SGK anlasmali OZEL hastanelere gidenlerin dikkatine

Sağlıkla ilgili haberleri bu bölümde paylaşabilirsiniz.
ifsayok
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

SGK anlasmali OZEL hastanelere gidenlerin dikkatine

Mesaj gönderen ifsayok »

Selam,

Maddi sikinti ceken arkadaslarin haklarini ogrenmesi adina bir bilgilendirmem var. Eger SGK anlasmali ozel hastanelerde sigortaniz+ilave ucret odeyerek muayene oluyor iseniz;

[*]Uroloji muayene icin sizden talep edebilecekleri ucret en fazla 56,16TL.

Kaynak: https://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/pag ... lama.faces

[*]PROSTAT MASAJI icin ek olarak talep edebilecekleri en yuksek ucret 9,72TL

Kaynak: https://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/pag ... rama.faces
Islem kodu 621350 - Prostat masajı, her bir seans olarak sectiginizde fiyati goreceksiniz. Bu listede hastane ismi yok ise, bu islem icin hastanenin SGK anlasmasi yok demektir.

Bu rakamlarin uzerinde odeme yaptiginiz odemeleri icin;
-Elinizde yok ise hastanelerden detayli fatura talep edin (Uroloji muayene, prostat masaji, x kulturu seklinde kalem kalem olmali)
-Fatura ile hastanaye basvurup itiraz edip fazla verdiginiz ucreti geri isteyiniz.
-Hastane geri odemeyi kabul etmez ise fatura kopyasi ile SGK ilk mudurluklerine gidiniz. SGK hastanalere ceza kesiyor ve hastaneler fazla yaptigniz odemeleri geri veriyor.

NOT: Bunlar SGKsi olmayan ozel hastalara uygulanacak tarife limitleri degildir. Bu konuda herhangi bir yonetmelik (her kosulda hastane tarife ust limitleri vb) duyan bilen varsa, lutfen paylassin. Sosyal guvencesi olmayan kisilere yardimi dokunur.
ifsayok

Re: SGK anlasmali OZEL hastanelere gidenlerin dikkatine

Mesaj gönderen ifsayok »

Gozden kacirdigim yazim hatalari, cumle dusuklukleri olmus. Kusura bakmayin. "SGK IL mudurlukleri"
Bahtsizbedevii
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen Bahtsizbedevii »

Evet aslında kanun böyle diyor dogru ama malesef uygulaması böyle değil. Çünkü zaten hepi topu 3 doktor var ve hastaneden detaylı fatura istemek orada tedavi işlemini sıkıntıya sokar. Medicana da 370 TL fark alınıyor muayene ve prostat masajıyla lökosit sayımı için. Şimdi kalkıp fatura istesek sıkıntı olmazmı?
ifsayok

Mesaj gönderen ifsayok »

Bahtsizbedevii yazdı:Evet aslında kanun böyle diyor dogru ama malesef uygulaması böyle değil. Çünkü zaten hepi topu 3 doktor var ve hastaneden detaylı fatura istemek orada tedavi işlemini sıkıntıya sokar. Medicana da 370 TL fark alınıyor muayene ve prostat masajıyla lökosit sayımı için. Şimdi kalkıp fatura istesek sıkıntı olmazmı?
Ben SGKli olmadigim halde aldigim tum hizmetlerin faturalarini aldim. Hepsi elimde mevcut, hastane farketmeksizin. Parasini verdiginiz seyin faturasini istemekten neden cekiniyorsunuz ki? Sonucta zaten muhasebelesiyor, siz istemeseniz de faturasi var sistemlerinde. Pazardan salatalik almiyoruz.
ifsayok

Mesaj gönderen ifsayok »

Diger tetkiklerden bazilari icin ek ucretler:

905760 Boyalı mikroskopik inceleme (Gram, M.mavisi, Wright, Ziehl-Neelsen, vb) - 7,19 TL
905770 Boyasız direkt mikroskobik inceleme - 7,19TL
901780 İdrar tetkiki (Tam otomatik idrar biyokimyası ve mikroskopisi) - 10,26TL

Size tavsiyem istedikleri ucreti odeyin, faturanizi alin, islemlerinizi halledin. Tedavinizi olun. Daha sonra elinizdeki faturalarla muhasebe birimiyle muhattap olun. Bu sekilde geri odeme almis cevremde bircok kisi var. Vermeyen hastaneye bir dilekce ile ceza yagiyor, eninde sonunda oduyorlar.
White
Hastalık Başlangıç Yılı: 2011

Mesaj gönderen White »

Medicana SGK anlaşmalı mı?
ifsayok

Mesaj gönderen ifsayok »

White yazdı:Medicana SGK anlaşmalı mı?
Linker yukarda, Turkiye'deki tum hastaneleri sorgulayabilirsiniz.

https://i.imgyukle.com/2019/02/19/8Vfch.jpg
https://i.imgyukle.com/2019/02/19/8V4Zy.jpg
red

Mesaj gönderen red »

Çok tuhaf. Hastanelerin isimleri bile listede. Medicana Hastanesi Haznedar Zafer hocanın hastanesi de listede.
9,72 tl prostat masajı için her bir seansta alabilecekleri maksimum ücret. Bizz her seferinde 180 tl verip geliyoruz.
https://i.hizliresim.com/Nn2XgN.jpg
https://i.hizliresim.com/alNvMR.jpg
nnnurcan2002
Hastalık Başlangıç Yılı: 2001

Mesaj gönderen nnnurcan2002 »

medicanada 9,72 tl veren varmı acaba masaj için
ifsayok

Mesaj gönderen ifsayok »

red yazdı:Çok tuhaf. Hastanelerin isimleri bile listede. Medicana Hastanesi Haznedar Zafer hocanın hastanesi de listede.
9,72 tl prostat masajı için her bir seansta alabilecekleri maksimum ücret. Bizz her seferinde 180 tl verip geliyoruz.
Kim ne tutturabilirse iste. Saglik sistemi ozeti.
Zafer hoca aslen masaj + boyasiz mikroskobik onceleme yapiyor. Ama her durumda SGKli hastalar icin 180TL odeme olmasi yonetmelkllete aykiri.

Bunu daha cok doktor deneyen arkadaslar icin de paylasmak istedim. 56TL ye muayene olabilecekken ne tutturabilirlerse o ucreti talep ediyor ve aliyorlar.

Dedigim gibi odeyin, fatura isteyin. Isiniz bittikten sonra paranizi geri isteyin. Saglik uygulama tebligine gore 100TL uzeri odemelerinide ayrintili fatura vermek ZORUNDALAR.
asosyal

Mesaj gönderen asosyal »

ifsayok yazdı:
red yazdı:Çok tuhaf. Hastanelerin isimleri bile listede. Medicana Hastanesi Haznedar Zafer hocanın hastanesi de listede.
Kim ne tutturabilirse iste. Saglik sistemi ozeti.
Zafer hoca aslen masaj + boyasiz mikroskobik onceleme yapiyor. Ama her durumda SGKli hastalar icin 180TL odeme olmasi yonetmelkllete aykiri.

Bunu daha cok doktor deneyen arkadaslar icin de paylasmak istedim. 56TL ye muayene olabilecekken ne tutturabilirlerse o ucreti talep ediyor ve aliyorlar.

Dedigim gibi odeyin, fatura isteyin. Isiniz bittikten sonra paranizi geri isteyin. Saglik uygulama tebligine gore 100TL uzeri odemelerinide ayrintili fatura vermek ZORUNDALAR.
Ben samsunda gittiğim özel hastane 90 tl muayene ücreti 15 tl si katılım payi
Bahtsizbedevii

Mesaj gönderen Bahtsizbedevii »

nnnurcan2002 yazdı:medicanada 9,72 tl veren varmı acaba masaj için

Eger bu fiyatı ödeyelim bakın bakalım el sürüyorlar mı bize?
asosyal

Mesaj gönderen asosyal »

Arkadaş prostat masajı için para almak ne aq ben gidince doktora yapıyor zaten ben istemeden ilaçtan daha etkili diyor kendisi
ifsayok

Mesaj gönderen ifsayok »

Bahtsizbedevii yazdı:
nnnurcan2002 yazdı:medicanada 9,72 tl veren varmı acaba masaj için

Eger bu fiyatı ödeyelim bakın bakalım el sürüyorlar mı bize?
Normal ode, sonra geri al. Yukarida defalarca yazdim.
White

Mesaj gönderen White »

Özel Hastanelerin SGK anlaşmalari ve SGK nın katılım oranları hepsi birbirinden farklı diye biliyorum. Emin değilim.
ifsayok

Mesaj gönderen ifsayok »

White yazdı:Özel Hastanelerin SGK anlaşmalari ve SGK nın katılım oranları hepsi birbirinden farklı diye biliyorum. Emin değilim.
Dediginiz dogru ama hastane hastane degismiyor. Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) 'ne gore saglik kuruluslari niteliklerine gore gruplara ayrilir. En ustteki grupta bulunan anlasmali saglik kuruluslarinin talep edebilecegi en yuksek ilave ucret, SGK'nin onlara o islem icin odedigi tutarin 2 kati (%200) olabilir.

Ustteki site SGK'nin vatandas icin yaptigi bir site. Mevzuatta bogulmadan, gidecegi bir hastanede ne kadar odeyecegini gormesi icin.

Ucret sorguladiktan sonra alttaki nota da dikkatinizi cekerim. Soyle yaziyor:

"Not: Alınan ilave ücretin fazla olduğunu düşünüyorsanız; fatura, hizmet detayı, rapor vb. belgeler ile İl Müdürlüklerimize (Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezlerine) başvurunuz."

Il mudurlugune fatura kopyanizla birlikte dilekce veriyorsunuz, onlar da hastaneye cezayi basiyor. Bu kadar.

Bu mesaj, bu konuya son gonderimimdir. Yeterince acikladim. Haklarinizi ogrenin ve kullanin. Guzel gunler.
kestane

Mesaj gönderen kestane »

ifsayok yazdı:
White yazdı:Özel Hastanelerin SGK anlaşmalari ve SGK nın katılım oranları hepsi birbirinden farklı diye biliyorum. Emin değilim.
Dediginiz dogru ama hastane hastane degismiyor. Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) 'ne gore saglik kuruluslari niteliklerine gore gruplara ayrilir. En ustteki grupta bulunan anlasmali saglik kuruluslarinin talep edebilecegi en yuksek ilave ucret, SGK'nin onlara o islem icin odedigi tutarin 2 kati (%200) olabilir.

Ustteki site SGK'nin vatandas icin yaptigi bir site. Mevzuatta bogulmadan, gidecegi bir hastanede ne kadar odeyecegini gormesi icin.

Ucret sorguladiktan sonra alttaki nota da dikkatinizi cekerim. Soyle yaziyor:

"Not: Alınan ilave ücretin fazla olduğunu düşünüyorsanız; fatura, hizmet detayı, rapor vb. belgeler ile İl Müdürlüklerimize (Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezlerine) başvurunuz."

Il mudurlugune fatura kopyanizla birlikte dilekce veriyorsunuz, onlar da hastaneye cezayi basiyor. Bu kadar.

Bu mesaj, bu konuya son gonderimimdir. Yeterince acikladim. Haklarinizi ogrenin ve kullanin. Guzel gunler.
Konuyu ve "olmasi gerekeni" cok guzel aciklamissiniz. Tesekkurler.

Ben de malum hastanede asistan ile gonderilen masaj kagitlarini sakliyorum. Elimde birden fazla bulunuyor.

Bu blogda konu gundeme getirildikten sonra o kagit iyice korunur oldu. Bu dupeduz hastalarin maduriyetlerinden yararlanmaktir. Burada herkesin bu bilgiyi bilmesini ve haklarini korumasini temenni ederim.

Acilan her onemli basliga katkisi olan kisislerin, dusuncelerini bir de konu altinda paylasmasini temenni ediyorum.
Rott

Mesaj gönderen Rott »

Ben bağkurluyum Eskişehir Acıbadem e her seferinde 170₺ Muayene ücreti ödüyorum bu normal mi
opulentia
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen opulentia »

Ben daha once medical park taki kan tahliline itiraz etmiştim.Bana verilen cevap A sınıfı hastaneymis bu farkı talep edebilirmiş.
opulentia

Mesaj gönderen opulentia »

Ayrıca yani hiç bir doktor 10TL ye prostat masajı yapmaz.Yani özel hastanede prostat masaji yapıp lokosit ölçen doktor az bulunurken birde kalkip bu iki isleme 9tl al dersen doktora yapmam daha iyi der.
Privatee

Mesaj gönderen Privatee »

Hastaneler %200 ilave ücret alabilmektedir. Bu yazıyı veZnelerin arkasında asılı görebilirsiniz. Ben 7 yıl tıp merkezinde medikal muhasebe müdürlüğü yaptım.her hastane fiyatları kendi aralarında değişkendir. Sadece ve sadece acillerden giriş yaparsanız ek ücret cüzzi bir rakam ödersiniz ne işlem yapılırsa yapılsın sizden ek işlem ücreti alamaz. Ama branşa göre ek ücreti poliklinik hizmeti altında almaya hakkı vardır ne yazıkki.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

opulentia yazdı:Ayrıca yani hiç bir doktor 10TL ye prostat masajı yapmaz.Yani özel hastanede prostat masaji yapıp lokosit ölçen doktor az bulunurken birde kalkip bu iki isleme 9tl al dersen doktora yapmam daha iyi der.
Katiliyorum, zaten rektal tuşe yapacak dr bulunmuyor. Yapmak isteyen dr yok.. birde 10 tl ye niye yapsinki?
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

kadir yazdı:
opulentia yazdı:Ayrıca yani hiç bir doktor 10TL ye prostat masajı yapmaz.Yani özel hastanede prostat masaji yapıp lokosit ölçen doktor az bulunurken birde kalkip bu iki isleme 9tl al dersen doktora yapmam daha iyi der.
Katiliyorum, zaten rektal tuşe yapacak dr bulunmuyor. Yapmak isteyen dr yok.. birde 10 tl ye niye yapsinki?
10 tl elbette çok az ama 150 -180 tl de olmamalı bu rakam diye düşünüyorum. Çoğu arkadaş bu meblaları verecek güçte değil o yüzden tedaviye başlayamıyorlar bile. Muayenesi masajı ilacı takviyesi derken 500 600 tl leri buluyor rakamlar. Aslında burda doktorları değil hastaneleri suçlamak gerekir. Birde kurların yüksek olmasından dolayı Türkiye tedavi konusunda çok cazip oldu. Yurtdışından çok hasta geliyor. Bunlarıda bildikleri için fiyatlar şişiyor. Yerli hasta gelmesin bize yabancı hasta yetiyor diyorlar. Allah hastaneye düşürmesin insanları.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

Kc34 yazdı:
kadir yazdı:
10 tl elbette çok az ama 150 -180 tl de olmamalı bu rakam diye düşünüyorum. Çoğu arkadaş bu meblaları verecek güçte değil o yüzden tedaviye başlayamıyorlar bile. Muayenesi masajı ilacı takviyesi derken 500 600 tl leri buluyor rakamlar. Aslında burda doktorları değil hastaneleri suçlamak gerekir. Birde kurların yüksek olmasından dolayı Türkiye tedavi konusunda çok cazip oldu. Yurtdışından çok hasta geliyor. Bunlarıda bildikleri için fiyatlar şişiyor. Yerli hasta gelmesin bize yabancı hasta yetiyor diyorlar. Allah hastaneye düşürmesin insanları.
Tabiki kimse fahiş fiyatla muayene olmak istemez. Saglik sistemi ile alakali sıkıntilar malum.Maalesef parasi olan icin imkanlar geniş. Olmayanlar icin cok zor allah fakir fukaranin yardimcisi olsun. Rektal tuseden bahsediyorum. Hic bir dr o işlemi 10 tl ye yapmaz.
Mrshadow

Mesaj gönderen Mrshadow »

Allah fakir fukaranın yardımcısı olsun ülkemizde. Maalesef önümüzde çetin bir kriz var üstelik herkes ayağını buna göre denk alsın