Üriner sistemde Enterococcus bakterisi

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
darkblues
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Re: Üriner sistemde Enterococcus bakterisi

Mesaj gönderen darkblues »

Tamam sağolun
nolucam
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen nolucam »

onur2424 yazdı:Lokositi sifir olup da enterekok yuzunden semtomplari olan kimler var??
Ben vardım 4 yıl önce lökosit yokken enterekok çıktı 1aylık kür sonrası her şey düzelmişti tekrar kültür baktırmadan iyileşmiş vaziyette devam ediyordum şu an nüks yaşıyorum düzelmezse tekrar baktırıcam...
En büyük dertler kendi uydurduğumuz çarelerden gelir.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

onur2424 yazdı:
kadir yazdı:
ifsayok yazdı:
Kadir Bey selamlar,

Benim ugrastigim bakteri bahsettiginiz yazida gecen enterecoccus faecalis.

1 yil once oral yolla kaptim. Doktor doktor gezdim. Tum STD testleri temiz idi. Bundan yaklasik 6 ay once sperm kulturunde minimal miktarda enterecoccus feacalis uredi. Turkiye'de degildim. Duyarlilik testinde Ampisilin'e karsi duyarli bulmuslar ve diger antibiyotikleri denememisler. sefalosporinlere karsi da direncli oldugunu eklemisler.

Bu sonuctan sonra doktor amoksilin (ampisilin degil) 500mg 7gun x 2kez receteledi ve 1 hafta kullanimdan sonra sperm kulturunu tekrar ettik. Tabi ki temiz cikti.

Agrilarim gecmeyince ve sikayetlerim devam edince bulundugum ulkedeki saglik sisteminin berbatligindan dolayi Turkiye'ye dondum burda da birkac doktor gezdikten sonra Zafer hoca ile devam ettim. Bu surecte doktorlardan biriyle suruntuden PCR andraflor da temiz cikti.

Zafer hoca ile sirasiyla lokosit 7-8, 3-4, 1-2 ve 1 cikti. Bu surecte klasik tedavisini uyguladi. Soylememe ragmen sefalosporin turevi igne (sefriakson) de receteledi.

Kur 1----
Ceftriaxone 1000mg 3gun 1kez
Doxycycline 100mg 7gun 2kez
Levofloxacin 750mg 7gun 1kez

Kur 2---
Ornidazol 500mg 7gun 2kez
Clindamycin 150mg 7gun 3kez

(Zafer hocadan once diger doktorlarin receteledigi ve kullandigim antibiyotikleri siralasam burdan aya yol olur.)

Semptom ve agrilar azaldi ama penis ucu ve ici yanmasi bitmiyor. Lokosit 1 ciktigi icin artik kendisi ligone kullanabilirsin diyip usutme ayaklarini sicak tut vb diyip arada sirada kontrole gel diye yolluyor.

Ben bu boyle olmayacak diye Basri hocaya prostat sivisi aldirip PCR yaptirdim. ve ta taaaa. Sonuc tam 1 yil sonra yine Enterecoccus spp. 10^3.2
Tum bu surecte basindan beri enterecoccus faecalis ile ugrasiyorum bu kesinlesti. Halen prostatimda bu bakteri var bu da kesin.

Simdi sorularim. Duyarli oldugu halde doktorlar neden ampisilin ile beni tedavi etmiyor? Ampisilin prostate gecmiyor mu? Ampisilin kullanan var mi?
Baska enterecoccus feacalis ile ugrasan arkadaslar var mi? Ozel mesaj atabilirsiniz.
Mrb,
Yapilan klinik deney ve calismalara gore enterekok ve alt suşlarina yonelik direnc ve duyarlilik tablosunu asagida inceleyebilirsiniz.

Tablo 1. Enterokokların Çeşitli Antibiyotiklere Karşı In Vitro
Direnç Oranları
Antibiyotik Suş Sayısı Dirençli
n n (%)
Vankomisin 293 - Duyarli
Teikoplanin 293 -Duyarli
Linezolid 293 - Duyarli
Penisilin 158 135 (85.4) Direncli
Gentamisin* 271 139 (51.2)Direncli
Streptomisin† 147 89 (60.6)Direncli
Siprofloksasin 207 110 (53.1)Direncli
Levofloksasin 126 36 (28.6)Dirençli
Eritromisin 223 155 (69.6)Direncli
Tetrasiklin 123 35 (28.4)Direncli
Ampisilin 261 92 (35.2)

Vankomisin, Teikoplanin ve Linezolid e enterococcus ve suslarinin in vitro olarak duyarli oldugu kesinlik kazanmis olup bu bakterilere karsi bu ilaclarin dönusumlu olarak kullanilmasi konusundaki fikirlerimi sunmak isterim
Kadir abi bende de enterekok cikti 2 hafta targocid ve invanz aldim simdi iki hafta linezolid ve invanz alacagim. Donusumlu kullanmakta fayda mi var boyle?
Duyarliysa fayda eder kardesim.
omerdemir
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

Re: Üriner sistemde Enterococcus bakterisi arkadaşlar bende bu bakteri meni azlığı yapıyor sizdede oluyormu

Mesaj gönderen omerdemir »

onur2424 yazdı:
nolucam yazdı:
onur2424 yazdı:Lokositi sifir olup da enterekok yuzunden semtomplari olan kimler var??
Ben vardım 4 yıl önce lökosit yokken enterekok çıktı 1aylık kür sonrası her şey düzelmişti tekrar kültür baktırmadan iyileşmiş vaziyette devam ediyordum şu an nüks yaşıyorum düzelmezse tekrar baktırıcam...
Ne kullandin hocam 1 aylik?
kadir yazdı:
Seref yazdı:Merhaba abi,
Peki bakterileri nasil tespit edicez? Pcr dami, prostat sivisi kültüründe mi? İdrar kültüründemi? Prostatda tıkanan kanallarin icinde kalan bakteriler nasil tespit edilebilir?
Prostat biyopsisi bunun için bir çözüm olabilirmi?
Tesekkurler
Çok iyi bir akredite olmuş laboratuarda prostat sekresyonunu, kultur ve antibiogram yaptirmaniz en guvenilir olan yontemdir. Yada pcr yaptiracaksiniz verdiginiz orneklerden..
omerdemir

Bu enterococcus bakteri nerden bizim purostata nerden bulaştı nasıl bulaşır benim yasak hec ilişkim olmadi
Genelde bu bakteri bağırsakta yaşıyor her sağlıklı insanlarda var
Lütfen soyleyim bu mikrob nasıl bulaşır purostta
omerdemir

ifsayok yazdı:
murat222 yazdı:
ifsayok yazdı:

2. Haptan sonra ciddi eklem ve ayak tendonu agrisi basladi. Safak hocaya dun telefon ettim, hemen birak dedi. 3 haptan sonra biraktim. Ben kinolon grubu kullanamiyorum. Su an bisey yapmiyorum. Semptomlarim az. Belki tamamen ilac icmeyi birakirim. Kafam cok karisik.

Sen n’aptın entereccus tedavisini kardeşim
Basri hocanin yazdigi 1 aylik ampisilin (sultamisilin) tedavisi 2 gun once bitti. Prostat olarak gayet iyi durumdayim. Agrim yok. Sperm sorunsuz, sulu ve beyaz. Kendi yaptigim masajin cok faydasini gordum.

Eklem sorunlari devam ediyor. Penis ucu bir turlu tam duzelmiyor. Su an yanma var diyemem ama aciklikta kizariklik var. 2 hafta hic bir ilac almayacagim. Prostat agrilarim geri gelmezse; artik sadece supplement almayi dusunuyorum. Eklem sorunlari devam ederse hematolojiye gorunecegim.
Kardeşbende meni sarı vede az geliyor sendeki aynısıydı
Bide cinsel soğukluk var sizdede boylemiydi
omerdemir

murat222 yazdı:
Privatee yazdı:Bu bakteri bendede var enterobacteriea spp./Enterococcus spp. 2 pcr yaptırdım ikisindede çıkıyor antibiyotik öncesi sonrası 5 kutu tavanic iyi geldi 1 ay sınra 2 kutu tavanic yine kullandım 1 haftadır birşey kullanmıyorum pek ağrım yok eski halime göre çok daha iyiyim birde 4-5 gün boyunca ilişki yaşadım korunarak günde 2 kez ilk gün sızılar vardı fakat sonrasında dahada iyi hissetmeye başladım ve gelen sperm daha fazla ve sulu geliyordu sanki idrar yapıyormuş gibi mikrobu mu atmış oluyorum birde bu bakteri varken ağrım yoksa lokosit sıfır sa önemsemeden devam mı etmeliyim yada serum vs ilaçları kullanmam gerekiyormu gentamisin ve serumlara karşı duyarlıymış antibiyogram gerikalanlara dirençliymiş tavanic çalışılmamış nasıl birşey yapayım yardımcı olurmusunuz

Bu bakteriyi öldürmek zor lökasit yoksa antibiyotik kullanma varsa kullan
Formda ne ilaçlar kullandılar yine çıktı
1453ali yazdı:Tedaviye başladık 10 gün targocidte devam
Düzen lab...prostat sıvısı enterococcus faecalis
Düzen lab... staphylococcus epidemidis
Eskişehir acıbadem bakteri negatif
Acıbadem lab.. lokosit 9
Ya bu bakteri nasıl purostata bulaştı bence bu cinselle yolla bulaştığını zannetmiyorum bu konuda hocalarnediyor
omerdemir

Enterok fecalis nerden bulaşır
omerdemir

Mrshadow yazdı:
1453ali yazdı:Çankırı devlet hastanesi
Enfeksiyoncu targocid ve fosfomisin 300/ 300/ lük verdi çift hap her sabah yutuyorum
Üroloji yatış gösterdi ben akşamları 1 saat tedaviyi alıp gidiyorum
Bakalım lokosit ve bakteriler ne olacak
Ali abi yeter, bak yeter diyorum!
Abi 10larca serum, yuzlerce kutu antb. bobreklerin, karacigerin agzina ettin. Yeter yaw
Kardeş doktorlara soyle bu entereok nasıl bulaşır purostata bence bağırsaklar'dan geçmiş purostata ben öyle biliyorum cinsel yolla gerçeğine inanmiyorum
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

omerdemir yazdı:Enterok fecalis nerden bulaşır
Enterekok suşlarınin insan bağırsaklarında kommensal olarak yaşadığı ve fırsatçı enfeksiyonlara neden olabildikleri bilinmektedir.
Tuvaletlerden sıçrama yolu ile, makat temizliğine dikkat edilmediginde penise dogru yıkama yapildiginda, el hijyenine dikkat edilmeyip penise temas edildiginde, ayrıca anal ilişki sonucunda enterekok penisten içeri girerek prostata ulaşir ve iltihaba sebep olur.
Bunlara dikkat edilmesi gerekir.
omerdemir

kadir yazdı:
Enterekok suşlarınin insan bağırsaklarında kommensal olarak yaşadığı ve fırsatçı enfeksiyonlara neden olabildikleri bilinmektedir.
Tuvaletlerden sıçrama yolu ile, makat temizliğine dikkat edilmediginde penise dogru yıkama yapildiginda, el hijyenine dikkat edilmeyip penise temas edildiginde, ayrıca anal ilişki sonucunda enterekok penisten içeri girerek prostata ulaşir ve iltihaba sebep olur.
Vajinada bu bakteri yasarmi ordanda gecebilirimi
Ben hiç anal ilişkim olmadı sadece aşırı kabız olurum oda kanama yapar aceba ordanmi kaptım yoksa eşimdendi geçti bir türlü bulamadım birde çok aşırı sitres depresyona girdim 5 ay onunda etkisi olmusmudut
omerdemir

onur2424 yazdı:
omerdemir yazdı:
murat222 yazdı:

Bu bakteriyi öldürmek zor lökasit yoksa antibiyotik kullanma varsa kullan
Formda ne ilaçlar kullandılar yine çıktı
1453ali yazdı:Tedaviye başladık 10 gün targocidte devam
Düzen lab...prostat sıvısı enterococcus faecalis
Düzen lab... staphylococcus epidemidis
Eskişehir acıbadem bakteri negatif
Acıbadem lab.. lokosit 9
Ya bu bakteri nasıl purostata bulaştı bence bu cinselle yolla bulaştığını zannetmiyorum bu konuda hocalarnediyor

kardeşim bu bakteri ağızda ve bağırsakta var. anal veya oral ilişki ile bulaşabilir. yoldan 10 kişi çevir 9unun prostatında vardır bu. sadece bazı kişilerde enfeksiyona neden oluyor.
Yani çoğu insanın purostatinda var diyosun bu bakteri niye onlarda enfeksiyon yapmiyorda bizde niyr yapiyor onu anlamadim vajinada olub oyle gecebilirmi bu hastalik kadinlarin vajinasinda yararmı bu bakteri
Bilen varsa soylesin
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

omerdemir yazdı:
kadir yazdı:
Vajinada bu bakteri yasarmi ordanda gecebilirimi
Ben hiç anal ilişkim olmadı sadece aşırı kabız olurum oda kanama yapar aceba ordanmi kaptım yoksa eşimdendi geçti bir türlü bulamadım birde çok aşırı sitres depresyona girdim 5 ay onunda etkisi olmusmudut
Vaginada bu bakteri olabilir...bir sekilde kontamine olmuştur. Eşiniź ile beraber tedaviniz suresince korunmalı iliski yapmanızı öneririm.
mahlas3435
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Mesaj gönderen mahlas3435 »

Maalesef bende de bu bakteriden var. 2 kutu tavanic bitirdim. Ilk kutu baslarda bir ise yaramiyor gibiydi. Sonlara dogru semptomlar azaldi. 2. kutuda yuzde 10 seviyelerine geldi. Tam iyilesiyorum diye umutlanmistim, antibiyotik bittikten sonra yine azdi. Ustune benimki hafif ates ve vucutta kirginlik yapiyor.
Su anda yurt disina yeni tasindigim icin de doktora gitme sansim da yok. 2 tane parol ictim hicbir sey yapmadi atese. Elimin altinda cipro vardi. Tavanic yazan doktorumla konustum ciproya baslayabilirsin dedi. 3. gundeyim hicbir degisiklik yok. Ne yapicam hic bilmiyorum.

Ne lanet bakteriymis.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Enterecoccus bakterisinin 123 adet suşu vardır..antibiyotik duyarliliklari belirlenip tedavi yapilması önemli olmasınin yanisira vankomisin, teikoplanin ve linezolidin diğer antibiyotiklere göre daha yüksek duyarlılıkta olduğu gözlenmiş ve tedavide kullanımı uygun bulunmuştur.
omerdemir

mahlas3435 yazdı:Maalesef bende de bu bakteriden var. 2 kutu tavanic bitirdim. Ilk kutu baslarda bir ise yaramiyor gibiydi. Sonlara dogru semptomlar azaldi. 2. kutuda yuzde 10 seviyelerine geldi. Tam iyilesiyorum diye umutlanmistim, antibiyotik bittikten sonra yine azdi. Ustune benimki hafif ates ve vucutta kirginlik yapiyor.
Su anda yurt disina yeni tasindigim icin de doktora gitme sansim da yok. 2 tane parol ictim hicbir sey yapmadi atese. Elimin altinda cipro vardi. Tavanic yazan doktorumla konustum ciproya baslayabilirsin dedi. 3. gundeyim hicbir degisiklik yok. Ne yapicam hic bilmiyorum.

Ne lanet bakteriymis.
Kardesim bir demet mayonuzu kökleriyle beraber kaynat 2 litre suda 5.6.7 dakika sonra ılımayabirak sonra kavanozlara doldur sabah aksam ogeln ic buzdolabinda azi kapali saklaya bilirsin 15. 20 30 gün ic 3 5.gün sonra faydasını göreceksin ben öyle yapıyorum çok eyim
Şükür allaha birde hakiki bal şerbeti y
Iç sabah akşam
odysiea87

Mesaj gönderen odysiea87 »

mahlas3435 yazdı:Maalesef bende de bu bakteriden var. 2 kutu tavanic bitirdim. Ilk kutu baslarda bir ise yaramiyor gibiydi. Sonlara dogru semptomlar azaldi. 2. kutuda yuzde 10 seviyelerine geldi. Tam iyilesiyorum diye umutlanmistim, antibiyotik bittikten sonra yine azdi. Ustune benimki hafif ates ve vucutta kirginlik yapiyor.

Ne lanet bakteriymis.
Bu bakteri kültürdemi üredi hocam
mahlas3435

odysiea87 yazdı:

Ne lanet bakteriymis.
Aynen kültür + antibiyogram yapılmıştı. Ama antibiyogram sonucu verilen iki kutu tavanic bir işe yaramadı maalesef. Ciproyu bitirdim en iyi gelen anti de o oldu. Ama sonra iki hafta içinde semptomlar yavaş yavaş geri geldi. Üç gün önce de hiç yaşamadığım sık idrar hissi ve idrar yaparken zorlanma semptomları başladı. Türkiyeden arkadaş gelmişti geçen hafta o gelirken cipro getirdi. Görüştüğüm tüm doktorlara mesaj attım hepsi ikinci ciproya başla dedi. Leblebi gibi anti içiyoruz umarım sıkıntı olmaz. Karnımda şişlik sertlik var bugün. Kaş yapıcaz derken göz çıkarmayız umarım.

İki hafta içinde tedavi için dönüş planlıyorum ülkeye. Zafer oyman mı hüseyin seçgin mi onu düşünüyorum. Hüseyin hoca daha ilgili daha bilimsel çalışıyor ama lab’a güvenmeme olayı bende de var. Kültürden önce pcr yaptırmıştım orada e.coli çıkmadı Streptococcus ve Corynebacterium çıkmıştı. (Bunları da hiçbir doktor takmadı bu arada) Pcr’da çıkan kültürde, kültürde çıkan pcr’da çıkmadı. Nasıl oluyor anlamıyorum. Kafalar karışık.
odysiea87

mahlas3435 yazdı:
odysiea87 yazdı:

Ne lanet bakteriymis.
Aynen kültür + antibiyogram yapılmıştı. Ama antibiyogram sonucu verilen iki kutu tavanic bir işe yaramadı maalesef. Ciproyu bitirdim en iyi gelen anti de o oldu. Ama sonra iki hafta içinde semptomlar yavaş yavaş geri geldi. Üç gün önce de hiç yaşamadığım sık idrar hissi ve idrar yaparken zorlanma semptomları başladı. Türkiyeden arkadaş gelmişti geçen hafta o gelirken cipro getirdi. Görüştüğüm tüm doktorlara mesaj attım hepsi ikinci ciproya başla dedi. Leblebi gibi anti içiyoruz umarım sıkıntı olmaz. Karnımda şişlik sertlik var bugün. Kaş yapıcaz derken göz çıkarmayız umarım.

İki hafta içinde tedavi için dönüş planlıyorum ülkeye. Zafer oyman mı hüseyin seçgin mi onu düşünüyorum. Hüseyin hoca daha ilgili daha bilimsel çalışıyor ama lab’a güvenmeme olayı bende de var. Kültürden önce pcr yaptırmıştım orada e.coli çıkmadı Streptococcus ve Corynebacterium çıkmıştı. (Bunları da hiçbir doktor takmadı bu arada) Pcr’da çıkan kültürde, kültürde çıkan pcr’da çıkmadı. Nasıl oluyor anlamıyorum. Kafalar karışık.
Valla hocam pcr 1500 lira düzende. Acaba bi daha yaptırmasam mi diyorum. Cok pahalı bir doktor var Murat Binday. Tumt yapıp mikro dalga ısısıyla kurutuyormuş. Ona gideyim diyorum. Şuan Cüneyt Sevinçe masaj yaptırıyorum.
mahlas3435

odysiea87 yazdı:
mahlas3435 yazdı:
odysiea87 yazdı:

Valla hocam pcr 1500 lira düzende. Acaba bi daha yaptırmasam mi diyorum. Cok pahalı bir doktor var Murat Binday. Tumt yapıp mikro dalga ısısıyla kurutuyormuş. Ona gideyim diyorum. Şuan Cüneyt Sevinçe masaj yaptırıyorum.
Valla hocam termoterapinin sakat bir tarafı var mı araştırmak lazım. Ben daha ilk alternatifleri de deneyemediğim için bir şey diyemiyorum. Ama cüneyt sevinçe başladıysanız en az bi 2 3 hafta devam edin derim. Antibiyotik de alıyorsunuz, belli olmaz bu işler
odysiea87

mahlas3435 yazdı:
odysiea87 yazdı:
mahlas3435 yazdı:

Valla hocam termoterapinin sakat bir tarafı var mı araştırmak lazım. Ben daha ilk alternatifleri de deneyemediğim için bir şey diyemiyorum. Ama cüneyt sevinçe başladıysanız en az bi 2 3 hafta devam edin derim. Antibiyotik de alıyorsunuz, belli olmaz bu işler
Ya üstat moral bozmak istemiyorumda enterekok u duyan yok iyi olmazsın falan diyor. Çok can sıkıyor. Levent Türk güvenilir olsa prostat icine antibiyotik yaptırcam. O adamda tekin gelmiyor
odysiea87

onur2424 yazdı:
odysiea87 yazdı:
mahlas3435 yazdı:

Hocam turgut disinda da o hocayi onermiyolard. Tumt olayini ben de ilk basta dusundum ama yan etki olarak kronik enflamasyon var. Iyi dusunun yaptirmadan once. Daha kotu olanlar oldu.
Korkuyorum be Onur hoca bakterininde en bokunu kapmışız. Çok ayak üşümesi yapıyor. Batmalar yanmalar. Böyle ömür gecmez. Enfeksiyoncu zor bakteri falan diyo iki kutu taravic verip yoluyor
odysiea87

onur2424 yazdı:
odysiea87 yazdı:
onur2424 yazdı:
Hocam turgut disinda da o hocayi onermiyolard. Tumt olayini ben de ilk basta dusundum ama yan etki olarak kronik enflamasyon var. Iyi dusunun yaptirmadan once. Daha kotu olanlar oldu.
Korkuyorum be Onur hoca bakterininde en bokunu kapmışız. Çok ayak üşümesi yapıyor. Batmalar yanmalar. Böyle ömür gecmez. Enfeksiyoncu zor bakteri falan diyo iki kutu taravic verip yoluyor
Enterekok mu hocam senin de?
Evet abim.
mahlas3435

Valla en kötü vancomisin falan girişeceğiz. Serumla veriyolar onu da bildiğim kadarıyla. Ama hangi doktor nasıl yazar bilmiyorum.
mahlas3435

onur2424 yazdı:
odysiea87 yazdı:
onur2424 yazdı:
Enterekok mu hocam senin de?
Evet abim.
Abi cuneytle zaferle zaman kaybetme, enfeksiyon uzmanina git.
Şimdi kafalar daha da karıştı. :D enfeksiyoncu daha mı iyi enterecoc için?