Gardnerella vaginalis üredi.

Hastalık için kullanılan antibiyotikler, kas gevşelticiler vb.
Darkwell

Gardnerella vaginalis üredi.

Mesaj gönderen Darkwell »

İdrar ve menü kültürümde Gardnerella vaginalis üredi. 2 gün sonra sonuçlarla tekrar doktora gideceğim. Antibiyotik test sonucunu da paylaşıyorum.

Antibiyotik Adı Durum Mik
Clindamycin Duyarlı
Ampicillin Duyarlı
Ceftriaxone Duyarlı
Erythromycin Duyarlı
Nitrofurantoin Duyarlı
Penicillin Dirençli

İzmir medicana hastanesi enfeksiyon hastalıkları bölümüne gittim. 2 senedir kullanmadığım antibiyotik, ot bitki kalmamıştı sonunda bakteriyi buldum. Umarım bu defa başarılı olabilirim. Gelişmelerden haberdar ederim.
therealpatient

Re: Gardnerella vaginalis üredi.

Mesaj gönderen therealpatient »

Hocam bu bakteri genelde pek prostatit nedeni olmuyor ya. Bakteriyel miktarı ne kadar?
Darkwell

therealpatient yazdı:Hocam bu bakteri genelde pek prostatit nedeni olmuyor ya. Bakteriyel miktarı ne kadar?
100 000 kol/ml demiş ama çok mu sence
Darkwell

therealpatient yazdı:Hocam bu bakteri genelde pek prostatit nedeni olmuyor ya. Bakteriyel miktarı ne kadar?
Bir de şöyle bi durum var ben bu hastalığı 1 gecelik ilişkiden kaptım ve aşırı kötü koku ve akıntı vardı partnerimde. Bu bakterininde belirtilerinde çok ağır koku ve akıntı diyor.
therealpatient

Darkwell yazdı:
Bir de şöyle bi durum var ben bu hastalığı 1 gecelik ilişkiden kaptım ve aşırı kötü koku ve akıntı vardı partnerimde. Bu bakterininde belirtilerinde çok ağır koku ve akıntı diyor.
Farklı bir cinsel patojen var mı diye multiplex pcr yaptırdınız mı?
Darkwell

therealpatient yazdı:
Darkwell yazdı:
meni idrar ve mikroplazma kültürü yapıldı üçünde de Gardnerella vaginalis üredi. yazıyor.
Darkwell

Daha önce 1 defa zafer oymanda 1 defa da devlet hastanesinde prostat sıvısı kültürü yaptırmıştım onlarda bir şey ürememişti.
therealpatient

Darkwell yazdı:
therealpatient yazdı:
Darkwell yazdı:
meni idrar ve mikroplazma kültürü yapıldı üçünde de Gardnerella vaginalis üredi. yazıyor.
Miktar enfeksiyon miktari gibi duruyor. Tedavi gerektirir.

Farklı bir patojen ihtimaline karşın tedaviye başlamadan önce Multiplex PCR yaptırın. Tedavi sonucunuzu buraya yazarsanız mutlu oluruz, bizim için tecrübe olur.
therealpatient

Darkwell yazdı:Daha önce 1 defa zafer oymanda 1 defa da devlet hastanesinde prostat sıvısı kültürü yaptırmıştım onlarda bir şey ürememişti.
Cinsel patojenler normal kültürlerde üremezler. Onların kendine ait kültürleri var.
Açık konuşmak gerekirse gerçekten bu bakterinin sağlıklı erkeklerde prostatit nedeni olduğunu düşünmüyorum. Hangi sağlıklı erkeğe test yapsan bu meret çıkıyor zaten. Herkesin bünyesi farklı ama... Tedaviye başlamadan önce mutlaka multiplex pcr yaptırın.
Darkwell

therealpatient yazdı:
Darkwell yazdı:Daha önce 1 defa zafer oymanda 1 defa da devlet hastanesinde prostat sıvısı kültürü yaptırmıştım onlarda bir şey ürememişti.
Cinsel patojenler normal kültürlerde üremezler. Onların kendine ait kültürleri var.
Açık konuşmak gerekirse gerçekten bu bakterinin sağlıklı erkeklerde prostatit nedeni olduğunu düşünmüyorum. Hangi sağlıklı erkeğe test yapsan bu meret çıkıyor zaten. Herkesin bünyesi farklı ama... Tedaviye başlamadan önce mutlaka multiplex pcr yaptırın.
bu tedavi işe yaramazsa sıradaki tedavim o olacak. bıktım artık abtibiyotik kullanıp geçmemesinden :(
therealpatient

Darkwell yazdı:
therealpatient yazdı:
bu tedavi işe yaramazsa sıradaki tedavim o olacak. bıktım artık abtibiyotik kullanıp geçmemesinden :(
Hocam hikayenize göre cinsel bir enfeksiyon var sizde sanki. Olması yüksek ihtimal. Ben olsam bu durumda klamidya falan düşünürdüm. Multiplex pcr yaptırın ona göre devam edin. Gardnerella orada da pozitif gelir zaten varsa. Sorun gerçekten sadece o bakteriyse bizim için tecrübe olur. Yaptır mutlaka.
Darkwell

therealpatient yazdı:
Darkwell yazdı:
therealpatient yazdı: Cinsel patojenler normal kültürlerde üremezler. Onların kendine ait kültürleri var.
Hocam hikayenize göre cinsel bir enfeksiyon var sizde sanki. Olması yüksek ihtimal. Ben olsam bu durumda klamidya falan düşünürdüm. Multiplex pcr yaptırın ona göre devam edin. Gardnerella orada da pozitif gelir zaten varsa. Sorun gerçekten sadece o bakteriyse bizim için tecrübe olur. Yaptır mutlaka.
nerede yaptırılıyor biliyor musunuz ? eminim enfeksiyon olduğuna zaten o ilişkiden 1 hafta sonra başladı bunlar.
therealpatient

Darkwell yazdı:
therealpatient yazdı:
Darkwell yazdı: bu tedavi işe yaramazsa sıradaki tedavim o olacak. bıktım artık abtibiyotik kullanıp geçmemesinden :(
nerede yaptırılıyor biliyor musunuz ? eminim enfeksiyon olduğuna zaten o ilişkiden 1 hafta sonra başladı bunlar.
En yakın düzen laba gidin, multiplex pcr yaptırmak istediğinizi söyleyin onlar yardımcı olur zaten. 900 tl gibi bir fiyatı vardı sanırım. Artmış olabilir.
Darkwell

therealpatient yazdı:
Darkwell yazdı:
therealpatient yazdı: Hocam hikayenize göre cinsel bir enfeksiyon var sizde sanki. Olması yüksek ihtimal. Ben olsam bu durumda klamidya falan düşünürdüm. Multiplex pcr yaptırın ona göre devam edin. Gardnerella orada da pozitif gelir zaten varsa. Sorun gerçekten sadece o bakteriyse bizim için tecrübe olur. Yaptır mutlaka.
En yakın düzen laba gidin, multiplex pcr yaptırmak istediğinizi söyleyin onlar yardımcı olur zaten. 900 tl gibi bir fiyatı vardı sanırım. Artmış olabilir.
çok teşekkür ederim bilgilendireceğim.
Se38
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen Se38 »

Gardnerella prostatit yapmaz demek yanlis. CYBH mikrobu ve prostatit yaptigi vakalar var. staphylococcus vs ugrasacagina ilk bunu bitir. Duyarlilardan 6 hafta kullan duzenli prostat masajiyla.
therealpatient

Se38 yazdı:Gardnerella prostatit yapmaz demek yanlis. CYBH mikrobu ve prostatit yaptigi vakalar var. staphylococcus vs ugrasacagina ilk bunu bitir. Duyarlilardan 6 hafta kullan duzenli prostat masajiyla.
Gardnerella vaginalis fırsatçı bir bakteridir ve her sağlıklı erkekten kolay bir şekilde kültürlenebilir. Hiç bir semptoma da rastlanmaz.

Enfeksiyon sebebi değildir demiyorum. Herkesin bünyesi farklı. Sağlıklı bir erkekte mantar kaynaklı prostatit vakası da bildirilmiştir. Bu senaryoda Gardnerella neden olmasın =)

Kültüründe arka arkaya yüksek miktarda stafilokok ürerken o enfeksiyon yapmaz demekte ahmaklıktır. Stafilokok ile alakalı çok yazı okudum. Türk doktorlar dışında kimseden enfeksiyon yapmaz diye bir yazı görmedim. Üreyen bir bakteri eğer 10^4 üzerinde ise hangi bakteri olursa olsun daha yakından incelemen gerek. Maalesef bu hastalıkla alakalı sayısız yanlış bilgi dolaşıyor. Her okuduğumuz doğru bilgi değil, bazen bizde yanlış bilgilerle dolup bunu insanlara yayabiliyoruz. Prostatit gibi hassas bir konuda yorum yapacaksanız bilginiz doğrulundan emin olun. Zamanında bende bu hatayı yaptım.

Zamanında enterokok enfeksiyon yapmaz demiş adamım. Eski yazılarımı hatırlayınca kendimden utanıyorum, haha =)
therealpatient

Se38 yazdı:Gardnerella prostatit yapmaz demek yanlis. CYBH mikrobu ve prostatit yaptigi vakalar var. staphylococcus vs ugrasacagina ilk bunu bitir. Duyarlilardan 6 hafta kullan duzenli prostat masajiyla.
CYBH mikrobu?

"Gardnerella is not considered to be a sexually transmitted infection but it is not clear if Gardnerella can be passed from males to females during intercourse. There is no evidence to support the treatment of asymptomatic male partners of symptomatic female patients."

https://www.thesticlinic.com/bacterial-vaginosis.aspx
Valeri
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen Valeri »

Gardnerella PCR da birkaç defa uredi bende fakat üzerine hiç düşmedim. Kültürünü burada çoğu yer yapmıyoruz dediler, enfeksiyon bölümüne mi gitsem acaba
Se38
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen Se38 »

therealpatient yazdı:
Gardnerella vaginalis fırsatçı bir bakteridir ve her sağlıklı erkekten kolay bir şekilde kültürlenebilir. Hiç bir semptoma da rastlanmaz.

Enfeksiyon sebebi değildir demiyorum. Herkesin bünyesi farklı. Sağlıklı bir erkekte mantar kaynaklı prostatit vakası da bildirilmiştir. Bu senaryoda Gardnerella neden olmasın =)

Kültüründe arka arkaya yüksek miktarda stafilokok ürerken o enfeksiyon yapmaz demekte ahmaklıktır. Stafilokok ile alakalı çok yazı okudum. Türk doktorlar dışında kimseden enfeksiyon yapmaz diye bir yazı görmedim. Üreyen bir bakteri eğer 10^4 üzerinde ise hangi bakteri olursa olsun daha yakından incelemen gerek. Maalesef bu hastalıkla alakalı sayısız yanlış bilgi dolaşıyor. Her okuduğumuz doğru bilgi değil, bazen bizde yanlış bilgilerle dolup bunu insanlara yayabiliyoruz. Prostatit gibi hassas bir konuda yorum yapacaksanız bilginiz doğrulundan emin olun. Zamanında bende bu hatayı yaptım.

Zamanında enterokok enfeksiyon yapmaz demiş adamım. Eski yazılarımı hatırlayınca kendimden utanıyorum, haha =)

Gardnerella vaginalis firsatci bir bakteridir dogru kadinlarda bacterial vaginosis yapar. Her saglikli erkekte kulturlenebilir hic bir semptoma rastlanmaz demek bu bakteri hastalik yapmaz demek senin yorumuna gore. Ama semptomatik bir cok prostatit hastasinin uretral suruntulerinde bu bakteriye rastlanmistir AMA yok paşama gore bu bakteri prostatit yapmazmis.

Ona bakarsan ureaplasma u. ureaplasma p. Mycoplasma hoministe(mycoplasma genitalium haric) opportunistic bakteridir, evet semptomsuz bir cok kiside de kulturlenebilir ama senin ustun tip bilgine gore bununda prostatit yapmamasi lazim o zaman. Forumda onlarca hasta var ben dahil ureplasmadan prostatit olan onu napicaz ??

Ben staphylococcus enfeksiyon yapmaz demedim once okumasini bi ogren. Staph gibi oldurmesi cok zor bir bakteriyle uğraşacağına ilk once gardnerellayi öldür dedim. Evet staph enfeksiyon bal gibi yapar ama adamin kültürlerinde (birçoğumuz ayni sekilde) bi staph epidermis, bi staph aures bi staph hominis ürüyorsa ve antibiyogramlarida birbirinden farkliysa ; ilk önce prostatinda bulunan gardnerellaya odaklanmalidir. Çünkü bu forumda yüzlerce staph üreyen kiside hep böyle oldu.

Buraya son bir kac aydir düştün belli benim gibi arastirip birseyler yaziyorsun ama sen daha prostatitin P sini bilmezken biz pubmedden makale okuyorduk internette sabahliyorduk. Oyle bilip bilmeden staph enfeksiyon yapmaz demek ahmaklıktır gibi laflarida bana degil ancak buraya yeni dusen hastalara yazarsin. Karsindakinin bu hastaliktaki tecrubesini bilmeden ‘prostatit hakkinda yorum yapacaksan bilgilerinizden emin olun’ fln gibi laflar ediosun, sende millete burda antibiyotik oneriosun yok onu kullan yok bunu kullan sen ürolog flnmisinda haberimiz yok ?

Burda insanlar saygi çerçevesinde birbiriyle paylaşım yapiyor begenmiyorsan yorumunu kendine saklarsin öyle saga sola sacma sapan sallamazsin. Coskun hocanin postunada sinkafli yorum yapmışsın, beğenirsin begenmezsin adamin yorumlarini ama burasi oyle bos sallayacagin eksisozluk fln gibi bi ortam degil !
therealpatient

Se38 yazdı:
therealpatient yazdı:

Gardnerella vaginalis firsatci bir bakteridir dogru kadinlarda bacterial vaginosis yapar. Her saglikli erkekte kulturlenebilir hic bir semptoma rastlanmaz demek bu bakteri hastalik yapmaz demek senin yorumuna gore. Ama semptomatik bir cok prostatit hastasinin uretral suruntulerinde bu bakteriye rastlanmistir AMA yok paşama gore bu bakteri prostatit yapmazmis.

Ona bakarsan ureaplasma u. ureaplasma p. Mycoplasma hoministe(mycoplasma genitalium haric) opportunistic bakteridir, evet semptomsuz bir cok kiside de kulturlenebilir ama senin ustun tip bilgine gore bununda prostatit yapmamasi lazim o zaman. Forumda onlarca hasta var ben dahil ureplasmadan prostatit olan onu napicaz ??

Ben staphylococcus enfeksiyon yapmaz demedim once okumasini bi ogren. Staph gibi oldurmesi cok zor bir bakteriyle uğraşacağına ilk once gardnerellayi öldür dedim. Evet staph enfeksiyon bal gibi yapar ama adamin kültürlerinde (birçoğumuz ayni sekilde) bi staph epidermis, bi staph aures bi staph hominis ürüyorsa ve antibiyogramlarida birbirinden farkliysa ; ilk önce prostatinda bulunan gardnerellaya odaklanmalidir. Çünkü bu forumda yüzlerce staph üreyen kiside hep böyle oldu.

Buraya son bir kac aydir düştün belli benim gibi arastirip birseyler yaziyorsun ama sen daha prostatitin P sini bilmezken biz pubmedden makale okuyorduk internette sabahliyorduk. Oyle bilip bilmeden staph enfeksiyon yapmaz demek ahmaklıktır gibi laflarida bana degil ancak buraya yeni dusen hastalara yazarsin. Karsindakinin bu hastaliktaki tecrubesini bilmeden ‘prostatit hakkinda yorum yapacaksan bilgilerinizden emin olun’ fln gibi laflar ediosun, sende millete burda antibiyotik oneriosun yok onu kullan yok bunu kullan sen ürolog flnmisinda haberimiz yok ?

Burda insanlar saygi çerçevesinde birbiriyle paylaşım yapiyor begenmiyorsan yorumunu kendine saklarsin öyle saga sola sacma sapan sallamazsin. Coskun hocanin postunada sinkafli yorum yapmışsın, beğenirsin begenmezsin adamin yorumlarini ama burasi oyle bos sallayacagin eksisozluk fln gibi bi ortam degil !
İlk olarak şunu söyleyeyim, hadi beni ürolog yaptın, sen nesin kardeşim? doktor avukatı falan mı? bana burada hiç bir doktorun avukatlığını yapma, adam her mesajında boş boş dalga geçiyor. İstediğimi yazarım seni alakadar etmez. Adam her şeyle dalga geçiyor sesin çıkmıyor. Eee tabi, hayatın kaymış. Çaresizsin... Sesin yükselemiyor adama karşı. Siz bu doktorlara böyle yüz verdikçe böyle tepenize çıkacaklar. Biraz hasta olun, dik turun karşılarında. Hepsi hizaya girecek kardeşim, hepsi!

Gardnerellaya gelecek olursak, ben sana o bakteri sağlıklı bir erkekte prostatit yapmaz DEMEDİM. Ben gardnerella vaginalis diye arattığım zaman sağlıklı erkeklerde prostatit yaptığını destekleyecek hiç bir makale göremiyorum. Bu bakteri üretrit yaptığında bile erkeklerde çok nadir bildirilmiş. Üretrit durumunda semptomları açıklayabilecek başka bir bakteri bulunamadığı zaman o bakteriye yönelik tedavi denenir. Neymiş efendim ben yokken pubmedden makale okuyormuş, o zaman çık ve sağlıklı erkeklerde Gardnerella vaginalisın prostatit nedeni olduğunu gösteren bana bir tane makale sun. Adam diyor kadında akıntı vardı 7. gün şikayetlerim başladı. Noldu 7 günde Gardnerella vaginalis prostatına mı çıktı adamın? akıl var mantık var kardeşim.

Ben burada insanlara kafamdan şu antiyi dene bu antiyi demiyorum. O bakteriye karşı başarılı olmuş bir antibiyotik varsa ve bu bilimsel çalışmalarla desteklenmişse o çalışmayı atıp, tavsiyede bulunuyorum. Ben enfeksiyoncu değilim ürolog değilim kafama göre antibiyotik önermem haddime değil.

Son olarak sana şunu söyleyeyim, ben burada ne konuştuysam bilim çerçevesinde, bilimsel çalışmalarla konuşmaya çalışıyorum. Evet, aptal yazılarımda oldu ama insanız. Yanlış bilgilerle doldurulduğumuz oluyor, o zaman birileri çıkıp doğrularla tazeliyor. Bu forumun amacı da budur zaten. Bu hastalıktan müzdarip insanların doğru bilgi alışverişinde bulunabilmesi ve tedavilerinde yol kat edebilmesidir.

Sen tartışılabilecek bir insan değilsin. Mantık çerçevesinde, iyi bir üslupla insanlarla bilgi alışverişinde bulunmaya çalışıyorum. Ben sana karşı agresif bir mesaj yazmadım ama sen yanlışının düzeltildiğini görünce hemen saldırgan bir tavırda saldırıyorsun.
Darkwell

Tetradox ve suprax yazdı 3er tane 3 hafta kullancam sonra kontrole gidicem. Doktora multiplex pcr sordum acaba başka bakteri var mı diye bana önce bu bakteriyi bitirmemiz lazım prostatit yapan bakteri bu. İdrar kesesi prostat ve spermde üremiş dedi. ondan sonra diğerlerini araştırırız var mı yok mu diye dedi.
Darkwell

prostat masajı yapamıyorum ben ya çok zorlanıyorum. Yapmasam olmaz mı :(
Darkwell

Valeri yazdı:Gardnerella PCR da birkaç defa uredi bende fakat üzerine hiç düşmedim. Kültürünü burada çoğu yer yapmıyoruz dediler, enfeksiyon bölümüne mi gitsem acaba
Ben enfeksiyon bölümüne gittim. Ürolojiciler hiç ilgilenmedi. Enfeksiyona sevk ediyorlar zaten.
therealpatient

Doksisiklin klamidya da etkili. Bilgin olsun. Şimdi bu antibiyotikle iyileşirsen çıkıp diyecekler sorun gardnerella idi :)
Mümkünse o antiye başlamadan önce multiplex pcr yaptır.
Darkwell

therealpatient yazdı:Doksisiklin klamidya da etkili. Bilgin olsun. Şimdi bu antibiyotikle iyileşirsen çıkıp diyecekler sorun gardnerella idi :)
Mümkünse o antiye başlamadan önce multiplex pcr yaptır.
valla kral iyileşeyimde nasıl olursa olsun artık canıma tak etti 3 sene olcak bıktım ya valla billa.