Pirfenidon'un sıçanlarda kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu ve mekanizmaları üzerindeki etkisii

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Pirfenidon'un sıçanlarda kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu ve mekanizmaları üzerindeki etkisii

Mesaj gönderen kadir »

ORİJİNAL MAKALE

Pirfenidonun sıçanlarda kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu ve mekanizmaları üzerindeki etkisi

Kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu (CP / CPPS) ürogenital sistemin zor bir problemidir. Etiyopatogenez ve CP / CPPS için etkili tedavilerin karışık olması gerekir. Pirfenidon, çeşitli hayvan deneylerinde ve klinik deneylerde antienflamatuar, antifibrotik ve antioksidatif stres kapasiteleri sergileyen bir moleküldür. Bu çalışmanın amacı pirfenidonun CP / CPPS üzerindeki terapötik etkisini araştırmak ve bundan sorumlu mekanizmayı tanımlamaktır.

Yöntemler:

Sıçanlarda tam Freund adjuvanının (CFA) intraprostatik enjeksiyonu ile bir CP / CPPS modeli oluşturuldu. Pirfenidon veya araç uygulandıktan sonra 4 hafta boyunca değerlendirme için kan ve prostat dokuları toplandı.

Sonuçlar:

Bulgular pirfenidonun kronik pelvik ağrıyı önemli ölçüde iyileştirdiğini ve prostatik inflamasyonu ve fibrozu inhibe ettiğini ortaya koydu. Daha ileri çalışmalar, pirfenidonun tümör nekroz faktörü ‐ α, interlökin ‐ 1β (IL ‐ 1β), IL ‐ 6, IL ‐ 8 dahil olmak üzere proenflamatuar aracıların ekspresyonunu baskıladığını bulmuştur. Pirfenidon, glutatyon, katalaz, toplam süperoksit dismutaz aktivitelerini iyileştirerek ve malondialdehit üretimini azaltarak güçlü bir antioksidan kapasite sergilemiştir. Ayrıca pirfenidon, M2 makrofajlarının polarizasyonunu kolaylaştırdı ve nükleer faktör ‐ κB (NF ‐ κB) sinyal yolunun aktivasyonunu bastırdı.

Sonuçlar:

Pirfenidon, anti-enflamatuar, antioksidatif, antifibrotik özelliklerle CFA ile indüklenen CP / CPPS'ye karşı faydalı bir etki gösterebilir ve fonksiyon, en azından kısmen makrofajların M2 polarizasyonu ve NF κ signal sinyal yolunun inhibisyonu yoluyla aracılık eder. Bu bulgular pirfenidonun CP / CPPS tedavisi için potansiyel bir terapötik olarak vaat ettiğini göstermektedir

Bu ilaç Esbriet 267mg adı altinda satilan akciger hastalarinda cigerdeki nekroz dokuyu iyilestirip nefes almayi rahatlatmak amaciyla kullanilan immunmodulator bir ilactir. Kutusu 9000 tl civarindadir.
Bu klinik deneysel calismaların en son calismalardan biri oldugunu belirtmek isterim.
UNKAPANI
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Re: Pirfenidonun sıçan kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu ve mekanizmaları üzerindeki etkisi.

Mesaj gönderen UNKAPANI »

Abi hangi doktor bunu verir ki yazar biz nasıl alalım bi fiyata
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: Pirfenidonun sıçan kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu ve mekanizmaları üzerindeki etkisi.

Mesaj gönderen kadir »

UNKAPANI yazdı:Abi hangi doktor bunu verir ki yazar biz nasıl alalım bi fiyata
Işin o boyutu cok ayrı bir konu. Ben sadece tıbbi klinik arastirmalari ve bu bilgileri forumda paylaşiyorum.
insirah13
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Re: Pirfenidonun sıçanlarda kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu ve mekanizmaları üzerindeki etkisi.

Mesaj gönderen insirah13 »

abi çok sağol paylaşım için. aslında yurtdışında pek çok deney yapılıyor. daha önce attığınız ibuprofenli tedavi şekli gibi yeni denenebilir tedavi şekilleri duyabiliyoruz. bu da heyecanlandırdı açıkçası beni. ama türkiye'de bunu ne kadar takip eden doktor var , bunlar muamma. önümüzdeki yıllar içinde kökten tedavi edilemese de büyük ölçüde semptomları yok edecek gelişmeler yaşanacağına da inanıyorum. özellikle abd için ya da gsyih'i yüksek gelişmiş ülkeler için düşünüyorum da, oradaki elit sınıf diye adlandırdığımız kesim sanmıyorum ki bu hastalıktan bizim kadar çeksin. yüksek lisans için abd'ye gitme durumum var önümüzdeki sene, birçok kapıyı aşındırıcam iyi gelir elde edebilirsem.bi umut alternatif yollar için..
asosyal
Hastalık Başlangıç Yılı: 2011

Re: Pirfenidonun sıçanlarda kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu ve mekanizmaları üzerindeki etkisi.

Mesaj gönderen asosyal »

cucu3636 yazdı:
kadir yazdı: 

ORİJİNAL MAKALE

Pirfenidonun sıçanlarda kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu ve mekanizmaları üzerindeki etkisi

Kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu (CP / CPPS) ürogenital sistemin zor bir problemidir. Etiyopatogenez ve CP / CPPS için etkili tedavilerin karışık olması gerekir. Pirfenidon, çeşitli hayvan deneylerinde ve klinik deneylerde antienflamatuar, antifibrotik ve antioksidatif stres kapasiteleri sergileyen bir moleküldür. Bu çalışmanın amacı pirfenidonun CP / CPPS üzerindeki terapötik etkisini araştırmak ve bundan sorumlu mekanizmayı tanımlamaktır.

Yöntemler:

Sıçanlarda tam Freund adjuvanının (CFA) intraprostatik enjeksiyonu ile bir CP / CPPS modeli oluşturuldu. Pirfenidon veya araç uygulandıktan sonra 4 hafta boyunca değerlendirme için kan ve prostat dokuları toplandı.

Sonuçlar:

Bulgular pirfenidonun kronik pelvik ağrıyı önemli ölçüde iyileştirdiğini ve prostatik inflamasyonu ve fibrozu inhibe ettiğini ortaya koydu. Daha ileri çalışmalar, pirfenidonun tümör nekroz faktörü ‐ α, interlökin ‐ 1β (IL ‐ 1β), IL ‐ 6, IL ‐ 8 dahil olmak üzere proenflamatuar aracıların ekspresyonunu baskıladığını bulmuştur. Pirfenidon, glutatyon, katalaz, toplam süperoksit dismutaz aktivitelerini iyileştirerek ve malondialdehit üretimini azaltarak güçlü bir antioksidan kapasite sergilemiştir. Ayrıca pirfenidon, M2 makrofajlarının polarizasyonunu kolaylaştırdı ve nükleer faktör ‐ κB (NF ‐ κB) sinyal yolunun aktivasyonunu bastırdı.

Sonuçlar:

Pirfenidon, anti-enflamatuar, antioksidatif, antifibrotik özelliklerle CFA ile indüklenen CP / CPPS'ye karşı faydalı bir etki gösterebilir ve fonksiyon, en azından kısmen makrofajların M2 polarizasyonu ve NF κ signal sinyal yolunun inhibisyonu yoluyla aracılık eder. Bu bulgular pirfenidonun CP / CPPS tedavisi için potansiyel bir terapötik olarak vaat ettiğini göstermektedir

Bu ilaç Esbriet 267mg adı altinda satilan akciger hastalarinda cigerdeki nekroz dokuyu iyilestirip nefes almayi rahatlatmak amaciyla kullanilan immunmodulator bir ilactir. Kutusu 9000 tl civarindadir.
Bu klinik deneysel calismaları en son calismalardan biri oldugunu belirtmek isterim.
Bu glutatyon tedavisini çok duydum ve şu anda uygulamaya başladım damardan 5 seans alacağım. Bu süreçte mesaneyi yıkatıp rektal ozon ve üretral ozon yaptıracağım. İnş bi faydası olurda buradan paylaşırım.
Her şeyi dener olduk. En sonunda deney hayvani kendimiz olacağız
asosyal
Hastalık Başlangıç Yılı: 2011

Mesaj gönderen asosyal »

cucu3636 yazdı:Kardeşim şuna emin ol benim kadar farklı şeyler deneyen olmamıştır. Son şeyler zaten nöralterapi felanda deneyeceğim sonra olmazsa enjeksiyon.
Enjeksiyon olan arkadaşlar vardi forumda ama memnun olan çok az :oops:
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

insirah13 yazdı:abi çok sağol paylaşım için. aslında yurtdışında pek çok deney yapılıyor. daha önce attığınız ibuprofenli tedavi şekli gibi yeni denenebilir tedavi şekilleri duyabiliyoruz. bu da heyecanlandırdı açıkçası beni. ama türkiye'de bunu ne kadar takip eden doktor var , bunlar muamma. önümüzdeki yıllar içinde kökten tedavi edilemese de büyük ölçüde semptomları yok edecek gelişmeler yaşanacağına da inanıyorum. özellikle abd için ya da gsyih'i yüksek gelişmiş ülkeler için düşünüyorum da, oradaki elit sınıf diye adlandırdığımız kesim sanmıyorum ki bu hastalıktan bizim kadar çeksin. yüksek lisans için abd'ye gitme durumum var önümüzdeki sene, birçok kapıyı aşındırıcam iyi gelir elde edebilirsem.bi umut alternatif yollar için..
Rica ederim kardesim tskler. Daha iyi yeni tedavi sekillerine herzaman insanligin ihtiyaci var.