İbs hakkında

Uygun kategori bulamadığınız konularınızı buraya açabilirsiniz.
NoLemers
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

İbs hakkında

Mesaj gönderen NoLemers »

Benim baya karnım şiş ibs yüzünden doktorum antideprasan yazdı ama daha önce 1 ay depresan kullandığımda kilo aldırmıştı baya şuan bile biraz fazlalığım var kilo almak istemiyorum ama bir yandan da depresan kullanırsam kafam rahatlıcak hem prostat hem ibsye iyi gelebilir ne yapacAğım bilemedim ibs için şunu yapıyorum ve iyi geliyor yada sunu yaptım kurtuldum diyen varsa yardımlarını bekliyorum
millexplorer
Hastalık Başlangıç Yılı: 2005

Re: İbs hakkında

Mesaj gönderen millexplorer »

Bende 6 aydır IBS çekiyorum, yemekten 15-20dk. sonra sulu gevşek dışkılama, karın şişliği, arada karın ağrısı oluyor, hamile gibi karnım şiş. Çok kafaya takmıyorum, 6 aydır da anti-depresan kullanıyorum ama pek bir faydasını görmedim.
hepten

Mesaj gönderen hepten »

NoLemers yazdı:Benim baya karnım şiş ibs yüzünden doktorum antideprasan yazdı ama daha önce 1 ay depresan kullandığımda kilo aldırmıştı baya şuan bile biraz fazlalığım var kilo almak istemiyorum ama bir yandan da depresan kullanırsam kafam rahatlıcak hem prostat hem ibsye iyi gelebilir ne yapacAğım bilemedim ibs için şunu yapıyorum ve iyi geliyor yada sunu yaptım kurtuldum diyen varsa yardımlarını bekliyorum
ibs den kurtulmanın tek yolu diyet yapmaktır
YouTubeden haluk tatar ın videolarını izle

Diyet meselesi zorlayabilir ama kesinlikle işine yarar
hepten

Mesaj gönderen hepten »

Bağırsak düzenleyiciler yada antidepresanlar ilk 1-2 hafta çok işinize yarar ama sonra tekrar başa dönersiniz
Ben bunları sadece kendi hayat tecrübelerim ile yazmıyorum ibs ilaçlarla düzelmiyor ...eğer antidepresanı sırf ibs için kullanıyorsanız daha fazla kullanmadan bırakmaya çalışın
Ne kadar ağır ibs hastası olsanızda emin olun doğru diyet ile tamamen yada büyük oranda düzelebilirsiniz(diyeti ömür boyu yapmak gerekmiyor)
NoLemers
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen NoLemers »

hepten yazdı:Bağırsak düzenleyiciler yada antidepresanlar ilk 1-2 hafta çok işinize yarar ama sonra tekrar başa dönersiniz
Ben bunları sadece kendi hayat tecrübelerim ile yazmıyorum ibs ilaçlarla düzelmiyor ...eğer antidepresanı sırf ibs için kullanıyorsanız daha fazla kullanmadan bırakmaya çalışın
Ne kadar ağır ibs hastası olsanızda emin olun doğru diyet ile tamamen yada büyük oranda düzelebilirsiniz(diyeti ömür boyu yapmak gerekmiyor)
Nasıl bir diyet yapmam lazım birde sende ibs geçti mi geçtiyse prostatitte iyi geldi mi abi bunları merak ediyorum cünkü muhsin balabana ibs de olduğunu söyledim bazı insanlarda bağlantılı olduğunu söyledi prostatitle ibsnin
Srk76
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen Srk76 »

NoLemers yazdı:Benim baya karnım şiş ibs yüzünden doktorum antideprasan yazdı ama daha önce 1 ay depresan kullandığımda kilo aldırmıştı baya şuan bile biraz fazlalığım var kilo almak istemiyorum ama bir yandan da depresan kullanırsam kafam rahatlıcak hem prostat hem ibsye iyi gelebilir ne yapacAğım bilemedim ibs için şunu yapıyorum ve iyi geliyor yada sunu yaptım kurtuldum diyen varsa yardımlarını bekliyorum
Merhaba kardeşim,

3-4 ay karın ağrısı çektim.Geçmiş yazılarımdan takip edebilirsin.Psikiyatriye yönlendirilmem sonucunda IBS teşhisi kondu.4 aydır Citoles kullanıyorum.Bütün ağrılarım geçti.Bidaha bu ağrıları çekmeyeceksim ömür boyu kullanabilirim.Yan etkisi sadece 1 hafta sürdü.Sonrasında hiç bir yan etki yapmıyor.Ne kilo ne uyku.Kullandığın ilaca göre değişiklik gösterebilir.
hepten

Mesaj gönderen hepten »

NoLemers yazdı:
hepten yazdı:Bağırsak düzenleyiciler yada antidepresanlar ilk 1-2 hafta çok işinize yarar ama sonra tekrar başa dönersiniz
Nasıl bir diyet yapmam lazım birde sende ibs geçti mi geçtiyse prostatitte iyi geldi mi abi bunları merak ediyorum cünkü muhsin balabana ibs de olduğunu söyledim bazı insanlarda bağlantılı olduğunu söyledi prostatitle ibsnin
Ben diyeti yeterli süre yapmadığım için tamamen düzelmedim ama ibsyi günlük hayatımı neredeyse hiç etkilemeyecek bir seviyeye çektim
Diyet şöyle : karbonhidratı ve şekeri olabildiğince azaltıyorsun, rafine edilmiş tüm yiyecek içecekleri bırakıyorsun
Ben içecek olarak su ve ayran dışında hiçbir şey icmemistim mesela

İbs yüzünden kesinlikle gastroenterolog, psikiyatrist yada başka doktorlara giderek zaman ve para kaybetmeyin....bu işi sadece ibs den anlayan diyetisyenler çözebilir

Diyetisyene gitmeniz şart değil ama kendi başınıza bir diyet programı çıkarmaya çalışırsaniz yetersiz beslenmeden dolayı fazla kilo kaybı yaşarsınız ben diyetimi kendim yapmıştım ama...

Diyeti yaklaşık 4 ay kesintisiz olarak yapmayı basarirsaniz çok ciddi bir düzelme yakalarsınız ama 1 gün bile bozmamak gerekiyor diyeti...

Ibs nin düzelmesi dolaylı olarak prostatite iyidir gelir
Hem de diyet sırasında tam olarak sağlıklı beslendiğiniz için prostatitin etkileri emin olun birkaç tık azalır

İnsanin en büyük doktoru kendisidir
Gastoentorologların aq
hepten

Mesaj gönderen hepten »

Sorularınız varsa cevaplarım ibs konusunda
SERDAR34
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen SERDAR34 »

Bu sorunlar bende de vardı. 1 veya 2 aylık düzenli beslenme , ekmek ve mayalı gıdaların son buldurulmasıdır. Bende tamamen geçti hiç kalmadı. Sadece şuan antibiyotiklerden dolayı bir rahatsızlık durumu var , o da geçici..
hepten

Mesaj gönderen hepten »

SERDAR34 yazdı:Bu sorunlar bende de vardı. 1 veya 2 aylık düzenli beslenme , ekmek ve mayalı gıdaların son buldurulmasıdır. Bende tamamen geçti hiç kalmadı. Sadece şuan antibiyotiklerden dolayı bir rahatsızlık durumu var , o da geçici..
Doğrudur
hepten

Mesaj gönderen hepten »

Ama şöyle bişey var....eğer antibiyotik kullanıyorsanız diyetin faydasını göremezsiniz
prostatitten dolayı kullandığıniz antibiyotikler varsa önce ilaçlarınızı bitirin diyet kısmını sonra yaparsınız
Srk76
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen Srk76 »

IBS gerçekten çok sıkıntılı bir hastalık ve bunun altyapısı psikolojik.Prostatit hastalığına sahip kişiler uzun süreler bu hastalıkla mücadele ettiği için ve kısa sürede sonuç alamadığından psikolojileri bozuluyor.IBS de profesyonel yardım almak en doğrusu.Yardımla birlikte beslenme düzenlenmesi kısa sürede sonuç verecektir.
SERDAR34

hepten yazdı:Ama şöyle bişey var....eğer antibiyotik kullanıyorsanız diyetin faydasını göremezsiniz
prostatitten dolayı kullandığıniz antibiyotikler varsa önce ilaçlarınızı bitirin diyet kısmını sonra yaparsınız
Elbette öyle, bende tamamen geçti zaten. Şuan ilaç kullanımı ile + probiyotik bol bol alıyorum. Yapmış olduğum diyeti zaten uzun zamandır benimsemiş durumdayım, o yüzden sıkıntı yok..
hepten

Mesaj gönderen hepten »

SERDAR34 yazdı:
hepten yazdı:Ama şöyle bişey var....eğer antibiyotik kullanıyorsanız diyetin faydasını göremezsiniz
Elbette öyle, bende tamamen geçti zaten. Şuan ilaç kullanımı ile + probiyotik bol bol alıyorum. Yapmış olduğum diyeti zaten uzun zamandır benimsemiş durumdayım, o yüzden sıkıntı yok..
Abi belki biliyorsundur ama hatırlatayım... probiyotik işini fazla abartmamak lazım... iyi bakterilerin fazla çoğalması da zararlı bi durum....dengeli kullanmak lazim
SERDAR34

hepten yazdı:
SERDAR34 yazdı:
Abi belki biliyorsundur ama hatırlatayım... probiyotik işini fazla abartmamak lazım... iyi bakterilerin fazla çoğalması da zararlı bi durum....dengeli

kullanmak lazim
Elbette , O dengeyi kuruyorsun zaten .
eserben
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen eserben »

hepten yazdı:Sorularınız varsa cevaplarım ibs konusunda
Sık geğirme var bende ama geçmiyor nasıl çözüm bulabilirim
eserben

Mesaj gönderen eserben »

hepten yazdı:
SERDAR34 yazdı:
Abi belki biliyorsundur ama hatırlatayım... probiyotik işini fazla abartmamak lazım... iyi bakterilerin fazla çoğalması da zararlı bi durum....dengeli kullanmak lazim
SİBO sendomu aşırı bakteri üremesi
hepten

Mesaj gönderen hepten »

eserben yazdı:
Geğirme ibs den ziyade mide ile alakalı

Endoskopi ve biyopsi yaptırdın mı abi
eserben

Mesaj gönderen eserben »

hepten yazdı:
eserben yazdı:

Yaptırdım hiçbir şey çıkmadı ilaç felan kullandım kısıtlı işe yarıyor aslında bağırsaklarımdan şikayetçi değilim tek derdim geğirme 15 dk da bir geğiriyorum hala çözüm bulamadım belkide ibs değilim onu da net bilmiyorum malum teşhisi zor 1-2 belirtide hemen ibs diyorlar
huseyin252
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen huseyin252 »

hepten yazdı:
NoLemers yazdı:
Ben diyeti yeterli süre yapmadığım için tamamen düzelmedim ama ibsyi günlük hayatımı neredeyse hiç etkilemeyecek bir seviyeye çektim
Diyet şöyle : karbonhidratı ve şekeri olabildiğince azaltıyorsun, rafine edilmiş tüm yiyecek içecekleri bırakıyorsun
Ben içecek olarak su ve ayran dışında hiçbir şey icmemistim mesela

İbs yüzünden kesinlikle gastroenterolog, psikiyatrist yada başka doktorlara giderek zaman ve para kaybetmeyin....bu işi sadece ibs den anlayan diyetisyenler çözebilir

Diyetisyene gitmeniz şart değil ama kendi başınıza bir diyet programı çıkarmaya çalışırsaniz yetersiz beslenmeden dolayı fazla kilo kaybı yaşarsınız ben diyetimi kendim yapmıştım ama...

Diyeti yaklaşık 4 ay kesintisiz olarak yapmayı basarirsaniz çok ciddi bir düzelme yakalarsınız ama 1 gün bile bozmamak gerekiyor diyeti...

Ibs nin düzelmesi dolaylı olarak prostatite iyidir gelir
Hem de diyet sırasında tam olarak sağlıklı beslendiğiniz için prostatitin etkileri emin olun birkaç tık azalır

İnsanin en büyük doktoru kendisidir
Gastoentorologların aq
Haklısın bende ibs için doktora ilaç yazdırdım 2 ay oldu ama kullanmadım diyet yaptım 3 ay boyunca yüzde 80 iyiyim ibs ve prostatitle ilgili yani diyet önemli ve ibs şu anda beni hiç rahatsız etmiyor hatta ibs olduğumu bazen unutuyorum şu an o durumdayım ve tecrübem ibs ile ilgili problemlerinizi diyet ile 3 veya 4 ayda çözersiniz diyet yapın probiyotik beslenin arkadaş haklı
Herkes bir hayat şeçer seçtiği hayatın bedelini öder
hepten

Mesaj gönderen hepten »

eserben yazdı:
hepten yazdı:
eserben yazdı: Sık geğirme var bende ama geçmiyor nasıl çözüm bulabilirim

Yaptırdım hiçbir şey çıkmadı ilaç felan kullandım kısıtlı işe yarıyor aslında bağırsaklarımdan şikayetçi değilim tek derdim geğirme 15 dk da bir geğiriyorum hala çözüm bulamadım belkide ibs değilim onu da net bilmiyorum malum teşhisi zor 1-2 belirtide hemen ibs diyorlar
Abi muhtemelen dengesiz mide asitinden dolayı sıkıntı yaşıyorsun

Bende de öyle bi sıkıntı vardı ara ara yokluyor
midenin kendinizi toparlayabilmesi için yanlış hareketlerden kaçınmak gerekiyor
Mesela bi oturuşta fazla yememek gerekiyor
Aşırı yağı şeyler yememek gerekiyor
Çok sıcak yada çok soğuk şeyler yiyip içme
Gün içinde fazla aç kalma yani miden uzun süreli olarak boş kalmasın....tam tersi sık sıkta yeme, günde 3-4 öğünün olsun

Yemek yedikten sonra üstüne bir şeyler içmemek gerekiyor çünkü yemek üstüne içilen su yenen yemek için salgılanan asidi etkisiz hale getiriyor ve midenin dengesini bozuyor....(yemek üstüne ilaçla birlikte birazcık su içmeyi yada yemek esnasında birkaç bardak çay yada biraz suyu kastetmiyorum)
Midenin asit dengesinin düzgün kalması için eğer bir şeyler iceceksen yenen yemekten en az 1.5-2 saat sonra iç......ve aynı şekilde mesela 2-3 bardak su içmişsen o suyun hemen üstüne yemek yeme en az yarım saat kadar bekle yemek için.

Valla bunlar dışında aklıma bişey gelmiyor ama er geç düzelir merak etme zaten bi sıkıntı çıkmamış midende
eserben

Mesaj gönderen eserben »

hepten yazdı:
eserben yazdı:
hepten yazdı:

Gün içinde fazla aç kalma yani miden uzun süreli olarak boş kalmasın....tam tersi sık sıkta yeme, günde 3-4 öğünün olsun

Yemek yedikten sonra üstüne bir şeyler içmemek gerekiyor çünkü yemek üstüne içilen su yenen yemek için salgılanan asidi etkisiz hale getiriyor ve midenin dengesini bozuyor....(yemek üstüne ilaçla birlikte birazcık su içmeyi yada yemek esnasında birkaç bardak çay yada biraz suyu kastetmiyorum)
Midenin asit dengesinin düzgün kalması için eğer bir şeyler iceceksen yenen yemekten en az 1.5-2 saat sonra iç......ve aynı şekilde mesela 2-3 bardak su içmişsen o suyun hemen üstüne yemek yeme en az yarım saat kadar bekle yemek için.

Valla bunlar dışında aklıma bişey gelmiyor ama er geç düzelir merak etme zaten bi sıkıntı çıkmamış midende
Valla kardeşim 6-7 aydır çekiyorum bunu zaman zaman azalma oluyor sonra artış gösteriyor gün içinde de değişkenlik gösteriyor sigarayı bıraktım azalma oldu ama hala eskisi gibi değil yediğime içtiğime dikkat ediyorum özellikle bazı besinleri tükettiğim zaman artış gösteriyor uzun süreden beri reflü şikayetim vardı ama hiç böyle olmamıştım ne zaman geçer napmam lazım hiç bir fikrim yok gerçekten konu hakkında bana yardımcı olacak işin ehli doktor bile bulamadım :/
hepten

Mesaj gönderen hepten »

eserben yazdı:
hepten yazdı:
eserben yazdı: Yaptırdım hiçbir şey çıkmadı ilaç felan kullandım kısıtlı işe yarıyor aslında bağırsaklarımdan şikayetçi değilim tek derdim geğirme 15 dk da bir geğiriyorum hala çözüm bulamadım belkide ibs değilim onu da net bilmiyorum malum teşhisi zor 1-2 belirtide hemen ibs diyorlar

Valla kardeşim 6-7 aydır çekiyorum bunu zaman zaman azalma oluyor sonra artış gösteriyor gün içinde de değişkenlik gösteriyor sigarayı bıraktım azalma oldu ama hala eskisi gibi değil yediğime içtiğime dikkat ediyorum özellikle bazı besinleri tükettiğim zaman artış gösteriyor uzun süreden beri reflü şikayetim vardı ama hiç böyle olmamıştım ne zaman geçer napmam lazım hiç bir fikrim yok gerçekten konu hakkında bana yardımcı olacak işin ehli doktor bile bulamadım :/
Aynı sıkıntı bende de vardı tam iyileşmedi ama sıkıntı da yaşatmıyor

Asit seviyesi normal duruma gelmeden şikayetlerde gerilemez....ilaçların bana pek faydası olmamıştı, 3 hafta kadar sabahları aç karnına taze patates suyu içtim üstüne 1 tatlı kaşığı kadar kudret narı yuttum fakat bunları kullandıktan 1 ay kadar sonra kendimi iyi hissetmeye başladım, belkide kendi kendine düzeldi midem tam emin değilim o konuda

Bu asit neden böyle kendi başına sıkıntı çıkarıyor dersen ; genelde stresten dolayı oluyor....mide ile beyin arasında bulunan sinir vagus siniri deniyor galiba,uzun süreli ve ağır stres durumlarında bu sinir fazla uyarılarak mideye vuruyor asitin durduk yere yükselmesine sebep oluyor ....benim durumumda bundan dolayıydı büyük ihtimal
Yıllarca mide sıkıntısı yaşadıktan sonra antidrpresan ile tamamen iyileşen insanlardan çok var....bu olayın psikolojik yönünü hafife almamak lazım
Onun için ilk şart olabildiğince stres yapmamak

Ama kimse sana şunları şunları yaparsan, şu ilaçları kullanırsan miden toparlanır diyemez çünkü sadece yapmaman gereken yanlışlardan bahsedebiliriz...kimin midesine neyin iyi geleceği tam bi soru işareti....mesela kiminin gastritine acı iyi gelir ama başka gastritli biri o acıyı yese ağrıdan ölür

Onun için abi kendine iyi gelen şeyleri bulmaya çalış.........
İnan bi şekilde toparlar miden...
eserben

Mesaj gönderen eserben »

hepten yazdı:
eserben yazdı:
hepten yazdı:

Aynı sıkıntı bende de vardı tam iyileşmedi ama sıkıntı da yaşatmıyor

Asit seviyesi normal duruma gelmeden şikayetlerde gerilemez....ilaçların bana pek faydası olmamıştı, 3 hafta kadar sabahları aç karnına taze patates suyu içtim üstüne 1 tatlı kaşığı kadar kudret narı yuttum fakat bunları kullandıktan 1 ay kadar sonra kendimi iyi hissetmeye başladım, belkide kendi kendine düzeldi midem tam emin değilim o konuda

Bu asit neden böyle kendi başına sıkıntı çıkarıyor dersen ; genelde stresten dolayı oluyor....mide ile beyin arasında bulunan sinir vagus siniri deniyor galiba,uzun süreli ve ağır stres durumlarında bu sinir fazla uyarılarak mideye vuruyor asitin durduk yere yükselmesine sebep oluyor ....benim durumumda bundan dolayıydı büyük ihtimal
Yıllarca mide sıkıntısı yaşadıktan sonra antidrpresan ile tamamen iyileşen insanlardan çok var....bu olayın psikolojik yönünü hafife almamak lazım
Onun için ilk şart olabildiğince stres yapmamak

Ama kimse sana şunları şunları yaparsan, şu ilaçları kullanırsan miden toparlanır diyemez çünkü sadece yapmaman gereken yanlışlardan bahsedebiliriz...kimin midesine neyin iyi geleceği tam bi soru işareti....mesela kiminin gastritine acı iyi gelir ama başka gastritli biri o acıyı yese ağrıdan ölür

Onun için abi kendine iyi gelen şeyleri bulmaya çalış.........
İnan bi şekilde toparlar miden...
Peki abi bunun için doktora gittin mi sana bu teşhisi koyarken herhangi bir test yaptılar mı bu konu hakkında bilgin var gibi bana biraz yardımcı olursan sevinirim. Özelden yazıyorum.