Bactrim kullanımı hakkında yardım

Hastalık için kullanılan antibiyotikler, kas gevşelticiler vb.
BurhanKara
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Bactrim kullanımı hakkında yardım

Mesaj gönderen BurhanKara »

Arkadaşlar merhaba
Foruma yeni üye oldum, şikayetlerimi aratarak ekşisözlükte rastgelmiştim bu foruma. Doktorlar adam gibi ilgilenmediğinden, özellikle tecrübeli arkadaşlarımızın ilaç kullanımı ile ilgili yardımına ihtiyacım var.

2.5 ay önceki şikayetlerim:
Sık idrara çıkma
Çok az idrar gelmesi
İdrar ve boşalma sonrası yanma ve ağrı
İdrardan sonra şeffafımsı bir sıvının penis deliğinde gözükmesi
Testisten karnın alt kısmına yayılan ağrı
Otururken testiste rahatsızlık ve dolgunluk hissi
Makatla testis arasında birşey varmış gibi hissetme
Şiddetli üşüme

Ürolojiye gittim sadece bactrim 400 verdi, 4 hafta kullandım, rahatladım. Sonrasında çok dikkat etmedim sanırım 1 ay sonra tekrar nüksetti. Ama bu seferki şikayetlerim sadece

Şiddetli üşüme
Sağ kaburga sırt tarafından bele doğru yayılan ağrı
Mezi geldiğinde dayanılmaz bir yanma
Meziden sonra da sık idrar ihtiyacı

Bu sefer dahiliyeye gittim. Tahliller yaptı, yüzde 90 prostat iltihabın var dedi. O bölgeye antibiyotik kolay ulaşmadığı için 6-12 ay arası antibiyotik kullandırılabiliyor dedi. Tekrar bactrim 400 verildi. 2 hafta sonra şikayetlerim kayboldu. İdrarda nadir lökosit çıkıyordu, o da sıfırlandı. Ama mezi geldiğinde başa dönüyorum.

Sizce 400 mg antibiyotik bu kadar uzun süre kullanılır mı? Youtubedan aynı şikayetlere sahip bir arkadaşla konuştum, ona bactrim forte 125 mg kullandırılmış 6 hafta boyunca, iyileşmiş. Ürolojiciye gidemiyorum çünkü sallamıyor hastayı. Sizce napiyim? Bir tarafı yaparken öbür tarafı yıkmak istemiyorum. Ne önerirsiniz?
crunkstar

Re: Bactrim kullanımı hakkında yardım

Mesaj gönderen crunkstar »

kardeşim bactrim 125 diye bi ilac yok. bactrim forte 800/160 mg dır. yani içinde 800 mg bir maddesi 160 mg bir maddesi var yani senin kullandığının 2 katıdır. ben 4 aydır bactrim kullanıyorum. 800/160 lık bu hastalıkta 400 lük düşük kalır. evet doktorlar ilgilenmiyor burada bilgilenip bir çok şeyi öğrenip verilen tedaviyi sende yönlendireceksin yada kullanmayacaksın. malesef bu kadar uzun ve çok antibiyotik kullanmak çok iyi bişey değil zararlı tehlikeli. yan etkileri var geri dönmeyen etikileride olabilir ama canın bu kadar yanınca bunları görmüyorsun bile. bazı doktorlarda bu hastalık geçmez boşuna ilaç içersin der. biri 1 sene kullanırsın der biri 6 ay der. tavsiyem bactrim 400 tedavisini değiştirmen. bu hastalıkta en ufak antibiyotiğide içsen sikayetlerin kaybolur zaten. bakterilerin saldırgan güçsüz olanları anti yutmaya baslayınca ölür diğerleri kaçar saklanır bayılır ama gene dirilirler o yüzdende malesef yaptırabildiğin kadar çok tahlil yaptırıp bakteriyi bi şekilde saptamak. böyle bedavadan geberiyorum desen ilaç yazmayan doktorlarla dolu etraf ilkten aşırı kızıyordum ama artık hak veriyorum. 13 ayda sadece 4 5 defa 20 gün ilaç içmedim 50 kutu ilaç içtim ne değişti sadece eskisi kadar berbat durumda değilim.
BurhanKara
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen BurhanKara »

@crunkstar kardeşim öncelikle mesajın için teşekkür ederim. Söylediğim arkadaş İtalya'da yaşıyor, muhtemelen o mg ilaç bulunuyor galiba İtalya'da.

Sana o kadar katılıyorum ki. Sürekli psikolojik, kafaya takma, evlen, geçmez o diyorlar. İlgilenilse bir ayda bitecek sorun kronik olarak kalıyor. Çevreye sorup soruşturuyorum, doktorlar bu hastalık hakkında birşey bilmiyor diyorlar. La o zaman 10 sene ne öğreniyorlar bunlar derste? Onu bilmiyolar bunu bilmiyolar hiçbir halttan anladıkları yok.

Kardeşim imkanım olsa direkt Istanbul'a gidip testleri ve tahlilleri yaptırıcam ama hem maddi olarak zayıf durumum, hem de pandemi var. Bu zıkımı evde geçirmek zorundayım. Kimisi her boşalma sonrası birer antibiyotik al diyor, kimisi 6-12 ay arası kullanman lazım diyor. Hiçbir yol haritası yok mu bu lanet hastalıkta? Kafayı yicem valla ya, normal yaşamın nasıl birşey olduğunu unuttum. Sende herhangi bir yanetki çıktı mı?
crunkstar

Mesaj gönderen crunkstar »

BurhanKara yazdı:@crunkstar kardeşim öncelikle mesajın için teşekkür ederim. Söylediğim arkadaş İtalya'da yaşıyor, muhtemelen o mg ilaç bulunuyor galiba İtalya'da.

Sana o kadar katılıyorum ki. Sürekli psikolojik, kafaya takma, evlen, geçmez o diyorlar. İlgilenilse bir ayda bitecek sorun kronik olarak kalıyor. Çevreye sorup soruşturuyorum, doktorlar bu hastalık hakkında birşey bilmiyor diyorlar. La o zaman 10 sene ne öğreniyorlar bunlar derste? Onu bilmiyolar bunu bilmiyolar hiçbir halttan anladıkları yok.

Kardeşim imkanım olsa direkt Istanbul'a gidip testleri ve tahlilleri yaptırıcam ama hem maddi olarak zayıf durumum, hem de pandemi var. Bu zıkımı evde geçirmek zorundayım. Kimisi her boşalma sonrası birer antibiyotik al diyor, kimisi 6-12 ay arası kullanman lazım diyor. Hiçbir yol haritası yok mu bu lanet hastalıkta? Kafayı yicem valla ya, normal yaşamın nasıl birşey olduğunu unuttum. Sende herhangi bir yanetki çıktı mı?
sabit bir yol haritası yok kardeşim çünkü sen ilacı içtiğinde iyi oluyorsun ve tekrar geri gelecek üzerine bir harita yok. o tek tablet olayları yeteri kadar ilaç yutarsın fayda görmezsin sonraki metot yani senin yanmalı şikayetin bu kadar çoksa en az 6 ay bir tedavi alman şart ama bakteri aramanda şart kardeşim. sana en yakın hastanelerde düzenli olarak tahlil verirsen nadirende olsa birşeyler üreme şansı var. buraya gelip direk labaratuvara idrar sürüntü versende bişey çıkmaz. prostat masajı ile gelen sıvıyı aldırıp lab a götürmen lazım. onda da aksi bir bakteri çıkar ise tekrar aynı yöntem ile başka lab da teyit ettirmen bütün ucu boklu deynek. maddi imkanın yok ve zor durumdaysan şikayetlerine göre sana iyi tedavi uygulayacak bir doktor bulman şart. zor hastalık kardeşim çok dert etme şikayetlerin arttıkça tedavi almaya bak paran yoksa yapacak başka birşey yok. 2 kutu ilaç içip geçer diyolar diyip evde kıvranma.