oregano öl (Keklikotu yagi)

Şifalı bitkiler, karışımlar, kürler vb.
ege44
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Re: oregano öl (Keklikotu yagi)

Mesaj gönderen ege44 »

Hangi sitede alıyorsunuz peki arkadaş linki atmış ama bit şey açılmıyor
daniel33
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen daniel33 »

Hocam, kekik otu diye bir bitki yok sanırım ya da var mı gerçekten? Kekik otu yağı dediğiniz şey bildiğimiz kekik yağı olmasın.
hayirdirinsallah

Mesaj gönderen hayirdirinsallah »

Bence de kekik yağıdır o
Allah büyük.
red

Mesaj gönderen red »

Kekik yağı arkadaşlar n11'de arama kısmına yazsanız çıkar zaten. Pek çok firmanın var ben arifoğlu aldım henüz denemedim.
ege44

Mesaj gönderen ege44 »

Hayır keklik otu yagıda var ben baktım var ama arkadaş hangisinden bahşediyor keklikmi kekikmi onu bir açıklasa iyi olucak aslında
red

Mesaj gönderen red »

ege44 yazdı:Hayır keklik otu yagıda var ben baktım var ama arkadaş hangisinden bahşediyor keklikmi kekikmi onu bir açıklasa iyi olucak aslında
Oregano kekik anlamına geliyor.
ege44

Mesaj gönderen ege44 »

İkisini birden yazınca insanların kafası karışıyor sonuçta ha o zaman bir de onu kullanmam lazım
osmankul
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen osmankul »

ege44 yazdı:Hayır keklik otu yagıda var ben baktım var ama arkadaş hangisinden bahşediyor keklikmi kekikmi onu bir açıklasa iyi olucak aslında
Al benden de o kadar dunden beri takipteyim hala kekik mi keklik mi karar veremedim. Ancak keklik otu kekigin bir turu mu yoksa ?
red

Mesaj gönderen red »

Size diyecek söz bulamıyorum.
hayirdirinsallah

Mesaj gönderen hayirdirinsallah »

red yazdı:
Oregano kekik anlamına geliyor.
Red kardeşim açıklamış arkadaşlar kekik anlamı geliyormuş. Neyi anlamadınız :)
Allah büyük.
osmankul
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen osmankul »

Keklik otu dedikten sonra verilen linktekini google kekik diye ceviryor kekik olsa ismi su olmali diyende var konuyu acan arkadasimizda emin degilmis gibi yaziyor verdigi linkte urun goremedim ancak isme baktigimda organik kekik yagi diye cevrilmis hatta yag yerine oz diye cevrilen yerler bile var. Birde karbondioksit metoduyla uretildigi yaziyor. Kekik yagi oldugunu kabul edelim bizde imbiklerde uretilen kekik yagi CO2 metoduyla uretilenle ayni ise yarar mi ? Kekik yagi guclu ucucu bir yag bobrek ve karaciger uzerinde yikici etkileri olabilir yillar once okudugum bazi yazilarda kanserojen olabilecegi bile yaziyordu su an baktigimda google amcada kansere iyi geldigi yaziyor karisim kullanarak yan etkilerini ne derece azaltiriz zaten konuyu acan arkadasimizda uyarida bulunmus. Tabi birde keklik otu var
https://www.ot.gen.tr/keklik-otu.html
sharingdvb
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen sharingdvb »

Google dan ufak bir araştırma;

Kekik Yağı Karvakrol’ün İnsan Sağlığına Etkileri
Semih YAMAN1, Zühal ÖZDEMİR2*+, Mustafa ŞİT1, Bahri ÖZER1, Oğuz ÇATAL1
1-Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bolu
2-Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bolu
Özet - İnsanlığın var oluşundan beri kullanılan bitkiler sadece besin maddesi olarak değil aynı zamanda tıp alanında da yaygın olarak kullanılmıştır. Bunlardan biri olan kekiğin içerisinde barındırdığı uçucu yağlardan timol ve özellikle karvakrolün insan sağlığına etkinliği son zamanlarda çok sık irdelenmeye başlanmıştır. Yapılan bu çalışmalar özellikle karvakrolün insan sağlığına ciddi etkileri olduğunu ispatlamaktadır. Araştırmalar karvakrolün antibakteriyel, anti-fungal, anti-parazitik, antioksidan olduğunu ve tümör hücrelerinde biyotoksik olduğunu göstermiştir. Bu derlemede amaç, neredeyse her bölgede yetişen ve çok sık tüketilen kekiğin içerisinde bulunan uçucu yağ karvakrolün yapılan çalışmalar eşliğinde etkinliğinin sunulmasıdır.
I. GIRIŞ
Bitkiler insanlık için var oluşundan günümüze kadar önemli besin kaynaklarından biridir. İnsanlık tarihine bakıldığında bitkiler hep tanınmış, incelenmiş, kullanılmış ve tanıtılmıştır.
(1). İnsanlar bitkileri sadece beslenmede lezzet verici madde olarak değil aynı zamanda kanser, enfeksiyon, obezite, mide ülseri, yara bakımı gibi birçok hastalığın tedavisinde yardımcı destek tedavisi olarak kullanmaktadır. Bitkisel ilaçlar, özellikle gelişmekte olan ülkelerin kırsal bölgelerinde yaygın olarak kullanılmış ve hatta bitkiler geleneklerinin bir parçası olmuştur.
(2). Hem geleneksel tıpta hem de modern tıpta tedavide yer alan bitkiye, tıbbi bitki denmektedir.
(3). Tıbbi bitkilerin tedavide kullanılmasının en önemli nedeni içinde barındırdıkları uçucu yağlardır. Tıbbi bitkilerden biri olan kekik Lamiaceae familyasında yer alır. Birçok bölgede yaygın şekilde yetişmektedir. Özellikle içerisinde barındırdığı timol ve karvakrol (KAR) bileşikleri kekiğin tıbbi bitki olarak kullanılma-sında en önemli etkendir.
A. Karvakrol’ün Etkileri
Kekik yağı birçok alanda kullanılmaktadır. Sadece tedavi edici değil aynı zamanda gıda bozulmasını engellemek için, herbisit olarak, insektisit olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır.
Kekiğin damıtılarak elde edilen uçucu kekik yağı ve bu sırada kekik yağının altında biriken %0.1 oranında kekik yağı da içeren kekik suyu hiperkolesterolemide, diabetus mellitusta, gastrointestinal hastalıklarda, alt ve üst solunum yolları hastalıklarında kullanımı mevcuttur (1,3,4,5). Kullanım alanı bunlarla da sınırlı olmamakla birlikte iştah açıcı, kalp-damar hastalıklarında, barsak parazitlerinde, safra yolları hastalıkla-rında da kullanılmaktadır (4,5,6,7,8,9,10,11).
KAR’ın analjezik, antiinflamatuvar, antikanserojen, antibakteriyel, antifungal, yara iyileşmesini ve hücre
çoğalmasını hızlandırıcı etkileri olduğunu gösteren birçok çalışma bulunmaktadır (12,13). Son yıllarda akciğer kanseri içindeki oranı artan adenokarsinomda KAR’ın, kanserli hücrelerin sayısını azalttığı, hücrelerin morfolojisini bozduğu ve total protein oranını azalttığı gösterilmiştir.
(4). 2009 yılında yapılan bir çalışmada da KAR’lı su içirilen ratların karaciğer ve testis hücre DNA’larının hidrojen peroksitin (H2O2) oksidatif etkilerine, kontrol grubuna göre daha dayanıklı olduğu gösterilmiştir (5). Akdeniz yöresinden toplanan kekiğin damıtılması ile elde edilen timol ve KAR uçucu yağlarının biyotoksik etkiye sahip oldukları bildirilmiştir.
(6). Yapılan bir başka çalışmada kekiğin 25 farklı bakteri türüne karşı anti-mikrobiyal etkinliği gösterilmiştir.
(7). KAR’ın gr(-) ve gr(+) bakteri türleri üzerinde etkinliğini göstermek için yapılan bir çalışmada KAR’ın bakteriyostatik etki gösterdiği bildirilmiştir.
(8). Yapılan diğer çalışmalarda ise karvakrolün Listeria monocytogenes ve Escherichia coli üzerine bakterisidal
etkileri ispatlanmıştır (19,20). Sadece antibakteriyel değil ayrıca antiparazitik ve antifungal olduğu yapılan çalışmalarca desteklenmektedir. Karvakrol ve timolün fungal mikroorganizma olan Aspergillus niger’ın hücre organelleri, hücre membrane ve hücre duvarını bozarak inhibitörik etki gösterdiği yani antifungal olduğu saptanmıştır.
(9). Baharatlarda bulunan bu uçucu yağlar potansiyel antioksidanlardır. Kekikte bulunan karvakrol serbest oksijen radikalleri ile etkileşerek antioksidan etkinlik göstermektedir. Karvakrolün antioksidan etkinliğinin sentetik antioksidanlarla karşılaştırıldığında daha yüksek olduğu gözlenmiştir
(*). Karvakrolün yaygın olarak bilinen antioksidanlardan olan askorbik asit ve vit-E kadar güçlü antioksidan olduğu yapılan çalışmalarca (24,25) gösterilmiştir.
II. SONUÇ
Daha sıklıkla baharat olarak kullanılan kekik özellikle içerisinde barındırdığı timol ve karvakrol uçucu yağları ile
insan sağlığında çok ciddi ve güçlü etkilere sahiptir. Daha çok araştırma yapılması belki de ileride kekiğin baharattan çıkıp tibbi bir ajan olarak karşımıza çıkmasını sağlayacaktır.
KAYNAKLAR
1-Baytop, T. 1999. Türkiye’de bitkiler ile tedavi, geçmişte ve bugün. İstanbul
Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, İstanbul.
2-Njume, C., Afolayan, A.J., Ndip, R.N. 2009. An overview of antimicrobial
resistance and the future of medicinal plants in the treatment of Helicobacter
pylori Infections. Afr. J. Pharm. Pharmacol.,
En Makbul Yağmur Duası Ağaç Dikmektir.
umutsuz123

Mesaj gönderen umutsuz123 »

Aç karnınamı arkadaşlar farkedıyormu
nnnurcan2002
Hastalık Başlangıç Yılı: 2001

Mesaj gönderen nnnurcan2002 »

Selamlar genelde tok karnına yapın diyor sanki,

bende boğaz agrısına iyi geliyor diye duymuştum. dün arifoğlundan aldım kekik yağını.

Çay bardagına ilk başta 2-3 damla koyup sadece gargara yaptım, bardağın dibinde az bişey kalan suyuda prostatit için içtim.
Acı bir tadı var, ama internette epey iyi yorumlar var, özellikle agızdaki aft, diş agrısı ve boğaz agrısı için.

Hazır kış ve grip mevsimi olduğu için farklı bir faydası içinde kullanılabilir.
lord

Mesaj gönderen lord »

lord yazdı:
kadir yazdı:
kadir yazdı: Gecmis olsun kardesim sikayetleriniz , semptomlariniz neydi? Ne zamandır kr prostatitsiniz? Tahlil yaptirmismiydiniz?
Pardon "Sphyloken" nedir?

staphylokokken. Tahlil yapildi. Antibiyotik tedavisi sadece kulladigim sürede iyi geldi

https://www.amazon.de/dp/B006IOS61C/ref ... 2201959979
lord

Mesaj gönderen lord »

lord yazdı:
lord yazdı:
kadir yazdı: Pardon "Sphyloken" nedir?

staphylokokken. Tahlil yapildi. Antibiyotik tedavisi sadece kulladigim sürede iyi geldi

https://www.amazon.de/dp/B006IOS61C/ref ... 2201959979

https://www.narayana-verlag.de/Athina-O ... gLhgPD_BwE
lord

Mesaj gönderen lord »

Google da Oregno öl diye aratin. Tam türkcesini bende bilmiyorum.
https://www.regenbogenkreis.de/athina-a ... gI2f_D_BwE

https://www.narayana-verlag.de/Athina-O ... gJ2sfD_BwE

https://www.hood.de/i/oregano-oel-von-a ... gIGyfD_BwE

Umarim bu linklerden birisi acilir. Direkt olarak icilmiyor. Zeytin yagi ile inceltilemsi gerekiyor. Ben de cok kisa sürede etkisini göstermisti. Yanmalar ve agrilar ciddi azalmisti. Bir bucuk ay kadar kullandim. Kullanmayi birakinca yanmlar tekrar basladi. Ben de tekrar kullanmaya basladim. Su anda günde bir kez iki kasik zeytin yagina 4 yada alti damla damlatiyorum. Ilk basladigimda 2 kasik zeytin yagina 3 yada 4 damla damalatarak günde iki kez kullaniyordum. Umarim sizde faydasini görürüsünüz. Tabi bu yaga güvenip doktora gitmeyi ihmal etmeyin. Ben doktorda cözüm bulamadigim icin bu ürünü kullanmaya basladim. Daha nekadar kullanacagimi bilmiyorum. Aldigim sise bitince birakmayi deniycem bakalim sonuc ne olacak. Herkese gecmis olsun.
sharingdvb
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen sharingdvb »

Yuh pahalı yav...
Ama en azından Kekik yağı olarak tam adını öğrenmiş olduk...☺
En Makbul Yağmur Duası Ağaç Dikmektir.
Imzekken

Mesaj gönderen Imzekken »

Abiler nasıl gidiyo kullananlar memnun kaldımı kimler kullandı
red

Mesaj gönderen red »

Imzekken yazdı:Abiler nasıl gidiyo kullananlar memnun kaldımı kimler kullandı
Bir süre kullandım iyiyim şuan. Ama iyi olmama katkısı oldu mu bilmiyorum. 2,5-3 ay antibiyotik kullandım matador macun ile birlikte. Sonra 2 hafta kadar kekik yağı. Şuan bromelain ve alfa lipoic asit kullanıyorum. Spor başladım 3 haftadır. İyileşme sürecinde mastürbasyon süreci uzatıyor süreci bunu kendimde gözlemledim. Organın kendisini toparlaması için Zaman tanımalı..
bb544
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen bb544 »

red yazdı:
Bir süre kullandım iyiyim şuan. Ama iyi olmama katkısı oldu mu bilmiyorum. 2,5-3 ay antibiyotik kullandım matador macun ile birlikte. Sonra 2 hafta kadar kekik yağı. Şuan bromelain ve alfa lipoic asit kullanıyorum. Spor başladım 3 haftadır. İyileşme sürecinde mastürbasyon süreci uzatıyor süreci bunu kendimde gözlemledim. Organın kendisini toparlaması için Zaman tanımalı..
Macunun bir faydası oldumu ereksiyona falan yan etki yaptı mı?
Allah büyük :roll:
red

Mesaj gönderen red »

bb544 yazdı:
red yazdı:
Çok faydası oldu. Neredeyse eski halini aratmadı bana. Oysa en büyük sıkıntım ereksiyon olamamaktı. Şuan macun da kullanmıyorum alelade bir düşünce veya temasta bile sertleşiyor. Sık mastürbasyon zarar veriyor ama bunu belirteyim tekrar.
bb544
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen bb544 »

red yazdı:
bb544 yazdı:
red yazdı: Bir süre kullandım iyiyim şuan. Ama iyi olmama katkısı oldu mu bilmiyorum. 2,5-3 ay antibiyotik kullandım matador macun ile birlikte. Sonra 2 hafta kadar kekik yağı. Şuan bromelain ve alfa lipoic asit kullanıyorum. Spor başladım 3 haftadır. İyileşme sürecinde mastürbasyon süreci uzatıyor süreci bunu kendimde gözlemledim. Organın kendisini toparlaması için Zaman tanımalı..
Çok faydası oldu. Neredeyse eski halini aratmadı bana. Oysa en büyük sıkıntım ereksiyon olamamaktı. Şuan macun da kullanmıyorum alelade bir düşünce veya temasta bile sertleşiyor. Sık mastürbasyon zarar veriyor ama bunu belirteyim tekrar.
Sonradn ereksiyonda sıkıntı yaratmadıysa bende kullanayım. Epimedum içeriyormu acaba
Allah büyük :roll:
muzdarip

Mesaj gönderen muzdarip »

Nihat1062 yazdı:
komando yazdı:
lord yazdı:Arkadaslar herkese gecmis olsun.
Bende de Prostatitis var. Hepinizin yasadikalarini bende yasadim. Antibiyotik tedavileri sadece gecici süre icin cözüm getirdi. Internette arastirma yaparken oregano öl (türkcesi kekik otu yagi galiba) e denk geldim. Hastaliktan kurtulamak icin farezehiri icecek duruma gelmistim. Aldim denedim. Sikayetlerim % 95 kayboldu. Yaklasik bir hafta gibi hizli bir sürede. Kekek otu yagi eski zamalardan beri iltahapli hastalarda kullanilan bir amddeymis zaten. Zeytinyagiyla karistitip iciyorum. Iki yemek kasigi zeytinyaginin icerisine 4 yada 6 damla katiyorum. Direkt icilmiyor zaten. Ciddi zarar verebilir. Zeytinyagiyla karistirip icin. Günde bir kez kullaniyorum. Sanirim bakteri bulunamayan arkadasla faydasini görürüler. Herkese gecmis olsun
Kardeşim bende 10 gün oldu başlayalı senin bu yazını gördükten sonra başladım, sen bunu aralıksız nekadar süre kullanacaksın? Ve ben günde 2 kere sabah 2 damla akşamsa 2 damla kullanıyorum. Umarım doğrudur kullanma periyodum.
Komando kardeşim, 8 gün oluyor tedaviye başlayalı, ağrılarım %80 azalmıştı,2 gün de kekik otu yağını sabah bir kaşık zeytinyağına iki damla akşamda aynı şekilde kullanmaya başladım, ama sanki ağrılarım artmaya başladı, acaba yanlış mı yapıyoruz kekik otu yağı kullanmakta...
biofilmleri dağıtıcı etkisi varmış o yüzden ağrınız artmış olabilir, bacterileri öldürdükçe ağrınız azalabilir.
red

Mesaj gönderen red »

bb544 yazdı:
red yazdı:
bb544 yazdı: Macunun bir faydası oldumu ereksiyona falan yan etki yaptı mı?
Sonradn ereksiyonda sıkıntı yaratmadıysa bende kullanayım. Epimedum içeriyormu acaba
Epimedyumdan ziyade Sildenafil gibi bir madde mutlaka var içinde çünkü sağladığı etki öyle sıradan bir etki değil. Herhangi bir sıkıntı yaratmadı bende.