Daha iyi hissettiğim şu günlerde birkaç tavsiye

Çin ve Rusya'daki klinik çalışmaları, diğer yöntemler.
YorgunSavasci
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Daha iyi hissettiğim şu günlerde birkaç tavsiye

Mesaj gönderen YorgunSavasci »

Herkese merhaba, yaklaşık 2 senedir bu hastalıkla uğraşan 19'unda genç bi kardeşiniz olarak kendimi daha iyi hissettiğim şu günlerde birkaç tavsiye vermek isterim naçizane. Öncelikle bende de durum non-bakteriyel çoğunuzdaki gibi. Ben de sorunun temelinin fiziksel olduğunu düşünenlerdenim. Yıllar boyu stresle, duruş bozukluğu ve hareketsiz yaşam tarzıyla, masa başında saatlerce oturarak, farkında olmadan çok sıktık ve harap ettik pelvik kaslarımızı. Bu rahatsız pozisyonu yıllarca sürdürdünce durum kronikleşti, artık istesek de gevşeyememeye başladık. Biraz kendi hikayemi anlatıp yaptıklarımdan bahsedicem.

Benim şikayetlerim pandeminin başladığı 2020'nin yazında başladı. Üniversite sınavına hazırlandığım için hayli stresliydim ve saatlerce masada rahat olmayan bi pozisyonda oturup ders çalışıyordum. Karantinayla beraber evde kalmıştım ve epey hareketsizdim. Bir de üstüne sınavdan 10 gün kadar önce bir akciğer operasyonu geçirdim ve günlerce rahat nefes alamadım, acıyla kıvrandım. Bu süreçte hem nefes darlığından hem de acıya dayanmak için kendimi sıktığımdan pelvik bölgem epey hasar görmüş olsa gerek, sınavdan sonra perinede ağrı, kasılma, idrar yapmada zorlanma, boşalma sırasında yanma gibi sorunlar ortaya çıktı. Henüz çocuk sayılırdım, aileme rahatça anlatamadım bunları ve kafamda büyüttükçe şikayetlerim artıyordu psikolojik olarak. Sonra İstanbul'da bi üniversite kazanıp burda ailemden ayrı yaşamaya başladım. Pandeminin etkisi azalmıştı ve İstanbul'da yeni olmanın verdiği gazla bol bol gezmeye, okulda dersler yoğunlaştıkça da ordan oraya koşturmaya, birçok şeyle meşgul olmaya başlamıştım. Sonra ne oldu dersiniz? Zamanla şikayetlerim ben farkında bile olmadan hafifledi. Tek yaptığım yaşam tarzımı değiştirmekti aslında. Şimdi size iyileşmek için başka şehre üniversite okumaya gidin demiyorum tabii ki :D Fakat yapmanız gereken hareket etmek ve bir şeylerle meşgul olmak. Çünkü sorunun gerçekten önemli bir kısmı psikolojik. Onu düzelttiğiniz zaman kaslarınız da gevşeyecek, ağrılarınız da azalacak. Bakın bütün kainat hareket halinde. Böyle bir evrende siz âtıl vaziyette kaldıkça evham yapıyorsunuz ve şikayetleriniz artıyor. Stres yaptıkça kendinizi sıkıyorsunuz, kendinizi sıktıkça da ağrılarınız artıyor ve daha çok stres yaparak berbat bir kısır döngüye giriyorsunuz. Bu döngüden çıkmanın yolu zihninizi ve vücudunuzu rahatlatmak. Doğru nefes alıp vermek de önemli bu noktada. Akciğer ameliyatımdan sonra nefes almaya korktum resmen ve nefesimi rahat alamadıkça endişeye kapıldım hep. Bu dönem pelvik ağrılarımın da tavan yaptığı dönemdi. Neyse çok uzattım toparlamak gerekirse:
1- Harekete geçin: Fırsat buldukça çıkın dolaşın, egzersizler yapın forumda örnekleri var bir sürü. Günde 15-20 bin adım atıyorum ve idrar yollarım çok daha rahat artık. Postürünüzü düzeltin ve saatlerce oturur pozisyonda kalmayın. Kendinizle baş başa kalmayın fazla. Kendinizi dinledikçe şikayetleriniz artar ama işinizle meşgulken, arkadaşlarınızla muhabbet ederken ağrı hissetmezsiniz
2- Rahat olun: Bu hastalıktan ölen yok abiler merak etmeyin bu da geçiyor. Evet şıp diye iyileşmiyor ama geçiyor yavaş yavaş. Forumda hep hasta insanlar görünce umutsuzluğa kapılıyorsunuz ama unutmayın, iyileşenler hayatlarına devam ettikleri için foruma uğramıyorlar çoğu zaman.
3- Bol su için, yediğinize içtiğinize dikkat edin.
4- Üşütmeyin: Özellikle ayaklarınızı belinizi sıcak tutmaya çalışın.
5- Doğru nefes alıp verin: Nefesle pelvik ağrı ne alaka demeyin, doğrudan ilişkili şeyler bunlar. Derin nefes aldıkça kaygınız azalır, siz de rahatlarsınız harap olmuş pelvik bölgeniz de.
Hiç ilaçlardan takviyelerden bahsetmedim gördüğünüz gibi. Bakteriyel bi durum yaşamadığınız sürece gerek yok çünkü. Doktorlara düşman olmayın onlar da bilmiyor ne yapılacağını. Tıp fakültelerinde insanı tamir edilmesi gereken bir makine gibi görmeyi öğreniyorlar ve bu yüzden hastayım dediğinizde sanki yağınız suyunuz eksikmiş de onu tamamlıyormuş gibi dayıyorlar ilacı. Biraz kendi kendimizin doktoru olmayı öğrenmeliyiz sanırım.
Geçmiş olsun herkese, sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.
crytek186
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Re: Daha iyi hissettiğim şu günlerde birkaç tavsiye

Mesaj gönderen crytek186 »

valla dostum bende tıpkı senin gibi bu hastalığın üstesinden geldim diyebilirim dediklerinde haklılık payın var, yaşım 22, ilk zamanlara nazaran şuan durumum baya iyi, yoğun tempolu bi işte çalıştığın zaman zaten onu unutuyorsun bile, ama ne yalan söyliyim hala penis kökümde bazen batma oluyor ve erken boşalma sorunu yaşıyorum 1 yıldır, sendede oluyormu bilmiyorum, bazen de mast ı çok fazla yapınca penisimde ve kökünde sertleşirken ağrı oluyor ama sertleştikten sonra ağrı geçiyor, bi erken boşalma sorunu kaldı diyebilirim batma sorununa gelicek olursam artık ona alıştım diyebilirim
typhon
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

Mesaj gönderen typhon »

Bende aynı düşüncelere sahibim daha önce de belirttiğim gibi hastalığım ilk 3-4 aylık evresinde dünyam başıma yıkılmıştı ve o kadar çok antibiyotik içmiştim ki doktorların bilinçsizce teşhis dahi koymadan verdikleri antibiyotikleri bağırsaklarım çok kötü duruma gelmişti.Şuan sempomtalarımı kontrol edip arttığı zaman hangi sebebten arttığını algılayarak hareket edip belleğime atıyorum.Ki en son hüseyin hocaya gittiğim de 20 nin üzerinde prostat sıvısında lökosit saymıştı ve üreyen bakteri vardı. Fakat antibiyotik kullanmadım çok gerekmedikçe de kullanmayı düşünmüyorum kendimi ve bu hastalığın bende ki etkilerini tanıyarak ilerlemek istiyorum. İnş bu yazıları daha sonra okuyup keşke antibiyotik kullansaydım o zamanlar demem :) herkese şifalar diliyorum.
secooo

Mesaj gönderen secooo »

kandan ozon tedavisi en az antibiyotik kullandığım dönemdeki kadar semptomlarımı hafifletti bilginize..
burakissei
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Mesaj gönderen burakissei »

ben de antidepresan kullanmaya başlayınca rahatladım. 78 kg den 90 a çıkmışım 25 yaşındayım adliyede çalıştığım için masa başı kalkamıyoruz ancak havalar biraz ısınsın çıkıp akşamları yürüyeceğim. Yürümek kadar dünya da başka sağlıklı bir şey yok herkese öneriririm. benim şuan tek sıkıntım büyük tuvalet yaptıktan sonra idrar kalma hissi ve mastürbasyon sırasında makattan sıvı geliyor hissi. antidepresan 10 gün de çok rahatlattı. multivitamin aldığımdan biraz bağırsaklarım tembelleşti ancak yine de iyi hissediyorum. doktor rektal tuşe bile yapmadan prostatit dedi bakalım neler olacak. IBS vardı sanırım ben de onunla ilgili olarak da dahiliyeye gideceğim.
wolfpack
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen wolfpack »

YorgunSavasci yazdı:Herkese merhaba, yaklaşık 2 senedir bu hastalıkla uğraşan 19'unda genç bi kardeşiniz olarak kendimi daha iyi hissettiğim şu günlerde birkaç tavsiye vermek isterim naçizane. Öncelikle bende de durum non-bakteriyel çoğunuzdaki gibi. Ben de sorunun temelinin fiziksel olduğunu düşünenlerdenim. Yıllar boyu stresle, duruş bozukluğu ve hareketsiz yaşam tarzıyla, masa başında saatlerce oturarak, farkında olmadan çok sıktık ve harap ettik pelvik kaslarımızı. Bu rahatsız pozisyonu yıllarca sürdürdünce durum kronikleşti, artık istesek de gevşeyememeye başladık. Biraz kendi hikayemi anlatıp yaptıklarımdan bahsedicem.

Benim şikayetlerim pandeminin başladığı 2020'nin yazında başladı. Üniversite sınavına hazırlandığım için hayli stresliydim ve saatlerce masada rahat olmayan bi pozisyonda oturup ders çalışıyordum. Karantinayla beraber evde kalmıştım ve epey hareketsizdim. Bir de üstüne sınavdan 10 gün kadar önce bir akciğer operasyonu geçirdim ve günlerce rahat nefes alamadım, acıyla kıvrandım. Bu süreçte hem nefes darlığından hem de acıya dayanmak için kendimi sıktığımdan pelvik bölgem epey hasar görmüş olsa gerek, sınavdan sonra perinede ağrı, kasılma, idrar yapmada zorlanma, boşalma sırasında yanma gibi sorunlar ortaya çıktı. Henüz çocuk sayılırdım, aileme rahatça anlatamadım bunları ve kafamda büyüttükçe şikayetlerim artıyordu psikolojik olarak. Sonra İstanbul'da bi üniversite kazanıp burda ailemden ayrı yaşamaya başladım. Pandeminin etkisi azalmıştı ve İstanbul'da yeni olmanın verdiği gazla bol bol gezmeye, okulda dersler yoğunlaştıkça da ordan oraya koşturmaya, birçok şeyle meşgul olmaya başlamıştım. Sonra ne oldu dersiniz? Zamanla şikayetlerim ben farkında bile olmadan hafifledi. Tek yaptığım yaşam tarzımı değiştirmekti aslında. Şimdi size iyileşmek için başka şehre üniversite okumaya gidin demiyorum tabii ki :D Fakat yapmanız gereken hareket etmek ve bir şeylerle meşgul olmak. Çünkü sorunun gerçekten önemli bir kısmı psikolojik. Onu düzelttiğiniz zaman kaslarınız da gevşeyecek, ağrılarınız da azalacak. Bakın bütün kainat hareket halinde. Böyle bir evrende siz âtıl vaziyette kaldıkça evham yapıyorsunuz ve şikayetleriniz artıyor. Stres yaptıkça kendinizi sıkıyorsunuz, kendinizi sıktıkça da ağrılarınız artıyor ve daha çok stres yaparak berbat bir kısır döngüye giriyorsunuz. Bu döngüden çıkmanın yolu zihninizi ve vücudunuzu rahatlatmak. Doğru nefes alıp vermek de önemli bu noktada. Akciğer ameliyatımdan sonra nefes almaya korktum resmen ve nefesimi rahat alamadıkça endişeye kapıldım hep. Bu dönem pelvik ağrılarımın da tavan yaptığı dönemdi. Neyse çok uzattım toparlamak gerekirse:
1- Harekete geçin: Fırsat buldukça çıkın dolaşın, egzersizler yapın forumda örnekleri var bir sürü. Günde 15-20 bin adım atıyorum ve idrar yollarım çok daha rahat artık. Postürünüzü düzeltin ve saatlerce oturur pozisyonda kalmayın. Kendinizle baş başa kalmayın fazla. Kendinizi dinledikçe şikayetleriniz artar ama işinizle meşgulken, arkadaşlarınızla muhabbet ederken ağrı hissetmezsiniz
2- Rahat olun: Bu hastalıktan ölen yok abiler merak etmeyin bu da geçiyor. Evet şıp diye iyileşmiyor ama geçiyor yavaş yavaş. Forumda hep hasta insanlar görünce umutsuzluğa kapılıyorsunuz ama unutmayın, iyileşenler hayatlarına devam ettikleri için foruma uğramıyorlar çoğu zaman.
5- Doğru nefes alıp verin: Nefesle pelvik ağrı ne alaka demeyin, doğrudan ilişkili şeyler bunlar. Derin nefes aldıkça kaygınız azalır, siz de rahatlarsınız harap olmuş pelvik bölgeniz de.
Hiç ilaçlardan takviyelerden bahsetmedim gördüğünüz gibi. Bakteriyel bi durum yaşamadığınız sürece gerek yok çünkü. Doktorlara düşman olmayın onlar da bilmiyor ne yapılacağını. Tıp fakültelerinde insanı tamir edilmesi gereken bir makine gibi görmeyi öğreniyorlar ve bu yüzden hastayım dediğinizde sanki yağınız suyunuz eksikmiş de onu tamamlıyormuş gibi dayıyorlar ilacı. Biraz kendi kendimizin doktoru olmayı öğrenmeliyiz sanırım.
Geçmiş olsun herkese, sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.
Bu madde 5'i ben neden 7 yıldır yapmadım diye kendime cok kızıyorum. Yaklasık 3 haftadır nefes tekniklerini uyguluyorum. Fakat yoga sütralar eşliğinde. Tarif edildiği gibi. Abi böyle bişey yok. Cinsellik konusunda sıkıntı çekenler özellikle tedavinizin yanına kesinlikle ve kesinlikle ekleyin.
wolfpack

wolfpack yazdı:
YorgunSavasci yazdı:Herkese merhaba, yaklaşık 2 senedir bu hastalıkla uğraşan 19'unda genç bi kardeşiniz olarak kendimi daha iyi hissettiğim şu günlerde birkaç tavsiye vermek isterim naçizane. Öncelikle bende de durum non-bakteriyel çoğunuzdaki gibi. Ben de sorunun temelinin fiziksel olduğunu düşünenlerdenim. Yıllar boyu stresle, duruş bozukluğu ve hareketsiz yaşam tarzıyla, masa başında saatlerce oturarak, farkında olmadan çok sıktık ve harap ettik pelvik kaslarımızı. Bu rahatsız pozisyonu yıllarca sürdürdünce durum kronikleşti, artık istesek de gevşeyememeye başladık. Biraz kendi hikayemi anlatıp yaptıklarımdan bahsedicem.

Bu madde 5'i ben neden 7 yıldır yapmadım diye kendime cok kızıyorum. Yaklasık 3 haftadır nefes tekniklerini uyguluyorum. Fakat yoga sütralar eşliğinde. Kitaplarda Tarif edildiği gibi. Abi böyle bişey yok. Cinsellik konusunda sıkıntı çekenler özellikle tedavinizin yanına kesinlikle ve kesinlikle ekleyin.
secooo

Mesaj gönderen secooo »

burakissei yazdı:ben de antidepresan kullanmaya başlayınca rahatladım. 78 kg den 90 a çıkmışım 25 yaşındayım adliyede çalıştığım için masa başı kalkamıyoruz ancak havalar biraz ısınsın çıkıp akşamları yürüyeceğim. Yürümek kadar dünya da başka sağlıklı bir şey yok herkese öneriririm. benim şuan tek sıkıntım büyük tuvalet yaptıktan sonra idrar kalma hissi ve mastürbasyon sırasında makattan sıvı geliyor hissi. antidepresan 10 gün de çok rahatlattı. multivitamin aldığımdan biraz bağırsaklarım tembelleşti ancak yine de iyi hissediyorum. doktor rektal tuşe bile yapmadan prostatit dedi bakalım neler olacak. IBS vardı sanırım ben de onunla ilgili olarak da dahiliyeye gideceğim.

Yürümek spor bunlar harikadır ama hayatımda ilk defa 20 sene sonra bu rahatsızlık nedeniyle 3 aydır spor yapmıyorum kendimi nadasa bıraktım:)
demek istediğim şu eğer mesele sadece spor olsaydı haftada 60 km cardio yapıp 2 yoga yapıp 3 ağarlık antremanı yaparken buna tutulmazdım..
wolfpack

secooo yazdı:
burakissei yazdı:ben de antidepresan kullanmaya başlayınca rahatladım. 78 kg den 90 a çıkmışım 25 yaşındayım adliyede çalıştığım için masa başı kalkamıyoruz ancak havalar biraz ısınsın çıkıp akşamları yürüyeceğim. Yürümek kadar dünya da başka sağlıklı bir şey yok herkese öneriririm. benim şuan tek sıkıntım büyük tuvalet yaptıktan sonra idrar kalma hissi ve mastürbasyon sırasında makattan sıvı geliyor hissi. antidepresan 10 gün de çok rahatlattı. multivitamin aldığımdan biraz bağırsaklarım tembelleşti ancak yine de iyi hissediyorum. doktor rektal tuşe bile yapmadan prostatit dedi bakalım neler olacak. IBS vardı sanırım ben de onunla ilgili olarak da dahiliyeye gideceğim.

Yürümek spor bunlar harikadır ama hayatımda ilk defa 20 sene sonra bu rahatsızlık nedeniyle 3 aydır spor yapmıyorum kendimi nadasa bıraktım:)
demek istediğim şu eğer mesele sadece spor olsaydı haftada 60 km cardio yapıp 2 yoga yapıp 3 ağarlık antremanı yaparken buna tutulmazdım..
Kesinlikle değil. Bu işte hiç bir tedavi tek başına bir tedavi değil zaten. Hepsi iç içe geçmiş durumda. Çok komplike. UPOINTS seklinde tedavi kesinlikle şart. Spor, yoga falan bu UPOINTS tedavi seklinin T=Tender Muscle ve S=Sexual dysfunction kısmına yönelik. Diğerleri için diğer tedavi şekilleri. Mesela I= Infection demek. Bunun için antibiyotik tedavisi şart. P= Psychology buna da antidepresanlar veya spor ve yogayı katabiliriz. Falan filan işte her harfin açılımına göre o sorunlar sende varsa onlara yönelik ayrı tedavi alman lazım. Ayrıca tüm bunlara rağmen sanırım baskılayabilirsin. Kalıcı olarak kurtulmak biraz zor galiba. Neyse göreceğiz. Mücadele devam.
secooo

Mesaj gönderen secooo »

ben 3 seans ozon aldım 10'a tamamlayacağım sonra ayda 1 alacağım ve anti depresanda alıyorum ..Bir günde 4 litre su içerdim onu 1.5 litreye indirdim.
sporu bıraktım 2 ay sonra başlamayı düşünüyorum aşırı spordan asididemin yükseldiğini ve travma geçirdiğimi düşünüuyorum dinlenmek istiyorum.
%80 iyileşme var şuan,sabah erkesiyonu hergün geri geldi..
şu anki durum böyle devam etse şikayet etmem iyi sayılırım ..bakalım ne olacak...
..benim zihniyetim şu,
benim 10 12 yıldır şüpheli ilişkim olmadı,eğer bende bulunamayan bir bakteri varsa ,
demekki ortaya çıkmasının sebebi travma aşırı stress yorgunluk vs bağışıklık düşmesi,
ozaman böyle kabul edersek..Bağışıklık yükselirse kendiliğinden kaybolabilir ben buna yönelik hareket ediyorum şuan
karakedi34

Mesaj gönderen karakedi34 »

Hard flaccid sendromu yaşayan vwr mi? Benim sadece peniste hissizlik ve erekte olmaya baslarken penis kokunde bi ağrı var. Asiri cisim geldiginde de penis küçülüyor ve koku buzusuyor. Bu sendroma karşı nr yapabiliriz?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

karakedi34 yazdı:Hard flaccid sendromu yaşayan vwr mi? Benim sadece peniste hissizlik ve erekte olmaya baslarken penis kokunde bi ağrı var. Asiri cisim geldiginde de penis küçülüyor ve koku buzusuyor. Bu sendroma karşı nr yapabiliriz?
Bu sendroma karşı yapacaginiz şey prostattaki inflamasyonu tedavi etmek. Inflamasyon ve doku hasari sonucunda etkilenen kaslar, sinirler ve damarlar kan akışını ve kasların hareketini olumsuz etkileyip sertlesmeyi etkiliyor. Multimodal tedavi yöntemini uygulamak gerekir. Onlarinda ne oldugu zaten forumda yazıyor.
Apo
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen Apo »

kadir yazdı:
karakedi34 yazdı:Hard flaccid sendromu yaşayan vwr mi? Benim sadece peniste hissizlik ve erekte olmaya baslarken penis kokunde bi ağrı var. Asiri cisim geldiginde de penis küçülüyor ve koku buzusuyor. Bu sendroma karşı nr yapabiliriz?
Bu sendroma karşı yapacaginiz şey prostattaki inflamasyonu tedavi etmek. Inflamasyon ve doku hasari sonucunda etkilenen kaslar, sinirler ve damarlar kan akışını ve kasların hareketini olumsuz etkileyip sertlesmeyi etkiliyor. Multimodal tedavi yöntemini uygulamak gerekir. Onlarinda ne oldugu zaten forumda yazıyor.
Peki abi bakteri bulunan hastaların tedavi süresinde kegel egzersizleri de etkili olur mu iyileşmede kadir abi yoksa önce mikrobu bitirmek mi gerekir
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Apo yazdı:
kadir yazdı:
Peki abi bakteri bulunan hastaların tedavi süresinde kegel egzersizleri de etkili olur mu iyileşmede kadir abi yoksa önce mikrobu bitirmek mi gerekir
Kegel egzersizleri v.s aktiviteler muhakkak faydalıdir. Fakat öncelikle inflamasyon veya varsa sebep olan mikrop bitirilmeli dediginiz gibi.
wolfpack

UPOINTS tedavi merak edenler için yazayım buraya:
U... İdrar ile ilgili şikayetler
Alfa blokerler, Antikolinerjikler-Beta Reseptör Agonistleri, Termoterapi

P... Psikososyal şikayetler
Psikoterapi, Antidepresanlar, Yoga

O... Organa özgü şikayetler
Quercetin, Pollen içerikler

I... Enfeksiyona özgü şikayetler
Antibiyotikler, (Dirençli bakterilerde faj denenebilir. Çok makale yok hakkında.)

N... Nörolojik şikayetler
Gabapentin, Akupuntur, Botoks enjeksiyonu

T... Kaslarla ilgili şikayetler
Fizyoterapi, Egzersiz, Kas gevşeticiler

S... Cinsel problemler
Tadalafil, Cinsel Terapiler, Cinsel Gücü Artırıcı İlaçlar, Antioksidanlar, Spreyler

*Bazımızda bir tanesi varken bazımızda birden fazlası değişik kombinlerde var. Her birine yönelik alınabilecek tedaviler toparlanmış bu sistemde. Bu sistemi kendimize uyarlayarak tedavileri belirlemek daha doğru olacaktır. Coşkun Hoca'nın kitabından alıntıdır.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

UPOINT Multimodal tedavi yontemi ( Yabanci Makale)

Mesaj gönderen kadir »

Kronik pelvik ağrı sendromu olan erkekleri yönetmek için UPOINT sistemini kullanma.
Soyut
Amaç: : Mevcut kanıtların yorumlarımıza ve uygulanmasına dayalı olarak, kronik prostatit ve kronik pelvik ağrı sendromu (CP/CPPS) olan hastaların değerlendirilmesi ve yönetimine yönelik yaklaşımımızı özetlemek.

Yöntemler: : Erkeklerde CP/CPPS, hem hastayı hem de pratisyeni rahatsız eden tıbbi bir durumdur, çünkü yaygın olarak anlaşılmadığına ve tedavisinin zor olduğuna inanılmaktadır. Pelvik ağrı tipik olarak baskın semptom olsa da, birçok erkek işeme semptomları, cinsel işlev bozukluğu ve psikiyatrik şikayetler sergileyebilir. Yine de, CP/CPPS yönetimine ilişkin çoğu çalışma, bireysel hastaların klinik fenotiplerine odaklanmadan tekil tedavileri değerlendirmiştir. Bu, yazarların CP/CPPS yönetimi ile ilgili mevcut kanıtların yorumlanmasına ve uygulanmasına dayanan klinik olarak pratik bir mini incelemedir.

Sonuçlar: : Hasta değerlendirmesi anamnez ve fizik muayene (genitoüriner ve parmakla rektal muayene odaklı), laboratuvar testleri (prostat masajı öncesi ve sonrası idrar kültürleri dikkate alınarak idrar analizi ve idrar kültürü dahil), işeme sonrası rezidü, ve semptom şiddetini ve tedavi yanıtını değerlendirmeye yardımcı olan Ulusal Sağlık Enstitüleri Kronik Prostatit Belirtileri İndeksi'ni içeren anketler. CP/CPPS tanısı konulduktan sonra, hastaları altı alanda sınıflandıran UPOINT fenotip sistemi: İdrar, Psikososyal, Organa Özgü, Enfeksiyöz, Nörolojik/sistemik ve iskelet kaslarının Hassasiyeti, tedaviye rehberlik etmek için kullanılır. Her alan belirli şikayetlerle karakterize edilir ve bu nedenle farklı tedavilere yanıt verir. Hastalar birden fazla alanda gruplanabileceğinden,

Sonuç: : UPOINT fenotip sisteminin kullanılması, CP/CPPS'li hastalar için önemli faydalar sağlayabilecek bütünsel bir yaklaşımdır.

Wolfpack kardesim bu UPOINT denilen Multimodal tedavi sekli zaten forumda gecmis paylasimlarda var seninde paylasimin iyi olmus.
Fakat bunun kaynagı esasen Pubmedte var.
wolfpack

Bu enfeksiyona ve organa yönelik şikayetlerin tedavilerine ozon da eklenebilir aslında. Cinsel fonksiyon bozukluklarına tadalafilin yanında bölgeye diyaframı saglam doldurarak alt tarafa dogru alınan nefesler ve kas egzersızlerı de cok ıyı gelıyor. Onlar da eklenebilir. Yalnız bosalma ile ilgili problemler hangi baslık altında. Organa özgü mü kaslarla ilgili mi? Bunu cözebilsem cok yol katedecem ama. Kasların rolu buyuk gıbı gelıyor cunku prostat bolgesı rahatlamasına ragmen bosalma ıle ılgılı problemler devam edıyor. Umarım bu sorunu cozerım artık. Antıdepresanlar ınanılmaz duzeltmıstı bu ısı. Sanırım kas kaynaklı.
nemesis21
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen nemesis21 »

secooo yazdı:kandan ozon tedavisi en az antibiyotik kullandığım dönemdeki kadar semptomlarımı hafifletti bilginize..
hangi doktora yaptırdınız ve ücreti ne kadar.
wolfpack

Re: UPOINT Multimodal tedavi yontemi ( Yabanci Makale)

kadir yazdı:Kronik pelvik ağrı sendromu olan erkekleri yönetmek için UPOINT sistemini kullanma.
Soyut
Amaç: : Mevcut kanıtların yorumlarımıza ve uygulanmasına dayalı olarak, kronik prostatit ve kronik pelvik ağrı sendromu (CP/CPPS) olan hastaların değerlendirilmesi ve yönetimine yönelik yaklaşımımızı özetlemek.

Yöntemler: : Erkeklerde CP/CPPS, hem hastayı hem de pratisyeni rahatsız eden tıbbi bir durumdur, çünkü yaygın olarak anlaşılmadığına ve tedavisinin zor olduğuna inanılmaktadır. Pelvik ağrı tipik olarak baskın semptom olsa da, birçok erkek işeme semptomları, cinsel işlev bozukluğu ve psikiyatrik şikayetler sergileyebilir. Yine de, CP/CPPS yönetimine ilişkin çoğu çalışma, bireysel hastaların klinik fenotiplerine odaklanmadan tekil tedavileri değerlendirmiştir. Bu, yazarların CP/CPPS yönetimi ile ilgili mevcut kanıtların yorumlanmasına ve uygulanmasına dayanan klinik olarak pratik bir mini incelemedir.

Sonuçlar: : Hasta değerlendirmesi anamnez ve fizik muayene (genitoüriner ve parmakla rektal muayene odaklı), laboratuvar testleri (prostat masajı öncesi ve sonrası idrar kültürleri dikkate alınarak idrar analizi ve idrar kültürü dahil), işeme sonrası rezidü, ve semptom şiddetini ve tedavi yanıtını değerlendirmeye yardımcı olan Ulusal Sağlık Enstitüleri Kronik Prostatit Belirtileri İndeksi'ni içeren anketler. CP/CPPS tanısı konulduktan sonra, hastaları altı alanda sınıflandıran UPOINT fenotip sistemi: İdrar, Psikososyal, Organa Özgü, Enfeksiyöz, Nörolojik/sistemik ve iskelet kaslarının Hassasiyeti, tedaviye rehberlik etmek için kullanılır. Her alan belirli şikayetlerle karakterize edilir ve bu nedenle farklı tedavilere yanıt verir. Hastalar birden fazla alanda gruplanabileceğinden,

Sonuç: : UPOINT fenotip sisteminin kullanılması, CP/CPPS'li hastalar için önemli faydalar sağlayabilecek bütünsel bir yaklaşımdır.

Wolfpack kardesim bu UPOINT denilen Multimodal tedavi sekli zaten forumda gecmis paylasimlarda var seninde paylasimin iyi olmus.
Fakat bunun kaynagı esasen Pubmedte var.
Evet abi. Kafa karisikligini rahatlatacak bir sablon. Gerci antibiyotik konusunda antibiyotik secimi, kombini, dozu ve suresi de cok onemli. Ona da dikkat etmek lazim.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Evet aynen öyle.Her kategoriyi burada tek tek denemek gerek hangi kombinden yada hangi kategoriden fayda görülürse ona devam etmek gerek.
secooo

Mesaj gönderen secooo »

nemesis21 yazdı:
secooo yazdı:kandan ozon tedavisi en az antibiyotik kullandığım dönemdeki kadar semptomlarımı hafifletti bilginize..
hangi doktora yaptırdınız ve ücreti ne kadar.
bu normal damardan ozon tedavisi ..çokça yerde yapılıyor ben başakşehir bölgesinde bir doktorun özel muaynehanesinde 300 tl seans başına yaptırmaktayım
karakedi34

kadir yazdı:
Kadir abi teşekkür ederim önerilerin için. Multimodal tedavisine şu şekilde başladım ama bilmiyorum ne kadar doğru. Hergün sabah pelvic egzersizi (https://www.youtube.com/watch?v=oyGEVPu ... lvicHealth) ve sabah akşam sıvı propolis ekstraktı alıyorum. Bunların dışında stresi de büyük ölçüde azaltmaya çalışıyorum. 2 güne bir de bacak egzersizleri ve göğüs egzersizleri yapıyorum. Multimodal yöntemi tam olarak bu değil belki ama ben böyle yapıyorum bilmiyorum ne kadar doğru olabilir. Ben bir de bişey sormak istiyorum, sağlıklı bir ereksiyon gerçekleştiremiyorum yani 2 sene önceki gibi değil. Buna rağmen ben kegel egzersizleri yapmalı mıyım? Bir yerde okumuştum kegel egzersizleri ereksiyon problemi yaşayanlar için uygun değil diye. Sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Allah herkese şifasını versin.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

karakedi34 yazdı:
kadir yazdı:
Kadir abi teşekkür ederim önerilerin için. Multimodal tedavisine şu şekilde başladım ama bilmiyorum ne kadar doğru. Hergün sabah pelvic egzersizi (https://www.youtube.com/watch?v=oyGEVPu ... lvicHealth) ve sabah akşam sıvı propolis ekstraktı alıyorum. Bunların dışında stresi de büyük ölçüde azaltmaya çalışıyorum. 2 güne bir de bacak egzersizleri ve göğüs egzersizleri yapıyorum. Multimodal yöntemi tam olarak bu değil belki ama ben böyle yapıyorum bilmiyorum ne kadar doğru olabilir. Ben bir de bişey sormak istiyorum, sağlıklı bir ereksiyon gerçekleştiremiyorum yani 2 sene önceki gibi değil. Buna rağmen ben kegel egzersizleri yapmalı mıyım? Bir yerde okumuştum kegel egzersizleri ereksiyon problemi yaşayanlar için uygun değil diye. Sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Allah herkese şifasını versin.
Yaptiginiz tedavi olarak Multimodal olmasa bile yararini gorursunuz, kegel egzersizleri penise kan akısını hızlandırdigi için aksine ereksiyon için fayda saglar. Rica ederim.
karakedi34

kadir yazdı:
karakedi34 yazdı:
kadir yazdı: Bu sendroma karşı yapacaginiz şey prostattaki inflamasyonu tedavi etmek. Inflamasyon ve doku hasari sonucunda etkilenen kaslar, sinirler ve damarlar kan akışını ve kasların hareketini olumsuz etkileyip sertlesmeyi etkiliyor. Multimodal tedavi yöntemini uygulamak gerekir. Onlarinda ne oldugu zaten forumda yazıyor.
Yaptiginiz tedavi olarak Multimodal olmasa bile yararini gorursunuz, kegel egzersizleri penise kan akısını hızlandırdigi için aksine ereksiyon için fayda saglar. Rica ederim.
Kadir abi ters kegel mi normal kegel mi önerirsiniz? Farki var midir?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

karakedi34 yazdı:
kadir yazdı:
karakedi34 yazdı:
Kadir abi ters kegel mi normal kegel mi önerirsiniz? Farki var midir?
Ters ve standart kegel ikisinide yapmak gerekir. Erkeklerde, ters Kegels penil kaslarda gücü, dayanıklılığı ve kontrolü artırmaya yardımcı olur. Bu gelişebilir erektil disfonksiyon (ED) ve erken boşalmayı önlemeye yardımcı olur.
Genel olarak, ters Kegeller pelvik kasların uzamasına ve kas kontrolünün geliştirilmesine yardımcı olur.
Standart kegeller ise pelvik kaslarin gevseyip rahatlamasi icindir.