- Ç Ö Z Ü M -

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
Galip

Re: - Ç Ö Z Ü M -

Mesaj gönderen Galip »

Diyet yapamıyorsanız bıle beslenme alıskanlıgımızı degıstırmelıyız,cok ekmek tuketen bır toplumuz ekmegı azaltmak cok onemlı sekerlı gıdalar asıtlı ıcecekler tamamen kesemesek bıle en azından azaltılmalı, sebze,probıyotık,prebıyotık tuketımını arttırın bunlar, bagısıklık sıstemıne olumlu etkılerı ve saglıklı yasamın temellerıdır.
White
Hastalık Başlangıç Yılı: 2011

Mesaj gönderen White »

selam. arkadaşlar bu forumda YENİ BAŞLIK yani YENİ KONU nasıl ve nereden açılıyor? ben forum anasayfasında bitürlü bulamadım. bana mı yasaklı yoksa ne? lütfen biriniz yardımcı olur musunuz?
Mesela resimli anlatım da olur.
White

Mesaj gönderen White »

neyseki yeni başlık açmayı başardım. Arkadaşlar Bir ANKET HAZIRLADIM umarım katılım sağlarsınız.
ankete buradan ulaşabilirsiniz.
https://goo.gl/forms/reC1HEeWv0anlsah2
efervesan
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen efervesan »

Kardeş anketi doldurdum da burdaki amaç nedir
White

Mesaj gönderen White »

Sadece bilgi edinme amaçlı kardeşim. Bu hastalığın yas ortalamasi nedir, kaçımız evli kaçımız bekar, evli olanlarimiz hayatlarindan memnun mu, insanlar kaç yıldır bu hastalıği çekiyor vs gibi hepimizin bilmek isteyecegi hergün birbirime sorduğumuz sorulardan olusan bir anket. Kayıt ya da uyelik gerektiren bir şey degil. Kimin ne yazdığını hiçkimse bilmeyecek.
erhunu
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen erhunu »

Yaklaşık iki yıl önce sizin çözüm candida diyetinde olabilir benzeri bir paylaşımınızı okumuştum. Çok ama çok teşekkür ederim. Bir cok tedavi ve bir sürü para harcamama rağmen bende hiç bir iyileşme olmuyordu. Fakat iki yıldır ciddi bir şekilde candida diyeti yapıyorum ve yapmaya devam edeceğim. Çünkü çok sağlıklı bir yaşam şekli.
Bu arada benim rahatsızlığım kronik prostatit non bakteriyel olan cinsiydi. Şükürler olsun hicbir ağrı yanma sık sık tuvalete gitme ve cinsel hayat sıkıntıları kalmadı.
Çözümün non bakteriyel için ilaçla olmadığını sadece düzenli sağlıklı iyi bir beslenmeyle olduğunu yaşayarak gördüm. Allah'a şükürler olsun.
Size tekrar sağlığıma kavuşmama vesile olduğunuz için teşekkür ederim.
Galip

Mesaj gönderen Galip »

erhunu yazdı:Yaklaşık iki yıl önce sizin çözüm candida diyetinde olabilir benzeri bir paylaşımınızı okumuştum. Çok ama çok teşekkür ederim. Bir cok tedavi ve bir sürü para harcamama rağmen bende hiç bir iyileşme olmuyordu. Fakat iki yıldır ciddi bir şekilde candida diyeti yapıyorum ve yapmaya devam edeceğim. Çünkü çok sağlıklı bir yaşam şekli.
Bu arada benim rahatsızlığım kronik prostatit non bakteriyel olan cinsiydi. Şükürler olsun hicbir ağrı yanma sık sık tuvalete gitme ve cinsel hayat sıkıntıları kalmadı.
Çözümün non bakteriyel için ilaçla olmadığını sadece düzenli sağlıklı iyi bir beslenmeyle olduğunu yaşayarak gördüm. Allah'a şükürler olsun.
Uye olup bılgılerını paylasmandan dolayı tesekkur ederım
Saglıgın daım olsun
erhunu

Mesaj gönderen erhunu »

Antibiyotik dahil tüm sentetik ilaç ve iğnelerden de uzak durmak lazım. Yoksa diyetin hiç bir faydası olmaz. Candida tüm ilaçlardan tarım ilaçları ve hayvanlara verilen ilaçlatdan çok hoşlanir daha da artmasına neden olur. Tecrübemle sabittir.
erhunu

Mesaj gönderen erhunu »

Galip yazdı:
erhunu yazdı:Yaklaşık iki yıl önce sizin çözüm candida diyetinde olabilir benzeri bir paylaşımınızı okumuştum. Çok ama çok teşekkür ederim. Bir cok tedavi ve bir sürü para harcamama rağmen bende hiç bir iyileşme olmuyordu. Fakat iki yıldır ciddi bir şekilde candida diyeti yapıyorum ve yapmaya devam edeceğim. Çünkü çok sağlıklı bir yaşam şekli.
Uye olup bılgılerını paylasmandan dolayı tesekkur ederım
Saglıgın daım olsun
Çok teşekkür ederim. İnşallah herkes sağlıkĺı günler yaşar.
erhunu

Mesaj gönderen erhunu »

ap0calypse yazdı:
NeverGiveUp yazdı:Cümleten Selamun Aleykum.

Nereden baslasam, ne söylesem bilemiyorum.. Çözüm aslında o kadar basit ve açıklanabilir ki.. Dostlarım, agbilerim; öncelikle bilmenizi isterim ki ben iyileşiyorum. Günden güne belirtiler oldukça hafifliyor. Bu yaklaşık sekiz ay süren bir süreç ve sonunda bu hastalıklar silsilesinden kurtuluyorum şükürler olsun. Hepinizin kafasındaki “sıfır” değilim belki, gün içinde çok hafif ve çok az sürelerde yokluyor ağrı fakat bunun da geçeceğini adım gibi biliyorum. Ve iddia ediyorum; söylediklerimi uygulamanız takdirinde forumun %60-70’i bu hastalıklardan kurtulacak. Bunu bu kadar net söylüyorum çünkü bu hastalik da bir neden dahilinde bizim basimiza geldi ve bu nedeni ortadan kaldirabilmek için Allah’a şükürler olsun bir çözüm var. Beni zaten az-çok biliyorsunuz, hiç bir çıkarım yok; gayem Allah rızası. Kimseden para-pul istemiyorum. Sadece iyileştiğinizde bir hayır duası yeter bana. Bu hastaliga dair hiç bu kadar umutlu olmadım.

Sizlere kendi sürecimi anlatmak istiyorum. Bir gün yanlisa düstüm ve harama uçkur çözdüm (bir çoğumuz gibi) hayatım hiç yolunda gitmiyordu, alkol kullanıyordum. Zaten bu boku da alkollüyken yedim. İlişkiden yaklasik bir ay gibi bir süre sonra ilk semptom patlak verdi. İlk semptomun bir mastürbasyon sonrasi olmasindan dolayi kafam çok kurcalandı ve “acaba zorladım mı?” diye düşündüm. Sonra doktor muayeneleri esnasinda “varikosel” teşhisi konuldu ve bundan mı kaynaklanıyor acaba diye ameliyat oldum. Ağrılar ameliyattan yaklasik 5 gün sonra iyiden iyiye Kr. prostatit semptomlarina döndü, sonra bu kez de acaba ameliyattan mı oldu diye kafamda tilkiler dönmeye basladi. Bir çoğumuz gibi çok fazla doktor gezdim. Çok ilaç içtim, çok para harcadım ve gerek buradan gerekse telefonla bu rahatsızlıkla yüzleşen insanlarla saatlerce fikir teatisinde bulundum. Çok araştırdım. Forumlara girdim, moralim bozuldu. Çünkü herkes bu rahatsizliktan kurtulmanin imkansız oldugunu söylüyordu. Hayatımın en zor günleriydi. Fakat asla pes etmedim, bu kullanıcı adını almamın nedeni de budur. Umut kıranlara kızdım, insanlara umut vermeye calistim hep. O kadar doluyum ki; ağrıdan sızıdan ağladığım günleri mi sayayım, ailem başta olmak üzere etrafımdaki insanları kendi sorunlarımla üzmemi mi, sosyal hayatımın yok olmasını mı.. Gelinen noktada alkolü ve zinayı bıraktım. Tövbe ettim. Namaza başladım. Yalvardim, dua ettim. Zaten bu rahatsızlığı en başından bu yana yüce yaradanın “bana gel” deme şekli olarak algıladım. Hani insanın içindeki umut var ya, “nasıl olsa bir gün namaz kılmaya baslarim, dogru yola girerim..” Hayatım boyunca bu umudu tasiyan ve ne yazık ki ibadeti erteleyen bir adamdım. Şifa ne doktorda ne ilaçta, önce Allah’a yönelin ve ondan isteyin. Yedi cihan bir araya gelse Allah “ol” demedikten sonra hiç bir şey olmaz. “Ne dilersen Hak’tan dile, kılavuz ol doğru yola..” Kısacası bu dert bana aslında derman oldu, maneviyatım yükseldi.

Yola ilk başta prostat diye çıktım, sonra dedim ki bu bir kas rahatsızlığı aslında, sonrasında yok dedim bu bir sinir sıkışması, sinir harabiyeti.. Baktım damarlarımda anormal koyulaşmalar var, dolaşım sorunlarına yöneldim. Ürologlar, norolojistler, enfeksiyoncular, fizyoterapistler, damar cerrahları..Bunlarla zaman kaybettim. Ve son noktada sorunun aslında tamamen bağırsaklardan kaynaklandığını farkettim. Bağırsaklarımı iyileştirmek için bir takım çalışmalara yöneldim. Özellikle non-bakteriyel teşhisi konulan arkadaşlar (Bakteriyellerin de dahil olabileceğini düşünüyorum) düşmanınızı iyi tanıyın, ismi: CANDİDA MANTARI. Bu zaten forumda daha önce CENGO kardeşim tarafından bahsi geçen bir husustu. Ben detaylandıracağım. Bunu farketmem iyi geçirdiğim bir kaç günün ardından aşırı şeker yüklemesi yapmam neticesinde ağrılarımın çoğalmasıyla oldu. Her şey iyi gidiyordu, ufak-tefek ağrılarla idare ederken bir akşam üzeri abartı tatlı, çikolata, hamur işi, dondurma yedim ve sabahı zor gördüm.

Candida mantarı da tıpkı prostatit süreci gibi doktorlar tarafından hem çok irdelenmeyen, hem de tespit edilemeyen bir enfeksiyon. Sadece bağırsaklarınızda değil; mesanenizde, ağız ve cilt floranızda ve vücunuzun diğer iç organlarında da olabilir. Zaten bağırsak florasının doğal bir parçası. Açıp incelediğinizde hem prostatite neden olabildiğini hem de geçmeyen prostat iltihaplarına neden olabildiğini görebilirsiniz. Sorun candida değilse dahi, yüksek ihtimalle bağırsak probleminiz vardır. Huzursuz bağırsak sendromu (İrretabl bowl sendrom) Hemoroidler gibi.. Bu sebepten ben candida testi yaptırmadım dahi, direk diyete başladım. Bence kimsenin yaptirmasina gerek yok. Nedenlerini aşağıda sıralayacağım.

Bağırsakların vücuttaki rolü çok büyük, beyinden sonra vücutta emin verme ve diğer organları yönetme yetisine sahip ikinci organ. Hatta araştırmalara göre beyin bile bağırsaklardan emir alabiliyor. Fakat bizler bağırsaklarımızın düzenini zaman içerisinde bozup kısır bir döngünün içerisine giriyoruz. İlk tetikleyici kimimizde prostat, kimimizde değil. Bu düzenin bozulmasında antibiyotiklerin ve yaşam tarzımızın, beslenme ritüelimizin, içerisinde bulunduğumuz psikolojik durumların çok büyük önemi var. Olay şöyle ilerliyor: İlk yakalanma > Stress > Doktor > Antibiyotikler ve diğer ilaç grupları > Bağırsak düzeni bozulur > Tekrar ağrı > Tekrar Stress > Tekrar antibiyotiler.

Ürologlar o kadar yetersiz ki.. Antibiyotikle birlikte probiyotik takviye yazmıyor hiçbiri. Dahası doğru teşhisi koyamıyorlar. Doğru bölüm olan gastroenterelojiye yönlendiremiyorlar. Oraya gönderseler ne olacak? Ordaki doktorlar da yetersiz. Neyse ki bizler kendi kendimizin doktoru olmayı öğrendik.

CANDİDAYLA SAVAŞMAK İÇİN

>Sofra şekeri ve rafine şeker içeren tüm gıdaları hayatınızdan çıkarın. (Sorun acıda değil aslında, tatlıda fakat yine de aşırı acıdan uzak durun)

>Unlu gıda içeren hiç bir gıdayı tüketmeyin. Makarna, mantı, ekmek, pasta, börek, bisküvi, hamur işi vs aklınıza ne geliyorsa. Çünkü vücut şeker gereksinimi duyduğunda bu ihtiyacını bu tip karbonhidratları şekere dönüştürerek değerlendirir.

>Bu yukardaki iki madde çok önemli, küçüçük taviz vermeyin. Ekmek için kepek ekmeği ve çavdar oluyor mu bilmiyorum, araştırın ama şunu söyleyebilirim. Korkmayın, yemezseniz aç kalmazsınız.

>Hareketsiz yaşamı terk edin, spor yapın. Koşun. Koşamıyorsanız yürüyün. Günde en az 30-40 dk fakat zamanla bu süreyi yükseltin. Hareket etmek bağırsak florası için çok önemlidir. Sporu gıda tüketiminden iki saat sonra yapın.

>Sütten ve peynirden uzak durun. Yoğurt bazı insanlara iyi geliyor, bazılarına kötü geliyor. Deneyin kendinizi eğer iyi geliyorsa kısmen de olsa tüketin. Yoğurdun suyunu dökmeyin, bardak bardak için. Bu önemli çünkü en sağlam probiyotik suyunda.

>Abartı yağsız beslenmekten uzak durun. Doğal yağları hayatınızdan tamamen eksik etmeyin. Kısmen de olsa kullanın çünkü yağsız yaşam candidayi güçlü kılar.

>Elma sirkesi kullanın. Geceleri yatmadan önce 1 yemek kaşığı için. Fakat bu kaliteli bir marka olsun. Elma sirkesi candidanın baş düşmanlarından. Secret bunu yapıyor ve şu anda iyi olduğunu söylüyor. Yurtdışında da elma sirkesiyle kurtulduğunu söyleyen insanlar var.

>Hindistan cevizi yağı kullanın. Çörek otu yağı kullanın. Sabah akşam birer çay kaşığı sek sallayın.

>Çay ve kahveden, daha doğrusu kafein içeren her türlü gıdadan uzak durun. Kekik çayı içebilirsiniz hem olaya dair destekleyici hem de ben lezzetini seviyorum. Diğer bitki çayları nasıl geliyor bilgim yok.

>Asitli içeceklerden uzak durun.

>Arada 2-3 günde bir, bir diş orta boy sarımsak yiyin.

>Gereksiz antibiyotikten, reflü ve mide ilaçlarından uzak durun.

>Klorlu su içmeyin.

>Kelle- paça, kemik suyuna iyi diyorlar, ben denemedim hiç.

>Stressten uzak durun. Bu çok önemli. Gerekiyorsa foruma girmeyin, araştırmayın ve ağrı geldiği zaman “Öldük, bittik. Geri dönüşü yok, kurtulamayacağız” diye düşünmeyin çünkü kurtulacaksınız. Stres bağırsak hareketlerini çok olumsuz etkiler.

>Probiyotik bir takviye kullanmaya başlayın. Ben şu anda iftarda Ligone Beta Glucan, Sahurda maflör alıyorum. Bunun en kolay erişilebilir hali maflördür. Her eczanede 17 TL’ye Maflör Plus var. 7 Milyar probiyotik bakteri içeriği var. Bağırsaklarınızdaki iyi huylu bakterileri çoğaltırsanız candida gibi mantarları baskılarsınız. Candida zaten bağırsakların bir parçasıdır ve isteseniz de tamamen vücuttan yok edemezsiniz.

>B12 ve magnezyum takviyeleri alabilirsiniz. Yalnız magnezyum ishal bırakabilir bilginiz olsun.

>Peki ne yiyeceğiz? Sebze yiyin. Et yiyin; özellikle tavuk ve balık. Fakat et abartılırsa kabız bırakır. Kırmızı et için de değişik görüşler var.

>Karbonhidrat ihtiyacınızı kısmen pirinç, ondan daha fazla bulgur ve genel olarak haşlanmış patatesten karşılayın.

>Kabuklu ve çiğ kuruyemiş tüketebilirsiniz.

>Şeker ihtiyacınızı meyvelerden karşılayın. Fakat çok abartmayın.

>Çok büyük öğünler yiyip bağırsakları zorlamayın. 3 ana öğünde yediğinizi 5 öğüne yayın ve küçültün. Sindiriminiz kolaylaşır. Bu da önemli.

Bu söylediklerimi en küçük taviz vermeden uygulayın, iyi geri dönüşleri zaten 10 gün içerisinde almaya başlayacaksınız. Sonrasında ise diyeti götürebildiğiniz yere kadar götürün. CENGO 2 ayda sıfırlamış. Siz ne kadar zamanda sıfırlarsınız bilemem. Bu süre rahatsızlığı yaşama sürenizle, şimdiye kadar olan beslenme düzeninizle doğru orantılı. Ben size yolu gösteriyorum, hayatınız boyunca bu semptomlarla yaşamak istemiyorsanız bu söylediklerimi uygulayın. Ben tedavinin bu olduğuna inanıyorum, bende işe yarıyor. Eğer işe yaramazsa da zaten yukarda söylediklerim sağlıklı bir hayatın anahtarları. Diyet ve spor yapmış olursunuz. Bu size bişey kaybettirmez. İşe yararsa da dediğim gibi bana dua edersiniz.

>Neden bir gün iyi bir gün kötü hissettiğiniz o günkü beslenme ritüelinizle doğrudan alakalıdır. Bağırsakları abartı zorladıysanız size semptom olarak geri döner.

>Beslenme düzenlerinize bakın, %60ından fazlasını şeker ve unlu gıdaların oluşturduğunu göreceksiniz. Dahası hepiniz en az 4 kutu antibiyotik kullanmış insanlarsınız.

> Nedensiz yere kendinizi antibiyotiklerle hırpalamaktan vazgeçin çünkü vücudunuza zarar veriyorsunuz. Söylediğim gibi; işi kısır döngüye sokuyorsunuz.

>Makattaki, kalçadaki gerginlikler, cinsel sorunlar, idrar sorunları vs bire bir bağırsak hareketleriyle bağlantılı. Semptomlar bildiğiniz bugune kadar prostatit olarak size sunulan semptomların aynısı. Araştırabilirsiniz nelere yol açabileceğini. Zaten makat ve penise uzanan kas grupları aynı kas gruplarıdır. İki organın doğrudan bağlantısı var. Bağırsaklar kas ve sinir sistemlerini etkiliyor. Hatta bu kasılmalar prostata bası yapıp akıntı gelmesine dahi neden olabiliyor.

>Üşüttüğünüzde aslında sorunun direkt prostatta değil, bağırsaklarda patlak verdiğini düşündüğünüz oldu mu hiç? Belki de bağırsaklarınızı üşütüyorsunuz? Düşünün.

>Mesele belki de “bakteri” değil de “mantar”dır. Testler bu yüzden boş geliyor. Non-bakteriyel denilmesinin nedeni gerçekten de bakteri olmaması. Bakteri yok, mantar var.

>Tamamen kurtuldum zannedip yıllar sonra yeniden yakalanan insanlar beslenme ve yaşam düzenlerini bozdukları için o hale geliyorlar.

>Forumda CENGO’nun söylediği her şeyin altına imzamı atarım. Çok haklı.

>Alparslan’ı iyileştiren şey “Limon sarımsak” kürüydü. En başında 4 kutu antibiyotik kullandı, sonra uzun periyotta hiç kullanmadı. Bununla beraber GNC Colostrum, çörek otu yağı ve arada kefir içti. Bunlar bağırsak florasını toparladı. Candidaya son darbeyi limon sarımsakla vurdu fakat bunu açıklayamadı, sebebinin ne olduğunu kestiremedi. Ya da tartışmaya girmek istemedi bilmiyorum.

>Kadir ağbiyi iyileştiren; iğnelerin sonrasında kullandığı takviyeler olabilir. Kendine sormak daha doğru olur elbette. Ligone gerçekten etkili bir takviye. Zaten kendisi yoğun olarak şeker ve karbonhidrat tüketmediğini de söylemişti sorduğumda.

>İğneleri vurunduğumda %1 dahi iyi gelmedi bana. 14 adet iğne vurundum. Tamamen gereksiz bir bakteri için gereksiz iğnelerdi. Bakteriyi bulan doktor dışında enfeksiyon uzmanları dahil diğer doktorlar o bakteri prostat bakterisi değil, kim bu iğneleri yazan diye güldüler. Vücudun herhangi bir yerinde olan iltihapta, antibiyotik kullandığınızda en geç 3-4 içinde küçücük de olsa iyileştirici etki alırsınız. Bunun prostat ya da başka bir organ olmasının önemi yok. Ben iyi etkileri iğneden bir süre maflör’e başlamamla aldım fakat hala candidanın farkında değildim, diyet tutmuyordum.

>Bakteriyel prostatit teşhisi olanların da bu yukarda saydıklarımı uygulamalarını öneriyorum. Çünkü sağlıklı insanların (semptom yaşamayan) prostatlarında da bakteri bulunabildiğine dair yayınlar var. Uygulasınlar, bir şey kaybetmezler.

>Sperm testlerimde ileri sperm hareketliliğim %10 geliyordu, varikosel ameliyatı sonrasında ise bu oran %25’e çıktı. Hemen onun sonrasında ise bakterisiz kronik prostatit teşhisi konuldu. Bakterisizin de aslında bakteri içerdiğine dair yayımlar var, peki benim prostatımda bakteri ya da bir sorun olsa bu oran yükselebilir miydi? Prostat ikincil üreme organı ve hareketlilikle bire bir ilgili. Sorunlu bir organ işlevini yerine getiremez. Oysa benim hareketlilik oranım yükseliyor?

>Bu iyileşmenin size bir anda gelmesini beklemeyin, unutmayın; siz yıllardır bağırsaklara yükleniyorsunuz. Bu ağrı kesici atar gibi baş ağrınızı kesmez. Zamana bırakın yukardakileri yapın ve sabır gösterin.

>Prostattaki iltihap, enfeksiyon vs geçmiyorsa akut prostatit nasıl geçiyor? Bir bulaştı mı hep sürmesi gerekiyor bu mantıkla. Oysa kurtulan çok sayıda insan var.

>Kıvılcımı ilk çakan prostat olabilir de olmayabilir de, ondan emin değilim. Fakat bir süre sonra iş bağırsak hastalıklarıyla ilgili bundan eminim.

>Herkes antibiyotik kullanıyor, neden benim başıma geliyor diyorsan eğer; herkesin kullandigi antibiyotiklerle seninki bir olmayabilir. Cipro, Tavanic vs çok güçlü antibiyotikler. Ve zaten vücudunda bozuk dengeyi iyice bozuyorlar. Ve herkesin bünyesi bir değil.

>Hala inatla ve ısrarla işin çözümünün antibiyotiklerde olduğunu düşünüyorsanız dahi; 10-15 gün yukarda söylediklerimi yapın. Yalnız yazılanların hepsi çok önemli, riayet edin. Hem çok uzun bir zaman değil hem de takviyeler çok para değil. Eğer iyi hissetmeye başladıysanız diyeti sürdürmeye devam edin. Yok bir işe yaramadıysa küçücük de olsa iyileşmiyorsanız sorununuz gerçekten prostat ya da mesane kaynaklı olabilir. Fakat bunu yaparken kaybedecek bir şeyiniz yok.

>Lütfen direkt karşı çıkmadan, çürütmeye çalışmadan önce bunu hiç denemediğinizi kabul edin. Denemeden bir şeyi eleştirmek sadece boşa sallamak olur. Yukardakileri 4x4 uygulayın, hala iyileşmedim derseniz diyecek bir seyim yok fakat cogunluk iyilesebilir bu da bir gercek.

Selamlar, saygılar. Allah’a emanet olun.
Ozan.

Edit: En kapsamlı Candida diyet listesini Selçuk ağbi sonradan yayınlamisti, içerde kaybolmasindansa konunun basinda yer almasi gerektiğini düşündüm.

gönderen selchuk » 08.07.2015 - 00:34

CANDIDA YASAK YIYECEKLER LİSTESİ;

1.ŞEKERLER;
Şeker,bal,şurup,laktoz,
sakaroz,fruktoz,çikolata, alkolsüz içecekler,melas, yapay tatlandırıcılar (örneğin Asulfame, Nutra-Sweet)
Xylitol veya Stevia’yı deneyin!

2.ALKOLLÜ İÇKİLER;
Hepsi.

3.TOPRAK ALTI YETİŞEN SEBZELER;
Patates.

4.TAHILLAR;
Buğday, çavdar, yulaf veya arpa,beyaz ekmek, çavdar ekmeği, makarna
Mısır,patlamış mısır ve mısır yan ürünleri

5.MEYVALAR;
Taze Meyve,kurutulmuş meyve,konserve meyve,
meyve suyu.

6.ETLER;
Salam gibi işlenmiş etler, sucuk, pastırma ve sosisli sandviç, Vakumlu veya Füme etler

7.BALIKLAR;
Somon ve sardalya balığı hariç tüm balıklar, Tüm kabuklu deniz ürünleri

8.SÜT ÜRÜNLERİ;
Tereyağı, kefir ve yoğurt hariç tüm süt ve peynir ürünleri

9.İÇECEKLER;
Kahve,Siyah ve Yeşil Çay,
soda,Enerji içecekleri,Spor içecekleri,Malt içecekler,
Meyve Suyu (taze veya ambalajlanmış)

10.KURUYEMİŞLER;
Kaju,yer fıstığı,antep fıstığı

11.BAKLAGİLLER;
Fasulye ve diğer baklagiller, Tüm Soya ürünleri,
Mantarlar

12.SOSLAR;
Ketçap,mayonez,hardal, soya sosu

13.SİRKELER;
Organik Elma sirkesi dışındaki tüm sirkeler.

14.YAĞLAR;
Fıstık yağı,Pamuk tohumu yağı,mısır yağı,Soya yağı,
margarin

Mesajgönderen selchuk » 08.07.2015 - 00:43

CANDIDA DİETİ SERBEST YIYECEKLER LİSTESİ;

1.SEBZELER;
Enginar,avokado,brokoli,brüksel lahanası,
lahana,karnabahar,kereviz,salatalık,
patlıcan,Sarımsak (çiğ),taze fasulye,
pırasa,Marul (her türlü),bamya,zeytin,
soğan,biberler,turp,Lahana turşusu (ham),
ıspanak,pazı,domates,şalgam,kabak

Sebzeleri ham,buharda pişirilmiş veya kızartılmış yiyin.

2.YOĞURT KÜLTÜRLERİ;
Yoğurt,probiyotikler,kefir

3.ETLER;
Sığır eti,kuzu,yumurta

4.BALIKLAR;
Hamsi,sardalya,somon

5.KURU YEMİŞLER;
Badem,Hindistan cevizi sütü (şekersiz), fındık,çam tohumu,Kabak Çekirdeği,
Ayçekirdeği,ceviz

6.TAHILLAR;
Karabuğday,kahverengi pirinç

7.BİTKİLER VE BAHARATLAR;
Fesleğen,karabiber,kırmızı biber,tarçın,
karanfil,kimyon,dereotu,sarımsak,
zencefil,küçük hindistan cevizi,biberiye,
tarhun otu,kekik,zerdeçal

8.YAĞLAR;
Zeytinyağı,Tahin,Kabak çekirdeği yağı,
badem yağı,ayçiçeği,Hindistan cevizi yağı,
Organik tereyağı

9.ORGANİKLER;
Karabiber,Deniz Tuzu,Limon Suyu, organik elma sirkesi

10.İÇECEKLER;
Tarçın Çayı,Karanfil Çayı,papatya çayı,Nane Çayı,Zencefil Çayı,Meyan Çay
Kekik yağı,Hindiba kökü, aynı zamanda büyük bir prebiyotiktir. (% 20 İnsülin içerir),
arkadaşlar bu diyeti hala uygulayan varmı ? bende uygulamayı düşünüyorum ama şekerin her türlüsü yasak bu diyette, bal-pekmez dahil, peki vücudun şekerede ihtiyacı yokmu ?
Evet iki yıldır bu diyeti yapıyorum. Hiçbir semptom vb kalmadı Allaha binlerce şükürler olsun. Ama ciddi uymak gerekiyor. Kesinlikle sentetik hiçbir ilaç kimyasal paketlenmis kimyasal maddeler iceren koruyucu iceren market gıdalari vb. Ayrıca en önemlisi antibiyotik haplar ve iğnelerden kesinlikle uzak durmanız lazım. Antibiyotik lazımsa doğal olan sarımsak kullanın ben öyle yapıyorum.
Bu arada iki yıldır hiçbir yorum yapmıyordum. Çünkü bir iyi olup bazan kötülesiyordu semptomlar. Unutmayın bağırsak florasının kendine tamamen gelmesi yaklaşık iki sene sürüyor.
ege44
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen ege44 »

Dostum bende sana katılıyorum kutularca antibiyotik kullanıyoruz bir boka yaradığı YOk ne zman sarımsak yesem agrılarım geçiyor ben pcr de bir şey çıkmasa eğer bu diyetin üzerinde durucam
burakhallim
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen burakhallim »

O kadar test yapildi, bu doktorlar neden candida dan hic supelenmediler. Testi de madem kolaymis anlamak mumkun degil
ifsayok

Mesaj gönderen ifsayok »

Simdi bunu yazdigim icin beni topa tutacaksiniz AMA;

Bu diyet calisir, dogrudur, cunku temelde ketonojik diyet. Sekerin zararlarini hepimiz biliyoruz ama bunun calismasinin candida ile alakasi yok. Sorun bu kadar basit olsa 2 doz antifungal ile ortadan kalkardi.

Internette candida ile ilgili yaratilan icerigin cogu, sonunda ya size bir beslenme diyet kitabi, ya da ivir zivir supplement satmak icin olusturulmus safsatalar. Ordan oraya copy-paste yaparak yayilmis. Turkce icerigin cogu da bu yabanci iceriklerin cevirisi.

Internet iceriklerinin nasil olusturuldugunu, neden ve nasil, kim tarafindan, kac paraya yazildigini bilenler ne demek istedigimi anlayacaktir. Digerleri milliyet.com saglik sayfalarinda okuduklarina ve ahbr de "uzmanlar xxx oneriyor" baslikli iceriklere geri donebilir :)
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

Candida koca bir hayal ürünü. Pazarlama kokan haberler tartışmalar vs. Ben antimikotik tedavi alıpta iyileşen görmedim. Zaten mantar vücudumuzun birçok yerinde yaşayan organizmalardır ne yaparsan yap bunlardan kurtulamazsın.
ifsayok

Mesaj gönderen ifsayok »

Kc34 yazdı:Candida koca bir hayal ürünü. Pazarlama kokan haberler tartışmalar vs. Ben antimikotik tedavi alıpta iyileşen görmedim. Zaten mantar vücudumuzun birçok yerinde yaşayan organizmalardır ne yaparsan yap bunlardan kurtulamazsın.
En azindan bogus internet icerigi ile gercek arastirma arasindaki farki bilen birilerini gormek guzel :)
komutanlogar
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen komutanlogar »

Kc34 yazdı:Candida koca bir hayal ürünü. Pazarlama kokan haberler tartışmalar vs. Ben antimikotik tedavi alıpta iyileşen görmedim. Zaten mantar vücudumuzun birçok yerinde yaşayan organizmalardır ne yaparsan yap bunlardan kurtulamazsın.
o
Kc34 severek takip ediyoruz abi cok faydalı paylasımlarınız var
ultra95

Mesaj gönderen ultra95 »

bence de candida mevzuları boş.
Raul7
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen Raul7 »

Kandida bagırsakta sıkıntı yaratır prostata cok bi etkisinin olacagını düşün müyorum
ahmet
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen ahmet »

burada gordugum kadariyla seker unlu gida tuketince sikayetleri artan kisiler var bunlara bende dahilim candida sekerden besleniyor bunlari tuketince sikayetlerin artmasinin sebebi ne
berkay

Mesaj gönderen berkay »

Raul7 yazdı:Kandida bagırsakta sıkıntı yaratır prostata cok bi etkisinin olacagını düşün müyorum
Kandidanin bagirsakta sikinti yaratmasi prostati enfeksiyonlara hassas hale getiriyo. Illa gidip candidanin prostata yerlesmesi sart degil. Staf auresun, e.colinin prostata yerlesmesine on ayak olan barsaktaki candida...(barsakta candida cogalmasi olmadan prostatit olunmaz demiyorum, o da mumkun pek tabii)

Prostatin enfekte olduysa, kalsifikasyonla dolduysa hele ki sen 1 2 yildir iyilestiremediysen gecmis olsun arkadaslar. Burada candia diyeti bu hastaligi iyilestirir mi iyilestiremez mi tartismasi yapmanin alemi yok. Atom bombasi gucundeki antibiyotik kürleri ölduremiyorsa barsaktaki bakteriyi, elbet seker yememekle de kurtulamassin bu hastaliktan. Ama candidayla bu sekilde yasayamassiniz. Diyet yapma, senede 2-3 ay antibiyotik ic, bu gidis gidis degil. Vucut kaldirmaz benden soylemesi. Benimki kaldirmadi cunku. Hala ugrasiyorum.
osmankul

Mesaj gönderen osmankul »

Kandida kuyruklu yalan. Genis spekturumlu antibiyotigin kendisi florayi bozunca kandidalarda azitiyorlar. Antibiyotik kullanan kisilerde kandida sayisinin artmasi gayet dogal. Antibiyotik kullanirken probiyotik ve prebiyotik kullanmak sart
berkay

Mesaj gönderen berkay »

https://www.youtube.com/watch?v=VWghn2EWO9I

İzleyin arkadaşlar. 30 dakika uzunlukta, üşenmeyin izleyin...

İyileşmek için içtiğimiz antibiyotikler yüzünden kısır bir döngüye girdik maalesef. İyileşemedikçe daha çok antibiyotik içiyoruz, içtikçe aslında durum daha da karmaşıklaşıyor...
osmankul

Mesaj gönderen osmankul »

İyide prostattaki bakteriyi neyle nasil imha edecegiz ? Antibiyotikten baska cozum yolu yok gibi. Acipta icindeki enfeksiyonlu bolgeye cerrahi mudahalede yapamayacagimiza gore. Doktorlarin nerdeyse yarisi mikrobik olduguna bile inanmiyor. Ancak antibiyotik kullaniminin iyi gelmesinide aciklayamiyorlar. Antibiyotikler olmazsa dunya nufusunun artis hizi bir hayli dusecektir. Henuz alternatif bir ilac yok.
svmq

Mesaj gönderen svmq »

Olay tek başına kandida değil,diyet içeriğindeki yiyicekler glutensiz.Ve gluten vücutta inflamasyon yapan bağışıklığı düşüren bir aminoasit aslında.Kronik hastalıkları atlatan çoğu insan gluten diyeti yaptıklarını bastıra bastıra anlatıyorlar.Öncelikle enfeksiyon antibiyotiklerle kurutulduktan sonra bu diyet yapılmalı.Bende başlıyorum hayırlısıyla.
berkay

Mesaj gönderen berkay »

Prostattaki bakteriyi antibiyotikle imha edecegiz. Peki imha edebilecegimiz garanti mi? Tıp bilimi bosuna bu hastaliga "kronik" prostatit adini vermemis.

forumda şu gercegi kabullenemeyen azimsanmayacak sayida kisi var: bazilarimiz ne yaparsa yapsin, isterse cok hayalini kurduğumuz damardan da antibiyotik alsa bu hastaligi yenemeyecek. Tersini soyleyebilmeyi cok isterdim...

Fakat daha onemli olan bu inadi surdurmeyip, vucutta baska belalara yol acacak yeni hastaliklara sebebiyet vermemektir.