Varikosel raporu yardım edebilir misiniz (kadir abi)?

Uygun kategori bulamadığınız konularınızı buraya açabilirsiniz.
Prostatit751
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Varikosel raporu yardım edebilir misiniz (kadir abi)?

Mesaj gönderen Prostatit751 »

Rapora bakabilir misiniz doktor lenf büyümesi olabilir diyor ama belirtileri hala devam ediyor ne yapacağımı bilemedim.
Hastane Adı Malatya Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp
Rapor Detay Bilgisi
SKROTAL RDU RAPORU Her iki testis normal boyutlardadır. Parankim yapıları doğal, konturları düzenlidir. Testisler içerisinde solid veya kistik yer kaplayıcı lezyon saptanmamıştır. Renkli doppler incelemede her iki testis kanlanması normal deşerlendirildi. Her iki epididim normal boyutta, düzgün konturlu ve homojen eko yapısında izlenmiştir. Her iki epididim içerisinde solid veya kistik yer kaplayıcı lezyon izlenmemiştir. Renkli doppler incelemede her iki epididim kanlanması normal değerlendirildi. Venöz yapılar her iki tarafta normal genişliktedir. Renkli doppler incelemede venöz yapılar a��k izlenmekte olup tromb�s saptanmad�.Valsalva manevras� ile refl� izlenmedi. �ntraskrotal mayi miktar� normal s�n�rlardad�r. Sol PPV de n�tralde 2,2 mm çapında valsalva manevras� sonrası 2,5 mm çapa ulaşan dilate variköz venöz yapılar izlendi. Valsalva manevrası ile reflü izlenmedi. Sağ PPV de nötralde 2 mm çapında valsalva manevras� sonras� 2,3 mm �apa ula�an dilate varik�z ven�z yap�lar izlendi. Valsalva manevras� ile refl� izlenmedi. Her iki testis normal boyutlardad�r. Parankim yapoları doğal, konturları düzenlidir. Testisler i�erisinde solid veya kistik yer kaplay�c� lezyon saptanmam��t�r. Renkli doppler incelemede her iki testis kanlanmas� normal de�erlendirildi. Her iki epididim normal boyutta, d�zg�n konturlu ve homojen eko yap�s�nda izlenmi�tir. Her iki epididim i�erisinde solid veya kistik yer kaplay�c� lezyon izlenmemi�tir. Renkli doppler incelemede her iki epididim kanlanması normal değerlendirildi. Venöz yapılar her iki tarafta normal genişliktedir. Renkli doppler incelemede venöz yapılar a��k izlenmekte olup trombüs saptanmadı.Valsalva manevrası ile reflü izlenmedi. �ntraskrotal mayi miktarı normal s�n�rlardad�r. Sol PPV de nötralde 2,2 mm çapında valsalva manevraso sonrası 2,5 mm çapa ulaşan dilate variköz venöz yapılar izlendi. Valsalva manevrası ile reflü izlenmedi. Sağ PPV de nötralde 2 mm çapında valsalva manevrası sonrası 2,3 mm çapa ulaşan dilate variköz venöz yapılar izlendi. Valsalva manevrası ile reflü izlenmedi.
Prostatit751

Re: Varikosel raporu yardım edebilir misiniz (kadir abi)?

Kusura bakmayın bazı yerleri değiştiremedim.
Pablos

Mesaj gönderen Pablos »

Spermiyogram yaptır temiz çıkarsa sıkıntı olmaz damarların çok büyük değil
yasar12

Mesaj gönderen yasar12 »

Yazı çok okunmuyor ama küçük bir varikosel söz konusu zannedersem. Yazılar tam okunsa anlayacağım. Valsalva manevraso dediği burada nefesinizi size tutturduğu sırada damarı ölçüyor. Yalnız bu noktada çoğu üroloğunyaptığı hata şu: yatarken bu manevrayı yaptırıyorlar, oysa bu manevrayı ayaktayken yer çekimine karşı yaptırmak çok daha iyi.. bunu çok az ürolog yapıyor. O yüzden aslında orta derece varikoseller düşük seviye zannediliyor. Size tavsiyem iki şey yaptırın 1) spermiyogram, 2) testosteron ve diğer cinsiyet hormonlarını ölçtürün. Bu iki testte normalse 2 senede bir baktırmanız yeter müdahaleye gerek yok
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

Prostatit751 yazdı:Rapora bakabilir misiniz doktor lenf büyümesi olabilir diyor ama belirtileri hala devam ediyor ne yapacağımı bilemedim.
Hastane Adı Malatya Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp
Rapor Detay Bilgisi
SKROTAL RDU RAPORU Her iki testis normal boyutlardadır. Parankim yapıları doğal, konturları düzenlidir. Testisler içerisinde solid veya kistik yer kaplayıcı lezyon saptanmamıştır. Renkli doppler incelemede her iki testis kanlanması normal deşerlendirildi. Her iki epididim normal boyutta, düzgün konturlu ve homojen eko yapısında izlenmiştir. Her iki epididim içerisinde solid veya kistik yer kaplayıcı lezyon izlenmemiştir. Renkli doppler incelemede her iki epididim kanlanması normal değerlendirildi. Venöz yapılar her iki tarafta normal genişliktedir. Renkli doppler incelemede venöz yapılar a��k izlenmekte olup tromb�s saptanmad�.Valsalva manevras� ile refl� izlenmedi. �ntraskrotal mayi miktar� normal s�n�rlardad�r. Sol PPV de n�tralde 2,2 mm çapında valsalva manevras� sonrası 2,5 mm çapa ulaşan dilate variköz venöz yapılar izlendi. Valsalva manevrası ile reflü izlenmedi. Sağ PPV de nötralde 2 mm çapında valsalva manevras� sonras� 2,3 mm �apa ula�an dilate varik�z ven�z yap�lar izlendi. Valsalva manevras� ile refl� izlenmedi. Her iki testis normal boyutlardad�r. Parankim yapoları doğal, konturları düzenlidir. Testisler i�erisinde solid veya kistik yer kaplay�c� lezyon saptanmam��t�r. Renkli doppler incelemede her iki testis kanlanmas� normal de�erlendirildi. Her iki epididim normal boyutta, d�zg�n konturlu ve homojen eko yap�s�nda izlenmi�tir. Her iki epididim i�erisinde solid veya kistik yer kaplay�c� lezyon izlenmemi�tir. Renkli doppler incelemede her iki epididim kanlanması normal değerlendirildi. Venöz yapılar her iki tarafta normal genişliktedir. Renkli doppler incelemede venöz yapılar a��k izlenmekte olup trombüs saptanmadı.Valsalva manevrası ile reflü izlenmedi. �ntraskrotal mayi miktarı normal s�n�rlardad�r. Sol PPV de nötralde 2,2 mm çapında valsalva manevraso sonrası 2,5 mm çapa ulaşan dilate variköz venöz yapılar izlendi. Valsalva manevrası ile reflü izlenmedi. Sağ PPV de nötralde 2 mm çapında valsalva manevrası sonrası 2,3 mm çapa ulaşan dilate variköz venöz yapılar izlendi. Valsalva manevrası ile reflü izlenmedi.
Mrb kardesim,
Varikosel tanısi icin kabul edilen bir görüşe göre toplayıcı damar ağı içinde üç ve daha fazla venin incelenmesi ve bir venin çapının 3 mm den daha fazla olması subklinik varikosel tanısı için yeterli görülmüştür. Diğer bir çalışmaya göre ven çapında istirahat ile ıkınma arasında 1 mm den daha fazla fark olması durumunda varikosel tanısının konulabileceği bildirilmiştir.Sizin ven çapiniz 3 mmden az. Ayrica istirahat ve ıkinma arasindaki ven çapı farkı 1 mmden az.(Valsalva manevrası ) O yuzden varikosel tanısi icin gerekli kriterler bu raporda görülmüyor.
Prostatit751

Anladım kadir abi Allah razı olsun ayakta bakınca damarlar büyük gözüküyor. Acaba dr hatası var mı herçekten varikosel miyim diye içim içimi kemirdi Allah razı olsun kolay gelsin.
Prostatit751

yasar12 evet yatarak testime baktılar su pandemi bitmek bilmiyor. Test yaptırmaya gideyim hastaneler full dolu randevular bile iptal ediliyor.Hayırlı günler
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

Prostatit751 yazdı:Anladım kadir abi Allah razı olsun ayakta bakınca damarlar büyük gözüküyor. Acaba dr hatası var mı herçekten varikosel miyim diye içim içimi kemirdi Allah razı olsun kolay gelsin.
Rica ederim.