KRONİK PELVIK AGRI SENDROMU (KPAS) Güncelleme.

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

KRONİK PELVIK AGRI SENDROMU (KPAS) Güncelleme.

Mesaj gönderen kadir »

Kronik pelvik agri sendromu ( KPAS) diger adiyla. Kategori IIIB.Bu patogenezde lokosit varligi, külturde ureme olmamasi, Kesin taniyi zorlastiran etkenlerdir. Semptomlar klasik olarak bakteriyel kronik prostatitle paralellik arz eder. Antibiyotik recete etmeyi cogu drlar istemezler. Fakat yapilan klinik arastirmalar sonucunda prostat sekresyonu ve ejekülat örneklerinde, interlökin,kompleman ve immunogloblin bulgularina anlamli olarak raslanmistir. Bu bulgularin bir inflamatuar sürecin varligi oldugu ve dolayisi ile inflamasyona yol actigi acikca bu klinik arastirmalarda tespit edilmistir. Nonbakteriyel kategori IIIB denilen tip maalesef tedavisi zor bir olgudur.
Fakat bana göre yine ayni seyi soylemek istiyorum. Bu olguyada yine bakteriler sebep olmaktadir. Aciga cikmayan, pasif virulansi düşük bakterilerin varligida zaten yine arastirmalar sonucu tespit edilmistir. Biofilm ve kalsifikasyon plaklari arasinda bulunan virulansi dusuk bakteriler zaman zaman bu inflamatuar süreci baslatirlar ve inflamasyona sebep olurlar. Tedavisi ampirik antibiyotik tedaviden gecer. Zira bir cok nonbakteriyel tip hastalar, antibiyotik kullanimi sonucunda rahatlarlar.
Kisacasi, son yapilan calismalarda non-inflamatuar denilen tiptede inflamasyon bulgularina rastlanmistir.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: KRONİK PELVIK AGRI SENDROMU (KPAS) Güncelleme.

Mesaj gönderen kadir »

Prostatite yazdı:Abi enfeksiyon ayrı inflamasyon ayrı birşey. İnflamasyon vücudun savunma mekanizmasıdır ve sadece enfeksiyon değl birçok etken inflamasyonu tetikler.
Ya tabiki ayri bir seydir, ben inflamasyonun ne oldugunu gayet iyi biliyorum coskun bey kardesim biz o konulari coktan astik. Enfeksiyon tedavi sonucu geciyor ama inflamasyon, doku hasari hemen gecmiyorki. Inflamasyon devam ediyor. Bunun iyilesmesi daha cok zaman aliyor biz bunlari hep yasadik sevgili dr coskun.
therealpatient

Mesaj gönderen therealpatient »

Prostatite yazdı:Peki abi
Hocam CPPS için yükselmiş PSA değeri karşısındaki görüşünüz nedir?
purology
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen purology »

kadir yazdı:
Prostatite yazdı:Abi enfeksiyon ayrı inflamasyon ayrı birşey. İnflamasyon vücudun savunma mekanizmasıdır ve sadece enfeksiyon değl birçok etken inflamasyonu tetikler.
Ya tabiki ayri bir seydir, ben inflamasyonun ne oldugunu gayet iyi biliyorum coskun bey kardesim biz o konulari coktan astik. Enfeksiyon tedavi sonucu geciyor ama inflamasyon, doku hasari hemen gecmiyorki. Inflamasyon devam ediyor. Bunun iyilesmesi daha cok zaman aliyor biz bunlari hep yasadik sevgili dr coskun.
Ustad Tamam da; peki hic enfeksiyon yoksa? Olmadiysa? Yani travma sonucunda bir chronic inflammation a direct Gecis yaptiysak? Yani vucut yanlis sinyal alip lokosit gonderiyorsa? Biz de yillardir bakterilere odakli yanlis tedavi aliyorsak?

Fikirlerinize saygim var ama; Cok asiri enfeksiyon uzerinde duruyorsunuz gibi geliyor bana. Saygilar
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

purology yazdı:
kadir yazdı:
Ustad Tamam da; peki hic enfeksiyon yoksa? Olmadiysa? Yani travma sonucunda bir chronic inflammation a direct Gecis yaptiysak? Yani vucut yanlis sinyal alip lokosit gonderiyorsa? Biz de yillardir bakterilere odakli yanlis tedavi aliyorsak?

Fikirlerinize saygim var ama; Cok asiri enfeksiyon uzerinde duruyorsunuz gibi geliyor bana. Saygilar
Güzel soru, şöyle izah edeyim,çoklukla kronik prostatit zaten bir cinsel birliktelik yada idrar reflüsü gibi sebeplerden olustuğu için mikrobik olduğu aşikar bir oluşum. Mikroba baglı bir inflamasyon ise zaten tedavisi belli uygun antibiyotik tedavisi kaçınılmaz bunu biliyoruz. Fakat sizin dediginiz gibi, mikropsuz inflamasyon dedigimiz, yani enfeksiyon tedavisi bitmiş yada travmaya bagli inflamasyon şeklinde tablo varsa zaten onunda tedavi seklini yazmiştım. Nsaid kullanimi aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin, Midol)naproksen (Aleve) gibi antienflamatuarlar.Pea,Ala gibi doku yenileyici iltihap giderici supplementler,yürüyüş, egzersiz, immun sistem modulatorleri gibi bagisiklik güclendiriciler, stres yönetimi, iltihap giderici doğal gidalar, şeker tüketimi kısitlamasi, paket gida kullanilmamasi. Ejekulasyon irritasyonu, cinsel perhiz yönetimi gibi yaşam tarzı degisikliklerini bir kaç yerde zikretmistim. Sevgiler.
purology

kadir yazdı:
purology yazdı:
kadir yazdı: Ya tabiki ayri bir seydir, ben inflamasyonun ne oldugunu gayet iyi biliyorum coskun bey kardesim biz o konulari coktan astik. Enfeksiyon tedavi sonucu geciyor ama inflamasyon, doku hasari hemen gecmiyorki. Inflamasyon devam ediyor. Bunun iyilesmesi daha cok zaman aliyor biz bunlari hep yasadik sevgili dr coskun.

Güzel soru, şöyle izah edeyim,çoklukla kronik prostatit zaten bir cinsel birliktelik yada idrar reflüsü gibi sebeplerden olustuğu için mikrobik olduğu aşikar bir oluşum. Mikroba baglı bir inflamasyon ise zaten tedavisi belli uygun antibiyotik tedavisi kaçınılmaz bunu biliyoruz. Fakat sizin dediginiz gibi, mikropsuz inflamasyon dedigimiz, yani enfeksiyon tedavisi bitmiş yada travmaya bagli inflamasyon şeklinde tablo varsa zaten onunda tedavi seklini yazmiştım. Nsaid kullanimi aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin, Midol)naproksen (Aleve) gibi, antienflamatuarlar, Pea,Ala gibi doku yenileyici iltihap giderici supplementler,yürüyüş, egzersiz, immun sistem modulatorleri gibi bagisiklik güclendiriciler, stres yönetimi, iltihap giderici doğal gidalar, şeker tüketimi kısitlamasi, paket gida kullanilmamasi. Ejekulasyon irritasyonu, cinsel perhiz yönetimi gibi yaşam tarzı degisikliklerini bir kaç yerde zikretmistim. Sevgiler.
Yok benim demek istedigim Bizim bakteriye bagli sandigimiz sey oyle olmayabilir. Yani korunmasiz Sex yapiyoruzdur; bu arada bir tanesinde Bizim
Prostatin raf omur bitmistir ( ucak motoronun omru gibi) ve bu arada travma olusmustur. Yani bakteri konusu tamamen lab lerin isguzarligi olabilir mi Zafer hocanin dedigi gibi ? Gerci bunu Aynen boyle soyluyor ama basiyor antiyi:)

Duzen de mico cikti Bende. Amerika da 2 defa hi bir sey. Idrardan denediklerinde Cok sey vs. vs.

Yani kisacasi ille sex den sonra olusmasi Bence bakteri kaynakli olmayabilir
Se38
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen Se38 »

Şikayetlerin sebebi belli hocam mycoplasma iste. Bir kere ciktiysa var demektir. Abd de ilk idrardan fln bakiyolar sacmaliktan baska bir sey değil ..
purology

Se38 yazdı:Şikayetlerin sebebi belli hocam mycoplasma iste. Bir kere ciktiysa var demektir. Abd de ilk idrardan fln bakiyolar sacmaliktan baska bir sey değil ..
Yok orda da 2 kere prostat sivisindan baktirdim cikmadi. Idrar sacmalik katiliyorum
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

purology yazdı:
kadir yazdı:
purology yazdı:

Güzel soru, şöyle izah edeyim,çoklukla kronik prostatit zaten bir cinsel birliktelik yada idrar reflüsü gibi sebeplerden olustuğu için mikrobik olduğu aşikar bir oluşum. Mikroba baglı bir inflamasyon ise zaten tedavisi belli uygun antibiyotik tedavisi kaçınılmaz bunu biliyoruz. Fakat sizin dediginiz gibi, mikropsuz inflamasyon dedigimiz, yani enfeksiyon tedavisi bitmiş yada travmaya bagli inflamasyon şeklinde tablo varsa zaten onunda tedavi seklini yazmiştım. Nsaid kullanimi aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin, Midol)naproksen (Aleve) gibi, antienflamatuarlar, Pea,Ala gibi doku yenileyici iltihap giderici supplementler,yürüyüş, egzersiz, immun sistem modulatorleri gibi bagisiklik güclendiriciler, stres yönetimi, iltihap giderici doğal gidalar, şeker tüketimi kısitlamasi, paket gida kullanilmamasi. Ejekulasyon irritasyonu, cinsel perhiz yönetimi gibi yaşam tarzı degisikliklerini bir kaç yerde zikretmistim. Sevgiler.
Yok benim demek istedigim Bizim bakteriye bagli sandigimiz sey oyle olmayabilir. Yani korunmasiz Sex yapiyoruzdur; bu arada bir tanesinde Bizim
Prostatin raf omur bitmistir ( ucak motoronun omru gibi) ve bu arada travma olusmustur. Yani bakteri konusu tamamen lab lerin isguzarligi olabilir mi Zafer hocanin dedigi gibi ? Gerci bunu Aynen boyle soyluyor ama basiyor antiyi:)

Duzen de mico cikti Bende. Amerika da 2 defa hi bir sey. Idrardan denediklerinde Cok sey vs. vs.

Yani kisacasi ille sex den sonra olusmasi Bence bakteri kaynakli olmayabilir
Tabi dediginiz dogru, her seksten sonra bakteriyel degilde irritasyon kaynakli semptom artışida oluyor. Bunuda yukarda ejekülasyon iritasyonu diye yazmiştim,bende cok oldu örnegin. Lablarin işguzarligi zaten hepimizin malumu...gercekten rezalet. Forumdan bir arkadasimizda hpv cikarmislardi adamin dunyasi yıkılmişti...fakat yurt dışına gönderdiginde testler negatif ciktida adam rahatladi. Mico ve uroplazmayi tedadufen uretebiliyorlar bazi lablarda. Cok ciddi calisan lablara vermek lazim ornekleri. Salt idrar tahlili ancak İYE tanisi icin olabilir. Prosatatit tanısi icin prostat sivısindan yapmak lazim.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Her kronik prostatit hastasi enfeksiyona bagli degildir fakat, her kronik prostatit hastasida KPAS degildir. Cinsel bulaş sonucunda hasta olanların ve idrar reflüsü sonucunda enfeksiyon kapanların sayısıda azımsanacak kadar değildir. Enfeksiyon varsa antibiyotiksiz tedavi olmaz. Herkesi fizik tedavi ile iyilestiremezsiniz. Fizik tedavi yardımci bir tedavidir. Rahatlatir. Heleki kronik bakteriyellerde kesin çözüm degildir. Ftr uzmanından tedavi almak isteyenler alabilir.
Işeme bozuklukları semptomları:dizüri, nokturi, pollaküri gibi..perineal ve penil yanma, cam kesiği yanması gibi semptomlara ftr fayda etmez. İsteyen deneyebilir. Travmaya v.s baglı KPAS olgusu bu söylediklerimin dışındadır.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Prostatite yazdı:
kadir yazdı:Her kronik prostatit hastasi enfeksiyona bagli degildir fakat, her kronik prostatit hastasida KPAS degildir. Cinsel bulaş sonucunda hasta olanların ve idrar reflüsü sonucunda enfeksiyon kapanların sayısıda azımsanacak kadar değildir. Enfeksiyon varsa antibiyotiksiz tedavi olmaz. Herkesi fizik tedavi ile iyilestiremezsiniz. Fizik tedavi yardımci bir tedavidir. Rahatlatir. Heleki kronik bakteriyellerde kesin çözüm degildir. Ftr uzmanından tedavi almak isteyenler alabilir.
Işeme bozuklukları semptomları:dizüri, nokturi, pollaküri gibi..perineal ve penil yanma, cam kesiği yanması gibi semptomlara ftr fayda etmez. İsteyen deneyebilir. Travmaya v.s baglı KPAS olgusu bu söylediklerimin dışındadır.
Abi asi oldunuz mu?
Aşı oldum evet 3. Siz oldunuzmu?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Prostatite yazdı:Valla oldum abi, ama 4.icin bekliyorum
Bir de onlarla ugrasiyorum, yakınlarimin icinde aşı karsıtları var. İkna etmeye çalısıyoruz ama hangi akla hizmet ediyorlar anlamiyorum. İlla "istemezük" diyorlar.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Prostatite yazdı:
kadir yazdı:
Prostatite yazdı:Valla oldum abi, ama 4.icin bekliyorum
Bir de onlarla ugrasiyorum, yakınlarimin icinde aşı karsıtları var. İkna etmeye çalısıyoruz ama hangi akla hizmet ediyorlar anlamiyorum. İlla "istemezük" diyorlar.
Abi onun için de bir forum acsana
Yok kalsın almayayım doktorcum :?
prostagod
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen prostagod »

Mesane ağrı sendromu, mesane dolumu ile ilişkili suprapubik bölge denilen göbek altında kasıkları da içine alabilen şiddetli ağrı, gündüz ya da gece işeme sıklığı, idrar aciliyeti hissi gibi semptomların olduğu bir hastalıktır.

100 binde 300 kişide görülmektedir. Hastalığın semptomlarına sahip hastaların yaklaşık % 10’u mesane ağrı sendromu tanısı almaktadır. Hastalığın en belirgin özelliği ağrının hastayı intihara meylettirecek kadar depresyona sokmasıdır.

Mesane Ağrı Sendromu Hastalığı Nedenleri Nelerdir?
Mesane ağrı sendromu sebebi tam olarak bilinmese de geçirilmiş bir bakteriyel sistit, oto-immünite denilen vücudun mesaneyi yabancı kabul etmesi ve ona yangısal savaş açması, idrarın çok tutulmasına bağlı mesanenin aşırı gerilmesi, genetik (ırsi) faktörler neden olabilir.

Mesane Ağrı Sendromunun Oluş Mekanizması Nasıldır?
Mesane ağrı sendromu hastalığının oluş mekanizması tam olarak bilinmese de mideyi kendi asidinden koruyan mukus tabakası gibi mesanede de mesane iç yüzeyini idrara karşı koruyan “GlikozaAminoGlikan” (GAG) denilen tabakanın hasar görmesi en sık üzerinde durulan mekanizmadır.

Hasarlı tabaka yüzünden idrar mesane ile direk temasa geçer ve adete mesaneyi yakar. Mesane de idrar teması sonrası yangısal ve alerjik bir süreç başlar. Bu yangısal sürecin sonucunda mesanede normalde aktif olmayan ağrı lifleri aktif hale gelir ve ağrı hissedilmesi başlar.

Süreç beyinde farklı şekilde algılanır ve beyin mesanedeki ağrının şiddetli hissedilmesine neden olur. Adeta ağrıya karşı aşırı hassasiyet oluşur.

Mesane iyileşirken yeni damar ve yeni sinir liflerinin oluşması sonucu süreç kısır döngüye girer. Ağrı hafızası denilen duruma bağlı en ufak uyarıcı faktörlerle bile ağrı tekrar başlar ve değişen şiddetlerde mesane ve perine denilen kalçanın taban kısmında kendini hissettirir. Bazen kasıklarda ağrı oluşumu da olaya dahil olur.

Mesane Ağrı Sendromu Hastalığının Tanısı Nasıl Konulur?
Mesane ağrı sendromu tanısı ağrı, idrar sıklığı ve idrar aciliyetine neden olan diğer hastalıkların ekarte edilmesi, mesane endoskopisi (sistoskopi) ve mesaneden parça alınmasına dayanır (biyopsi).

Mesane Ağrı Sendromu Nasıl Tedavi Edilir? Yeni Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Mesane ağrı sendromu tedavisine geçmeden önce mesane ağrı sendromu tanısından emin olmak gerekir. Üroloji dışında Jinekoloji, Fizik Tedavi, Nöroloji, Algoloji bölümlerinin ortak çalışması ile tedavi netleşir. Eğer Mesane ağrı sendromu tanısı konmuşsa yani şikayetlere neden olan başka bir hastalık yoksa ağızdan alınan ve mesane içine verilen birtakım ilaçlarla tedavi uygulanır.

Ağızdan alınan ilaçlar arasında antihistaminik, antidepresan, Dimetilsülfoksit gibi antienflamatuar ilaçlar, mesane içine uygulanan ağrı kesici kokteyller, Gikozaminoglikan tabaka içeriği olan heparin, kondroitin sülfat, Hyalüronik asit, heparin gibi maddeler yer alır.

Günümüzde en popüler olan ilaçlar ağızdan alınan Pentosan Polisülfat ve mesane içine verilen Glikozaminaglikan tabaka içeriği ilaçlardır. En faydalı tedavi olan mesane içi ilaç kullanımı haftalık, 2 haftalık, aylık periodlarda kullanılır.

Mesaneye verilen bu ilaçlarda sonda kullanım zorunluluğu vardır. Bu durum hastaya her defasında sonda aracılığı ilaç verilmesini gerektirmekte ve tedavi yi zorlaştırmaktadır. Hasta ağrılı süreçte sık sonda takılmasına maruz kalmaktadır.

Üstelik bu tedavi her seansı ayrı bir masraf gerektirmektedir. Hasta mesane içine ilaç verildikten sonra ağrı ve idrarını çok tutamama nedeniyle kısa süre içinde ilacı idrarla atmaktadır. Bu durum mesanenin ilaca maruz kalma süresini azaltmaktadır.

Bu nedenle mesane içine ilaç verilmesi sıklığını azaltacak ve bir defa sonda aracılığıyla ilaç verildikten sonra ilacın mesanede tutulmasını sağlayan bir ilaç salınım sistemine olan ihtiyacı doğurmuştur. Bu amaçla 2014 yılında patenti bana ait olan bir mesane içi ilaç salınım sistemi geliştirilmiştir.

Bu salınım sisteminin mekanizması Amerika ve Avrupa basınında “İntersitisiyel Sistitte kontrollü glikazaminoglikan salınımı yapabilen manyetik mikropartiküllerin geliştirilmesi” başlığı ve Bulent Erol ( Türk Buluşçu -Turkish Inventor) imzalı olarak geniş yer almıştır.

Bu mekanizmada mesane üzerine yani mesane bölgesindeki ciltaltı doku altına 3 tarafı yalıtılmış, sadece mesane komşuluğunda olan kısmında mıknatıs özelliğini koruyan vücuda uyumlu bir mıknatıs yerleştirilmesi hedeflenmiştir.

Mesane içine manyetik Nanoteknoloji ile üretilmiş, adeta mıknatıslı ilaç verilmesi amaçlanmıştır. Mıknatıslı ilaç mesane üstüne yerleştirilen mıknatıs sayesinde mesane kubbesine (tepesine) gidip yapışmakta ve idrarla temas sonucunda çözünerek yavaş salınımla mesane iç yüzeyini kaplamaktadır.

Bu salınım mekanizması ile mesane iç yüzeyinin ilaçla kaplanması ve mesane GAG tabakasını uzun süre onarması hedeflenmektedir

Bu salınım sistemi mekanizması aynı zamanda “Aşırı Aktif Mesane” hastalığında da kullanılabilir. Bu hastalık sürekli ağızdan ilaç alınımı gerektiren sık idrara gitme acil idrar hissi ve idrar aciliyeti ile birlikte idrar kaçırmanın olabileceği bir hastalıktır.

Ağızdan alınan ilaçların sistemik dolaşıma geçmesi nedeniyle ağız kuruluğu, kabızlık, göz tansiyonunda artış gibi yan etkileri mevcuttur. Bu yüzden hastalar sıklıkla ilk 3 ayda ilaç kullanımını bırakmaktadırlar. Bu yeni mıknatıslı salınım mekanizması sayesinde ilaçlar ağızdan alınmadan direk mesaneye verilerek ve mesanede uzun süre kalarak etkinliğini gösterebilir.

Bu salınım mekanizması aynı zamanda mesane kanserinde mesane içi ilaç verilmesi tedavisinde, Jinekolojide rahim kanserlerinde, Gastroenterolojide mide barsak kanserinin tedavisinde de kullanılabilir.

Bu salınım mekanizması çalışması Şahsım, Medeniyet Üniversitesi Nanaoteknoloji Araştırma Görevlileri ve Öğretim Üyesi ve Marmara Eczacılık Fakültesi Bioteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi ekibiyle birlikte yapılan bir proje ile şu an Tübitakta’dır. Labaratuar ve Hayvan çalışmaları ile birlikte İlacın kullanımı için öncelikli faz çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Prof dr bülent erol
prostagod
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen prostagod »

Mesane pili ve pudendal sinir pili, mesane pili omurilikte S3 dediğimiz, sacral 3 köküne yerleştirilen bir elektrottur. Pudendal sinir pili, kalçadaki pudendal sinire paralel olarak bir elektrot yerleştirilmesidir.

Pudendal Sinir Pili Riskli Midir?
Pudendal sinir pili anüsün hemen yanından ince bir iğne aracılığıyla girilerek kalça içindeki pudendal sinire paralel olarak bir elektrot yerleştirilmesidir.

Dolayısıyla pudendal sinire paralel olarak yerleştirilen elektrotun pudendal sinire herhangi bir zararı olmamaktadır. Dolayısıyla yan etkisi de olmamaktadır.

Mesane Pilinin Bir Tehlikesi Var Mıdır?
Mesane pili omurilikte s3 kökü dediğimiz sacral 3 köküne uygulanan bir elektrottur. Mesane pili omurilikteki s3 kökü dediğimiz sacral 3 köküne uygulanan ince bir iğne ile girilen elektrot yerleştirilmesi işlemidir.

İnce bir iğne ile yapıldığı için sinirde herhangi bir harabiyet oluşturmamaktadır. Kesi oluşturmamaktadır. Dolayısı ile mesane pilinin felç gibi herhangi bir yan etkisi yoktur.

Mesane Pili Kimlere Uygulanır?
Mesane pili kullanım alanları, aşırı aktif mesanede, mesane ağrı sendromunda ya da tıkanıklığa bağlı olmayan idrar yapma zorluğunda globe vezikale dediğimiz idrarını hiç yapamayan hastalarda uygulanabilir.

Mesane pili aşırı aktif mesanede, pelvik ağrı sendromunda ya da tıkanıklığa bağlı olmayan idrar yapma zorluğunda kullanılabilir.

Pudendal Sinir Pili Nerelerde Kullanılır?
Pudendal sinir pili mesane ağrı sendromu dışında peniste nörolojik kaynaklı yani sinir kaynaklı sertleşme sorunu olduğunda kullanılabilen bir yöntemdir