abakteriyel prostatit için prednizolon

Hastalık için kullanılan antibiyotikler, kas gevşelticiler vb.
yasar12

abakteriyel prostatit için prednizolon

Mesaj gönderen yasar12 »

Arkadaşlar selam, kronik abakteriyel prostatit olanlarlar vardır forumda benim gibi. Ne lökosit ne pcr'da ne de kültürde hiç bir şey çıkmayan. Ben bu durumu şöyle görüyorum, en azından kendimde olan, stresli bir dönemimde her nasılsa kendimi kasarak (pelvik taban kaslarını) mastürbasyon yaptığım bir dönemde başladı. Stres, vücudumda kasları istemsiz kasma olarak herhalde etki gösterdi. Sıkıntılı durum, prostatit başlayınca istemsizce bu kaslar daha da çok kasılmaya başlıyorlar. Böyle olunca prostata baskı devam ediyor. Enflame olunca siz de kendinizi kasıyorsunuz ve daha da çok stres oluyorsunuz. Oto-immun bir durum da olduğu söyleniyor bazen. Okuduğum bir çalışma kısa süreli ve düşük dozda "prednizolon" (glukokortikoid) ile aslında bu enflamasyonu kontrol altına alıp, 1-1.5 aylık sürenin sonunda bu kısır döngüyü aslında bir nevi kırmak ile ilgiliydi. Çalışmanın linkini bırakıyorum.

https://sti.bmj.com/content/76/5/398

4 vakadan 3'ünde (abakteriyel vakalar) olumlu sonuç elde edilmiş. Ben de bu tedaviyi düşünmekteyim. Sıkıntı taaraf bu tarz kortizol tabanlı ilaçların yan etkileri, her ne kadar vücudum çok yan etki göstermese de bir doktor kontrolünde kullanmak düşüncesindeyim. Bu durumda rehberlik edip, risk alabilecek (bilimsel bir hipotezi aslında burada test etmiş oluyoruz. Ben doktor olsam aslında böyle bir çalışmaya direktman atlardım) doktor varsa aslında denenebilir. Bu işle ilgilenen varsa mesaj atabilir. Karşılıklı fikir alışverişi yaparız.
hepten

Re: abakteriyel prostatit için prednizolon

Mesaj gönderen hepten »

yasar12 yazdı:Arkadaşlar selam, kronik abakteriyel prostatit olanlarlar vardır forumda benim gibi. Ne lökosit ne pcr'da ne de kültürde hiç bir şey çıkmayan. Ben bu durumu şöyle görüyorum, en azından kendimde olan, stresli bir dönemimde her nasılsa kendimi kasarak (pelvik taban kaslarını) mastürbasyon yaptığım bir dönemde başladı. Stres, vücudumda kasları istemsiz kasma olarak herhalde etki gösterdi. Sıkıntılı durum, prostatit başlayınca istemsizce bu kaslar daha da çok kasılmaya başlıyorlar. Böyle olunca prostata baskı devam ediyor. Enflame olunca siz de kendinizi kasıyorsunuz ve daha da çok stres oluyorsunuz. Oto-immun bir durum da olduğu söyleniyor bazen. Okuduğum bir çalışma kısa süreli ve düşük dozda "prednizolon" (glukokortikoid) ile aslında bu enflamasyonu kontrol altına alıp, 1-1.5 aylık sürenin sonunda bu kısır döngüyü aslında bir nevi kırmak ile ilgiliydi. Çalışmanın linkini bırakıyorum.

4 vakadan 3'ünde (abakteriyel vakalar) olumlu sonuç elde edilmiş. Ben de bu tedaviyi düşünmekteyim. Sıkıntı taaraf bu tarz kortizol tabanlı ilaçların yan etkileri, her ne kadar vücudum çok yan etki göstermese de bir doktor kontrolünde kullanmak düşüncesindeyim. Bu durumda rehberlik edip, risk alabilecek (bilimsel bir hipotezi aslında burada test etmiş oluyoruz. Ben doktor olsam aslında böyle bir çalışmaya direktman atlardım) doktor varsa aslında denenebilir. Bu işle ilgilenen varsa mesaj atabilir. Karşılıklı fikir alışverişi yaparız.
mantıklı bi seçenek...
yazı için teşekkürler.....
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

Hayir kardesim prostat enjeksiyonu icin niye kizayim:) iyilesen olmamiski hiç. Bakin ben size bir soyleyim; bu yontem cok eski bir yontem. Bir kere ilacı bir organin icine enjekte ediyorsunuz organ asidik karışimlardan zarar görüyor. Düşünün kalbin icine yakıci asidik bir ilac enjekte etseniz kalbiniz ne hale gelir? Ikincisi prostat icinde birbirinden bagimsiz binlerce odacik var. İlac heryere dagilmiyor. Bir odacikta bir mikrop kalsa orada cogalmaya devam ediyor. 3uncusu igne yaparken prostata patojen transferi riski var. Bu yontem denenmiş ve ben sahsen iyileseni gormedim. Keske olsaydi.
hepten

Mesaj gönderen hepten »

ben nonbakteriyele inananlardanım...

inflamatuar sebepler ortadan kaldırıldığı zaman iltihaplanmada azaldığı için yada tamamen bittiği için prostatit semptomlarıda ortadan kalkıyor....mesela çok sağlıklı beslenmek gibi vb.(beslenmeden örnek verdim çünkü vücutta inflamasyonun artmasına yada azalmasına en çok etki eden faktör beslenme olayı)

Eğer olay bakteriyel olsaydı....her türlü açıdan çok sağlıklı yaşansa bile prostat içindeki patojen semptomların devam etmesine sebep olacaktı
Yani yaşam tarzı baştan sona değiştirilse bile semptomlar açısından hiçbir şey farketmeyecekti.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Pro2020 yazdı:1970 80 li yıllardaki bir calismada turk uroloji dernegi ve ataturk uni. 2 farkli prostat enjeksiyonu calisması yapmiş 2 side yuzde 70 basari sagladiklarini yazmislar sefazolin vardi birinin icinde karisimin 3 4 yil once denk gelmisti arastirirken nette sanirim simdiki doktorlar beceremiyor vaya karisimlari yanlış
%70 başari kalici degilki kardesim, 6 ay sonra eski haline geliyor yine. %90 ı zaten IM ve oral antibiyotikle rahat yakaliyorlar.
clark
Hastalık Başlangıç Yılı: 2003

Mesaj gönderen clark »

Pro2020 yazdı:1970 80 li yıllardaki bir calismada turk uroloji dernegi ve ataturk uni. 2 farkli prostat enjeksiyonu calisması yapmiş 2 side yuzde 70 basari sagladiklarini yazmislar sefazolin vardi birinin icinde karisimin 3 4 yil once denk gelmisti arastirirken nette sanirim simdiki doktorlar beceremiyor vaya karisimlari yanlış
Bence o eski doktorlar artık yok ondan öyle. Eskiden teknoloji gelişmiş değildi ama insanlar/doktorlar daha iyiydi sanırım.
Belkide eskiden eğitim daha iyiydi, ondan olabilir. Eskilerden çok duyduğum var alet olarak sadece elinde şimdinin steteskop görevi gören huni ile muayene yapan ve çok iyi doktordu diye sözü edilenleri.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

cucu3636 yazdı:
kadir yazdı:Hayir kardesim prostat enjeksiyonu icin niye kizayim:) iyilesen olmamiski hiç. Bakin ben size bir soyleyim; bu yontem cok eski bir yontem. Bir kere ilacı bir organin icine enjekte ediyorsunuz organ asidik karışimlardan zarar görüyor. Düşünün kalbin icine yakıci asidik bir ilac enjekte etseniz kalbiniz ne hale gelir? Ikincisi prostat icinde birbirinden bagimsiz binlerce odacik var. İlac heryere dagilmiyor. Bir odacikta bir mikrop kalsa orada cogalmaya devam ediyor. 3uncusu igne yaparken prostata patojen transferi riski var. Bu yontem denenmiş ve ben sahsen iyileseni gormedim. Keske olsaydi.

Abi yazılarından dolayı kızıyorsun dedim samimiyetime güven :):) şimdi burada ki adı geçen doktorlardan biriyle şunu görüşüyorum mesela, prostatın ödemli ve iltihaplı olan kısımlarını tespit edip oralara enjeksiyon yaptırmak, yani her şeyi deneyip iyileşemeyen birisi olarak böyle giderse 2-3 ay sonra deneyeceğim. Zaten sonuçlarını paylaşırım sizlerle.
Tabiki deneyebilirsin kardesim allah sifa versin..
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Sevgili kardesim, igne ve oral tablet kullandim hemen şak diye iyilesmedim. İlac kullanim sürecim belli iyilestigim sürec belli. Siz enfeksiyonu önleyemez iseniz yada nuks olacak sekilde yasam kosullarinizda kacaklar olusturursaniz bilerek yada bilmeyerek bu hastalikta heran basa dönme riski var. Ben herzaman soyluyorum iyilestigim sekli. Ben tedavi olurken enfeksiyonun azaldigini gosteren lokosit parametresini kullanarak tedavi olma yolunu sectim, cünkü benim görsel parametre önemliydi.Cogunlukla laboratuara inip gozumle lokositlerin azaldigini gormek istiyordum azaldikca moralim duzeliyordu. Size soruyorum botox mikroba ne yapabilir? Yada sinir blokaji ne yapabilir.? Enfeksiyon ve mikroplar çogalirken siz bunlari duymayacaksiniz çünkü sinirlerinizi körlüyorlar. Cogalan mikroplar ve enfeksiyon testislere, epididime ve enson bobreklere kadar sıcrayacak.. tercih sizin ben illa sizde benim yaptigim gibi yapin demiyorum. Antibiyotik tabiki iyi bir sey degil...ama ben bu yolu sectim cinsel bolgem benim icin çok daha önemliydi ben bu tedavi seklini sectim. Siz farkli bir yol izleyebilirsiniz. Ben iyilestiysem siz iyi olacaksiniz diye bir kaide yok kardesim.
Prostatx33
Hastalık Başlangıç Yılı: 2012

Mesaj gönderen Prostatx33 »

Pro2020 yazdı:
kadir yazdı:Sevgili kardesim, igne ve oral tablet kullandim hemen şak diye iyilesmedim. İlac kullanim sürecim belli iyilestigim sürec belli. Siz enfeksiyonu önleyemez iseniz yada nuks olacak sekilde yasam kosullarinizda kacaklar olusturursaniz bilerek yada bilmeyerek bu hastalikta heran basa dönme riski var. Ben herzaman soyluyorum iyilestigim sekli. Ben tedavi olurken enfeksiyonun azaldigini gosteren lokosit parametresini kullanarak tedavi olma yolunu sectim, cünkü benim görsel parametre önemliydi.Cogunlukla laboratuara inip gozumle lokositlerin azaldigini gormek istiyordum azaldikca moralim duzeliyordu. Size soruyorum botox mikroba ne yapabilir? Yada sinir blokaji ne yapabilir.? Enfeksiyon ve mikroplar çogalirken siz bunlari duymayacaksiniz çünkü sinirlerinizi körlüyorlar. Cogalan mikroplar ve enfeksiyon testislere, epididime ve enson bobreklere kadar sıcrayacak.. tercih sizin ben illa sizde benim yaptigim gibi yapin demiyorum. Antibiyotik tabiki iyi bir sey degil...ama ben bu yolu sectim cinsel bolgem benim icin çok daha önemliydi ben bu tedavi seklini sectim. Siz farkli bir yol izleyebilirsiniz. Ben iyilestiysem siz iyi olacaksiniz diye bir kaide yok kardesim.
6 yıldir takip ediyorum seni abi ezbere biliyorum yorumlarını ben kronik prostatit olup ölen veya böbreklerine sıcrayan gormedim işte bu tarz bir yaklasım bizi surekli antibiotik kullanmaya itiyor kullanmazsan bobreklerin gider boyle birsey yok bir tane vaka yok böbregine sicrayan bende senin gibi igne ve orali savundum dogru birsey yaptigimizi dusunmuyorum öz elestiri yapıyorum 10 yildir antibiotik kullaniyorum 6 yildir igneyle kombinli antibiograma göre yillardir lokosite gore buyuk ihtimal devam edicem bu tedaviye ama yanlış! antibiograma göre im ve oral alan arkadaslar ozellikle uzun yıllar bu hastaligi cekenlerde geri donüs olumlu değil bu hastaligi ömur boyu ceken milyon insan var kimse ölmuyor kronik prostatit oldu diye botox veya baska yontemlerle ne olursa ilac vs birsekilde bu agiryi hissetmemeleri hayat kalitesini artiracak girismleri destekliyorum bende bu forumda cok igne oral savundum dogru yaptigimizı dusunmuyorum kimsenin diyalize girmesine istemeyiz asiri antibiotik kullanimi yuzunden. bu şekilde bir yaklasimda ben dahil hepimizin yanlıs bir tavir takindigi inancindayim bu bi özelestirdir eski bir üye olarak söylediklerim yeni vakalara kapsamıyor
Katılıyorum ve her zaman sunu savundum bu hastalıgı cok hafıfletmıs ve yuzde 90oranında ıyılestırıp suan tekrar nuks yasayan bir insan olarak diyorum ki antıbıyotıge abanmayın sorunun kaynağı cok farklı Hı bunu dedımde ben antıbıyotık kullanmadım mi tabikı kullandım halada kullanıyorum ama bır faydasını gormuyorum benım durumumda olanlar ıcın cozum antıbıyotık degıl
Followme
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen Followme »

Bahsetmiş olduğun prezidenol hap steroid olan kortizon tarzı bir ilaçmı, romatizmal akut dönemde kullanılan bir ilaç araştırdığım kadarıyla doğrumudur? Yani enflamatuar iltihap giderici tarzı bir hap doğrumudur??
Icedive26
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen Icedive26 »

yasar12 yazdı:Arkadaşlar selam, kronik abakteriyel prostatit olanlarlar vardır forumda benim gibi. Ne lökosit ne pcr'da ne de kültürde hiç bir şey çıkmayan. Ben bu durumu şöyle görüyorum, en azından kendimde olan, stresli bir dönemimde her nasılsa kendimi kasarak (pelvik taban kaslarını) mastürbasyon yaptığım bir dönemde başladı. Stres, vücudumda kasları istemsiz kasma olarak herhalde etki gösterdi. Sıkıntılı durum, prostatit başlayınca istemsizce bu kaslar daha da çok kasılmaya başlıyorlar. Böyle olunca prostata baskı devam ediyor. Enflame olunca siz de kendinizi kasıyorsunuz ve daha da çok stres oluyorsunuz. Oto-immun bir durum da olduğu söyleniyor bazen. Okuduğum bir çalışma kısa süreli ve düşük dozda "prednizolon" (glukokortikoid) ile aslında bu enflamasyonu kontrol altına alıp, 1-1.5 aylık sürenin sonunda bu kısır döngüyü aslında bir nevi kırmak ile ilgiliydi. Çalışmanın linkini bırakıyorum.

Dostum bunu sana büyük ihtimal ile yazacak doktor bulamazsın hele ki üroloji çok zor. Daha çok romatologlar kullanır ilgili hastalıklarda. Ayrıca kortizon pek güvenilir bir ilaç değil masum hiç değil. Biz de bu tür deneysel ilaç kullanmaz doktorlar. Zaten bu da deneysel bir çalışma. Bizde kitapta neyse abi odur doktorluk. Bas cipro yu ağrı kesiciyi gönder.
not: önerilerim ya da yorumlarım hastalıkla ilgili deneyimlerime ait kendi görüşlerimi temsil eder. Ben sadece sizler gibi bir hastayım. lütfen mutlaka en basit bir supplementi dahi doktorunuza danışarak kullanınız. ya da riski kendiniz alınız.
yasar12

Mesaj gönderen yasar12 »

Icedive26 yazdı:

Dostum bunu sana büyük ihtimal ile yazacak doktor bulamazsın hele ki üroloji çok zor. Daha çok romatologlar kullanır ilgili hastalıklarda. Ayrıca kortizon pek güvenilir bir ilaç değil masum hiç değil. Biz de bu tür deneysel ilaç kullanmaz doktorlar. Zaten bu da deneysel bir çalışma. Bizde kitapta neyse abi odur doktorluk. Bas cipro yu ağrı kesiciyi gönder.
Hocam haklısın, sorun burada bu zaten. Ama illa bunu bir şekilde temin ederim gerekirse ve denerim. Göze aldıktan sonra yapılamaaycak iş değil. Giderim eczaneye 10 katı fiyatını veririm ilacın gerekirse. Önümüzde iki seçenek var çünkü ya bununla yaşamaya okey olacağız ya da her yolu deneyeceğiz. Pes etmek bir çözüm değil. Bunun yanı sıra abakteriyele inanmayan arkadaşları da anlıyorum. Ama benim abakteriyel olduğuna %100 eminim. Bir çok yerde idrar, meni vs pcr, kültür, lökosit... hepsi temiz geldi. Ondan dolayı bu işin kasların kasılmasıyla, stresle, ve oto-immuniteyle alakalı olduğunu düşünüyüroum. Ki ben zehirlenip bana serumla kortizol verdiklerinde iki gün semtpomlarım yok olmuştu. Bu elimdeki bir hipotez, denemeden bilemem. Belki muhsin hoca'ya falan gitsem bu işi denememi sağlar. Araştırmacı bir kişi vs.. ve bu sitede güveniliyior kendisine.
Icedive26

yasar12 yazdı:
Icedive26 yazdı:

Hocam haklısın, sorun burada bu zaten. Ama illa bunu bir şekilde temin ederim gerekirse ve denerim. Göze aldıktan sonra yapılamaaycak iş değil. Giderim eczaneye 10 katı fiyatını veririm ilacın gerekirse. Önümüzde iki seçenek var çünkü ya bununla yaşamaya okey olacağız ya da her yolu deneyeceğiz. Pes etmek bir çözüm değil. Bunun yanı sıra abakteriyele inanmayan arkadaşları da anlıyorum. Ama benim abakteriyel olduğuna %100 eminim. Bir çok yerde idrar, meni vs pcr, kültür, lökosit... hepsi temiz geldi. Ondan dolayı bu işin kasların kasılmasıyla, stresle, ve oto-immuniteyle alakalı olduğunu düşünüyüroum. Ki ben zehirlenip bana serumla kortizol verdiklerinde iki gün semtpomlarım yok olmuştu. Bu elimdeki bir hipotez, denemeden bilemem. Belki muhsin hoca'ya falan gitsem bu işi denememi sağlar. Araştırmacı bir kişi vs.. ve bu sitede güveniliyior kendisine.
Bende de birşey çıkmadı bugüne kadar. Bol şans sana.
Anca kafa olarak açık bir doktor bulabilirsen olur. Ayrıca doktor kontrolü olmadan bu işe girişme bence, enzim vb değerleri yükseliyor yüzün gözün şişme durumu var, tuz yok daha da bir sürü şey. Eczane işi de zor gözüküyor. Denersen bizle de paylaşmaya devam edersen sevinirim.
not: önerilerim ya da yorumlarım hastalıkla ilgili deneyimlerime ait kendi görüşlerimi temsil eder. Ben sadece sizler gibi bir hastayım. lütfen mutlaka en basit bir supplementi dahi doktorunuza danışarak kullanınız. ya da riski kendiniz alınız.
ABittersweetLi

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

Bu hastalığı kronik gastrit gibi düşünün. Kronik gastritte mide yüzeyi deformasyona uğradığı için antibiyotik hastalığı iyileştirmiyor. Stresli bir anda ve ya asitli bir şey yiyip içtiğinizde ya da kızartma türü şeyler yediğinizde gastrit semptomları artıyor. Midenize dikkat ettiğinizde ise bir sorun olmuyor. Prostatitte böyle maalesef. Yurt dışında pek antibiyotik kullanılmıyor. Genel olarak gıda takviyesi ile sorunu çözüyorlar. Tabii buradaki gibi dandik gıda takviyeleri değil. Hepsi kaliteli. Bizim para birimi o kadar değer kaybetti ki yurt dışından takviye getirmek için ufak çaplı bir servet harcamak gerekiyor. Tabii bir de Corona çıktı. Virüs tespit edilen kişilere antibiyotik veriliyor. İçimizden biri bu virüse yakalandığı zaman siz görün nüks nasıl oluyormuş. Çünkü virüs vücutta hasarları bölgeleri bakteriyel olarak tekrardan tetikleyerek nüks yaşanmasına neden olur. Virüs ile bakteri ne alaka diyenler olabilir. Virüse bağlı akciğerlerde iltihaplanma oluşuyorsa vücuttaki diğer hasarlı bölgelerde de iltihaplanma meydana gelir demektir. Sağlık Bakanlığı boşuna antibiyotik vermiyor. Hasta olan Kime sorduydam antibiyotik vermişler.
Icedive26

ABittersweetLi yazdı:Bu hastalığı kronik gastrit gibi düşünün. Kronik gastritte mide yüzeyi deformasyona uğradığı için antibiyotik hastalığı iyileştirmiyor. Stresli bir anda ve ya asitli bir şey yiyip içtiğinizde ya da kızartma türü şeyler yediğinizde gastrit semptomları artıyor. Midenize dikkat ettiğinizde ise bir sorun olmuyor. Prostatitte böyle maalesef. Yurt dışında pek antibiyotik kullanılmıyor. Genel olarak gıda takviyesi ile sorunu çözüyorlar. Tabii buradaki gibi dandik gıda takviyeleri değil. Hepsi kaliteli. Bizim para birimi o kadar değer kaybetti ki yurt dışından takviye getirmek için ufak çaplı bir servet harcamak gerekiyor. Tabii bir de Corona çıktı. Virüs tespit edilen kişilere antibiyotik veriliyor. İçimizden biri bu virüse yakalandığı zaman siz görün nüks nasıl oluyormuş. Çünkü virüs vücutta hasarları bölgeleri bakteriyel olarak tekrardan tetikleyerek nüks yaşanmasına neden olur. Virüs ile bakteri ne alaka diyenler olabilir. Virüse bağlı akciğerlerde iltihaplanma oluşuyorsa vücuttaki diğer hasarlı bölgelerde de iltihaplanma meydana gelir demektir. Sağlık Bakanlığı boşuna antibiyotik vermiyor. Hasta olan Kime sorduydam antibiyotik vermişler.

Dostum çok doğru. Bizde örneğin berberin takviyesi yok. Bildiğin yok. Dışarıdan getirmeye çalışsan bir sürü iş. Azitromisin veriyorlar sanırım hasta olanlara.
ABittersweetLi

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

Icedive26 yazdı:
ABittersweetLi yazdı:Bu hastalığı kronik gastrit gibi düşünün. Kronik gastritte mide yüzeyi deformasyona uğradığı için antibiyotik hastalığı iyileştirmiyor. Stresli bir anda ve ya asitli bir şey yiyip içtiğinizde ya da kızartma türü şeyler yediğinizde gastrit semptomları artıyor. Midenize dikkat ettiğinizde ise bir sorun olmuyor. Prostatitte böyle maalesef. Yurt dışında pek antibiyotik kullanılmıyor. Genel olarak gıda takviyesi ile sorunu çözüyorlar. Tabii buradaki gibi dandik gıda takviyeleri değil. Hepsi kaliteli. Bizim para birimi o kadar değer kaybetti ki yurt dışından takviye getirmek için ufak çaplı bir servet harcamak gerekiyor. Tabii bir de Corona çıktı. Virüs tespit edilen kişilere antibiyotik veriliyor. İçimizden biri bu virüse yakalandığı zaman siz görün nüks nasıl oluyormuş. Çünkü virüs vücutta hasarları bölgeleri bakteriyel olarak tekrardan tetikleyerek nüks yaşanmasına neden olur. Virüs ile bakteri ne alaka diyenler olabilir. Virüse bağlı akciğerlerde iltihaplanma oluşuyorsa vücuttaki diğer hasarlı bölgelerde de iltihaplanma meydana gelir demektir. Sağlık Bakanlığı boşuna antibiyotik vermiyor. Hasta olan Kime sorduydam antibiyotik vermişler.

Dostum çok doğru. Bizde örneğin berberin takviyesi yok. Bildiğin yok. Dışarıdan getirmeye çalışsan bir sürü iş. Azitromisin veriyorlar sanırım hasta olanlara.
Evet genel olarak azitromisin veriliyor. Bazende duruma göre kinolon grubu antibiyotikler veriliyor. Yurt dışından Takviye gelişi serbest olsa türkiye'deki ilaçların yarısı yazılmazdı. Almanya'da sinüzit için çoğu zaman antibiyotik bile vermiyorlar. Biz de ise avelox gibi çok tehlike bir ilacı basit bir sinüzit için yazabiliyorlar. Sağlık Bakanlığı ehil kişilerde olmadığı için bu durumları yaşıyoruz. Gerçi ülke yönetiminde kim işini doğru yapıyor ki. Adamların işi gücü kamu malı yemek.