SIBO-IBS ve Kronik Prostatit İlişkisi

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
allisnotwell

SIBO-IBS ve Kronik Prostatit İlişkisi

Mesaj gönderen allisnotwell »

Merhaba,

Forumda bağırsak ve IBS (düzensiz bağırsak sendromu) hakkında birçok başlık gördüm ancak bu araştırmaya rastlamamıştım. Yine aynı şekilde SIBO hakkında yalnızca bir gönderi hatırlıyorum.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21854715/

Araştırmayı kısaca anlatmam gerekirse 16 tane kronik prostatit hastasının 14'ünde SIBO ve IBS gözlenmiş. Günde 3 kere 550mg Rifaximin kullanmışlar 10 gün boyunca ve olumlu sonuçlar almıştı semptomlarda. Kronik prostatit hastalarının aynı zamanda IBS, SIBO (ne yazık ki ülkemizde pek bilen yok ve yüzde yüz doğru bir testi de yok) konusunda hem antibiyotik kullanımı sonrası kısır döngüden kaçınmak için dikkatli olması gerekiyor hem de cinsel yolla bu hastalığı kapmamış olanlar için de bir kronik prostatit başlatma sebebi olarak bana göre incelenmesi gerekiyor.

IBS ve SIBO (ince bağırsakta bakteri çoğalması) tam olarak yine tıbbın anlamadığı ve çözüm bulamadığı olgular diyebiliriz. Burada cinsel ilişki yoluyla kronik prostatit olan hastalar antibiyotik kullanımı sonrası bağırsak florasını bozup SIBO ve IBS'ye yol açmış olabilir. Bu da onları bir kısır döngüye sürüklüyor olabilir.

Cinsel ilişki hikayesi olmadan bu hastalığa yakalananlar için ise vücudun inflamasyon üretmesi veya flora bakterilerinin aşırı çoğalması, bağırsak florasının bozulması, yarı geçirgen bağırsak sendromu kronik prostatı başlatan sebep olarak incelenebilir.

Bu işte "IBS ve SIBO da psikolojik ya çok takılma" diyen doktorlar yüzünden ne yazık ki çıkmaza girebilir. Ancak SIBO için eğer doğru bir diyet listesi bulabilir ve uygulayabilirsek kronik prostatit tedavisinin yanında olumlu sonuçlar alabileceğimizi düşünüyorum. Ne yazık ki forumdaki diyetler ve probiyotikler bunu tam olarak karşılamıyor. Örneğin SIBO konusunda uzmanlaşmış yabancı hekimler SIBO ve IBS'yi birçok probiyotiğin azdırdığını düşünüyor. Türkiye'deki probiyotiklerin geneli laktobasilus veya bifidobakteri içeriyor ve bu IBS ve SIBO'yu aslında ABD'deki görüşe göre daha da azdırıyor. Bizim ihtiyacımız olan soil based yani toprak bazlı probiyotikler.

Böyle bir makale ve fikir paylaşmak istedim. SIBO diyeti, soil-based (toprak bazlı) probiyotik ve rafiximin içeren ilaçların ne olduğuna (reçeteli mi değil mi) dair bilgilerinizi paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.
clark
Hastalık Başlangıç Yılı: 2003

Re: SIBO-IBS ve Kronik Prostatit İlişkisi

Mesaj gönderen clark »

Valla bende de eskiden beri bağırsaklarla alakalı problemler var mesele dışkılama çok düzensiz ve bazen guruldamalar oluyor karında