Enterekok tedavisinde Daptomisin ve fosfomisin kombinasyonu

Hastalık için kullanılan antibiyotikler, kas gevşelticiler vb.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Enterekok tedavisinde Daptomisin ve fosfomisin kombinasyonu

Mesaj gönderen kadir »

Enterococcus faecalis'in planktonik ve yapışık linezolide dirençli izolatları üzerinde fosfomisin veya rifampin ile birlikte daptomisinin in vitro aktiviteleri

Tıbbi mikrobiyoloji dergisi 68 (3)

Amaç.

Bu çalışma, Enterococcus faecalis'in planktonik ve yapışık linezolide dirençli izolatlarına karşı fosfomisin veya rifampin ile kombine daptomisinin araştırılmasını amaçlamıştır.

Metodoloji.

Bu çalışma için biyofilm oluşturan dört linezolide dirençli ve dört linezolide duyarlı E. faecalis izolatı toplanmıştır. Biyofilm biyokütleleri, kristal viyole boyama ile tespit edildi ve olgun biyofilmlerdeki yapışık hücreler cfu tayini ile ölçüldü.

Sonuçlar.

Daptomisin tek başına veya fosfomisin veya rifampin (4 × MIC) ile kombine olarak planktonik hücreler üzerinde bakterisidal aktivite göstermiştir ve fosfomisin ile kombine daptomisin, tek başına daptomisin veya fosfomisine göre daha fazla planktonik hücre (en az 1 − log10 cfu ml − 1) öldürmüştür. Tek başına daptomisin (16 × MIC), yapışık hücreler üzerindeki olgun biyofilmlere ve bakterisidal aktivitelere karşı anti-biyofilm aktiviteleri gösterirken, fosfomisin (16 × MIC) ile kombine daptomisin, tek başına daptomisin veya fosfomisine göre anlamlı ölçüde daha fazla anti-biyofilm aktivitesi gösterdi ve etkili bir şekilde öldürdü olgun biyofilmlerdeki yapışık hücreler. Fosfomisin ile birlikte yüksek daptomisin konsantrasyonu (512 mg l-1), bağlı hücreler üzerinde daha fazla bakterisidal aktivite ve olgun biyofilmlere karşı fosfomisin ile kombine 64 mg l-1 (16 × MIC) daptomisine göre daha fazla anti-biyofilm aktivitesi gösterdi. Rifampin ilavesi, daptomisinin anti-biyofilm ve bakterisidal aktivitelerini iki izolatın olgun biyofilmlerine ve yapışık hücrelerine karşı arttırmış, ancak diğer izolatlarda gözlenmemiştir.

Sonuçlar.

Fosfomisin ile kombine daptomisin, planktonik ve yapışık linezolide dirençli E. faecalis izolatları üzerinde tek başına daptomisin veya fosfomisine göre daha iyi etki göstermiştir. E. faecalis izolatlarının tedavisinde rifampinin rolü tutarsızdır ve daha fazla çalışma gerektirir.

Yukaridaki in vitro klinik calışmada enterekok tedavisinde Daptomisin ve fosfomisin kombini ile tedavi, patojen öldürme ve biofilm çözme aktivitesinin cok daha etkili oldugu kanitlanmistir. Rifampisinin bu enterekok tedavisinde tutarsiz oldugu gozlenmistir. Bu kombinasyonun MRSA metisilin direncli staphlardada etkili oldugu yazilarda var. Bu tedaviyi almakta fayda mülahaza ediyorum.
darkblues
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Re: Enterekok tedavisinde Daptomisin ve fosfomisin kombinasyonu

Mesaj gönderen darkblues »

Çok sağol abi tamda bugünlerde aradığım yazı.İgne+Tablet olarak hangi isimli ilaçlar kombine edilebilir?
darkblues

Birde benim PCR da çıktığından dolayı antibiyogram yaptıramıyorum.Enterococcus Spp nin tüm türlerinde yararmı bu kombin?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

darkblues yazdı:Çok sağol abi tamda bugünlerde aradığım yazı.İgne+Tablet olarak hangi isimli ilaçlar kombine edilebilir?
Sende sagol kardesim, Cubicin 500mg flakon damardan serum olarak, Monurol şase fosfomisin etken maddeli toz iceren formu var, oral olarak alabilisiniz.Tabi drunuz recete etmesi gerek. Bu kombini türkiyede her dr recete etmez..sözünüzü dinleyen bir enfeksiyoncuya ihtiyaciniz var sanirim.
Hergele

Mesaj gönderen Hergele »

darkblues yazdı:Birde benim PCR da çıktığından dolayı antibiyogram yaptıramıyorum.Enterococcus Spp nin tüm türlerinde yararmı bu kombin?
Hocam bende de enterokok var genta iğne üzerine 2 kutu ampisilin kullandım yaprak kımıldamadı. Tedaviye enfeksiyoncu ile devam et.
Doktor değilim yazdıklarım kişisel tecrübeler ve araştırmalarım sonucu öğrendiklerimdir şifa dilerim.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

darkblues yazdı:Birde benim PCR da çıktığından dolayı antibiyogram yaptıramıyorum.Enterococcus Spp nin tüm türlerinde yararmı bu kombin?
Evet enterekok ve suşlarına etken.
darkblues

kadir yazdı:
darkblues yazdı:Çok sağol abi tamda bugünlerde aradığım yazı.İgne+Tablet olarak hangi isimli ilaçlar kombine edilebilir?
Sende sagol kardesim, Cubicin 500mg flakon damardan serum olarak, Monurol şase fosfomisin etken maddeli toz iceren formu var, oral olarak alabilisiniz.Tabi drunuz recete etmesi gerek. Bu kombini türkiyede her dr recete etmez..sözünüzü dinleyen bir enfeksiyoncuya ihtiyaciniz var sanirim.
İstanbul Anadolu Yakasında bir enfeksiyoncu lazım..
darkblues

http://www.kronikprostatit.org/viewtopi ... 10&start=5

Bu topikte durumu destekler vaziyette.
darkblues

Gelişim Laboratuvarı haricinde PCR testinde Enterokok bakan başka bir lab. varmı?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

darkblues yazdı:http://www.kronikprostatit.org/viewtopi ... 10&start=5

Bu topikte durumu destekler vaziyette.
Tekbasina yetersiz gelir fosfomisin yanliz...dapto ile desteklemek lazim. Kombin olacak.
darkblues

Abi benim durum çok ağır değil ama bir sorun da olduğu belli.Özellikle de PCR için sürüntünün alındığı üretra girişinde.Benim zaten buradan alınan sürüntüden çıktı Enterokok bakterisi.2 ay önceki Prostat sıvısındaki PCR da az miktarda Candida çıkmıştı.Yani ben kendimi şimdilik Prostatit değil Üretrit olarak kabul ediyorum.(Mikrop prostata varmadan boruda kaldıysa)Bunlardan yola çıkarak kombinasyon yapıp Böbrek ve Karaciğere fazla yüklenmekten endişe ediyorum.Zaten böbreklerde hafif ağrı oluyor.Ama doktora söyleyeceğim o ne der bilemiyorum.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

darkblues yazdı:Abi benim durum çok ağır değil ama bir sorun da olduğu belli.Özellikle de PCR için sürüntünün alındığı üretra girişinde.Benim zaten buradan alınan sürüntüden çıktı Enterokok bakterisi.2 ay önceki Prostat sıvısındaki PCR da az miktarda Candida çıkmıştı.Yani ben kendimi şimdilik Prostatit değil Üretrit olarak kabul ediyorum.(Mikrop prostata varmadan boruda kaldıysa)Bunlardan yola çıkarak kombinasyon yapıp Böbrek ve Karaciğere fazla yüklenmekten endişe ediyorum.Zaten böbreklerde hafif ağrı oluyor.Ama doktora söyleyeceğim o ne der bilemiyorum.
Prostatit degilsen gerek yok tabiki.
darkblues

İnşallah değilimdir.Ondanda emin değilim.Teşhiside tedavisi gibi karışık.Nasıl bir hastalıksa başka bir hastalığa(üretrit) yakaladığıma neredeyse şükür ettirecek.Ölümü gösterip sıtmaya razı olmak gibi bir şey...
Uretriti tedavi etmek kolay ins uretrittir kardesim.
darkblues

MHRS den randevu alabilen varmı? Randevu kaydet bölümü kapalı gibi alamıyorum.182 de düşmüyor...
darkblues

Hergele yazdı:
Hocam bende de enterokok var genta iğne üzerine 2 kutu ampisilin kullandım yaprak kımıldamadı. Tedaviye enfeksiyoncu ile devam et.
Hergele kardeşim ve diğer Enterokok bakterisi olan arkadaşlar sizlerinde böbrek taraflarında hafif ağrılar oluyor mu? Enterokoklarda E Coli bakterisi gibi Pyelonefrite sebep olabileceğini okuyunca tırstım biraz.Taa oralara kadar çıkarmı bu koduğumun bakterisi?
Hergele

Mesaj gönderen Hergele »

darkblues yazdı:
Hergele yazdı:
Hergele kardeşim ve diğer Enterokok bakterisi olan arkadaşlar sizlerinde böbrek taraflarında hafif ağrılar oluyor mu? Enterokoklarda E Coli bakterisi gibi Pyelonefrite sebep olabileceğini okuyunca tırstım biraz.Taa oralara kadar çıkarmı bu koduğumun bakterisi?
Hocam bende pek böbrek ağrısı yok peniste batma penis ucunda tuhaflık ara ara testis ağrısı isteksizlik idrar akımında düşüklük damlama var.
Doktor değilim yazdıklarım kişisel tecrübeler ve araştırmalarım sonucu öğrendiklerimdir şifa dilerim.
darkblues

Kadir abi sence genelde kadınlarda görülen böbrek enfeksiyonu gibi bir tehlike erkekler için o kadar kolay olmasa gerek.Şimdiye kadar böyle bir olayla karşılaştınmı?Çünkü bakterinin gideceği yol;
Üretra>Prostat>Mesane>Üreter ve en sonunda Böbrekler...
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

darkblues yazdı:Kadir abi sence genelde kadınlarda görülen böbrek enfeksiyonu gibi bir tehlike erkekler için o kadar kolay olmasa gerek.Şimdiye kadar böyle bir olayla karşılaştınmı?Çünkü bakterinin gideceği yol;
Üretra>Prostat>Mesane>Üreter ve en sonunda Böbrekler...
Bu zamana kadar bu forumda bobreklerle ilgili kayda deger üzücü bir durumla karsilasmadim kardesim.
darkblues

Eyvallah abi İnşallah hiç karşılaşmayız.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

İnş kardesim aman olmasin.
darkblues

Fosfomasin için bu videoda 37. Dakikada Prostatit için de kullanıldığını söylüyor doktor hanım.İlacın özellikleri gayet iyi gibi

https://youtu.be/ULZUvC5Uovw
deva
Hastalık Başlangıç Yılı: 2007

Mesaj gönderen deva »

Evet enterekok ve suşlarına etken.

kadir abi bende de yıllardır gram pozitif kok var.bu kombinasyonu denesem olur mu.
"O kimseler ki, başlarına bir musibet geldiğinde 'Biz Allah'ın kullarıyız; dönüşümüz de ancak Onadır' derler."
Bakara Sûresi, 2:156

"Beni yediren ve içiren Odur. Hastalandığımda bana şifa veren de Odur."
Şuarâ Sûresi, 26:79-80.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

deva yazdı:Evet enterekok ve suşlarına etken.

kadir abi bende de yıllardır gram pozitif kok var.bu kombinasyonu denesem olur mu.
Denemekte fayda var ama bir enfeksiyoncudan yardim almani oneririm.Recete ve kullanim periyodu acisindan.
darkblues

Bugünde Dr Şafak Göktaşın yanına gittim.Pcr sonucunu gösterdim.Çok bir şikayetin yok ise antibiyotiğe gerek yok dedi.Bulaşta olmuş olabilir dedi.Bende dedim çok şikayetim yok ama yinede rahatsızlık hissi var dedim.Fosfomisin+Doptamisini sordum.Doptamisin daha ağır vakalarda dedi.Tek şase Monurol antibiyotik, Piyeloseptyl antiseptik ve probiyotik olarak Reflor yazdı.İlacları aldım bitirince sonucu yazarım inşallah.Allah herkese şifa versin.