Prostatit yüzünden Varikosel oluşumu yaşayan?

Hastalığın sebep olduğu belirti ve yakınmalara ait soru ve görüşlerinizi bu başlık altında paylaşabilirsiniz.
Cooper
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Prostatit yüzünden Varikosel oluşumu yaşayan?

Mesaj gönderen Cooper »

Merhaba arkadaşlar, prostatit başladıktan sonra buna bağlı olarak varikosel olan var mı aranızda?

Teoriye göre, prostatitin kan akımını bozması ile testislerin yeteri kadar kanla dolamaması bir şekilde oradaki damarların fonksiyonunu da bozuyor olabilir.

Prostatit ve Varikosel arasında bir bağlantı var mıdır? Teşekkürler.
Hergele
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Re: Prostatit yüzünden Varikosel oluşumu yaşayan?

Mesaj gönderen Hergele »

Ben varım hocam ilk ultrasonda varikosel yoktu prostatit bir senedir var geçen ay varikosel teşhisi de aldım.
Doktor değilim yazdıklarım kişisel tecrübeler ve araştırmalarım sonucu öğrendiklerimdir şifa dilerim.
canadianguy1
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen canadianguy1 »

Cooper yazdı:Merhaba arkadaşlar, prostatit başladıktan sonra buna bağlı olarak varikosel olan var mı aranızda?

Teoriye göre, prostatitin kan akımını bozması ile testislerin yeteri kadar kanla dolamaması bir şekilde oradaki damarların fonksiyonunu da bozuyor olabilir.

hocam bu dediğin şey bilimsel olarak çok alakasız hiçbir alakası yok ,testis damarlarının varisleşmesiyle varikoselle prostatit arasında, ikisinin arasında bağlantı yok ,prostatın oyle bir görevi yok zaten , spermin koruyucu sıvısını salgılar ,idrar tutmaya yardımcı etkisi var vs vs ,prostatit olan biri varikosel tanısı alırsa bilki prostatit olmasada gitse kontrole aynı tanıyı alacaktır ,ondan dolayı o oldu olmaz yani
Bilgin

Mesaj gönderen Bilgin »

Prostat için yapılan rutin USG de çıkmıştır.Genelde ergenlik sonrası yavaş yavaş gelişen bir durum olduğunu söylüyor uzmanlar. Bende de1. Grade var önemli değil dedi doktorum.
Bilgin

Mesaj gönderen Bilgin »

Çekimi yapan doktorun yeteneği , USG cihazinin kalitesi ve oda şartlari bile çok önemli bu arada.Doktor ilk seferde görememiş olabilir.Aslinda vardır.Ben 3 doktora gittim 0-3 grade arası çok farklı şeyler söylediler.En sonunda üniversitede tanıdık hocaya özel muayene oldum grade 1 dedi.
Cooper

Mesaj gönderen Cooper »

canadianguy1 yazdı:
Cooper yazdı:Merhaba arkadaşlar, prostatit başladıktan sonra buna bağlı olarak varikosel olan var mı aranızda?

hocam bu dediğin şey bilimsel olarak çok alakasız hiçbir alakası yok ,testis damarlarının varisleşmesiyle varikoselle prostatit arasında, ikisinin arasında bağlantı yok ,prostatın oyle bir görevi yok zaten , spermin koruyucu sıvısını salgılar ,idrar tutmaya yardımcı etkisi var vs vs ,prostatit olan biri varikosel tanısı alırsa bilki prostatit olmasada gitse kontrole aynı tanıyı alacaktır ,ondan dolayı o oldu olmaz yani
Teşekkürler bilgi için. Hocam ben de emin değilim, zaten o yüzden sordum :geek:

Ama bana sorarsanız bir bağlantısı olmalı, aynı sorun babamda da var ve varikoselleri prostatit olduğu döneme yakın gelişmişti sanırım, sormuştum. Tesadüf olma olasılığı da olabilir ama prostatitin sinirlere ve kan dolaşımına verdiği hasarı düşünürsek bence gayet mümkün.

Yabancı bilimsel makalelere daha fazla göz atmam lazım. Bu çalışmaya göre bağlantısının olduğu görülüyor maalesef :\ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1967425 ... 3C%200.05).

The presence of any degree of varicocele (N = 40, 28.8%) was also associated with prostatitis symptoms, as measured by the National Institutes of Health Chronic Prostatitis Symptom Index scoring (P < 0.05), and in particular with the pain domain (P < 0.05).

Yeterli bir çıkarım değil ama aradaki korelasyona bakarsak teorimi doğrular nitelikte.
Hergele

Mesaj gönderen Hergele »

Bilimsel filan araştırma yapmadım ama prostatit varikosel yokken testis ağrısı yapabiliyor yani bir şekilde o bölgeye etkisi var benim ultrasonda sonradan çıktı 3 ultrasonda en sonuncuda varikosel teşhisi kondu. Ben de etkileyebilir diye düşünüyorum.
Doktor değilim yazdıklarım kişisel tecrübeler ve araştırmalarım sonucu öğrendiklerimdir şifa dilerim.
rimax1111
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

Mesaj gönderen rimax1111 »

bende şüpheli cinsel ilişkiden 8 10 gün sonra belirtiler çıktı,sol testis arkası ağrısı var oturup kalkarken comelirken eğilirken sıkıntı çıkartıyor.akıntı,ağrılı idrar ,sık idrara çıkma yok.

Doktora gidemedim daha ama belirtileri prostatitten çok varikosele benziyor,ağrısı bazen kalçaya bazen arka bacağa vuruyor.

Sizin konuyu görene kadar prostatitdir diyordum çünkü varikosel olsa belirti verirdi şimdiye kadar hiç sıkıntım yoktu,ama belki de dediğiniz gibi iltihaba bağlı prostatit.
Cooper

Mesaj gönderen Cooper »

Prostatit sonrasi varikosel oluşumu yaşayan başka arkadaslar da var mi?

Ayrıca hemorroidi de eklemek istiyorum. Prostatit sonrasi içsel hemorroid yaşayan var mi?

Tuvalete her gidişimde çıkıyor afedersiniz, ağrısız ama hep orada. Içsel hemorroidler kan dolaşımı sorunlariyla alakali olabilirmis. Var midir aranizda hemorroidi cikan prostatit sonrasi?

Tşk.
Cooper

Mesaj gönderen Cooper »

Hergele yazdı:Bilimsel filan araştırma yapmadım ama prostatit varikosel yokken testis ağrısı yapabiliyor yani bir şekilde o bölgeye etkisi var benim ultrasonda sonradan çıktı 3 ultrasonda en sonuncuda varikosel teşhisi kondu. Ben de etkileyebilir diye düşünüyorum.
Sizin testislerde de doluluk kaybı oldu mu hocam? Son açtığım konuyu okup yorum yazabilir misiniz lütfen.

Skrotumda doluluk ve boyut kaybı var bende, sanki kanla dolamıyor içi. Ufaldı torbalar. Testislerin kendisi de ufalmış olabilir ama emin değilim.
Denizyüzü

Mesaj gönderen Denizyüzü »

Valla bende oluştu Mart ayında Prostatit olduğumu bilmiyordum gerçi böyle bir hastalık olduğunu bilmiyordum.
Testislerde ağrılarım vardı 2-3 doktora gittim solda varikosel dediler başka doktora gittim sağda da var dedi.Ağrılarımı buna yönelttiler.
5 ay önce Ameliyat oldum ama sol yumurtalık ağrısı geçmedi ödem var dediler idare etmeye çalışıyorum.
Ama şimdi asıl sorunum Prostatit olduğunu anladım. Tedavi alıyorum ama bilindik hocalar gibi değil kara düzen antibiyotik tedavisi.
typhon

Mesaj gönderen typhon »

Merhabalar aynı durum bende de söz konusunu , temmuz ayından beri bu sıkıntıları yaşıyorum önce idrar yolu enfeksiyonu teşhisi aldım sonra prostatit tanısı koyuldu sonra 2. Evre hemoroid teşhisi konuldu ve şuan sol testisimde hafif hassasiyet ve nohut büyüklüğünde bir yumuşak doku oluştu.