fosfomisin

Hastalık için kullanılan antibiyotikler, kas gevşelticiler vb.
drayhan
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

fosfomisin

Mesaj gönderen drayhan »

merhaba arkadaşlar. bu yeni bir araştırma sonucu.
SAN DIEGO — High cure rates can be achieved with fosfomycin in patients with chronic prostatitis — many of whom are resistant to the current first-line treatment of fluoroquinolones — according to results from a new study.

"For us, it's an alternative treatment," said lead researcher Ilias Karaiskos, MD, from the Hygeia General Hospital in Athens, Greece. "We believe that if we have quinolones we should use them because many studies show they are effective and have high levels in the prostate tissue."

"But if I have a patient who has a micro-organism that is resistant to quinolones, I give fosfomycin," he told Medscape Medical News.

The study results were presented here at the Interscience Conference of Antimicrobial Agents and Chemotherapy 2015.

Dr Karaiskos and his colleagues evaluated outpatients with chronic prostatitis treated at the infectious disease clinic of a tertiary hospital from November 2013 to March 2015. Mean age of the patients was 53.6 years.

Of the 20 outpatients, 65% were infected with Escherichia coli, 15% with Klebsiella oxytoca, 10% with Proteus mirabilis, and 10% with Enterococcus faecalis.

Of these, 75% were resistant to fluoroquinolones, but were all susceptible to fosfomycin, a drug approved to treat urinary tract infections in pregnant women.

When Quinolones Don't Work

"We are seeing resistance to quinolones." Dr Karaiskos explained. In fact, "rates are increasing around the world. We don't have many drugs that penetrate the prostate tissue, so we were looking for an alternative regimen that was cheap and easy to give without many side effects."

"Because we haven't used fosfomycin a lot, most pathogens are sensitive to it," he reported.

All patients received oral fosfomycin 3 g once daily during the first week of treatment and then every 48 hours for the subsequent 5 weeks.

"Our cure rate was 85%, based on resolution of clinical symptoms and the resolution of imaging abnormalities," Dr Karaiskos said. And cure was verified at 3 months with cultures and symptoms.

"To our knowledge," he said, this is "the largest series of patients treated successfully with oral fosfomycin once daily for a period of 6 weeks with a cure rate of 85%. The most common side effect was diarrhea, which usually subsided with prolongation of the dosage intervals."

"Chronic prostatitis is notorious for relapsing, so usually cure is defined after a long period of nonrelapse, for example, 6 months," said Lindsay Grayson, MD, from the University of Melbourne in Australia, who has been involved in a study of fosfomycin concentrations in the prostate of men with chronic prostatitis (Clin Infect Dis. 2014;58:e101-e105) and a report of two cases of cure with this drug (Clin Infect Dis. 2015;61:1141-1143).

The 48-hour dosing in this study "was lower than we use. We know from our patients that adequate trough levels — in serum at least — seem to require daily fosfomycin," said Dr Grayson.

"Of course, if 48-hourly works, that's great, since intraprostatic levels may be more sustained than the levels in serum. However, trough serum levels with daily dosing only just attained concentrations greater than the minimum inhibitory concentration of most E coli strains," he explained.

The study authors and Dr Grayson have disclosed no relevant financial relationships.

Interscience Conference of Antimicrobial Agents and Chemotherapy (ICAAC) 2015: Abstract L1253. Presented September 20, 2015.
drayhan

Re: fosfomisin

Mesaj gönderen drayhan »

yani özetlersek. fosfomisin prostatitte bir alternetif olabilir diyerek başlıyor. biz de hastalarımızda kinolon grubu (siprofloksasin, levofloksasin..) kullanıyoruz ancak, eğer hastamızdaki bakteri bunlara dirençli ise o zaman fosfomisin verebiliriz artık..

yaptıkları çalışma 2013 te başlayıp 2015 te bitmiş.yaş ortalamaları 53,6 olan 20 kr. prostatit hastasında denemişler bunların %65 inde E. coli %15 inde klebsiella %10 unda proteus %10 unda da enterococcus var imiş. ve toplamda %75 i kinolonlara dirençli imiş.

ilk hafta 3g hergün sonraki 5 hafta 3 gr iki günde 1 fosfomisin verilen hastalarda KLİNİK kür %85 imiş. ve bu kür 3. ay sonunda bakteriyolojik olarak kültür ile de doğrulanmış.

KLİNİK KÜR önemli . yani hastanın şikayetleri ve bulguları bitmiş demektir. sadece bakteriyi temizlemiş olmuyor aynı zamanda hasta da iyileşmiş demek oluyor.

bakterisi belli olan arkadaşlar, hele de bunlardan biri ise, ya da hücre duvarlı herhangi bir bakteri ise bu tedavi denenebilir bence. çükü fosfomisin direnci %1 civarında çok düşük (e. coli suşlarında) (hücre duvarı olan bakterilerde de genellikle çok düşük direnç) . ki bu antibiyotik hem idrarda yogun bir konsantrasyona ulaşıyor hem de bir miktar prostata girebiliyor.
boyturk

Mesaj gönderen boyturk »

ne zaman deneme şansımız olur?
NeverGiveUp

Mesaj gönderen NeverGiveUp »

Monurol Saşe?
Ozan | 29 | Kayseri | 19 Kasım 2014

Ne dilersen HAK'tan dile, kılavuz ol doğru yola.
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

Arkadaşlar fosfomisin monurol saşe urocare saşe uroday uromisin gibi birkaç tane muadili olan eski antibiyotikler den. Sistit i tek dozda tedavi edebilen bi ilaç. Devlet bu ilacı bildiğim kadarıyla hergün kullanım için ödemi yor . Haftada bir olabilir. Belki odeyebilir de. Yazıp eczane de bi denemek lazım.
Edit: kronik sistitli bir bayana gün aşırı 3 tane kullanmasi için reçete ettim. Sorunsuzca ödenmiş sgk sisteminde. ?
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

Urocare 9 tl diye biliyorum diğerleri de o civardadir. Bu tedavi için yaklaşık 24 tane lazım oluyor
NeverGiveUp

Mesaj gönderen NeverGiveUp »

Etken maddeli antibiyotik eski fakat fosfomisin etken maddeli antibiyotiklerin prostatit'e dair etkisinin arastirmasi yeni yani.

Bu yukarda siralanan ilaclari deneyen oldu mu hic arkadaslar? Eskiler belki hatirlar, yanilmiyosam monurol deneyenler olmustu.

Bir de yas ortalamasinin elli kusurlerde olmasi hem garip geldi hem de korkuttu acikcasi. Genc hastaligi deniliyor fakat demek ki bu yirmi kisinin icinde bu ortalamanin saglanmasi icin 60 70 yaslarinda insanlar da var. Tuhaf..
Ozan | 29 | Kayseri | 19 Kasım 2014

Ne dilersen HAK'tan dile, kılavuz ol doğru yola.
Zuspat

Mesaj gönderen Zuspat »

En büyük sorun kültürde temiz çıkmamız bence... Monurol denedim ben pek iyi gelmedi ama idare eder tani tedavi tek kullanım ile bitmiyor
ABittersweetLi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

serum ile antibiyotik tedavisi uygulayan enfeksiyon hastalıkları pr doktor bana 3 gün üst üste manurol şase kullan demişti.tabi bu araştırmada daha detaylı olduğu için aynen bu şekilde tedavi denenebilir.
Carizma270

Mesaj gönderen Carizma270 »

Eczaneden reçetesiz temin edebiir miyiz acaba doktor görmek istemiyorum artık
cihanbey

Mesaj gönderen cihanbey »

bende entrecocus bakterisi var spermde çıkmıştı ama bugüne kadar bu antibiyotiği hiç öneren olmadı ilginç tam olarak nasıl kullanılacağını da anlayamadım
freeman

Mesaj gönderen freeman »

Carizma270 yazdı:Eczaneden reçetesiz temin edebiir miyiz acaba doktor görmek istemiyorum artık
Antibiyotikler reçetesiz satılmıyor, bir dr a yazdir.
ABittersweetLi

bazı eczaneler el atından antibiyotik veriyorlar.ilaç gece yatmadan önce bir bardak suya boşaltılıp karıştırıldıktan sonra aç karnına içilecek şekilde kullanılıyor.toz halinde..ben daha önce bu antibiyotiği çok önerdim..
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

Araştırmadaki kullanım şekli; ilk hafta hergün 1 tane içiliyor sonra 5 hafta boyunca iki günde 1 iciliyor . Daha önce bu kadar uzun süre kullanan olduğunu zannetmiyorum. Çünkü ilacın normal kullanımı tek doz. Tek dozda Sistit için ideal. Ama bizimki prostatit maalesef. :(
Zuspat

Mesaj gönderen Zuspat »

Aynen çk kullanmak gerek hem zararlı olabilir hem de o kadar ı bulmak sıkıntı eczane satacak sanır 8-)
ABittersweetLi

hepsini aynı anda temin etmenize gerek yok.2-3 haftada azar azar eczaneden alabilirsiniz.hepsini temin edincede kullanmaya başlarsınız.bir işe yarayıp yaramaması konusu dert edilecek bir şey değil.çünkü bu hastalık hiç bir şey yapmadan iyileşen bir hastalık değil.işe yarayıp yaramayacağını düşünmek yerine denemekten başka çare yok..zaten yapılan araştırmada kimsenin daha kötü olduğu yazılmamış.böyle bir şey olsaydı yazılırdı.

kronik prostatit deneme yanılma yöntemi ile tedavi edilebilir.her şeyi iyi yada kötü deneyeceksiniz.başka çareniz yok.yoksa ömür boyu bu şekilde kalırsınız.
Galip

Mesaj gönderen Galip »

Aynen öyle bende katılıyorum deneme yanılma,tıp bu konuda yetersiz ne doğru düzgün teşhis nede tedavi edebiliyor

Bu illetin bana göre 70-80 çeşidi var belki daha azdır belki daha çoktur ama şu anda kesin tedavi edilemediği için böyle düşünüyorum

Kimisine iyi gelen bir antibiyotik,takviye yada vitamin vs bi başkasında çalışmayabilir
Şuda bilinmeli bu illet kesinlikle yalnızca cinsel ilişki yoluyla buşan bir hastalık değildir
baran

Mesaj gönderen baran »

4 kutu tavanik bitti bi işe yaramadı keşke kullanmasaydım şu an bu ilacı deniyecektim. bir kaç aya kadar hiç bir ilaç kullanmıyacağım tavanik etkisi ne kadar zaman sürede geçer bilmiyorum karaciğer testlerini yaptıracağım sonraki deneme bu tedavi olacak sanırım
ABittersweetLi

hepsini aynı anda almanız zor zaten.az öncede yazdım.ara ara alıp kenara koyabilirsiniz.istenen adete ulaşınca da başlarsınız tedaviye.bende daha önce aldım.hemde değişik eczanelerden.hiç biri sorun çıkarmadı.sen bakırköye yakınsın sanrım cengiz.ordaki eczaneler veriyor.
baran

Mesaj gönderen baran »

valla iyleşeceğimi bilsem eczaneyi satın alırım
boyturk

Mesaj gönderen boyturk »

bu tedaviye başlayan bilgilendirsin ..nedir nasıl olur
Zuspat

Mesaj gönderen Zuspat »

Yalnız komplike olmamış durumlarda kullanılır bu böyle yazıyordu sanırım bizim bakteriler hepsi kombine almış hep stadyumlarda....
Zuspat

Mesaj gönderen Zuspat »

Ama aklıma yazdım bunu yavaş yavaş birikim yapıp değerlendireceğim bu hastalık da denemek gerekiyor mantıklı gelen şeyleri
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

komplike olmamış alt üriner sistem enfeksiyonları onaylı endikasyonudur.

üst üriner sistem nefrit ve piyelonefritte kullanımı uygun değil.

ancak her ilaç illla ki onaylı endikasyonunda kullanılacak olsaydı bir çok hastalığın tedavisi sınırlı olurdu. ve bizim hastalığımız alt üriner sistem enfeksiyonu. erkek olduğumuz için komplike kabul edilir. yanı onaylı endikasyon dışındayız . ama kullanamayacak olan grupta da değiliz..
Zuspat

Mesaj gönderen Zuspat »

drayhan yazdı:komplike olmamış alt üriner sistem enfeksiyonları onaylı endikasyonudur.

üst üriner sistem nefrit ve piyelonefritte kullanımı uygun değil.

ancak her ilaç illla ki onaylı endikasyonunda kullanılacak olsaydı bir çok hastalığın tedavisi sınırlı olurdu. ve bizim hastalığımız alt üriner sistem enfeksiyonu. erkek olduğumuz için komplike kabul edilir. yanı onaylı endikasyon dışındayız . ama kullanamayacak olan grupta da değiliz..
Bunu bu şekilde bu forumda ilk kez biz deneyeceğiz denk lki komplike olduğu için biz de pek fayda sağkayacak deil gibi görünüyor ama yine de denemek lazım uzun süre ara vermek vucudu dinlendirmek sonra denemek gerek çünkü tanesi 3 g 6 hafta kullanılacak baya ağır gelecek