmadan candidayla ilgili ilaç,doktor vs ile uğraşmayın.
https://www.thecandidadiet.com/
Dogukan01
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Re: Candida Diyeti İçin En İyi Site

Mesaj gönderen Dogukan01 »

svmq yazdı:Selam arkadaşlar, bugüne kadar candidayla ilgili çok bilgi araştırdım ancak bulduğum bir yabancı kaynakta tüm sebep ve sonuçlar açıklanarak anlatıldığını ilk defa rastladım.Buradaki bilgilerin hepinizin işine yaracağını düşünerek paylaşıyorum.Güzel haber şu dil çevirmesi yapınca da tam bir şekilde çevriliyor.Bu kaynağa bakmadan candidayla ilgili ilaç,doktor vs ile uğraşmayın.
İngilizceniz varsa ve çevirip buraya aktarırsanız çok seviniriz
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Re: Kandida ile ilgili bilgiler hk.

Mesaj gönderen kadir »

Kandidayla ilgili diyet listesi ve uygulayanlar hakkindaki bilgileri yıllar önce forumumuzda paylasmistik. İncelemek isteyenler arama butonunu kullanarak bu bilgilere ulaşabilirler.
svmq

Mesaj gönderen svmq »

kadir yazdı:Kandidayla ilgili diyet listesi ve uygulayanlar hakkindaki bilgileri yıllar önce forumumuzda paylasmistik. İncelemek isteyenler arama butonunu kullanarak bu bilgilere ulaşabilirler.
Abi burda aşırı kapsamlı ve farklı bilgilerde mevcut
svmq

Mesaj gönderen svmq »

Dogukan01 yazdı:
svmq yazdı:Selam arkadaşlar, bugüne kadar candidayla ilgili çok bilgi araştırdım ancak bulduğum bir yabancı kaynakta tüm sebep ve sonuçlar açıklanarak anlatıldığını ilk defa rastladım.Buradaki bilgilerin hepinizin işine yaracağını düşünerek paylaşıyorum.Güzel haber şu dil çevirmesi yapınca da tam bir şekilde çevriliyor.Bu kaynağa bakmadan candidayla ilgili ilaç,doktor vs ile uğraşmayın.
İngilizceniz varsa ve çevirip buraya aktarırsanız çok seviniriz
Google çeviriden tam çevirisi yapılıyor ben öyle yapıyorum
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

svmq yazdı:
kadir yazdı:Kandidayla ilgili diyet listesi ve uygulayanlar hakkindaki bilgileri yıllar önce forumumuzda paylasmistik. İncelemek isteyenler arama butonunu kullanarak bu bilgilere ulaşabilirler.
Abi burda aşırı kapsamlı ve farklı bilgilerde mevcut
Paylasimin icin tskler.
smm2804
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen smm2804 »

Benimde sürüntü pcr testinden prostatımda candida mantarı olduğunu öğrendim herseyı denedim geçmiylr bağırsaklarda olur normalde candida bende temiz sadece prostatta var
kolcak

Mesaj gönderen kolcak »

Candida diyeti, bağırsak sağlığını destekleyen ve aşırı Candida büyümesini besleyen şekerleri ortadan kaldıran, düşük şekerli, anti-inflamatuar bir diyettir. Diyet, nişastalı olmayan sebzeleri, bazı düşük şekerli meyveleri, glutensiz tahılları, bazı süt ürünlerini ve fermente yiyecekleri içerir.

Bağırsak sağlığınızı iyileştirerek ve vücudunuzda yaşayan bakteri ve maya dengesini yeniden sağlayarak, şişkinlik, hazımsızlık, maya enfeksiyonları, yorgunluk, mide bulantısı, ishal ve gaz gibi Candida semptomlarından kurtulabilirsiniz. ( 1 )

Bağırsak disbiyozunun ve aşırı mantar büyümesinin ana nedenlerinden biri şekerli, işlenmiş, abur cuburlarla dolu bir diyettir. Bu yiyecekler, Candida'nın aşırı büyümesini besleyen şekerler bakımından zengindir ve bağırsaklarınıza zarar veren ve vücudunuzda iltihaplanmaya neden olan pro-enflamatuar bileşenler bakımından zengindir. ( 2 )

Bağırsak mikrobiyomunun önemi tartışılmaz. Vücudunuzda inanılmaz 40 trilyon mikroorganizma yaşıyor. Aslında, içinde bu mikroorganizmalardan insan hücrelerinden daha fazlasına sahipsiniz! ( 3 )

Bağırsak sağlığı bağışıklık, glikoz kontrolü, kalp sağlığı ve sindirim ile ilişkilendirilmiştir ( 4 , 5 , 6 ). Son araştırmalar, bağırsak sağlığı ve zihinsel sağlık arasındaki bağlantıları bile keşfetmiştir ( 7 ). Sağlıksız bir bağırsağın vücudunuzun her yerinde sorunlara neden olabileceğini söylemek güvenlidir.

Candida diyeti bağırsak sağlığını iyileştirmek, iltihabı azaltmak ve bağışıklığı artırmak için tasarlanmıştır . Diyetin ilkeleri arasında ilave şekerlerin çıkarılması, fermente gıdaların tüketilmesi ve glüten ve işlenmiş gıdalar gibi proinflamatuar tetikleyicilerden kaçınılması yer alır.

Yemek yiyecekler Candida diyet olmayan nişastalı sebzeler, yoğurt ve lahana turşusu gibi fermente besinler, yaban mersini gibi düşük şeker meyve, tavuk ve balık gibi proteinleri ve quinoa gibi sözde hububat yer alıyor. Diyet, enflamasyonu azaltırken ve Candida albicans'ı ihtiyaç duyduğu gıdalardan mahrum bırakırken en uygun beslenmeyi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır
kolcak

Mesaj gönderen kolcak »

başlamaya hazır mısın? İşte anti Candida diyetinizde izleyebileceğiniz bazı basit kurallar .

Eklenen şekerlerden kaçının
Abur cuburları kesin
Nişastalı olmayan sebzeleri ye
Az şekerli meyveler ye
Sağlıklı proteinlerin tadını çıkarın
Sağlıklı katı ve sıvı yağlar kullanın
Kafeininizi en aza indirin
Glutensiz tahıllar yiyin
Fermente yiyeceklerin tadını çıkarın
Bunlardan en önemlisi ilave şekerden kaçınmaktır. Günümüzde insanların diyetleri, dekstroz, meyve suyu konsantresi ve yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi ilave şekerlerle doludur.

Aslında, şeker için o kadar çok farklı isim vardır ki, ne yediğimizin çoğu zaman farkına bile varmayız.

Candida albicans, şekeri hücresel büyüme, mantar formuna geçiş ve bağışıklık sisteminizden saklanmak için kullandığı biyofilmleri oluşturmak için kullanır. ( 8 , 9 , 10 )

Mümkünse, anti-Candida diyetiniz sırasında işlenmiş gıdalar, alkol ve kafein gibi enflamatuar gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Bunu yaparak bağırsak sağlığınızı artırabilir ve iyileşmenizi hızlandırabilirsiniz.

Candida aşırı büyümesi genellikle bağırsak iltihabı, bağırsak geçirgenliği (sızdıran bağırsak) ve kronik sindirim sorunları ile ilişkilidir. Bu semptomlar, lif içeriği yüksek, şekeri düşük ve anti-enflamatuar gıdalarla dolu bir diyetle ele alınabilir. ( 11 )
kolcak

Mesaj gönderen kolcak »

sağlıklı, besleyici gıda çeşitli içerir. Bu yiyeceklerin hepsi şeker bakımından düşüktür, glütensizdir ve bağırsağınızda iltihaplanma olasılığı düşüktür.

Candida diyetinde yenecek yiyeceklerin tam listesi, nişastalı olmayan sebzeleri, düşük şekerli meyveleri, glutensiz tahılları, sağlıklı proteinleri, bazı süt ürünlerini, kuruyemişleri ve tohumları, fermente gıdaları, ayrıca birçok ot, baharat, yağ ve yağlar.

Hazırlayabileceğiniz basit, lezzetli yemeklerin sayısına hayran kalacaksınız. Çok sayıda lezzetli fikir için tarifler bölümümüze bir göz atın !

Yemeklerinizin dengeli olduğundan emin olmayı unutmayın. Basit bir zeytinyağı, limon ve tuz soslu bir yumurta salatası iyi bir örnek olabilir. Bu besleyici öğün yumurtalardan protein, zeytinyağından sağlıklı yağlar ve bazı avokado ve diğer sebzelerden elde edilen karbonhidratlar içerir.
kolcak

Mesaj gönderen kolcak »

Candida diyet yiyecekleri arasında ilave şekerler, glutenli tahıllar, yüksek şekerli meyveler, işlenmiş yiyecekler, bazı süt ürünleri, çoğu çeşni, alkollü içecekler ve rafine yağlar bulunur.

Kafeinli içecekler, bağırsak iltihabını daha da kötüleştirebileceklerinden en aza indirilmelidir. İyi alternatifler kafeinsiz kahve, yeşil çay ve hindiba kahvesidir.

Kaçınılması gereken yiyeceklerin çoğunu kapsayan üç basit ilke vardır. Belirli bir yemekten emin değilseniz, bu kuralları uygulamanız yeterlidir.

Öncelikle şeker oranı yüksek yiyeceklerden uzak durun. Kaçınılması gereken en önemli yiyecekler, mısır gevreğinize veya bir incirdeki doğal şekere eklenmiş olsun, şekerler ve ilave şekerlerdir. Bu şekerler Candida'nın aşırı büyümesini besleyebilir, kronik iltihaplanmaya yol açabilir ve bağırsağınızı zayıflatabilir. ( 12 )

İkincisi, glüten içeren gıdalardan kaçının. Gittikçe daha fazla kanıt, çölyak hastalarında bile glütenin bağırsak iltihabına neden olduğunu gösteriyor. Gluten, Candida semptomlarını kötüleştirebilir ve bağırsaklarınızı aşırı Candida büyümesine karşı daha savunmasız bırakabilir. ( 13 )

Üçüncüsü, iltihaplı gıdalardan uzak durun. Candida gibi bağırsak dengesizliği zaten bol miktarda iltihaplanmaya neden oluyor. Diyetinizin durumu daha da kötüleştirmesini istemezsiniz
kolcak

Mesaj gönderen kolcak »

Candida albicans, bağırsağınızda bulunan bir maya türüdür. Çoğu zaman, mikrobiyomunuzun geri kalanıyla mutlu bir şekilde birlikte var olur. Ancak bazı durumlarda kontrolden çıkabilir. ( 14 )

Bağırsağınızdaki diğer bakteriler genellikle Candida albicans'ı kontrol altında tutacaktır. Ancak bir dizi farklı faktör bunu değiştirebilir - örneğin, yüksek şekerli bir diyet, bir dizi antibiyotik veya kronik stres.

Bu olduğunda, Candida albicans kolonilerini hızla genişletebilir ve bağırsağınızdaki floraya hakim olmaya başlayabilir.

Candida, birkaç farklı nedenden ötürü özellikle zor bir rakiptir. Birincisi, bağışıklık sisteminizden gerçekten iyi bir şekilde saklanır ve kendini korumak için biyofilmler oluşturur. İkincisi, bağırsağınızdaki koşullar değiştikçe mantar formundan ileri geri dönüşebilir. Üçüncüsü, patojen formuna geçmesini sağlamak için çevresinin pH'ını değiştirebilir. ( 15 , 16 , 17 )

Candida sadece bağırsağınızı etkilemez . Aynı zamanda vajinal mantar enfeksiyonlarına, atlet ayağına, ağız pamukçukuna, bebek bezi döküntülerine ve tırnak mantarına da neden olur. Bu cilt enfeksiyonları genellikle bağırsakta aşırı Candida büyümesi ile ilgilidir.
kolcak

Mesaj gönderen kolcak »

yorgunluk, beyin sis, sindirim sorunları, sinüs enfeksiyonları, gıda alerjileri, mantar enfeksiyonları, hafif depresyon, eklem ağrısı, ve çok daha fazlasını içerebilir.

Bu semptomlar neden bu kadar çeşitli? Her şey iyi bağırsak sağlığının önemine geri dönüyor. Bağırsaklarınız dengesiz olduğunda, tüm vücudunuzdaki sistemleri etkileyebilir. Enerji seviyeleriniz, ruh haliniz, bağışıklığınız - hepsi bir dereceye kadar bağırsaklarınızın sağlığına bağlıdır. ( 18 )

Bir Candida aşırı büyümeniz veya aslında herhangi bir bağırsak disbiyozunuz varsa, bunun refahınız üzerinde önemli bir etkisi olması muhtemeldir.

Yanlış bağırsak florası karışımı, yiyeceklerinizden besin emilimini bozar, bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve şişkinlik ve gaza neden olur.

Daha spesifik olarak, aşırı Candida albicans büyümesi, asetaldehit gibi toksik metabolitleri kan dolaşımınıza salacaktır. Bunlar beyin sisine, yorgunluğa ve hafif depresyona katkıda bulunabilir. ( 19 )

Bu arada, bağırsakta aşırı Candida büyümesi genellikle artan maya enfeksiyonları, mantar cilt enfeksiyonları ve sinüs enfeksiyonları ile ilişkilidir.
kolcak

Mesaj gönderen kolcak »

Candida'nın aşırı büyümesinden bahsettiğimizde, genellikle bağırsaktaki aşırı Candida albicans büyümesinden bahsediyoruz. Genellikle bu maya bağırsak floramızla birlikte bulunur. Aslında,% 70'imizden fazlası bağırsaklarımızda var. Ancak bazen kontrolden çıkarak çok çeşitli semptomlara neden olabilir. ( 20 )

Bir Candida aşırı büyüme belirtiler çeşitli yol açabilir içinizde enflamasyona neden olur. Bağırsak duvarlarınıza zarar vererek sızdıran bağırsak sendromu denen bir şeye yol açabilir ve sindiriminizi bozabilir.

Bağırsağınızdaki bir patojen kulağa büyük bir sorun gibi gelmeyebilir. Ancak Candida albicans özel bir durumdur. Ürik asit, amonyak ve asetaldehit adlı bir nörotoksin dahil olmak üzere 79'a kadar farklı metabolit salgılar.

Asetaldehit, kronik baş ağrılarına ve beyin sisine neden olur ve Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı tarafından potansiyel bir kanserojen olarak sınıflandırılır. Ürik asit, eklem ağrısına neden olabilir ve fazlalık oluşursa gut oluşumuna neden olabilir.

Candida'yı tedavi etmek her zaman kolay değildir çünkü çok fırsatçı bir patojendir. En önemlisi eklenen tüm şekerleri çıkararak diyetinizi iyileştirmek ilk adımdır. İyi bir probiyotik almak Candida mayasını dışarı atacak ve bağırsağınızı iyileştirmeye başlayacaktır. Ve bazı doğal antifungaller , Candida'nın aşırı büyümesini tersine çevirmeye yardımcı olacaktır.

Bu makale, sertifikalı beslenme koçu, sindirim sağlığı uzmanı ve TheCandidaDiet.com'un sahibi Lisa Richards tarafından yazılmıştır .
kolcak

Mesaj gönderen kolcak »

Yukarıda ki makalenin google tercümesi..
kolcak

Mesaj gönderen kolcak »

Bu açıklama bölümü.
Sayfa gerçekten faydalı.
Sayfa menü den çok faydalı bilgiler var.
Candida sorunu olan arkadaşlar fayda görecektir.
svmq

Mesaj gönderen svmq »

smm2804 yazdı:Benimde sürüntü pcr testinden prostatımda candida mantarı olduğunu öğrendim herseyı denedim geçmiylr bağırsaklarda olur normalde candida bende temiz sadece prostatta var
Prostatında varsa zaten bağırsağından geçmiştir.Maya formundan hif yapısına geçtiği zaman başka organlara dağılmaya başlıyor.
igozukara
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen igozukara »

Benimde suana kadar en faydali gordugum iki kanal var.
Biri " şifaya dogru yol" adlı youtube kanalı. İleri seviye candida çoğalmasını yenen bir hasta. İkincisi instagramda " saglikliyasiyoruzcom " isimli hesap. Bu hesaptada en ince ayrıntısına kadar bağırsak sağlığından bahsediyor. Tavsiye ederim sizlere.
tugberk16
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen tugberk16 »

smm2804 yazdı:Benimde sürüntü pcr testinden prostatımda candida mantarı olduğunu öğrendim herseyı denedim geçmiylr bağırsaklarda olur normalde candida bende temiz sadece prostatta var
Sürüntü testinde çıkıyor mu candida ? bende candidadan şüpheleniyorum ama benim sürüntü testinde Staphylococcus sp. çıktı sadece.hüseyin hocaya yaptırmıştım.farklı bir test yaptırmak gerekiyor mu acaba ?
Hergele
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen Hergele »

Hocam sadece candida mı çıktı başka bakteri görüldü mü ?
Doktor değilim yazdıklarım kişisel tecrübeler ve araştırmalarım sonucu öğrendiklerimdir şifa dilerim.