Çeşitli hastalıklardan kaynaklı kabızlığa alternatif çözüm

Bitkisel veya hayvansal tabletler, vitaminler vb.
Canaydogan

Çeşitli hastalıklardan kaynaklı kabızlığa alternatif çözüm

Mesaj gönderen Canaydogan »

Herkese geçmiş olsun arkadaşlar. 16 ay önce başlayan bu rahatsızlığımın bende yarattığı nörolojik kökenli şiddetli kabızlıktan çok muzdariptim. Bu kabızlığın sonucunda yaptığımız ıkınmalar, ister prostatit olsun, ister pudendal sinir olsun, isterse de mesane ağrısı olsun fark etmeksizin hastalığın yerinde saymasına veya daha kötü hale gelmesine neden olur. Çünkü, ıkındığımızda karın içi basıncımız artarak başta makat bölgesi olmak üzere pelvik tabanımızda ki damarlara ve sinirlere zarar verebiliriz. Ikınma eylemi bunun ötesinde mesane ve prostata baskı uygulanmasına neden olarak bu organlarda inflamasyonun artmasına neden olur. Eğer pelvik bölgesindeki hastalıklarıızdan kurtulmak veya ağrılarınızın azalmasını istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey kabızlığınızı giderip ıkınmalarınıza son vermenizdir.

Ben kabızlığımı gidermek için Gastroentroloji doktoruna gittiğimde bana dışkı yumuşatıcı vermişti ancak işe yaramadı. Benim ihtiyacım olan şey, bağırsaklarımın uyarılmasıydı. Uyarılsın ki ıkınma dan gaita mı çıkartabileyim. Bu yüzden çeşitli araştırmalar yaparak Psyllium Husks Fibre yani Türkçesiyle Karnı yarık otu lifinin bağırsaklara çok iyi geldiğini öğrendim ve test ettim. Kabızlığımı giderip bağırsaklarımı uyarmakla kalmayarak üstüne, İrritabl Barsak Sendromu hastalığıma da iyi geldiğine şahit oldum. Solgar şu anda ingilizce adıyla Türkiyede satıyor, oldukça ucuz. İlacın yüzeyinde tavsiye edilen tüketim miktarının 2 tablet olduğu yazar ancak 2 tablet 40-50 gram life tekabul ediyor. O yüzden 1 tabet 25 gram lif almanız yeterli. Çünkü gün içerisinde zaten 40 grama tamamlayıcı lif tüketiyoruz rahatça. Bu söylediklerimin dışında sizlere bazı tavsiyelerde daha bulunacağım:
-Dışkılama eylemini gerçekleştirirken asla ıkınmayın, salın kendisi çıksın (lif sayesinde olacaktır). Böylelikle artık hastalığınıza sebep olan inflamasyonu artırmayacak ve yerinizde saymayacaksınız.
-Eğer alaturka tuvalete dışkılamıyorsanız mutlaka ama mutlaka ayağınızı koyabileceğiniz, 5cm-10 cm (tam ölçüyü bilmiyorum) yükseklikteki düz bir şey bulun. Çünkü dışkılarken Alaturka tuvalette pelvik tabanızımın poziyonu gereği ''Puberaktal kasımız'' oldukça açılıyor. Ancak otururken bu kas biraz kapalı kalıyor. Bunu açmak için ise bu dediğim yöntemi uygulayabilirsiniz. Böylelikle dışkınız daha rahat çıkacaktır ve ıkınma ihtiyacınız azalacaktır.
-Hangi hastalık olursa olsun, kendi vücudunuzu tanımak çok önemlidir, ağrınızı neyi artıyor, kabızlığınızı ne artırıyor bulmalısınız. Eğer kabızlığınız varsa kullandığınız supplementlere bir süre ara verin ve lif kullanımına başlayın. Belki supllementlerden bazıları size dokunuyor olabilir. O da sizin bileceğiniz iş artık.
-Son olarak mutlaka ama mutlaka probiyotik hapı kullanın. Peynirden sütten, kefir ayrandan alacağınız probiyotik asla hapların yerini tutamaz. Probiyotik hapları sizin bağışıklılığınızı kuvvetlendirirken bağırsaklarınızı düzenlemeye yardımcı olur. Bunu karnıyarık otuyla birleştirirseniz büyük fark yaratabilirsiniz.

Ben şiddetli ağrı çekerken kabızlığın ve ıkınmanın pelvik tabanımdaki tüm organlarımda -penis, mesane vsvs..- ağrılarımı artırdığını fark ettim. Bu kabızlık problemini çözünce ise hastalığımda çok büyük ilerleme kaydettim çünkü artık irrite etmiyordum o bölgeyi ve vücudun iyileşme mekanizmasını az da olsa aktif edebiliyordum. Umarım bu bilgiler işinize yararda biraz olsun ağrılarınızda dinme olur.

Not: Pelvik bölgeyi ıkınma sonucu irrite etmenizden doğan ağrılardan hemen 1-2 günde kurtulamazsınız. ŞÖyle 1-2 hafta o bölgeye rahat vermek lazım, anca vücut toparlıyor.
Valeri
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Re: Çeşitli hastalıklardan kaynaklı kabızlığa alternatif çözüm

Mesaj gönderen Valeri »

Canaydogan yazdı:Herkese geçmiş olsun arkadaşlar. 16 ay önce başlayan bu rahatsızlığımın bende yarattığı nörolojik kökenli şiddetli kabızlıktan çok muzdariptim. Bu kabızlığın sonucunda yaptığımız ıkınmalar, ister prostatit olsun, ister pudendal sinir olsun, isterse de mesane ağrısı olsun fark etmeksizin hastalığın yerinde saymasına veya daha kötü hale gelmesine neden olur. Çünkü, ıkındığımızda karın içi basıncımız artarak başta makat bölgesi olmak üzere pelvik tabanımızda ki damarlara ve sinirlere zarar verebiliriz. Ikınma eylemi bunun ötesinde mesane ve prostata baskı uygulanmasına neden olarak bu organlarda inflamasyonun artmasına neden olur. Eğer pelvik bölgesindeki hastalıklarıızdan kurtulmak veya ağrılarınızın azalmasını istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey kabızlığınızı giderip ıkınmalarınıza son vermenizdir.

Ben kabızlığımı gidermek için Gastroentroloji doktoruna gittiğimde bana dışkı yumuşatıcı vermişti ancak işe yaramadı. Benim ihtiyacım olan şey, bağırsaklarımın uyarılmasıydı. Uyarılsın ki ıkınma dan gaita mı çıkartabileyim. Bu yüzden çeşitli araştırmalar yaparak Psyllium Husks Fibre yani Türkçesiyle Karnı yarık otu lifinin bağırsaklara çok iyi geldiğini öğrendim ve test ettim. Kabızlığımı giderip bağırsaklarımı uyarmakla kalmayarak üstüne, İrritabl Barsak Sendromu hastalığıma da iyi geldiğine şahit oldum. Solgar şu anda ingilizce adıyla Türkiyede satıyor, oldukça ucuz. İlacın yüzeyinde tavsiye edilen tüketim miktarının 2 tablet olduğu yazar ancak 2 tablet 40-50 gram life tekabul ediyor. O yüzden 1 tabet 25 gram lif almanız yeterli. Çünkü gün içerisinde zaten 40 grama tamamlayıcı lif tüketiyoruz rahatça. Bu söylediklerimin dışında sizlere bazı tavsiyelerde daha bulunacağım:
-Dışkılama eylemini gerçekleştirirken asla ıkınmayın, salın kendisi çıksın (lif sayesinde olacaktır). Böylelikle artık hastalığınıza sebep olan inflamasyonu artırmayacak ve yerinizde saymayacaksınız.
-Eğer alaturka tuvalete dışkılamıyorsanız mutlaka ama mutlaka ayağınızı koyabileceğiniz, 5cm-10 cm (tam ölçüyü bilmiyorum) yükseklikteki düz bir şey bulun. Çünkü dışkılarken Alaturka tuvalette pelvik tabanızımın poziyonu gereği ''Puberaktal kasımız'' oldukça açılıyor. Ancak otururken bu kas biraz kapalı kalıyor. Bunu açmak için ise bu dediğim yöntemi uygulayabilirsiniz. Böylelikle dışkınız daha rahat çıkacaktır ve ıkınma ihtiyacınız azalacaktır.
-Hangi hastalık olursa olsun, kendi vücudunuzu tanımak çok önemlidir, ağrınızı neyi artıyor, kabızlığınızı ne artırıyor bulmalısınız. Eğer kabızlığınız varsa kullandığınız supplementlere bir süre ara verin ve lif kullanımına başlayın. Belki supllementlerden bazıları size dokunuyor olabilir. O da sizin bileceğiniz iş artık.
-Son olarak mutlaka ama mutlaka probiyotik hapı kullanın. Peynirden sütten, kefir ayrandan alacağınız probiyotik asla hapların yerini tutamaz. Probiyotik hapları sizin bağışıklılığınızı kuvvetlendirirken bağırsaklarınızı düzenlemeye yardımcı olur. Bunu karnıyarık otuyla birleştirirseniz büyük fark yaratabilirsiniz.

Ben şiddetli ağrı çekerken kabızlığın ve ıkınmanın pelvik tabanımdaki tüm organlarımda -penis, mesane vsvs..- ağrılarımı artırdığını fark ettim. Bu kabızlık problemini çözünce ise hastalığımda çok büyük ilerleme kaydettim çünkü artık irrite etmiyordum o bölgeyi ve vücudun iyileşme mekanizmasını az da olsa aktif edebiliyordum. Umarım bu bilgiler işinize yararda biraz olsun ağrılarınızda dinme olur.

Not: Pelvik bölgeyi ıkınma sonucu irrite etmenizden doğan ağrılardan hemen 1-2 günde kurtulamazsınız. ŞÖyle 1-2 hafta o bölgeye rahat vermek lazım, anca vücut toparlıyor.
Tavsiye edebileceğiniz probiyotik varmı hocam kabızlık için
Chamber04

Mesaj gönderen Chamber04 »

Kullanan varmı Solgar psylium husks fibre lif içeriyormuş probiyotikmi iyi yoksa bumu
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

Chamber04 yazdı:Kullanan varmı Solgar psylium husks fibre lif içeriyormuş probiyotikmi iyi yoksa bumu
Yorumlar iyi bu urun icin. Probiyotik özelligide varmiş. Ayrica sindirimi kolaylastiriyor.
karbonateroll
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen karbonateroll »

Aldım denedim. Teşekkür ederim. Barsaklarima çok çok iyi geldi. Prostati ve mesaneyi rahatlatti barsak harekerlerini duzenledigi icin.
Soylu

Mesaj gönderen Soylu »

Elinize sağlık üstad
darkblues
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen darkblues »

Solgar Psyllium Husks Fibre bende aldım gerçekten faydalı bir ürün 200 kapsül 150 TL
muzdarip

Mesaj gönderen muzdarip »

bu takviye sadece kullandığınız müddetçe mi iyi geliyor peki, kalıcı etkisi var mı?
darkblues

Sanmıyorum kalıcı etkisi olacağını.Zaten faydası içeriğindeki yoğun liften kaynaklı. Önemli olan lifli gıdalar tüketmek.Eti yulaf ezmesi de işe yarıyor yoğurda karıştırıp yersen hem probiyotik hemde lif kaynağı olur.Kuru kayısı ve erikte bağırsakları çalıştırır. Ayrıca bu ürünü kullanırken ve normalde de bol bol su içmek gerekiyor. Zaten bir kutuda 200 kapsül var.Günde iki kapsül diyor ama ben bir adet alıyorum.İki kutu alsan 400 kapsül eder. O da sana bir yıl yeter.
darkblues

Ayrıca aktarlarda karnıyarık otu tohumu şeklindede satılıyor. Ben kapsül olarak aldım. Hem kabızlığa hem de ishale de iyi geliyormuş.Vikipedi öyle diyor.
prosta50

Mesaj gönderen prosta50 »

Kabızlığınıza iyi geldimi gerçekten
darkblues

Evet faydalı
Valeri

Mesaj gönderen Valeri »

darkblues yazdı:Solgar Psyllium Husks Fibre bende aldım gerçekten faydalı bir ürün 200 kapsül 150 TL
Son 2 aydır bağırsaklar ciddi derecede rahatsız benim. Üstelik antibiyotik kullanımını kaç ay öncesinden kestim ve probiyotik tüketiyorum. Buna rağmen 2 aydır ciddi bir dışkı hissi var ama oturunca yapamıyorum sadece gaz çıkıyor, yapsam da içeride diski kalıyor ve bu durum prostatı mi da etkilemeye başladı. Prostat bölgesinde kasılmalar var nüks olmuş gibi hissediyorum. Bu ilacı sizde kullanmışsınız nasıl iyi midir gerçekten
darkblues

Ben devam etmedim kullanmaya ama kullandıgım dönemde etkili.İlac değil zaten özü aktarlarda satılan karnıyarık otu bol lifli gıda takviyesi
Valeri

Mesaj gönderen Valeri »

darkblues yazdı:Ben devam etmedim kullanmaya ama kullandıgım dönemde etkili.İlac değil zaten özü aktarlarda satılan karnıyarık otu bol lifli gıda takviyesi
Teşekkürler