PSA yüksekliği neden olur?

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

PSA yüksekliği neden olur?

Mesaj gönderen kadir »

PSA testi nedir? PSA değerleri nasıl olmalıdır?

Kandaki PSA seviyesi ve bu seviyedeki değişim prostat hastalıklarının niteliği ile ilgili fikir verebilir.

Prostat denince akla ilk gelenlerden birisi de PSA değeridir. “Total PSA değeri ne olmalı?” , “Serbest PSA oranı ne olmalı?” , “PSA yüksekliği nedir?” PSA ile ilgili en merak edilen konuların başında

PSA TESTİ NEDİR?

Prostat Spesifik Antijen(PSA) erkeklerde bulunan bir organ olan prostatta üretilen, meninin kıvamını düzenleyen bir enzimdir. Üretilen PSA’nın çok az bir kısmı kanda dolaşmaktadır. Prostatın iyi huylu büyümesi,  prostat enfeksiyonları ve prostat kanseri gibi hastalıklarda PSA değişen miktarlarda kana geçmektedir. Kandaki PSA seviyesi ve bu seviyedeki değişim prostat hastalıklarının niteliği ile ilgili fikir verebilir.

PSA YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Prostat dokusu içerisinde ve menide çok yoğun miktarda bulunan Prostat Spesifik Antijen yani PSA, kana çok az salınmaktadır. BPH denilen iyi huylu prostat büyümesinde prostat büyüdükçe PSA’nın kan değeri ılımlı bir miktarda artar, anormal PSA artışları ise şu durumlarda görülür:

Prostat kanseri Prostat iltihabı Prostat biyopsisi Prostat enfarktüsü İdrar yolu ameliyatları(TUR)İdrar retansiyonu(glob vezikal)Ejekülasyon Prostat masajı

PSA testi değerleri değerlendirilirken Total ve Serbest PSA değerleri göz önüne alınmalıdır.

Kanda dolaşan PSA’nın büyük bir çoğunluğu proteinlere bağlıdır. %5-35 arasındaki PSA ise her hangi bir proteine bağlı olmadan kanda dolaşır(serbest PSA). Prostat kanserini erken yakalamak için ilk yapılan test Total PSA değerinin belirlenmesidir. Normal değerlerin daha üstünde ölçüldüğü durumlarda (total PSA: 4-10 ng/ml arasında olduğunda) kanda proteinlere bağlı olmayan serbest PSA düzeyine ve serbest PSA’nın total PSA’ya oranına bakılır. Serbest PSA’nın total PSA ya oranının %10 olduğu hastaların %56 sında prostat kanseri ihtimali varken oran %25 ise hastaların %8 inde prostat kanseri tespit edilir. Özetle prostat kanseri hastalarında daha düşük oranda serbest PSA bulunmaktadır.

Serbest PSA değerlerini tek başına değerlendirmek anlamlı sonuçlar vermez ve ilk PSA ölçümünde serbest PSA bakmak gerekmez. Hastadan ilk kez istenen total PSA değeri normal sınırların üzerinde yüksekse (PSA: 4-10 ng/ml)  total PSA düzeyine doğrulama için bakarken birlikte serbest PSA ölçümü faydalı olabilir. Yine de bu sonuçlar prostat kanseri teşhisi koymak için yeterli değildir. Teşhis için PSA değerleri, oranları ve muayene bulgularına göre hastadan prostat biyopsisi istenir.

PSA DEĞERİ KAÇ OLMALIDIR?

Aslında PSA şu değerde ise kanser değildir denilebilecek bir değeri tanımlamak zordur. PSA değerinin 1 ng/ml nin altında olduğu çok düşük değerlerde bile %6.6 hastada prostat kanseri bulunabilmektedir. Bununla birlikte PSA değeri arttıkça kansere yakalama şansı artmaktadır.  PSA: 3,1 - 4 ng/ml arasına ulaştığında hastaların %26,9’sında prostat kanserine rastlanmaktadır.  

PSA TESTİ İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR 

PSA testine kaç yaşındaki erkeklerde bakmak gerekir?

PSA testini yaptırmak için doğru yaş kişinin genetik yatkınlığına göre değişmektedir. Ailesinde prostat kanseri geçmişi olmayan erkeklerin PSA testini 50 yaşından sonra yaptırması uygundur. Genetik anlamda bir hikayesi olmayan kişilerin 50 yaşından önce PSA testi yaptırmasının bir anlamı bulunmamaktadır. Bununla birlikte birinci derece yakınlarında prostat kanseri olan kişilerin daha erken yaşlarda PSA testi yaptırması gerekmektedir. Baba, kardeş gibi birinci derece yakınında prostat kanseri olan bir kişi 45 yaşında ilk testini yaptırmalıdır,  3 yakını prostat kanseri olanların 40’lı yaşlarda PSA testi yaptırması daha uygundur.

PSA kan testi nasıl yapılır?

PSA testi koldan alınan kan ile yapılan bir testtir. PSA testi aç ya da tok karna ve günün herhangi bir saatinde yapılabilir.

PSA testi yaptırmadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Kandaki PSA değerini değiştirecek bir takım durumlar bulunmaktadır. Bisiklete ve ata binmek  gibi prostata baskı yapacak durumlar da kandaki PSA değerlerini yükseltebilmektedir. İdrar yollarına sonda konulması, sistoskopi gibi tıbbi girişimler, prostat masajı gibi basınçlı muayenelerde PSA değeri kanda yükselir.  Bu gibi durumlarda 1 hafta bekledikten sonra kan testinin tekrarlanması gerekir. Tüketilen gıdaların ve içeceklerin PSA testi üzerinde bilinen bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

PSA testinde başka hangi tetkikler yapılmaktadır?

PSA Velositesi (yıllık artış hızı), PSA Dansitesi( PSA değerinin prostat volümüne oranı) ve PSA ikiye katlanma zamanı gibi daha duyarlı bir tanı testi bulmak için araştırılmalar yapılsa da bunların PSA’nın tek başına katkısının üzerine katkısı tespit edilmemiştir.

PSA değerleri yaşa göre değişir mi?

Yaşa ilerlemesine ve prostat hacminin büyümesine bağlı PSA değerlerinde artış olabilir. Ancak yaşa özgü PSA değerleri kullanılması konusunda fikir ayrılıkları vardır. Özellikle gençlerde daha düşük PSA sınır değerleri kullanılması gereksiz biyopsileri artırabilir. Daha yaşlılarda daha yüksek PSA sınır değeri kullanılması da var olan hastalığın tanısını geciktirebilir. 

PSA nasıl düşer?

Cüce palmiye ağacından elde edilen saw palmetto içeren ilaçlar ve 5-alfa reductase inhibitörü içeren ilaçlar PSA değerlerini düşürür. PSA oranlarındaki düşüş özellikle kanser teşhisi bakımından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. PSA’yı düşüren ilaçların doktor kontrolünde alınması gerekir. Doktor değişikliğinde bu durum hatırlatılmalıdır.

Prostat iltihaplarında da PSA yükselir ve bu hastaların enfeksiyonu tedavi edilince PSA normal sınırına düşer.
eko123
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Re: PSA yüksekliği neden olur?

Mesaj gönderen eko123 »

selam arkadaşlar ben bu hastalığı tuvalte gidince idrar sonrası şiddetli acı ve yanma olyordu Dr gittim tahlil yaptı PSA degerin yüksek dedi birkaç antibiyotik felan derken sonra PSA değeri düştü prostatik hastası olduğum ortaya çıktı şimdi semtom olarak idrar hissi kaldı günlük 4 veya 5 sefer tuvrlete cikyorum durumum bu
Odyseus00
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen Odyseus00 »

Abi benim psa;total 0.80,serbest 0.61,idrar akış hızı 28 civarı,mesane doluluk hissi yok,idrar yapma rahat,bağırsak durumu iyi,cinsellik idare eder,doktor ilaca gerek yok dedi ama 1,5 yıldır prostat bölgesindeki ağrı devam ediyor(ilk zamanlarda çok şiddetliydi 1,5 yılda zamanla biraz daha azaldı alıştık artık)ilk zamanlarda 6 kutu cipro kullandım çarpıntı yaptı bıraktım pek bir faydası olmadı,bidahada bir ilaç kullanmadım.Gittiğim iki doktorda psa değerin düşük antibiyotiğe gerek yok dedi ama ağrı var sence böyle devammı etmeliyim abi
crunkstar

Mesaj gönderen crunkstar »

son tahlillerde benimde yüksek çıkmıştı ama ne kadar yüksek 0-0.25 değer aralığında 0.36 cıkmıştı. önemli bir durum mu tekrar gitmedim doktora.
Scorpion

Mesaj gönderen Scorpion »

PSA nin normal değerde olması enfeksiyon olmadığı anlamına gelir mi? Enfeksiyon varsa kesinlikle yüksek çıkar mı PSA?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Scorpion yazdı:PSA nin normal değerde olması enfeksiyon olmadığı anlamına gelir mi? Enfeksiyon varsa kesinlikle yüksek çıkar mı PSA?
Genellikle yuksek cikar ama enfeksiyon düşükse bazen normal cikiyor.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Odyseus00 yazdı:Abi benim psa;total 0.80,serbest 0.61,idrar akış hızı 28 civarı,mesane doluluk hissi yok,idrar yapma rahat,bağırsak durumu iyi,cinsellik idare eder,doktor ilaca gerek yok dedi ama 1,5 yıldır prostat bölgesindeki ağrı devam ediyor(ilk zamanlarda çok şiddetliydi 1,5 yılda zamanla biraz daha azaldı alıştık artık)ilk zamanlarda 6 kutu cipro kullandım çarpıntı yaptı bıraktım pek bir faydası olmadı,bidahada bir ilaç kullanmadım.Gittiğim iki doktorda psa değerin düşük antibiyotiğe gerek yok dedi ama ağrı var sence böyle devammı etmeliyim abi
Normal sayilir kardesim...yasam tarzina dikkat et boyle devam edebilirsin patojen yoksa.
Scorpion

Mesaj gönderen Scorpion »

kadir yazdı:
Scorpion yazdı:PSA nin normal değerde olması enfeksiyon olmadığı anlamına gelir mi? Enfeksiyon varsa kesinlikle yüksek çıkar mı PSA?
Genellikle yuksek cikar ama enfeksiyon düşükse bazen normal cikiyor.
Anladım Kadir abi, teşekkür ederim.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Rica ederim.
Ahbikurtulsam25
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen Ahbikurtulsam25 »

kadir yazdı:Rica ederim.
PSA normal cikti doktor masajda nodül var diyor multiparametrik prostat Mr cektirsen iyi olur diyor.Kadir abi ne yapsam acaba
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Ahbikurtulsam25 yazdı:
kadir yazdı:Rica ederim.
PSA normal cikti doktor masajda nodül var diyor multiparametrik prostat Mr cektirsen iyi olur diyor.Kadir abi ne yapsam acaba
Masajda el yordamiyla nodül belli olmazki? Baska bir dra git kardesim.