Çok önemli! Prostatit türleri.

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Çok önemli! Prostatit türleri.

Mesaj gönderen kadir »

Bakteriyel kronik prostatitin yanisira asagidaki prostatit cesitlerinin varligindan haberdar olalim...hastaliga sebep olan mikroorganizmalari PCR yontemi ile arastirirken bunlari gozardi etmeyelim bunlarida arastiralim cok onemli!....(Kaynak yabanci makale)
Gonokokal Prostatit (Neisseria Gonore e)
Tüberküloz Prostatit (Tüberküloz)
Paraziter Prostatit (örn Trichomonas vaginalis)
Mikotik Prostatit (Mantar organizmalar - Aspergillus, Candida, Cryptococcus, Histoplasma)
Bu konuyu tekrar canlandirmak istedim.Eski bir yazimdi.
cihanbey
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Re: Çok önemli! Prostatit türleri.

Mesaj gönderen cihanbey »

2 ve 4 dışında diğerlerinin testini yaptırdım negatif çıktı
NeverGiveUp

Mesaj gönderen NeverGiveUp »

Forumda en akli basinda konulardan biri bu bence. Eline saglik agbi. Bu seceneklere dikkat edip elemeye gidenler bu isten kurtulur beyler. Bir besinciyi de ben ekleyeyim, bunlardan iki ya da daha fazlasi yani mix mikroplar. Ki bir cogumuzun bu durumdan muzdarip oldugumuzu dusunuyorum.

Yani aslina bakarsaniz birimizin bakteri! Antibiyotik kullanin derken digerimizin hayir aslinda sorumlu mantar! dememiz ve bunun icin diretmemiz nafile. Cunku bence her ikisi de var. Zaten son gunlerde Haluk isimli arkadas da buna dikkat cekmisti.

Peki simdi ne yapacagiz? Bunu konusalim. Benim dusuncem soyle; Tuberkuloz bunlardan en az ihtimal olani. Belki %2'mizin sikayetlerinin sebebidir.

Supheli iliski sonucu yakalanmayan arkadaslarin cogunlugu manyar kaynakli olabilir. Bu arkadaslar vucutlarini iyi dinlesinler ve diger candida belirtilerini gozlemlesinler. Hatta bunu hepimiz yapmaliyiz, candida'nin cok fazla belirtisi var; direncsiz buluttan nem kapan bagisikliklar, cinlayan kulaklar, yanan gozler, siskin ve gergin karinlar, deride cansizlik, diger bazi kronik rahatsizliklar (farenjit gibi, bitter nolur ses etme bence sen tam bir candida vakasisin:))

Supheli iliski sonucu yakalanan arkadaslar bakteri kaynakli olabilir (ecoli, ureoplasma vs)

Ayni zamanda supheli iliskiyle yakalandiginizi dusunuyorsaniz; kullandiginiz yogun antibiyotikler sonrasinda candidayi sonradan almis olabilirsiniz. Ve hala antibiyotik kullanmaya devam ederek isi kisir bir donguye sokmus olabilirsiniz. Evet antibiyotik kullanmaliyiz; ozellikle 3. Kusak seftriaksonlar bu konuda cok etkili fakat nereye kadar kullanacaginizi siz bileceksiniz. Cunku ne yazik ki hem bakteri kendini gizleyebiliyor -ki bu dogrudur ve ayni zamanda candida icin bilinen adam akilli bir test yok. Bu yuzden bunu siz bileceksiniz.

Elimde olsa konuyu en basa tuttururdum, bu konuyu tartisin arkadaslar. Ve elbette Ayhan Bey'in fikirleri de bizim icin degerli. Gecmis olsun bu arada, sanirim rahatsizmis. Bol su ic hocam : )
Ozan | 29 | Kayseri | 19 Kasım 2014

Ne dilersen HAK'tan dile, kılavuz ol doğru yola.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

NeverGiveUp yazdı:Forumda en akli basinda konulardan biri bu bence. Eline saglik agbi. Bu seceneklere dikkat edip elemeye gidenler bu isten kurtulur beyler. Bir besinciyi de ben ekleyeyim, bunlardan iki ya da daha fazlasi yani mix mikroplar. Ki bir cogumuzun bu durumdan muzdarip oldugumuzu dusunuyorum.

Yani aslina bakarsaniz birimizin bakteri! Antibiyotik kullanin derken digerimizin hayir aslinda sorumlu mantar! dememiz ve bunun icin diretmemiz nafile. Cunku bence her ikisi de var. Zaten son gunlerde Haluk isimli arkadas da buna dikkat cekmisti.

Peki simdi ne yapacagiz? Bunu konusalim. Benim dusuncem soyle; Tuberkuloz bunlardan en az ihtimal olani. Belki %2'mizin sikayetlerinin sebebidir.

Supheli iliski sonucu yakalanmayan arkadaslarin cogunlugu manyar kaynakli olabilir. Bu arkadaslar vucutlarini iyi dinlesinler ve diger candida belirtilerini gozlemlesinler. Hatta bunu hepimiz yapmaliyiz, candida'nin cok fazla belirtisi var; direncsiz buluttan nem kapan bagisikliklar, cinlayan kulaklar, yanan gozler, siskin ve gergin karinlar, deride cansizlik, diger bazi kronik rahatsizliklar (farenjit gibi, bitter nolur ses etme bence sen tam bir candida vakasisin:))

Supheli iliski sonucu yakalanan arkadaslar bakteri kaynakli olabilir (ecoli, ureoplasma vs)

Ayni zamanda supheli iliskiyle yakalandiginizi dusunuyorsaniz; kullandiginiz yogun antibiyotikler sonrasinda candidayi sonradan almis olabilirsiniz. Ve hala antibiyotik kullanmaya devam ederek isi kisir bir donguye sokmus olabilirsiniz. Evet antibiyotik kullanmaliyiz; ozellikle 3. Kusak seftriaksonlar bu konuda cok etkili fakat nereye kadar kullanacaginizi siz bileceksiniz. Cunku ne yazik ki hem bakteri kendini gizleyebiliyor -ki bu dogrudur ve ayni zamanda candida icin bilinen adam akilli bir test yok. Bu yuzden bunu siz bileceksiniz.

Elimde olsa konuyu en basa tuttururdum, bu konuyu tartisin arkadaslar. Ve elbette Ayhan Bey'in fikirleri de bizim icin degerli. Gecmis olsun bu arada, sanirim rahatsizmis. Bol su ic hocam : )
Ozancim mrb,
Evet konuyu artik söyle toparlayabiliriz; kronik prostatite neden olan bakteriler,mantarlar ve miks mikroplar.. bunlarin artik komplike bir halde prostatimizi isgal edebilecegini bilelim.Bu organizmalar bir yada iki cesit degil, Onlarca belkide yuzlerce cesidi var.Cunku kendi aralarinda suşlarida mevcut.Gecenlerde bir baslik acmistim,"Hastalikli bir vajendeki bakteriler" diye,bu vajen icinde cesitli mantar organizmalarida vardi.Korunmasiz iliski yapanlar icin soyluyorum.Antibiyotik kullanimida zaten dogal olarak fungal sorunlar cikarmakta.Yani her halukarda komplike bir tedavi uygulamak lazim.Yani Bakteriyel ve fungal.Guvenilir tam tesekullu bir laboratuar bulup, olasi butun bakteriyel ve fungal mikroorganizmalari PCR yontemiyle tespit etmek gerek.Fakat oyle laboratuarin standart menusunu degilde aratabildigimiz en genis yelpazeyi kapsayacak sekilde mikroorganizma taramasi yaptirmak bence çözümü getirecek gibi gozukuyor.
secret

Mesaj gönderen secret »

"Bir çok farklı bakteri ve mantar prostatımızı işgal etmiş" demen tüylerimi ürpertti ve midemi bulandırdı.İnşallah öyle değildir :)
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

secret yazdı:"Bir çok farklı bakteri ve mantar prostatımızı işgal etmiş" demen tüylerimi ürpertti ve midemi bulandırdı.İnşallah öyle değildir :)
Secret mrb, tabiki insallah oyle degildir.Ben burada olasiliklardan bahsediyorum.Korunmasiz iliski yasayanlarda bu olasilik olabilir bende dahil.Bunu ben demiyorum,yabanci makale diyor sevgili kardesim.Lutfen konuyu dagitmayalim.Caresini bulmaya calisalim.
alican48
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen alican48 »

Öncelikle bu aydınlatıcı bilgi için çok teşekkürler Kadir Abi. Peki bu testleri yapabilecek lab nerededir? Daha doğrusu var mı?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Alicancim bende bilmiyorum dogru durust bir lab,hep beraber arastirip bakalim.
NeverGiveUp

-Güncel-

Bu konuyu konusun arkadaslar. Emin olun forumdaki en onemli konulardan biri bence.

Galip

Mesaj gönderen Galip »

NeverGiveUp yazdı:-Güncel-

Bu konuyu konusun arkadaslar. Emin olun forumdaki en onemli konulardan biri bence.
Ozan,daha önce ÇÖZÜM başlığında şikayetlerini diyet ile sıfıra yaklaştığını hatta tamamen iyileşeceğini düşünüyordun"ben diyet ve takviyelerle tedavi kalıcı olarak iyileşeceğimizi düşünüyorum"

benim sana sorum diyeti ilk uyguladığın zamanlarda hatta bol miktarda şeker tüketiminde şikayetlerin had safada olduğunu,diyete devam ettiğin zaman şikayetlerin kayda değer azalma olduğunu gördün, şikayetlerin nüksmü etti,diyete uymuyormusun yada benmi yanlış anladım

Diyetle şikayetlerinde kayda değer azalma gözlenirse test mest falan gerekmez burda zaten candida yada mantar olduğu bellidir.
sence son cümle doğrumu artık bundan sonra candida ve mantarla mücadele başlamalı

Formda bazı arkadaşların diyet ile sonuç alamazken bazıları olumlu sonuçlar almaktadır buda zaten kprostit sınıflandırmaktadır.
NeverGiveUp

Galip hocam diyet tuttugum donemde guzel bi gelisme kaydettim. Agrilarim da azalma oldu fakat gercekten cok zor diyet, irade gosteremedim. 3 ay kadar (son ay yarim yamalak) diyet tutup biraktim. Zayiflamistim. Fakat zayiflama bi yerden sonra duruyor. Kronik halde zayiflamiyorsunuz yani. Diyeti birakmayip devam etseydim fayda saglayacagimdan eminim. Su anda da unlu ve seker tum gidalardan uzak duruyorum zaten. Patates pirinc vs yiyorum. Bir de sigarayi birakmamistim henuz, simdi biraktim. Sigara iciyorsaniz diyet tutmaniza luzum dahi yok cunku tek basina cok iyi bi tetikleyici. Kaldi ki alkol de oyle.

Sonra forumdaki icerikleri okudukca algim yine antibiyotiklere kaydi ve denemeye karar verdim. Forumdan londra ile (Yucel agbi) Zafer hocaya gittim. Aldigim antibiyotikler kismen de olsa yasamis oldugum rahatlamayi iyiden iyiye goturdu, gectigimiz sonbahar benim icin cok sert gecti. Bu kis rahatladim. Bunda diyetin, ictigim limon sarimsaklarin, kefirin payi cok buyuk. Sonrasinda da prostea, kabak cekirdegi, prostagood vs.. Su anda hic bir sorunum yok fakat bu hastaligi iyi tanidigim icin erken konusmak istemiyorum. Sirf bildigimi aktarayim diye buraya geliyorum ama pek uygun bi ortam yok.

Tuhraser

Mesaj gönderen Tuhraser »

Ozan sorunlarının geçmesine sevindim. Siz yine bir şeylerden fayda görüyorsunuz. Benim ki çok ilginç ne denesem ağrılarda 1g azalma olmuyor.
Zuspat

Mesaj gönderen Zuspat »

NeverGiveUp yazdı:Galip hocam diyet tuttugum donemde guzel bi gelisme kaydettim. Agrilarim da azalma oldu fakat gercekten cok zor diyet, irade gosteremedim. 3 ay kadar (son ay yarim yamalak) diyet tutup biraktim. Zayiflamistim. Fakat zayiflama bi yerden sonra duruyor. Kronik halde zayiflamiyorsunuz yani. Diyeti birakmayip devam etseydim fayda saglayacagimdan eminim. Su anda da unlu ve seker tum gidalardan uzak duruyorum zaten. Patates pirinc vs yiyorum. Bir de sigarayi birakmamistim henuz, simdi biraktim. Sigara iciyorsaniz diyet tutmaniza luzum dahi yok cunku tek basina cok iyi bi tetikleyici. Kaldi ki alkol de oyle.

Sonra forumdaki icerikleri okudukca algim yine antibiyotiklere kaydi ve denemeye karar verdim. Forumdan londra ile (Yucel agbi) Zafer hocaya gittim. Aldigim antibiyotikler kismen de olsa yasamis oldugum rahatlamayi iyiden iyiye goturdu, gectigimiz sonbahar benim icin cok sert gecti. Bu kis rahatladim. Bunda diyetin, ictigim limon sarimsaklarin, kefirin payi cok buyuk. Sonrasinda da prostea, kabak cekirdegi, prostagood vs.. Su anda hic bir sorunum yok fakat bu hastaligi iyi tanidigim icin erken konusmak istemiyorum. Sirf bildigimi aktarayim diye buraya geliyorum ama pek uygun bi ortam yok.
Şikayetlerin sıfırladı peki cinsel sorun yok değil mi? Bir de sperm rengi değişti mi yada ilk başta hangi renk idi şimdi hangi renk
NeverGiveUp

Tuhraser, eksik olma dostum. Umutsuzluga kapilma, sen de iyileseceksin bir gun Allah'in izniyle, hepimiz iyilesecegiz.

Zuspat; simdi bu meselenin tam olarak iyilestim olarak algilanmasini istemiyorum. 20 gundur sorunsuz yasiyorum fakat bu hastalik bana emin olmamayi ogretti, buna dair aci tecrubelerim var. Iki gun sonra tekrarlarsa bilemem. Fakat su var; ptit'i kotu yonde etkiledigi soylenen faktorlere dikkat etmeden yasiyorum; soguk gibi, aci yemek gibi vs buna ragmen sorun olmuyor cok sukur. Bir de hali hazirda takviyeleri kesmis degilim. Biraktigimda ne olacagini yine bilemem.

Ben de hastaligin basindan bu yana cok sert cinsel problemler olmadi kardes. Ufak tefek vardi atlattim. Sperm rengi, kivami, cikisi vs her sey olagan ve eski saglikli gunlerimdeki gibi. Benim en buyuk problemim agriydi; o da simdilik yok cok sukur.

Zuspat

Mesaj gönderen Zuspat »

NeverGiveUp yazdı:Tuhraser, eksik olma dostum. Umutsuzluga kapilma, sen de iyileseceksin bir gun Allah'in izniyle, hepimiz iyilesecegiz.

Zuspat; simdi bu meselenin tam olarak iyilestim olarak algilanmasini istemiyorum. 20 gundur sorunsuz yasiyorum fakat bu hastalik bana emin olmamayi ogretti, buna dair aci tecrubelerim var. Iki gun sonra tekrarlarsa bilemem. Fakat su var; ptit'i kotu yonde etkiledigi soylenen faktorlere dikkat etmeden yasiyorum; soguk gibi, aci yemek gibi vs buna ragmen sorun olmuyor cok sukur. Bir de hali hazirda takviyeleri kesmis degilim. Biraktigimda ne olacagini yine bilemem.

Ben de hastaligin basindan bu yana cok sert cinsel problemler olmadi kardes. Ufak tefek vardi atlattim. Sperm rengi, kivami, cikisi vs her sey olagan ve eski saglikli gunlerimdeki gibi. Benim en buyuk problemim agriydi; o da simdilik yok cok sukur.
Allah seni daha iyi etsin kardeşim ve bizi de inşallah... Çok teşekkür ediyorum
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

kadir yazdı:Bakteriyel kronik prostatitin yanisira asagidaki prostatit cesitlerinin varligindan haberdar olalim...hastaliga sebep olan mikroorganizmalari PCR yontemi ile arastirirken bunlari gozardi etmeyelim bunlarida arastiralim cok onemli!....(Kaynak yabanci makale)
Mikotik Prostatit (Mantar organizmalar - Aspergillus, Candida, Cryptococcus, Histoplasma)
en temel noktaya parmak basmıştınız kadir bey teşekkürler;
bir de viral prostatit e dikkat çekmek istiyorum çok nadir görülüyor deniyor(yabancı kaynaklarda) ama belki de bulunamıyor. özellikle herpes virüsler ve sitomegalovirus.

sebebi aramak. bulmaya azami surette gayret etmek gerekir . ama sperm örnekleri ve prostat sıvısı her zaman etkeni içermiyor en büyük sıkıntı burada. zaten benim fikrime göre iltihaplı boşluklar lökosit mikrobik ajanlar ve onların artıkları ve kalsifikasyon içeriyor. ve o boşluklar artık boşluk olmaktan çıkıp katılaşıyor bazı durumlarda içerik taşlaşıyor. biz masj yaptığımızda oradan birşey gelmiyor genellikle sağlıklı bölgeden gelen örneği inceliyoruz.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

drayhan yazdı:
kadir yazdı:Bakteriyel kronik prostatitin yanisira asagidaki prostatit cesitlerinin varligindan haberdar olalim...hastaliga sebep olan mikroorganizmalari PCR yontemi ile arastirirken bunlari gozardi etmeyelim bunlarida arastiralim cok onemli!....(Kaynak yabanci makale)
en temel noktaya parmak basmıştınız kadir bey teşekkürler;
bir de viral prostatit e dikkat çekmek istiyorum çok nadir görülüyor deniyor(yabancı kaynaklarda) ama belki de bulunamıyor. özellikle herpes virüsler ve sitomegalovirus.

sebebi aramak. bulmaya azami surette gayret etmek gerekir . ama sperm örnekleri ve prostat sıvısı her zaman etkeni içermiyor en büyük sıkıntı burada. zaten benim fikrime göre iltihaplı boşluklar lökosit mikrobik ajanlar ve onların artıkları ve kalsifikasyon içeriyor. ve o boşluklar artık boşluk olmaktan çıkıp katılaşıyor bazı durumlarda içerik taşlaşıyor. biz masj yaptığımızda oradan birşey gelmiyor genellikle sağlıklı bölgeden gelen örneği inceliyoruz.
Evet Ayhan hocam dediklerinize katiliyorum..zararli mikroorganizmalarin artik kalsifikasyon icine gizlendigini yada mukozaya koloni halinde yapisarak;biofilmle kendini gizledigini varsayarsak
bunlari aciga cikaracak,tespit edecek sistemi konusmamiz lazim oncelikle.Benim dusunceme gore transrektal usg esliginde kalsifikasyon suphesi olan bolgeden igne yada aspirasyon teknigi ile bir sekilde kalinti ornekleri alip,inceleme sansimiz olabilir diye dusunuyorum.Katilirmisiniz?
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

kesinlikle katılıyorum kadir bey. bunu yapacak bir ürolog bulabilirsek tedaviye dirençli prostatitlerin direnç nedenleri kişiye özel olarak tanımlanabilir.
cihanbey

Mesaj gönderen cihanbey »

Hocam siz ürolog olmadan böyle birini bulamayacağız sanırım
baran

Mesaj gönderen baran »

drayhan yazdı:kesinlikle katılıyorum kadir bey. bunu yapacak bir ürolog bulabilirsek tedaviye dirençli prostatitlerin direnç nedenleri kişiye özel olarak tanımlanabilir.
O bölgedeki bakteri tespiti için üniversitede bir yrd.doç. sormuştum bana bunun için biyopsi yapmak gerek o da çok zor dedi muhtemelen gözü kesmedi. Zaten dr ların öğrendikleri yöntemler dışına çıkmaları zor. Muhtemelen böyle bir uygulama olmadığı için oda yapmak istemedi.
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

cengiz bey aslında haklısınız. yöntem ,araç gereç aynı olsa da bunu tam olarak biyopsi gibi düşünmedik. iltihaplı alana girip öncelikli olarak iltihabi sekresyonların direkt olarak yerinden aspire edilmeye çalışılması gibi düşünebiliriz. tabi riskli mi riskli . makattan başka bir enfeksiyon götürme ihtimali de var.. biyopsi ye benziyor mu ..neredeyse aynı.. biyopside doku parçaları alınır.. bu şekilde de iltihabı direkt dışarı almış oluruz. çünkü enfeksiyon ve iltihap kalsifikasyon ve biyofilm içinde kendini gizliyor olabilir. masaj ile de meni ile de dışarıya hiç bir şekilde açılmıyor olabilir. ..
baran

Mesaj gönderen baran »

drayhan yazdı:cengiz bey aslında haklısınız. yöntem ,araç gereç aynı olsa da bunu tam olarak biyopsi gibi düşünmedik. iltihaplı alana girip öncelikli olarak iltihabi sekresyonların direkt olarak yerinden aspire edilmeye çalışılması gibi düşünebiliriz. tabi riskli mi riskli . makattan başka bir enfeksiyon götürme ihtimali de var.. biyopsi ye benziyor mu ..neredeyse aynı.. biyopside doku parçaları alınır.. bu şekilde de iltihabı direkt dışarı almış oluruz. çünkü enfeksiyon ve iltihap kalsifikasyon ve biyofilm içinde kendini gizliyor olabilir. masaj ile de meni ile de dışarıya hiç bir şekilde açılmıyor olabilir. ..
prostat enjeksiyonu yaparken bu dokudan yada içindeki sıvıdan örnek alınamaz mı
Zuspat

Mesaj gönderen Zuspat »

Cengiz abi haklısın en azından bağırsakları temizlenmek gerek kolonoskopi türü bir hazırlık olabilir lama ve şeylerle
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

nefessizkesersapi yazdı:
Bu konuyu tekrar canlandirmak istedim.Eski bir yazimdi.
Abi şimdi benim prostatit belası şüpheli ilişki kaynaklı.
gonokok ve vaginalis için sayısız kültür yaptırdım zaten. Tüberküloz ihtimalini değerlendirmiyorum. En büyük şüphem mikotik prostatit kaynaklı bunlar içinde. Pcrlarda candida çıkmadı ama başka tür mantarlardan şüphe ediyorum. Zaten makatımda mantar olayı var...Hastalığın ilk zamanı daha üretritken bile makatımda kaşıntı vardı deli gibi. Testisler kaşınıyordu makat kaşınıyordu.
Mikotik prostatit için kullanabileceğimiz ilaçlar nelerdir abi? Misal parazitler için flaggy veya biteral de hiç kullanmadım.
.Birde abi masaj sonrası idrarda hiç bir zaman lökosit çık adı fix 1 geliyor idrarda ya da 0...6-7 idrar tahlilim hep böyle oldu
.Gram boyamada lökosit 1-2 ya da 0 fix...7-8 kez prostat sıvısından bakıldı.
. Zafer Hoca yöntemi ile 5-6 ayda bir nüks oluyor ama semptomlarım hep fix aynı...Lökosit 7-8, 8-10 oluyor tek kürde 2-3 falan oluyor.
Tüm bu şeyleri göz önüne alınca abi yorumun nedir? Mikotik vaka durumu var mıdır sence?
Lokosite gram boyama ile degilde cam lam üzerinde mikroskopla bakilmali. Mantar ilgili hastaliklarda genellikle Flukonazol recete ediyorlar drlar.
Hergele
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen Hergele »

Hocam bu türleri semptomlara göre ayıramaz mıyız acaba ? Örneğin bende ağrı pek yok ara ara kısa süreli sancı olarak giriyor daha çok idrar sonrası damlama şeffaf akıntı cinsel problemler testis huzursuzluğu kimisinde Ağrı çoğunlukta
Doktor değilim yazdıklarım kişisel tecrübeler ve araştırmalarım sonucu öğrendiklerimdir şifa dilerim.