Bir Psikolog veya Psikiyatriste Giden Var Mı Acaba

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
ahmet24
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Bir Psikolog veya Psikiyatriste Giden Var Mı Acaba

Mesaj gönderen ahmet24 »

Arkadaşlar merhaba, ben daha önce de şikayetlerimi başlık açarak foruma yazmıştım, bir aydır zafer hocanın hastasıyım. Lökosit en sonra 15-20den 10-12'ye düşmüştü.
Bende içten penis, idrar yolu, mesane, prostatta huylanma, gıdıklanma, baskılanma türevi, tam olarak kelimelere dökemediğim bir his var. Bu şikayetlerle beraber spermim boşalırken başta sarı, sonra da sıvı kıvamda. Ve boşalınca hiçbir rahatlama olmuyor. Ancak spermiogramda bir problem çıkmadı, doktor rahatlıkla çocuk sahibi olabilirsin dedi.
Benim asıl sorum, benimle benzer belirtilerden şikayetçi olan kimse var mı? Doktorsitesindeki soruları okurken, bu tarz rahatsızlıklar hisseden birinin psikiyatriste giderek şikayetlerinden kurtulduğunu okumuştum. Kendi hikayemden de baktığım zaman bende başlangıçta psikolojik bir problem ile beraber sertleşme bozukluğu, 1.5 sene sonra da bu söylediğim şikayetler başladı. Prostatitle ilgili araştırma yaptığımda, stres, kaygı gibi faktörlerin de etkili olduğu söyleniyor.
Acaba problemim psikolojik olabilir mi? Bu forumda benzer şikayetleri olan veya psikolojik veya psikiyatrik destek alarak bu hastalıktan kurtulan kimse var mı, varsa hangi doktorları önerirler?
sixfeetunder
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Re: Bir Psikolog veya Psikiyatriste Giden Var Mı Acaba

Mesaj gönderen sixfeetunder »

birebir ayni sureclerden gectim, zafer hocaya daha gitmedim. yeni randevu aldim.

psikiyatriste gittim fakat bu kadar acinin bana psikolojik denmesi epey komigime gidiyor.
ahmet24

Mesaj gönderen ahmet24 »

psikiyatrist ne dedi peki bu duruma, herhangi bir tedavi uyguladı mı?
ahmet24

Mesaj gönderen ahmet24 »

bir de bende ağrı olmuyor hiç. forumu okuduğumda arkadaşlar genelde bir ağrıdan bahsediyor ama ben hiçbir zaman bir ağrı hissetmedim. o yüzden bu ihtimal aklıma geliyor
asosyal
Hastalık Başlangıç Yılı: 2011

Mesaj gönderen asosyal »

Ben gideceğim kardeşim stres bu hastaligi tetikliyor perşembe günü randevu aldı. Ayrıca fizyoterapist buldum onada gidiyorum
ahmet24

Mesaj gönderen ahmet24 »

fizyoterapist ne dedi acaba? ekşisözlükte bir arkadaşla özelden konuştum. "prostatit denenlerin yüzde 5 i sadece öyle 95 i kas sinir sistemi ile alakalı." dedi bana ve kendisinde pudental sinir sıkışması sinir sıkışması çıkmış, prof de murat dayanç tedavi olup, düzelmiş
asosyal
Hastalık Başlangıç Yılı: 2011

Mesaj gönderen asosyal »

ahmet24 yazdı:fizyoterapist ne dedi acaba? ekşisözlükte bir arkadaşla özelden konuştum. "prostatit denenlerin yüzde 5 i sadece öyle 95 i kas sinir sistemi ile alakalı." dedi bana ve kendisinde pudental sinir sıkışması sinir sıkışması çıkmış, prof de murat dayanç tedavi olup, düzelmiş
Bende pelvik ağrıları çok 2 . Seansla gittim toplam 4 seans olacak 1 saat boyunca belli başlı hareketler yapıyor hatta rektal girerek kaslarını gecsetiyor
Targocid

Mesaj gönderen Targocid »

ahmet24 yazdı:fizyoterapist ne dedi acaba? ekşisözlükte bir arkadaşla özelden konuştum. "prostatit denenlerin yüzde 5 i sadece öyle 95 i kas sinir sistemi ile alakalı." dedi bana ve kendisinde pudental sinir sıkışması sinir sıkışması çıkmış, prof de murat dayanç tedavi olup, düzelmiş
Hikaye o. Ben de yazacaktım ona da, bir üstündeki girdiyi yazanla tartışmıştım önceden, tekrar polemiğe girmeyeyim dedim. Kaslar ve sinirler ile ilgili sıkıntı mutlaka var ama tamamen değil. Madem öyle, neden %95’lik kısım genelde ilişki sonrası yaşıyor bunu? Genel geçer bilgileri yazıp duruyorlar. Bu işi kafana takma deyip ilaç bile yazmaktan imtina eden doktorlarla aynı mantalite işte.

Onun haricinde, fizyoterapist denenebilir. Ben de gittim ve iyi geldi biraz. Ben de tavsiye edebilirim.
Targocid

ahmet24 yazdı:bir de bende ağrı olmuyor hiç. forumu okuduğumda arkadaşlar genelde bir ağrıdan bahsediyor ama ben hiçbir zaman bir ağrı hissetmedim. o yüzden bu ihtimal aklıma geliyor
Semptomlar vakadan vakaya değişir. Ağrı ve yanma hissetmeyenlere hep derim, bu işin peşini bırakın diye ama , herkesin derdi kendine dev gibi geliyor.
sixfeetunder

Targocid yazdı:
ahmet24 yazdı:bir de bende ağrı olmuyor hiç. forumu okuduğumda arkadaşlar genelde bir ağrıdan bahsediyor ama ben hiçbir zaman bir ağrı hissetmedim. o yüzden bu ihtimal aklıma geliyor
Semptomlar vakadan vakaya değişir. Ağrı ve yanma hissetmeyenlere hep derim, bu işin peşini bırakın diye ama , herkesin derdi kendine dev gibi geliyor.
ben hangi doktordan baslayacagimi bulamiyorum bi turlu, targocid sen bu konuda tecrubelisin. zafer hoca sonrasi halil ibrahim hoca ve huseyin secgin, basri cakiroglu bu isimlerin hepsini gezmeli miyim?
Se38
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen Se38 »

Targocid yazdı:
Hikaye o. Ben de yazacaktım ona da, bir üstündeki girdiyi yazanla tartışmıştım önceden, tekrar polemiğe girmeyeyim dedim. Kaslar ve sinirler ile ilgili sıkıntı mutlaka var ama tamamen değil. Madem öyle, neden %95’lik kısım genelde ilişki sonrası yaşıyor bunu? Genel geçer bilgileri yazıp duruyorlar. Bu işi kafana takma deyip ilaç bile yazmaktan imtina eden doktorlarla aynı mantalite işte.

Onun haricinde, fizyoterapist denenebilir. Ben de gittim ve iyi geldi biraz. Ben de tavsiye edebilirim.
Redditte fln birsuru iyilesen var bu fizyoterapist ile ama herkes en az 1 sene tedavi goruyor evde de esneme hareketleri fln yapiyolar . Ama ben anlam veremiyorum acikcasi mikrop oldugu yerde nasil iyilesecek . Yurtdisinda Wise Anderson klinigi var bu yontemle bi suru iyilestirdikleri hasta var . bizim forumun ingilizcesi var mesela orda basari hikayeleri kisminda herkes bu yontemle iyilesmis fln . Hepsi nuks etsede kolay gecio artik fln dio . Ama surec uzun ve sabir istiyor. Benimde hic aklima yatmiyor ancak gecici rahatlama saglar gibime geliyor .
Targocid

Se38 yazdı:
Targocid yazdı:

Redditte fln birsuru iyilesen var bu fizyoterapist ile ama herkes en az 1 sene tedavi goruyor evde de esneme hareketleri fln yapiyolar . Ama ben anlam veremiyorum acikcasi mikrop oldugu yerde nasil iyilesecek . Yurtdisinda Wise Anderson klinigi var bu yontemle bi suru iyilestirdikleri hasta var . bizim forumun ingilizcesi var mesela orda basari hikayeleri kisminda herkes bu yontemle iyilesmis fln . Hepsi nuks etsede kolay gecio artik fln dio . Ama surec uzun ve sabir istiyor. Benimde hic aklima yatmiyor ancak gecici rahatlama saglar gibime geliyor .
Rahatlama sağlıyor yahu, faydası da var kesinlikle. Ancak, o iyileştim diyenlerin büyük ihtimalle bağışıklıkları da yükseliyordur. Biz nasıl ilk akut dönemdeki gibi değilsek onlar da değildir ve bu yöntemle iyileştiklerini düşünüyorlardır.
Targocid

sixfeetunder yazdı:
Targocid yazdı:
ben hangi doktordan baslayacagimi bulamiyorum bi turlu, targocid sen bu konuda tecrubelisin. zafer hoca sonrasi halil ibrahim hoca ve huseyin secgin, basri cakiroglu bu isimlerin hepsini gezmeli miyim?
Tedavi ilerleme sağlamazsa, belli bir noktadan sonra şikayetler stabil devam ederse gez. Ben, Basri Hoca ve Hüseyin Hoca’dan tedavi almadım ama yapacakları Halil Hoca ile aşağı yukarı aynı, antibiyograma göre tedavi. Ben, Asosyal’in doktoruna da gittim Samsun’a, farklı bir şey yapar belki diye, adam sen iyileşmişsin dedi. Bilmesem, bir sürü test yaptırıp hayırlı işler diyecekti. :) O nedenle, enfeksiyon uzmanı bulman gerekebilir belki o kadar. Onun dışında, ürologların da yapabileceği pek bir şey yok. Muhsin Hoca’ya da gitmedim ben, ancak onu tenzih ediyorum. Duyduğum kadarıyla daha bütünsel ele alıyor hastalığı.
Se38
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen Se38 »

Targocid yazdı:
Se38 yazdı:
Targocid yazdı:

Rahatlama sağlıyor yahu, faydası da var kesinlikle. Ancak, o iyileştim diyenlerin büyük ihtimalle bağışıklıkları da yükseliyordur. Biz nasıl ilk akut dönemdeki gibi değilsek onlar da değildir ve bu yöntemle iyileştiklerini düşünüyorlardır.
Valla ben kendim icin konusayim ilk basladigindan daha kotu haldeyim . Gecen seneki halimi verseler hayat boyu raziyim bazen insan mevcut haline sukretmesi gerekior .
Followme
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen Followme »

Bende çok araştırdım pudental sinir olabilirmi diye ama

Proatat şiş belli yani sert , pelvik tabanda dolgunluk var, peniste yanma var, idrar zor yapılıyor, bunun pudental sinirle alakası varmı bilemeyiz ama pelvik taban kaslarda gerginlik var ona bişey diyemem oradaki kaslar çok gergin mesela
Esneme hareketleri bazen rahatlatıyor bazen yanmayı artırıyor artma sebebide prostatın baskıya maruz kalmasındandır diye düşünüyorum.
ahmet24

Mesaj gönderen ahmet24 »

bugün zafer hocaya gitti. 15-20 olan lökosit, 10-12'ye düşmüştü. bugün de 6-7 oldu. (art niyet aramıyorum ama herkesin sayılar aynı şekilde düşüyor, muhtemelen bir dahaki gidişimde de 3-4 olacak, neyse..) zafer hoca bu hastalığın bakteri dışında bir nedeni olduğunu kesinlikle düşünmüyor, psikolog ve egzersiz vb. işlemlerin de bir işe yarayacağını düşünmüyor. sonuçta iltihap var, bunu yok etmeden naparsan yap işe yaramaz mantığında anladığım kadarıyla. ancak psikoloji ile ilgili, hastalık sonrası çöküş oluyor, sonra ikisi birbirini tetikliyor dedi. buna rağmen psikolojik bir yardımın neden faydası olmayacağını düşünüyor anlamış değilim
hizir
Hastalık Başlangıç Yılı: 2010

Mesaj gönderen hizir »

Merhaba,

Ben bu konuda pisikolojik tedavi aldım ve işe yaradı. Hiç bir hastalığı pisikolojik veya pisikolojik değil diye ayırmamak gerekir. Bu hastalığı atlatmaya odaklanmak yerine bu hastalığın pisikolojik etkilerini gidermeye odaklanmak gerçekten çok tedavi edici etkilere sahiptir. Bir çok insan tanıdım bu hastılığın belirtileriyle yaşayıp kendinde hastalık olduğunu hiç düşünmemiş yaşadıklarını normal sayan. Günlük yaşantısına aynen devam edip kendinde bir hastalık varmış gibi davranmayan kişi gayet rahat yaşarken ben kendimi doktor doktor gezip çare ararken bulabiliyordum.

Sonuç olarak hastalığı bakteriyel anlamda bitirmeye odaklanıp çözmekte bir yoldur olanı olduğu gibi kabul edip hayata devam etmekte bir yoldur. Ben 10 yılın sonunda olanı kabullendim ve rahat ettim. Sadece kendimi stresli hissettiğim anlarda semptomlarımı hissediyorum onun dışında varlığını bile unuttum. Rahatım. Herkese tavsiye ederim.

Sevgiler
ahmet24

Mesaj gönderen ahmet24 »

hizir yazdı:Merhaba,

Ben bu konuda pisikolojik tedavi aldım ve işe yaradı. Hiç bir hastalığı pisikolojik veya pisikolojik değil diye ayırmamak gerekir. Bu hastalığı atlatmaya odaklanmak yerine bu hastalığın pisikolojik etkilerini gidermeye odaklanmak gerçekten çok tedavi edici etkilere sahiptir. Bir çok insan tanıdım bu hastılığın belirtileriyle yaşayıp kendinde hastalık olduğunu hiç düşünmemiş yaşadıklarını normal sayan. Günlük yaşantısına aynen devam edip kendinde bir hastalık varmış gibi davranmayan kişi gayet rahat yaşarken ben kendimi doktor doktor gezip çare ararken bulabiliyordum.

Sonuç olarak hastalığı bakteriyel anlamda bitirmeye odaklanıp çözmekte bir yoldur olanı olduğu gibi kabul edip hayata devam etmekte bir yoldur. Ben 10 yılın sonunda olanı kabullendim ve rahat ettim. Sadece kendimi stresli hissettiğim anlarda semptomlarımı hissediyorum onun dışında varlığını bile unuttum. Rahatım. Herkese tavsiye ederim.

Sevgiler
hangi doktora gittiniz acaba
hizir

Mesaj gönderen hizir »

Belli bir doktor tavsiye edemem yıllar içinde çok doktorla görüştüm. Herhangi bir pisikiyatri servisine gidebilirsin.
ahmet24

Mesaj gönderen ahmet24 »

hizir yazdı:Belli bir doktor tavsiye edemem yıllar içinde çok doktorla görüştüm. Herhangi bir pisikiyatri servisine gidebilirsin.
özür dileyerek bir soru daha sormak istiyorum. görüştüğünüz psikiyatristler bu hastalıktan haberdarlar mıydı, ona göre mi bir tedavi uyguladılar. yoksa hastalığın yol açtığı anksiyete, depresyon vs. etkiler üzerinde mi durdular?
hizir

Mesaj gönderen hizir »

hastalığın bende yarattığı kaygı bozukluğu hayatımı etkilemeye başlayınca pisikolojik destek almaya başladım. SOnuç olarak asıl rahatsızlığımın kaygı bozukluğu olduğu ortaya çıktı ve tedavi oldum. Kaygı bozukluğu düzeldiği her dönemde şikayetlerimde düzeldi. Yani hastalığa özgü bir pisikolojik tedavi almadım. Zaten bir danışmana gittiğinde seni genel olarak dinleyecektir. Çözümüde genel olarak sunacaktır.
Icedive26
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen Icedive26 »

ahmet24 yazdı:bugün zafer hocaya gitti. 15-20 olan lökosit, 10-12'ye düşmüştü. bugün de 6-7 oldu. (art niyet aramıyorum ama herkesin sayılar aynı şekilde düşüyor, muhtemelen bir dahaki gidişimde de 3-4 olacak, neyse..) zafer hoca bu hastalığın bakteri dışında bir nedeni olduğunu kesinlikle düşünmüyor, psikolog ve egzersiz vb. işlemlerin de bir işe yarayacağını düşünmüyor. sonuçta iltihap var, bunu yok etmeden naparsan yap işe yaramaz mantığında anladığım kadarıyla. ancak psikoloji ile ilgili, hastalık sonrası çöküş oluyor, sonra ikisi birbirini tetikliyor dedi. buna rağmen psikolojik bir yardımın neden faydası olmayacağını düşünüyor anlamış değilim
Hoca bence haklı. Kronik bir rahatsızlık bu . diğer kronik rahatsızlıklarda olduğu gibi kronik ağrı, artrit vb. depresyon da kronik rahatsızlığın sonucu otomatik olarak tetikleniyor.
Önce asıl sorunu çözemeden bence psikolojik yardım işe yaramayacaktır diye düşünüyorum. Ben de öyle oldu açıkcası. Sürekli geri gelidikçe nüks yaşadıkça tekrar geriye gidiyorsun.
Ama yine de bazen bulunduğunuz durumdan kurtulmak için bir adım gerekli. ben eş zamanlı tedavinin daha çok işe yarayacağını düşünüyorum. Hatta ağrı semptomu baskın olan arkadaşlara daha fazla yarar sağlayabilme durumu da var gabapentin gibi antidepresan kullanımının.
not: önerilerim ya da yorumlarım hastalıkla ilgili deneyimlerime ait kendi görüşlerimi temsil eder. Ben sadece sizler gibi bir hastayım. lütfen mutlaka en basit bir supplementi dahi doktorunuza danışarak kullanınız. ya da riski kendiniz alınız.
Icedive26
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen Icedive26 »

Tabiki bu doktor kullanımında olacak birşeydir. Lütfen arkadaşlar buradaki tavsiyeleri , besin desteği de olmak üzere doktorunuza aile hekiminize danışmadan kendi başınıza iş yapmayın.
antidepresanlar çocuk oyuncağı değildir diğer ilaçlar gibi.
not: önerilerim ya da yorumlarım hastalıkla ilgili deneyimlerime ait kendi görüşlerimi temsil eder. Ben sadece sizler gibi bir hastayım. lütfen mutlaka en basit bir supplementi dahi doktorunuza danışarak kullanınız. ya da riski kendiniz alınız.
sixfeetunder

Targocid yazdı:
sixfeetunder yazdı:
Targocid yazdı:
Tedavi ilerleme sağlamazsa, belli bir noktadan sonra şikayetler stabil devam ederse gez. Ben, Basri Hoca ve Hüseyin Hoca’dan tedavi almadım ama yapacakları Halil Hoca ile aşağı yukarı aynı, antibiyograma göre tedavi. Ben, Asosyal’in doktoruna da gittim Samsun’a, farklı bir şey yapar belki diye, adam sen iyileşmişsin dedi. Bilmesem, bir sürü test yaptırıp hayırlı işler diyecekti. :) O nedenle, enfeksiyon uzmanı bulman gerekebilir belki o kadar. Onun dışında, ürologların da yapabileceği pek bir şey yok. Muhsin Hoca’ya da gitmedim ben, ancak onu tenzih ediyorum. Duyduğum kadarıyla daha bütünsel ele alıyor hastalığı.
senin peki enfeksiyon uzmani ile gorusmen oldu mu?
Targocid

sixfeetunder yazdı:
Targocid yazdı:
sixfeetunder yazdı:
senin peki enfeksiyon uzmani ile gorusmen oldu mu?
Oldu. Tedavi sürecimi eski mesajlardan görebilirsin. Henüz, hepsini toparladığım bir konu açmadım. Bu profil ve bu profildeki ilk mesajımın konusuna girip önceki profilde bahsettiğim şeyleri yüzeysel okuyabilirsin.