Abakteriyel prostat sebebi ile ilgili dusuncelerim

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
Destinyisunfortunate
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Re: Abakteriyel prostat sebebi ile ilgili dusuncelerim

Mesaj gönderen Destinyisunfortunate »

yasar12 yazdı:
Destinyisunfortunate yazdı:
yasar12 yazdı:
Hocam bu testler komplike testler degil devlette de yaptirirsiniz, ufak ozel hastanelerde de. Para sorun degil diyorsaniz da referans laboratuvar var kiziltoprakta. Kan testleri acisindan doktorlarin guvendigi bir yer. Iyi calisiyorlar. Baktirmaniz gereken testler sunlar:

Total testosteron
Serbest testosteron
Fsh
Lh
E2 (estradiol)

Bunlara baktirmaniz yeterli. Ben ameliyat olali 9 gunu tamamladim. Vucutta su toplamam azaldi ve gogus ucu yaglarim da azalmaya basladi gozle gorulur sekilde. Aktif spor yapan biriyim ameliyat dolayisiyla yapamiyorum su an.ve su aralar kotu de beslendim full hamburger falan. Ona ragmen gogus ucu yaglari gitmeye basladi. Simdi benim cift tarafli oldugu icin daha cok etkilenmis olma ihtimalim de var. O yuzden dedigim gibi herkeste olacak diye bir sey yok. Bu arada sunu da soyleyeyim, israilli iki doktor var dr. Yigal gat diye bi eleman, ingilizceniz varsa yazdiklari makaleyi okumanizi oneririm varikosel uzerine. Adamlarin buldugu sey varikoselin aslinda cok cok nadir olarak sol tarafli oldugu. Aslinda %85 inde hastalarin cift tarafli ama biyolojisinden dolayi vucudun sag taraf fark edilmiyor. Doppler bile yakalayamiyor. O yuzden doppler ile ayakta ikinirken bakmak gerekiyor. O bile gozden kacabiliyor. Ben bunun en iyi ornegiyim. Zaten soyle dusunmek lazim. Bir adam kisir, cocugu olmuyor. Sol tarafli varikosel yapiyorlar cocuk oluyor. Orada tek testis duzeltiliyor. E peki ameliyat oncesi sag testiste uretilen spermler neden calismiyordu? Madem sagda yoktu. Aslinda olan sey iki tarafta da var ama yakalanamiyor. Dogal olarak kisi kisir. Solu duzeltiyorlar. Sol duzeltilince sol calismaya basliyor adam esini hamile birakabiliyor. Sag ama hala calismaz sekilde kaliyor. Ama cocuk olduktan sonra kimsenin umrunda degil zaten. Ama hormon uretimi acisindan dedigim gibi ikisinin de iyi calismasi avantaj. Tercih size kalmis. Bunlar benim yillar icinde yaptigim arastirmalar sonucu elde ettigim bilgiler
Anladım, epey araştırmızsınız, evet. Söylediğiniz makaleyi bulmaya çalışacağım. Testlerden ilk ikisini kesin yaptırdım. Bunlarda hiçbir problem çıkmadı. Diğerlerine de bakacağım, zaten ilk ikisi de prostata gelene kadar her doktor tarafından yaptırılmaya çalışılıyor, sanırım.
Hocam su hormon testlerinde yalniz soyle bir sorun var ornek vereyim hemen. Mesela atiyorum total testosteronu ele alalim. Referans araligi diyelim lab'in 300-800. Sizin 350 cikiyosa referans araligindasinizdir sikinti yoktur gibi gozukur. Ama burada sikinti, hormonlar yasla alakalidir. 350-400 gibi bir deger, 60 yasinda bir erkek icin normaldir. Ben 24 yasindayim benim 380 ciktigi oldu. Baktin mi evet normal deger, ama 40-50 yasindaki adamin benden yuksek. Yasitlarimin 500-600 arasinda. Yani demek istedigim o degerlere dikkat edin. Yasinizla karsilastirin. O aralik 15-70 yas arasi tum erkekleri kapsiyor. Ama dedigim gibi 70 yasindaki adam ile 15 yasindaki ergenin testosteronu ayniysa o ergende bir sorun vardir.
Anladım, eve geçince kesin değerlere bakacağım. Ben 29 yaşındayım ve benim de aralıklardaydı.
Erkeklerin Bambaşka Bir Boyuta Geçmesi: Prostatit
umitcan
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

Mesaj gönderen umitcan »

Şuan öyle bir şey söyledin ki çok dikkatimi çekti. Ama genel olarak üroloji doktorlarının el ile muayanesi geçerlidir dopleri çok dikkate almıyorlar. Sağda oluşan ince damarlardaki varislerde testisi ısıtmıyor dolayısı ile ağrı şikayeti yapmıyor.

Ben sol varikosel ameliyatı oldum 300-980 arası değerler arasında benimki 700 tek testis değeri buysa ikisi birden 1400 1500 lere kadar çıkar o zaman doping etkisi yapar o kadar insan üstü testislere sahip bir varlıkta yok
Denizyüzü
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

Mesaj gönderen Denizyüzü »

yasar12 yazdı:Merhaba arkadaslar, bilenleriniz vardir bende ikidir lokosit 0 cikiyor ve bakteri bulunamiyor. 40 gune yakin antibiyotik kullandim. Pek fayda gormedim. Yine de 20 gun sonra prostat sivisindan pcr calistiricam. Yine de bir sey cikmayacak gibi duruyor diyebilirim. Zaten benim olayim cinsel bi iliski sonrasi da baslamadi. O yuzden bakteri suphem cok dusuk.

Simdi teshis konduktan sonra yaptigim arastirmalar beni iki sebebe ulastirdi. Bu iki sebepten biri abakteriyel prostatit olusumda etkili ki bana gore ikisi de. Bunlardan birincisi candida mantari olayi. Nevergiveup adli kullanicinin -Ç Ö Z Ü M - adiyla actigi basligi okuyabilirsiniz. Ben de bir suru besin takviyesine burada yazan basladiktan sonra semptomlarim iyiye gitmeye basladi. Corek otu yagi, kekik yagi, kabak cekirdegi yagi, ligone gibi urunlerden fayda gordum. Ozellikle yillardir dilimde olusan beyaz tabaka (ing: oral thrush) neredeyse yok olmaya yaklasti. Bu beyaz tabaka direk candida mantariyla iliskiliymis okudugum kadariyla. Simdi daha da siki bir diyete giriyorum. Vucuttaki varsa eger candidayi yok edecegim. Abakteriyel olan kisilerin dikkat etmesi gereken bir konu diyorum o yuzden bu candida mantari olayi.

Ikinci secenek ise kendi hipotezim. Arkadaslar bu semptomlarim baslamadan 6 ay ince ilk defa varikosel oldugumu fark ettim ama kafaya takmadim. 6 ay sonra semptomlarim basladiginda yasadigim sey suydu: dusuk libido, karamsarlik, dusuk enerji, agresyon ve menide gelen kati parcalar. Arkadaslar bir suru yavanci kaynakli makale var. varikoselin testosteronu dusurup estrojen'i yukselltigi ile ilgili. Ben de yillarca problemim testosteron sandim. Hatta bunun icin bi donem testosteron ignesi bile oldum. Fakat nafile. Aslinda sorun testosteron degil, estrojenmis. Bununla ilgili tek bir makale bulabaldim ama cok onemli. Farelerle yapilan calismalarda, 17-beta estradiol (bir ostrijen turevi) enjekte edilen farelerde spontan abakteriyel prostatit gelisme orani %70'lere yakin. Yani vucutta artmis ostrojen miktari arkadaslar prostatta iltihaba sebep olabilir. Bu cok mantikli cunku prostat denen organ direkman hormonlardan etkilenir. Fazla testosteron miktari prostati buyutur mesela. 5- alpha rduktaz inhibitorleri mesela dihidrotestosteron'u bastirarak iyi huylu prostat buyumesinin onune gecer ornegin. O zaman artmis estrojen miktarinin da prostat iltihabina sebep olabilme ihtimali var.

Su anki planim su sekilde: tedavime devam wdiyorum. Semptomlarim %100 gecicek mi bakacagim. 20 gun sonra prostat sivisindan pcr baktirip bakteri olmadigina %100 emin olacagim. Ardindan candida diyetime devam edecegim. Eger prostatit gecer ama ben takviyeleri biraktiktan sonra nuks ederse gidip varikosel amleiyatimi olacagim. Cunku eger dedigim gibi estrojen fazlaligi buna sebep olabiliyorsa varikosel duzelmeden prostati duzeltmek bosa cabalamak olur. Cubku bir daha nuks edecektir.

Bunun yani sira tabii ki her varikosel hastasinda prosttit gelsimiyor. Ancak her varikosel hastasinda spermler de bozulmuyor mesela. Benim sperm sonuclarim 3-4 kez baktirdim cok cok iyi. Ama hormonlarim o kadar dengeli sayilmaz. Bunun yani sira genetik yatkinlik denen bir sey var. ya da dedigim gibi candida + varikosel bir araya gelip prostata bu etkiyi yapiyor da olabilir.

Bunu paylasmamin sebebi, abakteriyel olan arkadaslar sorunu baska yerde aramasin. Bir varikosel muayenesi, bir hormon olcumu ve candida testi yaptirsin. Bosa antibiyotik su bu almasin derim.
Kardeşim bende varikosel vardı ameliyattan önce ereksiyon 0 diyebilirdim. Varikosel ameliyatı sonrasında ereksiyonum geri geldi. Varikosel ereksiyonu engelliyor arkadaşlar.