ÖNEMLİ:KRONIK PROSTATITTE ÜROLOG MU,ENFEKSİYON HASTALIKLARI UZMANI MI?

Hastalık için kullanılan antibiyotikler, kas gevşelticiler vb.
selchuk
Hastalık Başlangıç Yılı: 2011
İletişim:

ÖNEMLİ:KRONIK PROSTATITTE ÜROLOG MU,ENFEKSİYON HASTALIKLARI UZMANI MI?

Mesaj gönderen selchuk »

İyi akşamlar arkadaşlar,
Uzun zamandır forumda yazmıyordum,bazı gelişmeler üzerine yazmak zorunluluğunu hissettim.

Uzun uzun hikayemi anlatmadan,direkt sonuca girmek istiyorum.
2 Ay kadar önce Anadolu yakasında,bu forumda da adı geçen X üroloğa gittim.
Klasik tahlilleri yaptırdıktan sonra,tahlillerin temiz çıktığını söyleyerek,ezbere antibiyotik tedavisine
başladı.
1.5 ay kadar Azosilin ve Bactrim kullandım,tabi sonuç olumsuz.Semptomlarda hiçbir değişiklik yok.
Tekrar randevu alıp antibiyotik guruplarını değiştirecektim.
Son anda bu fikrimden vaz geçip,ciddi bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına gitmeye karar verdim.
Dr,bir sürü yeni soru sorduktan sonra,klasik tahlillerin yanında üroplazma ve mikoplazma tahlilleri ve
enfeksiyon serolojisi tahlilleri verdi ve yaptırdım.
Bu arada Dr um,tüberküloz mikrobunun prostatı çok sevdiğini ve burada yerleşip kaldığını,eğer sonuçta bu çıkarsa,
Rifamycin gibi tüberküloz antibiyotiklerine başlayacağını söyledi. Prostatit konusunda 4.5 yıldır çok fazla araştırma yaptığım halde böyle bir nedenin olabileceğini ilk defa duydum.
Sonuçların seroloji sonucu hariç diğerlerini aldım ve dr a yolladım.
2 ay önce tahlillerim temiz çıktığı halde,dr um yeni tahlillerde üroplazma ürolitikum ve mikoplazma hominis
ürediğini (her ikisi de cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar) söyledi ve ortak ilaç olan Tavanic 500 e başlamam gerektiğini söyledi.

Size yazmamın sebebi,ürologların bakteri ve enfeksiyonlar konusunda bilgilerinin sınırlı olduğu ve dolayısıyla sonuca gitmekte başarısız olduğunu düşünüyorum.
Eğer daha önce 1-2 üroloğa gidip başarısızlığa uğradınızsa,sizlere iyi bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı bulmanızı öneriyorum.

Bu konuda görüşlerinizi almaktan memnuniyet duyacağım..

Selamlar...
ABittersweetLi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Re: ÖNEMLİ:KRONIK PROSTATITTE ÜROLOG MU,ENFEKSİYON HASTALIKLARI UZMANI MI?

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

geçmiş olsun abi,.benim her zaman söylediğim şeydi enfeksiyon hastalıkları.işini bilen ve bu hastalığın üstene gidebilecek iyi bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı bulundu mu bu hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür.bakın doğru tahliller ile prostattaki bakteriler bulunabiliyor.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

selchuk yazdı:İyi akşamlar arkadaşlar,
Uzun zamandır forumda yazmıyordum,bazı gelişmeler üzerine yazmak zorunluluğunu hissettim.

Klasik tahlilleri yaptırdıktan sonra,tahlillerin temiz çıktığını söyleyerek,ezbere antibiyotik tedavisine
başladı.
1.5 ay kadar Azosilin ve Bactrim kullandım,tabi sonuç olumsuz.Semptomlarda hiçbir değişiklik yok.
Son anda bu fikrimden vaz geçip,ciddi bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına gitmeye karar verdim.
Dr,bir sürü yeni soru sorduktan sonra,klasik tahlillerin yanında üroplazma ve mikoplazma tahlilleri ve
Bu arada Dr um,tüberküloz mikrobunun prostatı çok sevdiğini ve burada yerleşip kaldığını,eğer sonuçta bu çıkarsa,
Rifamycin gibi tüberküloz antibiyotiklerine başlayacağını söyledi. Prostatit konusunda 4.5 yıldır çok fazla araştırma yaptığım halde böyle bir nedenin olabileceğini ilk defa duydum.
2 ay önce tahlillerim temiz çıktığı halde,dr um yeni tahlillerde üroplazma ürolitikum ve mikoplazma hominis
ürediğini (her ikisi de cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar) söyledi ve ortak ilaç olan Tavanic 500 e başlamam gerektiğini söyledi.

Size yazmamın sebebi,ürologların bakteri ve enfeksiyonlar konusunda bilgilerinin sınırlı olduğu ve dolayısıyla sonuca gitmekte başarısız olduğunu düşünüyorum.
Eğer daha önce 1-2 üroloğa gidip başarısızlığa uğradınızsa,sizlere iyi bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı bulmanızı öneriyorum.

Selamlar...
Selcuk bey merhaba,
Antibiyotik konusunda gercekten urologlarin bir cogu yetersiz...Tavanic 500 florokinolon grubu ilactir...etkili bir ilactir fakat tek basina kr prostatitte yetersiz kalir...İM igne ile kombinasyon yapilirsa fayda saglar.Benim bu ilaci tek basina kullandigim zamanlar olmustu fayda goremedim.Bilginize.Selamlar.
selchuk
İletişim:

Mesaj gönderen selchuk »

Kadir bey teşekkürler..Henüz tahliller tamamlanmadı,Perşembe çıkacak Enfeksiyon Serolojisi tahlil sonucum var.
Sanırım tam tedaviyi Cuma günü verecek.
Bu yazımla ürologlardan sonuç alamayan arkadaşlarımızın dikkatini enfeksiyon hastalıkları uzmanlarına çekmek istedim.
2 Ay önce ürolog önerisi tahlilim temiz çıktığı halde,2 ay sonra sonra tahlilimdeki mikoplazma ve üroplazma görülmesi görüşümü güçlendirdi..
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Evet Selcuk bey maalesef bende buna benzer lab hatalariyla bir cok defa karsilastim.Ins bakteri cinsi belli olurda uygun bir antb tedavisi uygulamasina gecersiniz tekrar gecmis olsun.
cihanbey

Mesaj gönderen cihanbey »

başladı.

Selamlar...
merhaba sellçuk bey. sadece idrar tahlili mi verdiniz? ve bu mikroplar bu tahlilde mi çıktı? sanırım enfeksiyon uzmanları rektal tuşe yapmıyorlar. ben bunu gittiğim üroloğa söylemiştim o da ürologlar bile sıcak bakmazken enfeksiyon uzmanları rektal tuşe ile örnek almaz bu olmadan da sadece idrar testi bize prostattaki bakteri ve mikrop hakkında gerekli bilgiyi vermez demişti. enfeksiyon hast uzmanıyla bu durumu görüştünüz mü?
selchuk
İletişim:

Mesaj gönderen selchuk »

İnşallah hepimiz iyi oluruz da Forumun adını Eski Kronik Prostatitliler şeklinde değiştiririz :)
selchuk
İletişim:

Mesaj gönderen selchuk »

Sayın Cihanbey,idrar ve kan tahlili ve sürüntü örneği aldılar.Yalnız bazı ek tahliller var Enf.Hast. uzmanında.
Sonuç almaya başlarsam bu tahlilleri sizlerle paylaşacağım.
Rektal tuşe yapmıyorlar.

Selamlar
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

selchuk yazdı:İnşallah hepimiz iyi oluruz da Forumun adını Eski Kronik Prostatitliler şeklinde değiştiririz :)
"İyileşen eski kronik prostatitliler" :☺☺
berkay

Mesaj gönderen berkay »

selchuk yazdı:Sayın Cihanbey,idrar ve kan tahlili ve sürüntü örneği aldılar.Yalnız bazı ek tahliller var Enf.Hast. uzmanında.
Sonuç almaya başlarsam bu tahlilleri sizlerle paylaşacağım.
Rektal tuşe yapmıyorlar.

Selamlar
Selçuk Bey sürüntü örneği derken neyi kastediyorsunuz? penis başından 1-2 cm içeri girerek ucu pamuklu eküvyon tarzı birşeyle örnek almak mı?
selchuk
İletişim:

Mesaj gönderen selchuk »

Evet Berkay bey..
Merhaba
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen Merhaba »

başladı.

Selamlar...

Azosilin ve bactirim dışında başka antibiyotik kullanmamışmıydınız ? Kinolon grubu gibi
selchuk
İletişim:

Mesaj gönderen selchuk »

Hayır. Belki 2ci aşamada verecekti ama 2ci randevuya gitmeden kestim.
İlave olarak Prostagood verdi(hiçbir işe yaramaz). Onun yerine kavrulmamış kabak çekirdeği yiyin,çok daha yararlı...
Kpros
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen Kpros »

Abi Selam, bizim normal hastanelerde gördüğümüz doktorların normal bir üni mezunundan hiçbir farkı yok. Ben bunu anladım.
Bir öğretmen yada mühendis nasıl okuldan mezun olup çalışmaya başlıyosa bunlarda öyle. Bir öğretmenin veya bir mühendisin nasıl bilim adamı olmasını beklemiyorsak, bende artık doktorların birşey bilmesi için bilim adamı olmaları gerektiğini ve bilim adamı olmadıklarına göre, okulda ezberledikleri, akıllarında kalan kelimeleri tekrar edip durduklarını anladım. Bir zorlukla karşılaştıklarında, onu umursayıp çözmeye çalışmak yerine, nasıl olsa başka bir doktora gider mantığıyla, çözümünü bildikleri bir hastanın gelmesini bekliyorlar. Hasta iyileşmiş iyileşmemiş umurlarında değil. Bizim gibi zor bir hastalığı olupta normal bir doktora giden birinin iyileşmeside imkansız.

O kadar çok doktor gördümki, kronik prostatiti nasıl tedavi edileceği konusunda gerçekten hiçbir fikri yok. Beni şehrin en iyi kronik prostatit doktoru olduğunu söyleyip, bir kutu cipro ile geçmeyince, çekecen bunu deyip gönderen oldu.

Ayrıca haklısın, prostatit bir enfeksiyon olduğu için, iyi bir enfeksiyon hastalıkları uzmanının daha yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Neden dersen, çok küçük bir literatür araştırması ile bile kronik prostatitte hangi tedavi yöntemlerinin en geçerli ve etkili olduğunu bulabiliyorsun. Yıllardır her konuda araştırma yapılmış.

Azcık araştırma yapan bir doktor bactrim, cipro yazmaz. Bence azcık adam olan doktor ne mikrop ürediğini bulmadan antibiyotik yazmaz ama bir tane adam yok işte.

4 kap testi literatürde standart, ben yapan doktor görmedim.

Sanki bizim mikroplar uzaydan geliyor. Şuna sebep olan 10 tane mikrop var, ama bir doktorda çıkıp acaba ne mikrop var diye bulmak istemiyor.

Tüm doktorlardan da ümidimi kestim. Kendi tedavimi kendim yapacağım, inşallah.

Doktorların çoğuda doğru düzgün tedevi bile etmeden bunun çözümü yok çekecen diyolar.

Hangi çalışmaya baktıysam ortalama 75% başarı şansı var. 25% olmayan kısımdaysan, başka tedavi dene. Yüzbin tane tedavi şekli var.

Tavanic dört hafta kullan abi. İnşallah iyi gelir. Ben bromalein kullanıyorum antibiyotiğin emilimini arttırması için. ACHIDOPHILUS kullanıyorum bağırsak bakterilerini yerine koymak için.

Bunlarla ilgili yapılan çalışmalarıda göndericem.

Bu gereksiz doktorların yüzünden millet iyileşemiyor. Yaz ciproyu gönder, sıcak suya gir de gönder. Sonra zamanla kist oluşsun, klasifikasyon oluşsun, millet kurtulamasın.

Abi mikrop var, prostatın içinde, sen bunu 21. yüzyılda nasıl öldüremiyon ya. Ölmeyen mikrop mu kaldı.

Adam bana levofloksasin antibiyotik veriyor, yanında vitamin kompleksi veriyor. Vitaminin içinde çinko var. Demiyorki bunları aynı anda içme. Levofloksasinin prospektüsünde ilk cümle : "çinko içeren multi vitaminler ilacın emilimini ciddi şekilde azaltır."

Neyse abi, bol bol okuyalım.

Artık doktorlarında ancak %2,5'una güveniyorum.

Burdaki arkadaşların çoğunun sorumlusu onlar bence.

Gezmediğim doktor kalmadı, verdikleri testler idrar ve meni analizi ve külütüründen ileri geçmedi. Birde sadece bir doktor prostat sıvısında lokosit baktı.

Rica etsem yaptırdığın tüm tahlilleri ayrıntılı yazsan, bizde düzgün hastane bulup bu tahlilleri istesek, mikrobumuzu öğrensek, ona göre antibiyotik tedavisi uygulasak.
selchuk
İletişim:

Mesaj gönderen selchuk »

Tespitlerinizin tümüne imza atarım..Mail adresinizi atarsanız,şu ana kadar çıkan 3 sayfayı(pdf) yollayabilirim.Selamlar
Email adresim: hazarmedical@gmail.com
Merhaba

Mesaj gönderen Merhaba »

Toplumumuzun maalesef aşamadığı bir kompleks bu , hakim olmadığım bir konu bu demek onur kırıcı geliyor pek çoğumuza . Ben şunu hissettim adamın bilmem neresine masaj yapmak için mi aldım ben bu diplomayı düşüncesi hakim. Kimsede bu işi zevkinden yaptırmıyor. Her meslekte olduğu gibi buradada ustalık ve ilgi önemli. Önemli bir nedende bu işin sonunda ne kazanacağım olabilir. Yinede iyi ve ilgili doktorların olduğu bildiğimiz bir gerçek .
ABittersweetLi

enfeksiyon hastalıklarında tedavi görüp tamamen iyileşen kişinin unutmayalım ki 20 senedir hiç bir tahlilinde bakteri yada mikrop bulunamamış.en sonunda işin ehli bir doktor bakteriyi tespit edip gerekli tedaviyi uygulayarak hastasını tamamen iyileştirmiş.
NeverGiveUp

Mesaj gönderen NeverGiveUp »

Selçuk ağbi merhaba. Uzun zamandır görünmüyordun, umarim iyisindir.

Kurtulan Orhan Bey'in bir enfeksiyon hastaligi uzmani gözetiminde Bitter'in de söyledigi gibi uzun süreli serumla antibiyotik tedavisi aldigini biliyoruz. Anladigim kadari ile görüsmüs oldugun enfeksiyon hastaliklari uzmani da bizim rahatsizligimiza duyarli bir doktor. Yakalanan bakterilere iliskin böyle bir tedavi seceneginde mutabik olma gibi bir durumunuz olabilir mi acaba doktor beyle? Hiç dillendirdin mi böyle bir seyi agbi? Bu arada ürologlardan farklı olarak "bir sürü yeni şey sordu" dedigin sorular nedir agbi sakincasi yoksa merak ettim. Ve yine sakincasi yoksa testlerle paralel olarak; "cinsel iliskiyle bulasan bakteriler olmasi" durumu senin hikayenle uyusuyor mu?

Ben de gectigimiz hafta bir enfeksiyon hastaliklari uzmanina gittim ve durumu uygun bir dille özetledim. Sagolsun hiç bir test yapmaksizin direkt olarak Cipro'yu dayadi. Bu ilac gecirmiyosa hic biri gecirmez dedi ve iki aylik bir tedaviye baslayabilecegimizi belirtti. Zaten kullandim dedim, daha cok kullan dedi.. Kapiyi kapatirken diplomayi aldigi okulun dekanina dair düsünceler gecti aklimdan, bosver dedim sonra..

Enfeksiyon hastaliklari uzmaninin iyi yanı gercekten de mikrobik ajanları bulma konusunda diger branslardan daha yetkinler ve uzmanlikları bu yönde gelismis. Fakat kullanilan ilaclar neticesinde bakteri artik tespit edilemiyor olsa yine de semptomlarda gerileme olmuyorsa şayet benim işim buraya kadar diyebilirler dogal olarak. Fakat öyle tahmin ediyorum bakteri yok edildiginde semptomlarin azalmasi zaten zaman icerisinde gerceklesecektir. Bakterinin yok edilip edilmedigi düşüncesi ise zaten hep kafamizi kemirecek.
Ozan | 29 | Kayseri | 19 Kasım 2014

Ne dilersen HAK'tan dile, kılavuz ol doğru yola.
cihanbey

Mesaj gönderen cihanbey »

3 haftadır antibiyotik kullandım bakkterilein ne olduğu da belli ama lokosit sayısı 15 den 6 ya düşmüş yani yok olmamış dr ye sordum prostata ulaşması çok zor bu da iyi sonuç sıfırlamak mümkün değil bu sayıdaki lokosit seni rahatsız etmez oradaki hasaredan dolayı artık senin acı ve ağrıların dedi. daha fazla da devam etmeyelim yoksa yine bağırsak florası ve mide sorunları başla deyince kaldım yine.
selchuk
İletişim:

Mesaj gönderen selchuk »

NeverGiveUp yazdı:Selçuk ağbi merhaba. Uzun zamandır görünmüyordun, umarim iyisindir.

Kurtulan Orhan Bey'in bir enfeksiyon hastaligi uzmani gözetiminde Bitter'in de söyledigi gibi uzun süreli serumla antibiyotik tedavisi aldigini biliyoruz. Anladigim kadari ile görüsmüs oldugun enfeksiyon hastaliklari uzmani da bizim rahatsizligimiza duyarli bir doktor. Yakalanan bakterilere iliskin böyle bir tedavi seceneginde mutabik olma gibi bir durumunuz olabilir mi acaba doktor beyle? Hiç dillendirdin mi böyle bir seyi agbi? Bu arada ürologlardan farklı olarak "bir sürü yeni şey sordu" dedigin sorular nedir agbi sakincasi yoksa merak ettim. Ve yine sakincasi yoksa testlerle paralel olarak; "cinsel iliskiyle bulasan bakteriler olmasi" durumu senin hikayenle uyusuyor mu?

Ben de gectigimiz hafta bir enfeksiyon hastaliklari uzmanina gittim ve durumu uygun bir dille özetledim. Sagolsun hiç bir test yapmaksizin direkt olarak Cipro'yu dayadi. Bu ilac gecirmiyosa hic biri gecirmez dedi ve iki aylik bir tedaviye baslayabilecegimizi belirtti. Zaten kullandim dedim, daha cok kullan dedi.. Kapiyi kapatirken diplomayi aldigi okulun dekanina dair düsünceler gecti aklimdan, bosver dedim sonra..

Enfeksiyon hastaliklari uzmaninin iyi yanı gercekten de mikrobik ajanları bulma konusunda diger branslardan daha yetkinler ve uzmanlikları bu yönde gelismis. Fakat kullanilan ilaclar neticesinde bakteri artik tespit edilemiyor olsa yine de semptomlarda gerileme olmuyorsa şayet benim işim buraya kadar diyebilirler dogal olarak. Fakat öyle tahmin ediyorum bakteri yok edildiginde semptomlarin azalmasi zaten zaman icerisinde gerceklesecektir. Bakterinin yok edilip edilmedigi düşüncesi ise zaten hep kafamizi kemirecek.
Selam Ozan,

Evet epeydir yazmak istemedim,kimseye ottur çöptür umut vermek istemedim.

Ürologların aksine,non bakteriyel denilse de ben kesinlikle bakteri olduğuna inananlardanım.
Bakteri yoksa neden her gelene antibiyotiği dayıyorsunuz diye sormak lazım..

Bu Cuma son çıkacak tahlille(Perşembe) doktora gideceğim.Daha şimdiden 2 zor enfeksiyonu buldu(mikoplazma ve üroplazma).
Gelişmeleri size bildirmeye devam edeceğim.

Sağlıkla kalın..
boyturk

Mesaj gönderen boyturk »

hadi kolay gelsin selçuk abi inşallah bu tedavi yüzgüldürür
kenanankara

Mesaj gönderen kenanankara »

Tahlillerinde bakteri cikanlar daha cabuk iyilesiyor deniliyor dogru mu acaba...birde mikroplazma uroplazma tedavisi cok zor bakteriler mi
Dogan

Mesaj gönderen Dogan »

Mycoplasma ve ureaplasma testi şüphelenilen durumlarda alınan numuneden laboratuvarda çalışılan özel kültür yöntemi ile test edilir. Vajinal akıntısı, infertilite ya da tekrarlayan gebelik kayıpları, kronik pelvik ağrısı olan kadınlarda, prostatit şikayeti olan erkeklerde ve şüpheli cinsel temas geçmişi olan bireyler de mycoplasma ve üreaplasma testi yapılması önerilmektedir.

Mycoplasma ve Ureaplasma Nedir ?

Mycoplasma ve Üreaplasma doğada yaşayan bilinen en küçük tek hücrelilerdir. Diğer mikroorganizmalardan farklı olarak bir hücre duvarı içermezler. Bu özellikleri nedeniyle etkileri genellikle hücre duvarı üzerinde olan pek çok antibiyotiğe karşı dirençlidirler. Yine aynı özellik nedeni ile mikrobiyolojik incelemelerde kullanılan bazı laboratuvar incelemeleri bu mikroorganizmalar üzerinde uygulanamaz. Bugüne kadar izole edilmiş 15 den fazla türü olmakla birlikte sadece 3 tanesi insanlar için özel önem taşır. Bunlar Mycoplasma pneumoniae ile Mycoplasma hominis ve Ureaplasma urealyticum‘dur. M. pneumoniae insanlarda zaatürreye neden olurken diğer ikisi sıklıkla üreme sistemini ilgilendiren hastalıklara neden olurlar. Çok küçük olmaları, az miktarda genetik materyal içermeleri ve hücre duvarları olmaması nedeni ile klasik kültür yöntemleri ile tespit edilemezler. Mycoplasma ve Ureaplasma' yı tespit edebilmek için özel kültür işlemleri gereklidir.

Mycoplasma ve Ureaplasma hem erkekte hem de kadında genital enfeksiyona neden olurlar. Yapılan araştırmalarda herhangi bir yakınması olmayan kişilerin %40 ′ında kültürlerde mycoplasma ürediği gösterilmiştir. Bu kişilerin %15 ′inde M.hominis saptanırken %40-75 ′inde U.urealyticum izole edilmektedir. Enfeksiyon doğum sırasında anneden kapılabilir. Yapılan geniş kapsamlı bir çalışmada cinsel yönden aktif ancak herhangi bir yakınması olmayan kadınların %40-80 ′inde ureaplasma türleri izole edildiği gösterilmiştir. Yine cinsel yönden aktif ve yakınması olmayan kadınların %21-53 ′ünde Mycoplasma tespit edilmiştir.

Mycoplasma ve Ureaplasma Nasıl Bulaşır ?

İnsanlarda mycoplasma ve ureaplasma en sık taşıyıcılar arasında cinsel ilişki ile bulaşır. Bu nedenle cinsel yolla bulaşabilen bir hastalık olarak kabul edilir. Çok eşli cinsel yaşam risk olarak kabul edilmektedir. Genital-genital ya da oral-genital temas bu mikroorganizmaların bulaşmasında en sık karşılaşılan yoldur. Bir diğer nadir bulaşma yolu ise hamilelik ve doğum sırasında anneden bebeğe geçiştir.

Mycoplasma ve Ureaplasma Belirtileri Nelerdir ?

Mycoplasma ve ureaplasma enfeksiyonları nadiren bulgu verirler. Çoğu zaman herhangi bir yakınmaya neden olmazlar ve sadece mycoplasma ve üreaplasma testi ile tespit edilebilir. Her iki organzima da erkeklerde bel soğukluğuna bağlı olmayan üretra enfeksiyonlarına neden olabilirler. Mycoplasmalar kadınlarda bu tür bir sorun yaratmazken ureaplasmalar kadınlarda da erkeklerdekine benzer problemler yaratabilir. İdrar yaparken yanma ve akıntı üretra enfeksiyonlarının en önemli belirtisidir. Böbrek enfeksiyonlarının da %5′inden mycoplasma ve üreaplasma sorumludur.

Fallop tüpü iltihabı olanların yaklaşık %10′unda rahim içinde ve tüplerde mycoplasma tespit edilmektedir. Gebelikte ise plasenta ve amniyon zarında enfeksiyona neden olarak erken doğumlara yol açabilirler. Daha nadir olarak yenidoğan bebekte doğumsal zaatürre, bakteremi ve hatta ölüme yol açabilecekleri bilinmektedir.

Genel olarak Mycoplasma ve Ureaplasma şu hastalıklara neden olabilirler ;
Urethrit: Ürethra enfeksiyonu ( İdrar atımı sırasında yanma ve acı )
Pyelonefrit: Böbrek iltihabı
Pelvik iltihabi hastalık
Endometrit: Rahim içindeki endometrium dokusunun iltihabı
Koriyoamniyonit: Gebelikte rahim içinde görülen iltihap
Cerrahi yara enfekyionları
Eklem iltihapları
Yenidoğanda zaatürre ve menenjit
Mycoplasma ve ureaplasmaların kısırlığa neden olup olmadıkları konusu tartışmalıdır. Direk olarak neden olmasalar bile örneğin pelvik iltihabi hastalık sonrası sekel olarak kısırlık ortaya çıkabilir.
Erkeklerde sperm sayı ve hareketini bozarak çocuk sahibi olmayı güçleştirebilir.
Düşük ve erken doğumlara neden olabilmesi nedeni ile tekrarlayan düşüklerin altında yatan nedenlerden birisi de mycoplasma enfeksiyonları olabilir.
selchuk
İletişim:

Mesaj gönderen selchuk »

İyi akşamlar arkadaşlar.Doğan bey üroplazma ve mikoplazma hakkında güzel bir yazı koymuş.Teşekkürler.

Bugün son tahlil sonucunu da alarak Enf Hast Dr una gittim.Üroplazmanın 100.000 koloni yaptığını,mikoplazmanın 10.000 koloni yaptığını,özellikle üroplazmanın çok yüksek olduğunu söyledi.3 Gün önce emaille de bunun için Tavanic 500mg a başlatmıştı. Sıfır oluncaya kadar Tavanic e devam etmemi söyledi.
Çıkan tahlil sonucunda,bakterilerin sadece Levoflaksasin gurubuna karşı dirençsiz olduğunu,Tr deki en etkili ilacın da şu anda Tavanic olduğunu söyledi.
Sonuçtan umutluyum,çünkü 4.5 senedir hiçbir ürolog testlerde bakteri bulamamıştı.

İsteyen arkadaşlara,tüm tetkikleri emaille gönderebilirim.

Selamlar
ABittersweetLi

abi selamlar,kontroller için belirli periyotlarda tekrardan muayene olman gerekiyor sanırım.bu periyot aralığı nedir acaba?