Prostatit anal fissüre neden olur mu

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
antibiyotikdusmani
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Prostatit anal fissüre neden olur mu

Mesaj gönderen antibiyotikdusmani »

Prostatit anal fissüre neden olur mu? Dışkılama sonrasında yanma oluyor devamlı... Yanan yer makat mı prostat mı çözemiyorum...
hayirdirinsallah

Re: Prostatit anal fissüre neden olur mu

Mesaj gönderen hayirdirinsallah »

Kabızlık sorunu yüzünden makat çatlağına sebep olur
Allah büyük.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

antibiyotikdusmani yazdı:Prostatit anal fissüre neden olur mu? Dışkılama sonrasında yanma oluyor devamlı... Yanan yer makat mı prostat mı çözemiyorum...
Daha oncede muteaddit defalar burada zikrettim. Şiş ve sert olan prostat kalin bagirsaga baski yaparak dıskınin ilerlemesini engeller. Sizde ıkınmaya baslarsiniz.Surekli ıkındiginiz icin makat kaslarini patlatip anal fissür olursunuz. Sebebi budur. Kesinlikle asiri ıkinmayin. Kuru beslenmeyin kabız olmayin. Sulu yemek yemeye bakin.
Destinyisunfortunate
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen Destinyisunfortunate »

antibiyotikdusmani yazdı:Prostatit anal fissüre neden olur mu? Dışkılama sonrasında yanma oluyor devamlı... Yanan yer makat mı prostat mı çözemiyorum...
1 adet Duphalac yazdırıp al, dursun. Kabız olacağını hissettiğin an bir yemek kaşığı kullan. 2, 3 saate etkisini gösteriyor.
Erkeklerin Bambaşka Bir Boyuta Geçmesi: Prostatit
antibiyotikdusmani

Mesaj gönderen antibiyotikdusmani »

kadir yazdı:
Daha oncede muteaddit defalar burada zikrettim. Şiş ve sert olan prostat kalin bagirsaga baski yaparak dıskınin ilerlemesini engeller. Sizde ıkınmaya baslarsiniz.Surekli ıkındiginiz icin makat kaslarini patlatip anal fissür olursunuz. Sebebi budur. Kesinlikle asiri ıkinmayin. Kuru beslenmeyin kabız olmayin. Sulu yemek yemeye bakin.
hiç kabız olmadım hastalık başından beri ama ıkınarak işeme var, diskilamada belirgin bir zorluk yok sadece diskiladiktan sonra belli bir süre yanma oluyor Kadir abi, bu anal fissürün teşhisi de makattan cihazla yapılıyordu değil mi?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Anal fissür (makat çatlağı) tanısı nasıl konulur?

Anal fissür tanısı, uzman bir hekim tarafından yapılacak detaylı fiziki muayene ile kolaylıkla konulabilir. Gerekli görüldüğü durumlarda rektum veya kolon bölgesinin incelenmesine yönelik olarak endoskopi işlemleri de uygulanabilir. Tanının koyulması sırasında anal fissür ile karışabilen benzer makat hastalıkları mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Anal fissür vakalarının bir kısmında küçük yapılı bir memenin oluşumu söz konusu olabilmektedir. Bunlar bazı durumlarda hemoroid (basur) memesi ile karıştırılabildiğinden dikkatli olunmalıdır. Makatta çatlak ve buna bağlı ağrı şikayeti ile kliniklere başvuran hastaların detaylı olarak tıbbi öyküsü alınmalı, bağırsak düzeni sorulmalı, uzun süredir devam eden ishal veya kabızlık sorununun bulunup bulunmadığı araştırılmalıdır. Altta yatan farklı bir bağırsak hastalığı veya sindirim sorununun tespit edilmesi halinde çatlağın tedavisine ek olarak bunlara yönelik bir tedavi planı da belirlenmelidir.

Anal fissür (makat çatlağı) tedavisi nasıl yapılır?

Makat çatlağının tedavisinde birinci basamak, kabızlık sorununun ortadan kaldırılmasıdır. Bunun için en iyi yöntem ise sağlıklı ve dengeli bir beslenme planının oluşturulmasıdır. Tam tahıllı ekmekler, bulgur, kuru baklagiller, meyve ve sebzeler ile yağlı tohumlar diyet liflerinin en iyi ve en sağlıklı kaynaklarıdır. Bu besinlerin düzenli bir şekilde beslenme planı içerisine yerleştirilmesi dışkı hacminin artırılması ve kıvamının olması gereken şekle getirilmesi açısından oldukça etkilidir. Buna ek olarak günlük olarak 2-2,5 litre aralığında su tüketimine özen gösterilmelidir. Beslenme düzenine dikkat etmesine karşın spastik kolon, bağırsak tembelliği gibi nedenlere bağlı olarak kabızlık sorunu devam eden hastalarda veya doğum sonrasında anal fissür sorunu ile karşılaşan kişilerde dışkı yumuşatıcı ilaç kullanımı önerilebilir. Ayrıca sıcak su ile yapılacak oturma banyoları, topikal krem ve pomadların kullanımı, şiddetli ağrı şikayeti bulunan kişilerde ağrı kesici ilaçların kullanımı gibi uygulamalar da makat çatlaklarının iyileştirilmesi ve çatlağa bağlı oluşan komplikasyonların azaltılması üzerinde etkilidir.

İlaç kullanımı ve beslenme düzeninin sağlanması ile erken dönemde tespit edilen anal fissürlerin büyük bir kısmı kısa bir süre içerisinde iyileştirilebilmektedir. Fakat uzun süredir devam eden, tedavi edilmemiş ve çatlak yüzeyi genişlemiş, meme oluşumu gelişmiş makat çatlaklarında cerrahi operasyon gerekebilir. İnternal sfinkteroktomi adı verilen operasyon kronik hale gelmiş anal fissürlerin tedavisinde sıklıkla tercih edilen ve makat iç kasının kesilip gevşetilmesi şeklinde uygulanan bir işlemdir. Genel veya lokal anestezi altında uygulanabilen bu işlem ile birçok kronik ilerlemiş makat çatlağı tedavi edilirken hastaların 48 saat gibi bir süre içerisinde günlük yaşamına dönmesi mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda anal kanaldaki basıncı azaltmaya yardımcı merhemlerin kullanımı, anal fissür tedavisinde hem tek başına hem de diğer yöntemlerin yanında destekleyici olarak tercih edilebilir. Son yıllarda kullanılmaya başlanan botoks enjeksiyonu da uygun şartları taşıyan hastalarda anestezi gerektirmeksizin çok kısa bir süre içerisinde uygulanabilen bir diğer tedavi yöntemidir.

Tedavi edilmeyen makat çatlakları ilerleyerek kronikleşebilir. Bu durumda cerrahi operasyonlar genellikle tek çözüm haline gelecektir. Eğer siz de makat çatlağı sorunu yaşıyorsanız derhal bir sağlık kuruluşuna başvurarak doktor kontrolünden geçmelisiniz. Erken dönemde hastalığınıza ilişkin gerekli muayene ve tanı testlerinizi yaptırarak doktorunuzun önerileri doğrultusunda tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.
Umarım faydalı olmustur.
prosta50
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen prosta50 »

Prostatın şişmesi ve dejenere olması mesane boynuna etki yaptığı için ıkınma oluyor sanırım akşamları 5-6 tane kuru kayısı yiyin kahverengi günkurusundan üstüne su için rahat tuvalete çıkarsın z dupholac çok kullanılırsa bağırsak tembelliği yapıyor
waiora

Mesaj gönderen waiora »

Ben perianal apse ameilyatı oldum prostatit geçti
prosta50

Mesaj gönderen prosta50 »

Birbirlerine çok yakın bölgeler olduğu için etkiliyor bu soğuk havalarda kabız kalmak ıkınmak ayakların üşümesin o bölgeyi mahvediyor. Ben hep eşofman giyiyorum mesaneyi sıkmam ak için şu sıralarda en güzeli imkanı olanın kaplıca ya gitmesi
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

nefessizkesersapi yazdı:
waiora yazdı:Ben perianal apse ameilyatı oldum prostatit geçti
Özelden sorular geldi bu arkadaş kim diye...
3 sene prostatit diye gezinmiş sebebi küçük bir apse çıkmış..
Kardesim bu baska bir sey prostatitlle alakali.degil. Perinede apse oluyor.Apseyi bosaltiyorlar duzeliyor. Prostatitle karistirmislar.
Hk12

Mesaj gönderen Hk12 »

kadir yazdı:
nefessizkesersapi yazdı:
Özelden sorular geldi bu arkadaş kim diye...
Kardesim bu baska bir sey prostatitlle alakali.degil. Perinede apse oluyor.Apseyi bosaltiyorlar duzeliyor. Prostatitle karistirmislar.
Abi prostat sıvısında lökosit olanın böyle bir ihtimal yok dimi yani biz prostatitizdir
hasan3
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen hasan3 »

kadir yazdı:
Abi bende de tam tersi oluyor sanırım. Büyük abdestten sonra şikayetlerim 10 katına çıkıyor en az 1 saat boyunca. Prostatta ve peniste öyle bi yanma acı oluyor ki. Penis de buz gibi oluyor.
Angara
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen Angara »

Aynı şeyi bende dusunuyorum , lütfen detay verir misiniz
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Hk12 yazdı:
kadir yazdı:
nefessizkesersapi yazdı: Özelden sorular geldi bu arkadaş kim diye...
Abi prostat sıvısında lökosit olanın böyle bir ihtimal yok dimi yani biz prostatitizdir
Hayir bu perine denilen yerde apse olusumudur farkli bir olgudur.
jeanvaljean
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen jeanvaljean »

kadir yazdı:
Hk12 yazdı:
kadir yazdı: Kardesim bu baska bir sey prostatitlle alakali.degil. Perinede apse oluyor.Apseyi bosaltiyorlar duzeliyor. Prostatitle karistirmislar.
kadir abi peki sfinkter kasında oluşan bir tahribatın prostatit belirtilerini ve en önemlisi sertleşme sorununu tetikleme olasılığı nedir? birkaç makale gördüm ereksiyon sorunu ile sfinkter kasınını deformasyonu arasında ciddi manada ilişki bulunmuş diyorlar. sen duydun mu hiç?
ironman404040

Mesaj gönderen ironman404040 »

jeanvaljean yazdı:
kadir yazdı:
Hk12 yazdı: Abi prostat sıvısında lökosit olanın böyle bir ihtimal yok dimi yani biz prostatitizdir
kadir abi peki sfinkter kasında oluşan bir tahribatın prostatit belirtilerini ve en önemlisi sertleşme sorununu tetikleme olasılığı nedir? birkaç makale gördüm ereksiyon sorunu ile sfinkter kasınını deformasyonu arasında ciddi manada ilişki bulunmuş diyorlar. sen duydun mu hiç?

Proktolog Sezai Temellioğluna sordum. Tüm makat hastalıklarıyla ereksiyon arasında ciddi bir iliskinin oldugunu soylemisti. Kaynak olarak ta 2000 yilinda yazilmis bir bilimsel makaleyi gostermisti
kmlpr

Mesaj gönderen kmlpr »

Gobek deliginizin 5 parmak asagisi olan bolgeye parmaklarinzla titresim masaj yapmak suretiyle yarim ay hilal seklinde bastirarak parmaklarla gidip gelin , 5 10 dak masaj yapin prostatta agri sizi kesiliyorsa , prostatitin bagirsak larla birebir iliskisi oldugunu, kaslarin spazminda etkili oldugunun , enfeksiyona yonelik degilde , kaslara yonelik tedavi baslanmasi gorusundeyim. Bu yuzden anal fissurede neden olacagidir.
jeanvaljean

Mesaj gönderen jeanvaljean »

kmlpr yazdı:Gobek deliginizin 5 parmak asagisi olan bolgeye parmaklarinzla titresim masaj yapmak suretiyle yarim ay hilal seklinde bastirarak parmaklarla gidip gelin , 5 10 dak masaj yapin prostatta agri sizi kesiliyorsa , prostatitin bagirsak larla birebir iliskisi oldugunu, kaslarin spazminda etkili oldugunun , enfeksiyona yonelik degilde , kaslara yonelik tedavi baslanmasi gorusundeyim. Bu yuzden anal fissurede neden olacagidir.
Bu bana aynen oluyor hatta ereksiyon dahi kuvvetleniyor bunu yapınca hocam. Sorun kaslarda mi diyorsunuz
kmlpr

Mesaj gönderen kmlpr »

Aynen pelvik kas durumu, iste burayi cozemedim , nuks burdan oluyor. Kas gevsiyor rahatliyor , so nra tekrar geriliyor, kalp kasi gibi, tahminimce bizler, bakteriyel yada bakteriyel olmadan prostati irrite ettikmi , prostatit oldukmu , bu kaslarin calisma sekli bozuluyor saatli bomba gibi, nasil bazen vudumuzda tik olusur, bazen vucudum herjangi bir yerinde damar atar, gozde seyirme olur, prostatitde bizde bukaslarin calisma seklini bozuyoruz .
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

jeanvaljean yazdı:
kadir yazdı:
Hk12 yazdı: Abi prostat sıvısında lökosit olanın böyle bir ihtimal yok dimi yani biz prostatitizdir
Uretral sfinkter kası dıskilari ve uretral sistemin idrar akişini ve ejekülasyonu kontrol eder. Ereksiyon alakasi yok. Penise kan dolmasi sonucunda ereksiyon olusur. Prostatit sfinkter kasını tembellestirebilir. Cunku mesane dolmadan idrar sinyali beyine istemsiz olarak gider.İdrar ihtiyaci duyarsiniz daha mesane dolmadan. Aslinda mesane iyice dolmali ve gerektiginde sfinkter kasi kasilarak zorlanmali ve idrari birakmali. Sfinkter kasi zorlanmayı unutursa kas tembellesiyor. O yuzden mesaneyi doldurmadan idrara cikmamakta fayda var. Ayrica sık idrar durumlarinda mesanede ufalır duvar kalinlasir.
cbn

Mesaj gönderen cbn »

Tam bunla ilgili bir konu açıp soru sormayı düşünüyordum ben de
Öncelikle herkese geçmiş olsun
Benim daha önce 4-5, 2-3, 11-12 lökosit çıkmıştı Zafer hocada
11-12den sonra gidemedin çünkü yurtdışında yaşıyorum
Malum Salgın hastalık geliş gidiş zor oluyor
Neyse asıl soruya döneyim

Arkadaşlar beninde büyük abdestten sonra özellikle makat çevresinde ağrılarım çok artıyor
Genelde sabahları çıkıyorum büyük abdeste
O gün gün boyu özellikle makat çevresi ve pelvik ağrım oluyor
Ama diyelim ki dün çıktım bugün büyük abdest yapmadım
O gün oturmak biraz zorlasa da %90 iyi hissediyorum diyebilirim
Yaklaşık 10 aydır hastayım uzun zamandır peniste ağrı yok denecek kadar az çok şükür
Bazen çok az göbek altı ve kasıklarda birşeyler hissediyorum ama zorlanıyor o kadar

Ama büyük abdest yaptığım gün çekilmez oluyor

Hatta birkaç gün önce iyi hissettiğim günlerden birinde
Eşime demek 1 ay büyük abdest yapmasam yara falan varsa iyileşecek dedim
Siz ne düşünüyorsunuz bu durumla ilgili
Bir akıl verin lütfen

Cevaplar için teşekkür ederim
Tekrar geçmiş hepimize
cbn

Mesaj gönderen cbn »

nefessizkesersapi yazdı:
cbn yazdı:Tam bunla ilgili bir konu açıp soru sormayı düşünüyordum ben de
Öncelikle herkese geçmiş olsun
Benim daha önce 4-5, 2-3, 11-12 lökosit çıkmıştı Zafer hocada
11-12den sonra gidemedin çünkü yurtdışında yaşıyorum
Malum Salgın hastalık geliş gidiş zor oluyor
Neyse asıl soruya döneyim

Arkadaşlar beninde büyük abdestten sonra özellikle makat çevresinde ağrılarım çok artıyor
Genelde sabahları çıkıyorum büyük abdeste
O gün gün boyu özellikle makat çevresi ve pelvik ağrım oluyor
Ama diyelim ki dün çıktım bugün büyük abdest yapmadım
O gün oturmak biraz zorlasa da %90 iyi hissediyorum diyebilirim
Yaklaşık 10 aydır hastayım uzun zamandır peniste ağrı yok denecek kadar az çok şükür
Bazen çok az göbek altı ve kasıklarda birşeyler hissediyorum ama zorlanıyor o kadar

Ama büyük abdest yaptığım gün çekilmez oluyor

Hatta birkaç gün önce iyi hissettiğim günlerden birinde
Eşime demek 1 ay büyük abdest yapmasam yara falan varsa iyileşecek dedim
Siz ne düşünüyorsunuz bu durumla ilgili
Bir akıl verin lütfen

Cevaplar için teşekkür ederim
Tekrar geçmiş hepimize
Durumumuz aynı kardeşim...Gidilmedik göt doktoruda bırakmadım fissürüm var ama kapalı durumda diyorlar..Çözüm sunamıyorlar ne yazık ki.
Prostatit kaynaklı orada ki sinir kas hasarı veya travması sebepli olduğunu düşünüyorum. Bi gün kendi kendine geçecek biliyorum ama elden bişey gelmiyor..
Tek iyi gelenler ağrı kesici kremler ve fitiller..Gün boyu ağrı olayı yaşamak istemiyorsan bunlardan kullan 10-15 dk ağrır geçer...
Spazmıda önler en azından
Hangi fitil ve krem
İlaç ismi verebilir misiniz
Benim bir ara bayağı akıntı da olmuştu bende
Doktora gittim hemoroid kremi verip gönderdi
Bir de kapalı fissür nedir ki
ozcartman
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen ozcartman »

aynı durum bende de var. prostatitin tavan yaptığı dönemde iki tane anal fissürüm oluştu hem de öyle çok ıkınmalık bir durumum da yoktu. hatta doktora acaba prostattan barsağa sızma mı oluyor da dışkıda bu kadar prostattaki gibi yanma oluyor gibi saçma bir soru bile sormak zorunda kalmıştım. kim ne derse desin ikisi arasında ciddi bir bağ var ama ne?
ozcartman
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen ozcartman »

nefessizkesersapi yazdı:
ozcartman yazdı:aynı durum bende de var. prostatitin tavan yaptığı dönemde iki tane anal fissürüm oluştu hem de öyle çok ıkınmalık bir durumum da yoktu. hatta doktora acaba prostattan barsağa sızma mı oluyor da dışkıda bu kadar prostattaki gibi yanma oluyor gibi saçma bir soru bile sormak zorunda kalmıştım. kim ne derse desin ikisi arasında ciddi bir bağ var ama ne?
Dışkı yaptıktan sonra yanma ağrı sızı oluyor mu rektumda?
Bu semptom bizim asıl meselemiz :))
Kendim gibi Fransa’dan bir arkadaş, Ankara’dan bir arkadaş var..
Sayımız az ama tek değilmişiz :)
yanma oluyor aynı prostattaki gibi. ağrı pek yok.