Prostatta 1 cm kist

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
46kral
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Prostatta 1 cm kist

Mesaj gönderen 46kral »

Selam arkadaşlar ;
Ben klasik prostatit semptomları şikayeti ile hastaneye gittim ve ultsaronla prostat posterior merkezinde 1 cm kist olduğunu öğrendim . Özel hastanede bana sadece kist olduğunu söyledi doktor.sonra şehir hastanesine gidip ilaçlı MR çekildim oradada 1 cm kist olduğu rapor edildi fakat prostatit? İbaresi vardı raporda ve asistan doktor prostatit dedi. Antibiyotik yazalım mi dedi ben yok sonra yine gelirim dedim tekrar özele gittim aynı MR i özelde ki doktora da gösterdim tekrar kist dedi yine . Prostatit mi dedim yok dedi.
Ameliyat olim dedim
Spermiyogram testi yaptırdım . Kısır olmadığımı öğrendim.
Dolayısı ile ameliyat olmaz dedi hiç bir doktor almaz dedi.
Yani dolayısı ile bir çıkmazın içindeyim
Profesöre görüşeyim dedim muayene 1000 lira .
Bana bir akıl verin kist ile prostatit semptomları aynı mı?
Ne yapmam lazım kafayı yemem yakın
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Re: Prostatta 1 cm kist

Mesaj gönderen kadir »

Prostat kistlerının size bir zararı yok görüldugü kadariyla simdilik.Ameliyat olmaniza gerek yok. Eger ameliyat olursaniz kalici retrograd ejekulasyon yasarsiniz. Siz bilirsiniz. Prostatitseniz tanisi belli prostat sivisi lokosit olcumu ile belli olacaktir.
46kral

Mesaj gönderen 46kral »

Ama ağrılar çok arttı. Bu kistten kurtulmanın bir yolu yok mu? Büyürse nolacak? İdrar tahlilinde lökosit 2-3 eritrosit 10-12 çıkmıştı.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Yolu var tabiki drene edilerek boşaltilabilir.
Azoopserminin nedeninin kesin olarak kiste bağlı olduğu anlaşılırsa, kistin boşaltılmasına yönelik bir tedavi planı yapılır. Kistler ya idrar kanalından ya da rektum yoluyla girilerek drene edilir. İdrar yolundan yapılan müdahalelerde peniste idrar deliği açıklığından, ucunda mercek bulunan çok ince bir boru prostat seviyesine kadar ilerletilerek, kanalların açıldıkları delikler gözlemlenir. Uygun olduğu anlaşılırsa bu kısım kesilerek kistin boşalması sağlanır. Rektum yoluyla yapılan girişimlerde ise ultrason eşliğinde bir iğne ile kist aspire edilir. Her iki tekniğin de kendine göre önemli yan etkileri olabilir. İşlemleri yapacak uzmanın tecrübeli olması önemlidir. İşlemden önce hasta titiz bir hazırlık döneminden geçer. Sonrasında da bir süre kontrol altında tutularak, herhangi bir komplikasyon gelişmediğinden emin olmak gerekir. Burada en korkulan husus enfeksiyon gelişmesidir. Ancak uygun tedbirler alındığında bu durumla karşılaşma riski de çok azalır.
46kral

Mesaj gönderen 46kral »

İşte seminel vazikülleri tıkayan birşey yok , bu tam prostatın merkezinde.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

46kral yazdı:İşte seminel vazikülleri tıkayan birşey yok , bu tam prostatın merkezinde.
Kardesim, prostatin merkezindeyse sizde orada prostat absesi olusmustur...o absenin drene edilmesi bosaltilması gerekmektedir.
Apsenin cerrahi drenajı ve uygun antibiyoterapi temel tedavi yöntemidir.
Transrektal ultrasonografi eşliginde transrektal veya transperineal yontemle.
Prostat apsesi çok nadir görülen bir durumdur.
Ürolojik yakınmalarla gelen hastaların % 0,2’sinde
görülür. Hastaların % 70’inde Escherichia coli
izole edilmiştir . Prostat apseleri genelde asendan
enfeksiyonlarla gelişir. Asendan yolla gelen
enfeksiyon ajanları intraprostatik reflü ile birlikte
prostat parankimi içine yayılıp akut enflemasyona
yol açar. Prostat apsesi gelişiminde diğer bir önemli
yol ise hematojen yol olup bu yolla en sık
Stafilococcus aureus enfeksiyona yol açmaktadır.
Prostat apseleri özellikle diyabetik, immun sistemi
baskılanıp , üretral travmalı veya devamlı
kataterizasyon yapılan hasta gruplarinda daha sıklıkla
gözlenir Bu yazıda herhangi bir risk faktörü
bulunmayan genç bir hastada izlenen spontan prostat
abse olgusu sunulmuştur.
Olgu sunumu;
Yirmi iki yaşında erkek, idrarda bir hafta önce
başlayan yanma, ateş yüksekliği ve perineal bölgede
olan ağrı şikâyeti ile kliniğimize başvurdu. Hastanın
ateşi 38 oC, nabzı 82/dakika, arteryal kan basinci
120/70 mmHg olarak ölçüldü. Fizik muayenesinde,
perineal bölgede dokunmakla şiddetli hassasiyet ve
rektal muayenede prostatik lojda fluktuasyon tespit
edildi. Laboratuar tetkiklerinde, idrar gramında özellik
yoktu. Kan lökosit sayýsý 15300 /mm3 Hb miktarı
13,6 g/dL, trombosit sayısı275.000 /mm3 BUN 20
mg/dL ve kreatinin 1,1 mg/dL olarak tespit edildi.
Batın ultrasonografisinde, prostatik lobda sağda 72x38
mm çaplı loküle mayi kolleksiyonu tespit edilmesi
üzerine pelvik bilgisayarlı tomografi (BT) çekildi.
BT sinde prostatik lob santralde 4x3 cm boyutlarında
septalı periferi kontrast tutan loküle mayi (apse)
tespit edildi.
Olguya kliniğimizde ampirik olarak parenteral ampisilin
sülbaktam kombinasyonu başlandýktan sonra, transrektal
ultrasonografi (TRUS) eşliğinde transperineal periprostatik
% 0,2 lik lidokainle lokal anestezi sonrası transperineal
perkütan prostatik apse drenajı yapýldı Perkütan drenaj
ile yaklaşık 20 ,25 ml pürülan materyal boşaltıldı.
Boşaltılan materyalden gönderilen gram boyamada, gram
ve gram+ kok görüldü. Drenaj sonrası 24. saatte hastanın
ateşi düştü, kontrol ultrasonografisinde prostatik lobda
yaklaşı k 7x8 mm ölçülerinde rezidü apse görüldü
Apse kültüründe ampisilin sülbaktam tedavisine
duyarlı S. aureus üremesi üzerine antibiyoterapiye oral
olarak altı hafta süreyle devam edildi.
Olgunun 6 haftasonra yapılan kontrol TRUS de normal prostat dokusu tespit edildi.
Tartışma;
Prostat apsesinin oluşumunda iki önemli mekanizma rol
oynamaktadır. Bunlardan birincisi asendan yolla gelen
üretral enfeksiyonun intraprostatik reflü ile birlikte prostat
parankimi içine yayılıp akut enfeksiyona yol açmasıdır.
Bu yolla en sık E. Coli ve diğer koliform bakteriler
enfeksiyona yol açmaktadır. İkinci önemli mekanizma
ise primer bir odaktan hematojen yayılim olup bu yolla
da en sık stafilokoklar enfeksiyona yol açar.Prostat
apsesi oluşumunda diyabetik, immun sistemi baskilanmış
kişiler, mesane çıkış obstrüksiyonu olan kişiler, kronik
böbrek yetmezliği olan kişiler, üretral travmalı veya
devamlı üretral kataterizasyon yapan kişiler risk altındadır
Sunulan olgu literatürden farklıolarak genç, tamamen
sağlıklı literatürlerde prostat apsesi oluşumu için belirtilen
herhangi bir risk faktörünü taşimıyordu. Ayrıca enfeksiyon
kaynağı olarak da herhangi bir odağ a rastlanmadı.Drenaj
sonrası kültürlerde S. aureusun varlığı bize bilinmeyen
bir odaktan hematojen yayılımı düşündürdü.
Prostat apsesi genellikle idrarda yanma, sık idrara çıkma,
perineal ağri, ateş, akut idrar retansiyonu ve hematüri gibi
akut prostatitteki semptomlara benzer semptom vermesine
rağmen bunların tamamı nonspesifiktir. En önemli
bulgu, sunulan olguda da görülen parmakla rektal
muayenede ağrı ve fluktuasyondur. Ancak bütün bu
bulgulara rağmen hikâye ve fizik muayene ile prostat
apsesi tanisı koymak oldukça zordur. Son yıllarda prostatik
görüntüleme yöntemleri PA ni tanı mada oldukça yarar
sağlamaktadýr . Bu amaçla en sık kullanýlan güvenli
ve minimal invaziv bir yöntem olan transrektal
ultrasonografide (TRUS), prostat apsesi genellikle kalın
duvarlı hipoekoik veya anekoik alan olarak
görüntülenmektedir.TRUS un yaný sı ra bilgisayarlı
tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme de (MRG)
prostat apsesi’nin tanısında kullanilmaktadir .
Bizim olgumuzda da TRUS ve bilgisayarlı tomografi
kullanılarak tanıya ulaşıldı.
Prostat apsesinin tanı ve tedavisini geciktirmek ciddi
morbidite ve hatta mortaliteye neden olup, temel tedavisi
apse drenaj ve uygun antibiyoterapidir. Cerrahi drenaj
en iyi yöntem olmasina rağmen altın standart henüz
tanimlanamamştır. Perineal insizyon ve drenaj, perkütan
transperineal drenaj, prostatın transüretral rezeksiyonu
cerrahi drenaja alternatif yöntemlerdir .
Son zamanlarda TRUS eşliğinde yapilan prostat apsesi
drenajı hem kolay hemde düşük komplikasyon oranlarına sahip olması nedeniyle tercih edilmektedir. TRUS
eşliğinde apse drenajı transrektal veya perkütan transperineal olarak yapı labilmektedir.Transperineal yaklaşımda daha
fazla ağrı, komşu organ yaralanması kanama gibi
komplikasyonlar transrektal yaklaşıma göre daha fazla
olabilmektedir . Sunulan olguda perkütan transperineal
yaklaşi.m tercih edildi. İşlem sýrasýnda perineal bölgede
hafif bir ağri dışında herhangi bir komplikasyon görülmedi.
Sonuç olarak prostat apsesi genç erişkinde nadir görülen
bir klinik tablo olup tedavisinde, antibiyoterapi ile birlikte
düşük komplikasyon oranı ve yüksek kür başarısı ile
perkütan transperineal apse drenajı tercih edilebilecek bir
yöntemdir.
46kral

Mesaj gönderen 46kral »

Benim kanda kreatinin ve ldl kolesterol yüksek olması ve midede helikobakteri pilori olduğu gerçeğine bakarsak söylediğiniz doğru olabilir
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

46kral yazdı:Benim kanda kreatinin ve ldl kolesterol yüksek olması ve midede helikobakteri pilori olduğu gerçeğine bakarsak söylediğiniz doğru olabilir
Drunuz size bir TRUS cektirmenizi önerebilir.
46kral

Mesaj gönderen 46kral »

Mr sonucunda : PI RADS 2 çıktı yani kanser riski düşük. Bilemiyorum
46kral

Mesaj gönderen 46kral »

Hocam kist ile tümör arasında bir fark var mı? Cuma günü özel hastaneye gidecem. Kendimi çok kötü hissediyorum?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Kist ile tümör arasinda fark var evet..sizinki kist. Kist daha tehlikesiz ve basittir.
wolfpack
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen wolfpack »

Kist ile apse arasindaki fark nedir peki? Bir de apsenin tanisi nasil yapiliyor normal ultrasounda belli olur mu acaba? Staph.aereus ile ilgili hep apse olusturur makaleleri okuyorum. Benim bakterinin bu kadar inatci olmasinin nedeni apse midir acaba?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

wolfpack yazdı:Kist ile apse arasindaki fark nedir peki? Bir de apsenin tanisi nasil yapiliyor normal ultrasounda belli olur mu acaba? Staph.aereus ile ilgili hep apse olusturur makaleleri okuyorum. Benim bakterinin bu kadar inatci olmasinin nedeni apse midir acaba?
Mrb wolfpack kardesim, kistin ici su dolu kesecikler oldugu yaziyor makalelerde fakat ultrasonda hipoekoik görüntülerde abse görüntüsü ile benzerlik taşıyabiliyor. Drene işlemi her iki olgudada aynı işlemdir. Bunun tanisi icin Transrektal ultrason gerekiyor.
wolfpack

kadir yazdı:
wolfpack yazdı:Kist ile apse arasindaki fark nedir peki? Bir de apsenin tanisi nasil yapiliyor normal ultrasounda belli olur mu acaba? Staph.aereus ile ilgili hep apse olusturur makaleleri okuyorum. Benim bakterinin bu kadar inatci olmasinin nedeni apse midir acaba?
Mrb wolfpack kardesim, kistin ici su dolu kesecikler oldugu yaziyor makalelerde fakat ultrasonda hipoekoik görüntülerde abse görüntüsü ile benzerlik taşıyabiliyor. Drene işlemi her iki olgudada aynı işlemdir. Bunun tanisi icin Transrektal ultrason gerekiyor.
Merhaba abi. Tesekkur ederim. Bu arada manuka bali diye bir bal varmis yeni zelanda bali. Yabanci formda bir arkadas bana stafilokok aereusu bu balla bitirdigini soyledi. Bal ile ilgili arastirma yaptiktan sonra pahali ve saglam antibakteriyel bir bal oldugunu ogrendim. Yani ben kesin deneyecegim de daha once deneyen var midir?
wolfpack

Bununla birlikte, en problemli prostat taşı vakaları, kronik prostat iltihabı ile ilişkilidir. Bu durumda prostatit tedavisi ile kombine antibiyotik tedavisi semptomların kaybolmasına neden olabilir. Bununla birlikte, bakterilerle kontamine prostat taşları kalıcı bir iltihaplanma kaynağı olduğundan, prostat taşlarının tamamen ortadan kaldırılması, kronik bakteriyel prostat iltihabı için tercih edilen tedavi yöntemidir. Lee ve Kim [ 24] kronik bakteriyel prostatiti olan 64 hastada oral antibiyotiklerin etkinliğini analiz etmiş ve farmakoterapi kullanarak iyileşme oranının taş olmayan hastalarda %63.6 ve taşlı hastalarda %35.7 olduğunu bildirmiştir; TURP'nin tıbbi tedaviye güvenmekten ziyade kronik bakteriyel prostat iltihabının tedavisinde yararlılığını vurguladılar.

Kadir abi bu aralar kalsifikasyonu da arastiriyorum. Staphi bitiremememin sebebi kalsifikasyonum olabilir. Bu makalede inatci bakteriyel prostatitlerde sebep kalsifikasyon olabilir ve bunun turp ile tedavisiyle tedavi basari orani yukseltilebilir diyor. Acaba zamani mi artik turpun diye dusunmeye basliyorum. Sen ne dersin abi?
46kral

Mesaj gönderen 46kral »

kadir yazdı:Kist ile tümör arasinda fark var evet..sizinki kist. Kist daha tehlikesiz ve basittir.
Bir nebze rahatlattınız brni sağolun.
Birde benim idrar tahlilinde bakteri yok
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Idrarda bakteri olmayabilir..prostat sivısı ve meniden kültür yaptirmakta fayda var. Sizde sagolun.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

wolfpack yazdı:
kadir yazdı:
Merhaba abi. Tesekkur ederim. Bu arada manuka bali diye bir bal varmis yeni zelanda bali. Yabanci formda bir arkadas bana stafilokok aereusu bu balla bitirdigini soyledi. Bal ile ilgili arastirma yaptiktan sonra pahali ve saglam antibakteriyel bir bal oldugunu ogrendim. Yani ben kesin deneyecegim de daha once deneyen var midir?
Hic duymadim wolfpack kardesim ama tabi denemekte fayda var hakiki bal güclü bir antioksidan ve antibakteriyeldir..kullanmani şiddetle öneririm.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

wolfpack yazdı:Bununla birlikte, en problemli prostat taşı vakaları, kronik prostat iltihabı ile ilişkilidir. Bu durumda prostatit tedavisi ile kombine antibiyotik tedavisi semptomların kaybolmasına neden olabilir. Bununla birlikte, bakterilerle kontamine prostat taşları kalıcı bir iltihaplanma kaynağı olduğundan, prostat taşlarının tamamen ortadan kaldırılması, kronik bakteriyel prostat iltihabı için tercih edilen tedavi yöntemidir. Lee ve Kim [ 24] kronik bakteriyel prostatiti olan 64 hastada oral antibiyotiklerin etkinliğini analiz etmiş ve farmakoterapi kullanarak iyileşme oranının taş olmayan hastalarda %63.6 ve taşlı hastalarda %35.7 olduğunu bildirmiştir; TURP'nin tıbbi tedaviye güvenmekten ziyade kronik bakteriyel prostat iltihabının tedavisinde yararlılığını vurguladılar.

Kadir abi bu aralar kalsifikasyonu da arastiriyorum. Staphi bitiremememin sebebi kalsifikasyonum olabilir. Bu makalede inatci bakteriyel prostatitlerde sebep kalsifikasyon olabilir ve bunun turp ile tedavisiyle tedavi basari orani yukseltilebilir diyor. Acaba zamani mi artik turpun diye dusunmeye basliyorum. Sen ne dersin abi?
Wolfpack kardesim, zaten kronik prostatit vakalarinda iyileşmesi zor olan bir kitle var, bunun sebepleri arasinda prostat taslari, kalsifikasyon, biofilm gibi olumsuz etkenler var. Kalsifikasyon arasinda saklanan bakterilere antibiyotik etki etmiyor. Yada biofilm yapmis bakteriler antibiyotigi algilamiyor. Turp ameliyatlarinin sonrasinda olusan komplikasyonlar arasinda ED, Retograd ejekulasyon gibi cinsellik problemleri ve idrar kaçirma gibi kalıci yan etkilerin oldugunu yazan bir cok aciklamalar var drlar ve hastaneler tarafindan. Yasın cok genc oldugu icin sana öneremiyorum bu operasyonları. Bu ameliyatlarda prostatın bir bölümü çıkartılıyor. Bu ameliyat yaslı hastalarda artik son raddeye geldiyse uygulaniyor. Tabiki yinede karar senin.
wolfpack

kadir yazdı:
wolfpack yazdı:Bununla birlikte, en problemli prostat taşı vakaları, kronik prostat iltihabı ile ilişkilidir. Bu durumda prostatit tedavisi ile kombine antibiyotik tedavisi semptomların kaybolmasına neden olabilir. Bununla birlikte, bakterilerle kontamine prostat taşları kalıcı bir iltihaplanma kaynağı olduğundan, prostat taşlarının tamamen ortadan kaldırılması, kronik bakteriyel prostat iltihabı için tercih edilen tedavi yöntemidir. Lee ve Kim [ 24] kronik bakteriyel prostatiti olan 64 hastada oral antibiyotiklerin etkinliğini analiz etmiş ve farmakoterapi kullanarak iyileşme oranının taş olmayan hastalarda %63.6 ve taşlı hastalarda %35.7 olduğunu bildirmiştir; TURP'nin tıbbi tedaviye güvenmekten ziyade kronik bakteriyel prostat iltihabının tedavisinde yararlılığını vurguladılar.

Wolfpack kardesim, zaten kronik prostatit vakalarinda iyileşmesi zor olan bir kitle var, bunun sebepleri arasinda prostat taslari, kalsifikasyon, biofilm gibi olumsuz etkenler var. Kalsifikasyon arasinda saklanan bakterilere antibiyotik etki etmiyor. Yada biofilm yapmis bakteriler antibiyotigi algilamiyor. Turp ameliyatlarinin sonrasinda olusan komplikasyonlar arasinda ED, Retograd ejekulasyon gibi cinsellik problemleri ve idrar kaçirma gibi kalıci yan etkilerin oldugunu yazan bir cok aciklamalar var drlar ve hastaneler tarafindan. Yasın cok genc oldugu icin sana öneremiyorum bu operasyonları. Bu ameliyatlarda prostatın bir bölümü çıkartılıyor. Bu ameliyat yaslı hastalarda artik son raddeye geldiyse uygulaniyor. Tabiki yinede karar senin.
Anladim abi seninle ayni dusuncedeyim ama zaman zaman aklim kaymiyor degil. Usandim artik cunku. Biseyi duzeltemiyorsan ondan vazgecmelisin mottosu beynime yerlesti bu aralar. Neyse sabir devam. Bal hakkinda da antibiyotikler bittikten sonra kesinlikle deneyip tecrubemi yazarim buraya. Hayirli aksamlar abi.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Hayirli aksamlar kardesim..
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

melankolikx55 yazdı:Kadir abi prostat da oluşan iltihap penisin ucuna kadar iki taraflı şekilde sağ ve sol lob iltihabı penis ucuna kadar gönderir mi. Bir tane bile prostatit vakasında bu durumu göremedim. Bir tek bende mi var. İşeme yerinin her iki yanı alt kısımda bulunan bosluğa kadar akmış bir durumda. Sizce kadir bey bu prostat apsesi olabilir mi teşekkür ederim
Abse olabilir, eger boyle bir sey varsa drene edilebilir. Yada enfeksiyondan dolayi akintıniz var. Abse yada kist gibi olusumlar multiparametrik MR da daha net görülüyor.
46kral

Mesaj gönderen 46kral »

Kisti patlatmanın bir riski var mıdır acaba?
46kral

Mesaj gönderen 46kral »

mıtu48 yazdı:
46kral yazdı:Kisti patlatmanın bir riski var mıdır acaba?
Hocam sizde semptomlar neydi
Benim kasıklar fena ağrıyor . bazen testislerim biri sıkıyormuş gibi ağrıyor .
Bi kaç defa idrardan sonra sıvı geldi.
Göbeğimin altı ve bacaklara da uğruyor arada
Cinsellik desen ereksiyon zorluğu var ve bazen buz gibi penis ne yapacağımı şaşırdım. İdrar debisi az.
Bundan kurtulamayacağım heralde.
Midede helikobakteri de var ben kökten hapı yuttum galiba. Kekik yağı saw palmetto bromaelin deniyorum ama sürekli değil çünkü midemi kötü ediyor.
İdrarda bakteri yok ama kan var.
bayramoglu

Mesaj gönderen bayramoglu »

Kadir abi muhsin hocada rektal ulturasonda prostatın tam ortasında kist var dedi. Zafer hocada ilaçlı ve ilaçsız mr çektirmiştim. Zafer hocada ben kist görmüyorum dedi. Bu nasıl oluyor abi