Kronik prostatit hk.yabancı bir drun paylaşımi.

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Kronik prostatit hk.yabancı bir drun paylaşımi.

Mesaj gönderen kadir »

Kronik Prostatit Hastalığı erkeklerin hayat kalitesini ciddi anlamda bozan ve çoğu zaman hastayı çaresizlik psikolojisine sokabilen ve kesin sebebi tam olarak açıklanamayan bir şikayetler toplamıdır. Bu makalemde 9 yıllık üroloji pratiğim sonucunda teşhis ve tedavisini geçekleştirdiğim 1000’den fazla hastamdan edindiğim tecrübemi ve bu konu hakkında en yetkin bilim adamlarının son makalelerinden öğrendiğim yenilikleri anlatmaya çalışacağım. (Yazının sonunda bilimsel makalelerin linklerine ulaşabilirsiniz).

Öncelikle bu hastalığın teşhisini koyabilmek için hastalığı iyi bilmek gerekiyor. Maalesef bu hastalık iyi bilinmediğinden tanısı yıllarca koyulamayabiliyor. Krigger ve arkadaşlarının yaptığı bir çalışmaya göre 50 yaş altındaki erkeklerin %2 ile %16’da bu hastalık vardır (1). Diğer bir problemde bu hastalık tam olarak tanınmadığından teşhis süresi ortalama 7 yıldır (2). Benim tecrübeme göre en az 6 ay ile 2 yıl arasında ancak teşhis konulabiliyor. Bu karmaşanın sebebi hastalığın her kişide farklı bir şekilde ortaya çıkması ve her hastayı değişik derecelerde etkilemesidir. Bazı hastalarda ısrarlı bir şekilde idrarda yanma, boşalırken testis ağrısı, sık sık idrara gitme, bacak ağrısı, penis içinde kaşıntı ve kötü bir his, testislerin arkası ile makat bölgesinin önünde ağrı ve dolgunluk hissi, sert zemine oturamama, kişinin hep o bölgeyi düşünmesi ve huzursuz olması, ereksiyonda azalma veya hiç olmaması, penisin baş kısmında karıncalanma, anlamsız agresiflik ve sinirlilik ve en önemlisi çaresizlik hissidir. Bazı hastalar intiharı düşünecek kadar çaresizdirler ve bu şikayetlerden kurtulmak için prostatlarını ameliyatla aldırmak bile isteyebilirler.

Bu kadar farklı bir şekilde kendini gösteren hastalığı teşhis etmekte gerçekten güç olmaktadır. Öncelikle prostatit olarak düşünülen hastanın sözünü kesmeden ve ciddiyetle dinlemek gerekmektedir. Çünkü bu hasta size gelmeden önce en az 2 üroloğa başvurmuş olmaktadır 

Prostatit hastalığının muhtemel sebeplerini Cleveland Clinic’ten bu konu hakkında ciddi çalışmalar yapan Shoskes ve ark. (3 ) World Journal Üroloji Dergisinde şu şekilde açıklamışlardır;

Prostat ve mesanede doku hasarına neden olabilen; Enfeksiyon, travma, alerji ya da  ilaç kullanımı, aşırı stres ve depresyondur. 

Bunlardan biri ya da birkaçı aynı anda olabilmektedir. Bilinen yaygın ve tecrübeme göre yanlış olma ihtimali yüksek olan inanışa göre çoğu sebep cinsel yolla bulaşan bir hastalığın buna sebep olduğudur. Ama prostatitle ilgili yapılan sınıflandırmada en sık olan tipi; nonbakteriyel prostatit yani bakterilerin sebep olmadığı bakterilerdir. Bu yüzden çoğu zaman hastalardan alınan idrar örneklerinden herhangi bir bakteri üremez. Bilinen bir gerçek prostatta bir iltihabi sürecin olduğudur. Bir iltihap için her zaman bir bakteriye gerek olmaz. Örneğin vücudun immun sistemide aşırı bir stress ya da travma durumunda kemokin ve sitokinleri devreye sokarak o bölgede iltihap olmasına neden olur. Bu yüzden prostat masajında prostat iltihaplı olduğundan hastada ağrı olur ve bu esnada penisten gelen sıvı mikroskop altında bakıldığında lökosit hücreleri görülür. Sayı olarak 10 lökosit olması ya da daha fazla sayılması prostatit lehinedir. Gene klinik tecrümebe sadece lökositlere göre prostatitin var  ya da yok demek tanı koymak için yeterli bir kriter olmadığıdır. Elbette kıymetli bir bulgudur ve hemen akabinde o sıvıdan örnek alıp PCR ile cinsel yolla bulaşan 14 ayrı mikroba bakmak tedaviyi planlarken bize yardımcı olacağıdır. PCR sonucunda bakteri çıktığında işimiz nispeten daha rahat çünkü o sonuca göre antibiyotik verebilmekteyiz. Sonuç negatif çıksa dahi en az 6 hafta antibiyotik verilmelidir. Shoskes yazısında antibiyotiğin bakteri olmasa da prostattaki iltihabı azaltabileceğidir o yüzden sonuç negatif çıksa dahi antibiyotik vermek yanlış bir yaklaşım değildir demiş.
Farate
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Re: Kronik prostatit hk.yabancı bir drun paylaşımi.

Mesaj gönderen Farate »

Kadir abi yine yararlı bilgilerle bizi aydınlattığın için teşekkürler
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Rica ederim kardesim.
red
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen red »

kadir abi ben stresli bir dönem yaşıyordum. daha önce de anlatmıştım..
bu stresli süreçte boşalma alışkanlığımı değiştirdim ve 10 gün kadar boşalmadım.
ardından prostatit gelişti.
bu hastalıkta kesinlikle bağışıklık faktörü çok önemli rol oynuyor ve biz bağışıklığı düşenler bu hastalığa bir şekilde yakalanıyoruz.
bu hastalıktan aldığım en büyük ders stresten uzak durmayı öğrenmek oldu..
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

red yazdı:kadir abi ben stresli bir dönem yaşıyordum. daha önce de anlatmıştım..
bu stresli süreçte boşalma alışkanlığımı değiştirdim ve 10 gün kadar boşalmadım.
ardından prostatit gelişti.
bu hastalıkta kesinlikle bağışıklık faktörü çok önemli rol oynuyor ve biz bağışıklığı düşenler bu hastalığa bir şekilde yakalanıyoruz.
bu hastalıktan aldığım en büyük ders stresten uzak durmayı öğrenmek oldu..
Çok haklisin zaten bu enfeksiyonlar bagisikligi düsük kisilerde gelisiyor.Stres aninda düşüruyor bagisikligi.
Hergele
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen Hergele »

Benim de stres ile başladı bu hastalık birkaç ay öncesinde de stres sebebiyle İbs oldum ibs ile bozulan bağırsak florası bir şekilde prostatit tetikledi diye düşünüyorum.
Doktor değilim yazdıklarım kişisel tecrübeler ve araştırmalarım sonucu öğrendiklerimdir şifa dilerim.
hasan3
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen hasan3 »

Ben şahsen stresli bi insanım çok fazla yani ne kadar çabalasam da mutlu olsam da stres seviyem değişmiyor ki hayatımın stressiz bi dönemini de hatırlamıyorum. Eğer bendeki sebebi bakteri makteri değil stresse depresyonsa yani nonbakteriyel bi durum olduğuna inanırsam bırakırım peşini hayatıma bakarım az çok alıştım sayılır zaten.
clark
Hastalık Başlangıç Yılı: 2003

Mesaj gönderen clark »

hasan3 yazdı:Ben şahsen stresli bi insanım çok fazla yani ne kadar çabalasam da mutlu olsam da stres seviyem değişmiyor ki hayatımın stressiz bi dönemini de hatırlamıyorum. Eğer bendeki sebebi bakteri makteri değil stresse depresyonsa yani nonbakteriyel bi durum olduğuna inanırsam bırakırım peşini hayatıma bakarım az çok alıştım sayılır zaten.
Ben de bu hastalığın en baş sebebinin stres olduğunu düşünüyorum artık çünkü bu hastalık yıllar önce çok stresli geçirdiğim bir dönemden sonra başladı bende. Bir kaç yıla yayılan bir süreç sonunda iyileştim bir şekilde, sanırım o zamanlar genç olduğum için vücut bir şekilde toparladı kendini ama yıllar sonra 2016 yılında tekrar nüks etti ve bu yine stresli bir dönemden sonra oldu ve o zamandan beri devam ediyor.
Chamber04

Mesaj gönderen Chamber04 »

Stres Psikolojik sorunlar ve düzensiz beslenmede dahil olabilir bence çünkü ben geçen sene marketten tavuk aldım akşam yedim sabah oldu herzaman olan sertleşme o sabah olmadı internete baktım bazı tavukların içine hormon bulaştırıyolar dikkat edin ve benim gibi yaşayanlarda olmuş bunu Östrojendende uzak durun
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

As..Pro2020 kardesim. Sikayet ve patojen yoksa endise etmene gerek yok. Fakat sikayet yada patojen varsa ufak bir temizlik gerekebilir. Zaten, Shoskes yazısında antibiyotiğin bakteri olmasa da prostattaki iltihabı azaltabileceğidir o yüzden sonuç negatif çıksa dahi antibiyotik vermek yanlış bir yaklaşım değildir demiş.
huseyin252
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen huseyin252 »

kadir yazdı:Kronik Prostatit Hastalığı erkeklerin hayat kalitesini ciddi anlamda bozan ve çoğu zaman hastayı çaresizlik psikolojisine sokabilen ve kesin sebebi tam olarak açıklanamayan bir şikayetler toplamıdır. Bu makalemde 9 yıllık üroloji pratiğim sonucunda teşhis ve tedavisini geçekleştirdiğim 1000’den fazla hastamdan edindiğim tecrübemi ve bu konu hakkında en yetkin bilim adamlarının son makalelerinden öğrendiğim yenilikleri anlatmaya çalışacağım. (Yazının sonunda bilimsel makalelerin linklerine ulaşabilirsiniz).

Öncelikle bu hastalığın teşhisini koyabilmek için hastalığı iyi bilmek gerekiyor. Maalesef bu hastalık iyi bilinmediğinden tanısı yıllarca koyulamayabiliyor. Krigger ve arkadaşlarının yaptığı bir çalışmaya göre 50 yaş altındaki erkeklerin %2 ile %16’da bu hastalık vardır (1). Diğer bir problemde bu hastalık tam olarak tanınmadığından teşhis süresi ortalama 7 yıldır (2). Benim tecrübeme göre en az 6 ay ile 2 yıl arasında ancak teşhis konulabiliyor. Bu karmaşanın sebebi hastalığın her kişide farklı bir şekilde ortaya çıkması ve her hastayı değişik derecelerde etkilemesidir. Bazı hastalarda ısrarlı bir şekilde idrarda yanma, boşalırken testis ağrısı, sık sık idrara gitme, bacak ağrısı, penis içinde kaşıntı ve kötü bir his, testislerin arkası ile makat bölgesinin önünde ağrı ve dolgunluk hissi, sert zemine oturamama, kişinin hep o bölgeyi düşünmesi ve huzursuz olması, ereksiyonda azalma veya hiç olmaması, penisin baş kısmında karıncalanma, anlamsız agresiflik ve sinirlilik ve en önemlisi çaresizlik hissidir. Bazı hastalar intiharı düşünecek kadar çaresizdirler ve bu şikayetlerden kurtulmak için prostatlarını ameliyatla aldırmak bile isteyebilirler.

Bu kadar farklı bir şekilde kendini gösteren hastalığı teşhis etmekte gerçekten güç olmaktadır. Öncelikle prostatit olarak düşünülen hastanın sözünü kesmeden ve ciddiyetle dinlemek gerekmektedir. Çünkü bu hasta size gelmeden önce en az 2 üroloğa başvurmuş olmaktadır 

Prostatit hastalığının muhtemel sebeplerini Cleveland Clinic’ten bu konu hakkında ciddi çalışmalar yapan Shoskes ve ark. (3 ) World Journal Üroloji Dergisinde şu şekilde açıklamışlardır;

Prostat ve mesanede doku hasarına neden olabilen; Enfeksiyon, travma, alerji ya da  ilaç kullanımı, aşırı stres ve depresyondur. 

Bunlardan biri ya da birkaçı aynı anda olabilmektedir. Bilinen yaygın ve tecrübeme göre yanlış olma ihtimali yüksek olan inanışa göre çoğu sebep cinsel yolla bulaşan bir hastalığın buna sebep olduğudur. Ama prostatitle ilgili yapılan sınıflandırmada en sık olan tipi; nonbakteriyel prostatit yani bakterilerin sebep olmadığı bakterilerdir. Bu yüzden çoğu zaman hastalardan alınan idrar örneklerinden herhangi bir bakteri üremez. Bilinen bir gerçek prostatta bir iltihabi sürecin olduğudur. Bir iltihap için her zaman bir bakteriye gerek olmaz. Örneğin vücudun immun sistemide aşırı bir stress ya da travma durumunda kemokin ve sitokinleri devreye sokarak o bölgede iltihap olmasına neden olur. Bu yüzden prostat masajında prostat iltihaplı olduğundan hastada ağrı olur ve bu esnada penisten gelen sıvı mikroskop altında bakıldığında lökosit hücreleri görülür. Sayı olarak 10 lökosit olması ya da daha fazla sayılması prostatit lehinedir. Gene klinik tecrümebe sadece lökositlere göre prostatitin var  ya da yok demek tanı koymak için yeterli bir kriter olmadığıdır. Elbette kıymetli bir bulgudur ve hemen akabinde o sıvıdan örnek alıp PCR ile cinsel yolla bulaşan 14 ayrı mikroba bakmak tedaviyi planlarken bize yardımcı olacağıdır. PCR sonucunda bakteri çıktığında işimiz nispeten daha rahat çünkü o sonuca göre antibiyotik verebilmekteyiz. Sonuç negatif çıksa dahi en az 6 hafta antibiyotik verilmelidir. Shoskes yazısında antibiyotiğin bakteri olmasa da prostattaki iltihabı azaltabileceğidir o yüzden sonuç negatif çıksa dahi antibiyotik vermek yanlış bir yaklaşım değildir demiş.
Abi paylaşım süper bence doğru
Herkes bir hayat şeçer seçtiği hayatın bedelini öder
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Strestendir telas etmene gerek yok..kendi kendine düşer ozaman.Anlik yukselme bir miktar oluyor stres kaynakli. Biraz sakinleş eski haline geliyor.
purology

Mesaj gönderen purology »

clark yazdı:
hasan3 yazdı:Ben şahsen stresli bi insanım çok fazla yani ne kadar çabalasam da mutlu olsam da stres seviyem değişmiyor ki hayatımın stressiz bi dönemini de hatırlamıyorum. Eğer bendeki sebebi bakteri makteri değil stresse depresyonsa yani nonbakteriyel bi durum olduğuna inanırsam bırakırım peşini hayatıma bakarım az çok alıştım sayılır zaten.
Ben de bu hastalığın en baş sebebinin stres olduğunu düşünüyorum artık çünkü bu hastalık yıllar önce çok stresli geçirdiğim bir dönemden sonra başladı bende. Bir kaç yıla yayılan bir süreç sonunda iyileştim bir şekilde, sanırım o zamanlar genç olduğum için vücut bir şekilde toparladı kendini ama yıllar sonra 2016 yılında tekrar nüks etti ve bu yine stresli bir dönemden sonra oldu ve o zamandan beri devam ediyor.
Yuzde yuz etki ediyor. Biraz da Hepimizin gecmisi Sorgulamasi lazim.

- genel olarak hep anksiyetesi olan biri misiniz?
- asiri hizli yemek yer ve kalkar misiniz?
- surekli bir cay kahve alkol ve gece yemek tuketimi var mi?
- herkesin derdini kendinize dert eder misiniz?
- evden cikip kapiyi kilitlediginizde acaba ocagi, utuyu vb. Kapattik mi diye cile ceker misiniz?
- umumi tuvaletler de pisuvar da yaniniz da biri varken iseyebiliyor musunuz?
- topluluk icinde konusurken midenize agrilar giriyor mu?

Bence bu ve benzeri sorulari kendinize sorarak bu isin stresle alakasini cozebilirsiniz. Ben kendi adima stres kaynakli olduguna ya da stresin zemini cok guzel hazir ettigi ve en ufak ters hareketin bu zemine oturup bizi geri donulmesi zor bir yola ittigine eminim maalesef.
1q2w3e4r5t6y
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen 1q2w3e4r5t6y »

Kadir agbi bende lökosit 20 lerde idi ama bakteri bulunamadı
Burdaki yazıdan anladığım kadarıyla anti ye devam hoca 2 kutu bitarel yazdı ve iyi de geliyor
2 kutu yeter dedi ama burda en az 6 hafta yazıyor
Ne şekil kullanmam gerek abi
ABittersweetLi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

doktor cinsel yolla prostatit olmanın pek alakası yok demiş. ama prostatit olanların %90'u cinsel ilişkiden sonra prostatit oluyor.
efsane2036
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen efsane2036 »

purology yazdı:
clark yazdı:

- evden cikip kapiyi kilitlediginizde acaba ocagi, utuyu vb. Kapattik mi diye cile ceker misiniz?

Bence bu ve benzeri sorulari kendinize sorarak bu isin stresle alakasini cozebilirsiniz. Ben kendi adima stres kaynakli olduguna ya da stresin zemini cok guzel hazir ettigi ve en ufak ters hareketin bu zemine oturup bizi geri donulmesi zor bir yola ittigine eminim maalesef.
Son şık hariç hepsi var bende hocam
purology

Mesaj gönderen purology »

efsane2036 yazdı:
purology yazdı:
clark yazdı:

Maalesef Bende de oyle:) bu stres testini bana San Francisco da yaptilar ve adamlar bu isle arastirma ve gelistirme duzeyinde ugrasan Stanford universitesinden. Ilk baslarda hadi canim hep strese atiyorsunuz diyordum Bende herkes gibi ama artik bunun bir numarali faktor oldugunu dusunuyorum. Prostatit hastasi olan 6 kisiyle tanistim ve 6 si da gergin, obsesif bozukluklari olan, hassas tiplerdi.

Evet belki yukarida abettersweet arkadadin dedigi gibi; cogu ikiski sonrasi basliyor ama Bence yillarca stres hormonlari ve muhtemel genetik ince sinir yapinizla altyapisi da hazirlaniyir vucutta. Zaten anti depresanlarin belirli duzeyde etki etmeside bu yuzden olabilir.

Isin daha da boktan tarafi ben babamin ve dedemin bu hastaligi, hastaligin adini bile bilmeden yillar evvel gecirdigini yeni ogrendim! Ikisi de cok hassas ve gergin insanlardi.

Her neyse bu bir bilimsel cikarim degil ama uzerinde dusunmek isteyenler dusunebilir. Sonucta herkes kendisini sorguluyordur diye dusunuyorum. Tesekkurler
Hergele

Mesaj gönderen Hergele »

purology yazdı:
efsane2036 yazdı:
purology yazdı:

Maalesef Bende de oyle:) bu stres testini bana San Francisco da yaptilar ve adamlar bu isle arastirma ve gelistirme duzeyinde ugrasan Stanford universitesinden. Ilk baslarda hadi canim hep strese atiyorsunuz diyordum Bende herkes gibi ama artik bunun bir numarali faktor oldugunu dusunuyorum. Prostatit hastasi olan 6 kisiyle tanistim ve 6 si da gergin, obsesif bozukluklari olan, hassas tiplerdi.

Evet belki yukarida abettersweet arkadadin dedigi gibi; cogu ikiski sonrasi basliyor ama Bence yillarca stres hormonlari ve muhtemel genetik ince sinir yapinizla altyapisi da hazirlaniyir vucutta. Zaten anti depresanlarin belirli duzeyde etki etmeside bu yuzden olabilir.

Isin daha da boktan tarafi ben babamin ve dedemin bu hastaligi, hastaligin adini bile bilmeden yillar evvel gecirdigini yeni ogrendim! Ikisi de cok hassas ve gergin insanlardi.

Her neyse bu bir bilimsel cikarim degil ama uzerinde dusunmek isteyenler dusunebilir. Sonucta herkes kendisini sorguluyordur diye dusunuyorum. Tesekkurler
Son şık hariç kalanı bende de var. Ki zaten anksiyete tanısı aldım ilaç kullanmayı reddettim bir ay sonra ibs ondan da birkaç ay sonra prostatit oldum.
Doktor değilim yazdıklarım kişisel tecrübeler ve araştırmalarım sonucu öğrendiklerimdir şifa dilerim.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

1q2w3e4r5t6y yazdı:Kadir agbi bende lökosit 20 lerde idi ama bakteri bulunamadı
Burdaki yazıdan anladığım kadarıyla anti ye devam hoca 2 kutu bitarel yazdı ve iyi de geliyor
2 kutu yeter dedi ama burda en az 6 hafta yazıyor
Ne şekil kullanmam gerek abi
Bakteri herzaman uremiyor kardesim ama bu mikrop yok anlamina gelmiyor. Laboratuarlari biraz fazla ziyaret etmen gerekiyor oda bir maliyet tabiki. Ekonomik durumunuzu bilmedigim icin. Bir sey diyemiyecegim. Biteral paraziter bir ilactir 6 hafta kullanilmaz. Uzun sureli kullanilabilen farkli antiler var.
MENDERES1983

Mesaj gönderen MENDERES1983 »

Hergele yazdı:
purology yazdı:
efsane2036 yazdı: Son şık hariç hepsi var bende hocam

Son şık hariç kalanı bende de var. Ki zaten anksiyete tanısı aldım ilaç kullanmayı reddettim bir ay sonra ibs ondan da birkaç ay sonra prostatit oldum.
Saydıklarının yüzde 90 ı bende mevcut yanlış yaşamışız malesef geç farkediyor insan
MENDERES1983

İçinde bulunduğum depresyon kaygı bozukluğu uyurken irkilerek uyanmaya,yetersiz uyumaya,bazı durumlarda ellerimde titremeye yol açtı
clark
Hastalık Başlangıç Yılı: 2003

Mesaj gönderen clark »

purology yazdı:
clark yazdı:

- genel olarak hep anksiyetesi olan biri misiniz? ---- evet, hemde çok
- asiri hizli yemek yer ve kalkar misiniz? ---- evet
- surekli bir cay kahve alkol ve gece yemek tuketimi var mi? ---- işte bu yok sadece :)
- herkesin derdini kendinize dert eder misiniz? ---- aynen
- evden cikip kapiyi kilitlediginizde acaba ocagi, utuyu vb. Kapattik mi diye cile ceker misiniz? ---- aynen
- umumi tuvaletler de pisuvar da yaniniz da biri varken iseyebiliyor musunuz? ---- evet bu da var
- topluluk icinde konusurken midenize agrilar giriyor mu? ---- mide ne demek, çok yoğun ter basıyor ve kalbimin sesinden başka birşey duymuyorum.

Yani dediğin gibi stres bu hastalığın ana sebebi
MENDERES1983

Nasıl girmicen strese mümkün değil örnek hastalandım doktora gittim doktor teşhis koyamıyor
Al sana stres:)