Kültürde nonbakteriyel tanısı konulan hastalarda, PCR de meni örneginde klamidyal ve ureoplazmal testler pozitif çıktı!

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Kültürde nonbakteriyel tanısı konulan hastalarda, PCR de meni örneginde klamidyal ve ureoplazmal testler pozitif çıktı!

Mesaj gönderen kadir »

Çalışmamız, inflamatuar (IIIA) ve noninflamatuar (IIIB) tipte bakteriyel olmayan prostatit (NBP) olan hastaların klamidyal ve üreaplazmal enfeksiyonlar için rutin olarak değerlendirilmesinin gerekliliğini ortaya koymak için tasarlanmıştır. 1999'dan 2001'e kadar, ortalama yaşı 35 olan (aralık 20-54 yıl) 165 hasta kronik prostatit sendromu açısından değerlendirildi. Değerlendirme, Prostat Semptom Skor İndeksi (PSSI) ve NIH Kronik Prostatit Semptom İndeksi (CPSI) ile puanlama, Meares-Stamey testi ve masaj sonrası idrar kısmının (dördüncü bardak) kültürlenmesini içermiştir. Tüm durumlarda, Chlamydia trachomatis (ChT) ve Ureaplasma urealyticum'un kalıcılığını belirlemek için meni polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi yapıldı.(UU). Laboratuvar bulgularına (dört cam testi ve masaj sonrası idrar kültürü) dayanarak, 165 olgunun 69'unda (%42) NBP tanısı kondu ve bu hastaların 30'u tip IIIA ve 39'u tip IIIB NBP'li idi. Semen PCR testlerine göre IIIA tipi NBP'li 30 olgunun 11'inde (%36.6) klamidyal (6 olgu), üreaplazmal (4 olgu) ve her ikisinin karışımı (bir olgu) enfeksiyon tanımlandı. IIIB tipi NBP testi olan 39 hastanın 14'ünde (%36) pozitif bulunurken, sekizinde UU, altısında ChT mevcuttu. Dört cam testine göre daha önce inflamatuar ve noninflamatuar NBP tanısı almış hastalarda klamidyal ve/veya üreaplazmal enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Prostatit patogenezindeki rolleri spekülatif olsa da, enfeksiyon testi yapılması şiddetle tavsiye edilir.

*Bakınız, yukaridaki çalısmada, inflamatuar IIIA ve noninflamatuar IIIB bakteriyel olmayan prostatit dedigimiz bu iki tipin hastalarinda klamidyal ve ureoplazmal enfeksiyonlar için rutin degerlendirme yapıldığında, daha önce NBP ( Nonbakteriyel prostatit) tanısı almış hastalarda ( dört cam testi ve masaj sonrası idrar kültürü olmuş) IIIA NBP tipte 30 hastanin 11inde , IIIB NBP de ise 39 hastanin 14 ünde semen PCR testlerine göre klamidyal ve ureoplazmal enfeksiyonlar ortaya cikmiş. O yüzden tüm tanı yöntemlerinin prostatit hastaları için çok önemli oldugunu düşünüyorum. Gerek PCR, gerek lokosit sayimi ve gerek,kültür gerek kandan prokalsitonin ve interlokin seviyesi, hiçbirini dışlamadan tüm tanı ve teshis yontemlerini sonuna kadar kullanmamizda yarar oldugunu düşünüyorum. İhmal ettigimiz yada edecegimiz bir tahlil yıllarca surecek bir iskenceye, maddi ve manevi yıkıma sebep olabilir. Hiçbiri altın kural degildir ama hiçbirindende vazgececek durumu yok bu hastaligin. Bunu biz hastalar olarak iyice anladik. Ozellikle ben anladım.. külturde cikmayan bakteri PCR de cikti, yine enteresandir PCR de cikmayan bakteri külturde ciktı. Bu yüzden bu paylaşimi kaynak göstererek yapma ihtiyaci duydum. Herkese gecmis olsun, herkes iyilesecek.

Dip not: Tüm testleri denemiş, tüm tedaviyi gerektigi gibi tamamlamiş semptomlari gecmemis hastalar bu kategori icinde degildir. Onlar icin egzersiz, biofedback,immunmodulatör tedavi, fitoterapi, termal tedavi ve en son thermoterapi denenebilir.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Re: Kültürde nonbakteriyel tanısı konulan hastalarda, PCR de meni örneginde klamidyal ve ureoplazmal testler pozitif çık

Mesaj gönderen kadir »

Rica ederim... aynen dediginiz gibi.