Ameliyat Oldum (Internal Üretrotomi)

Prostat bezine yapılabilecek cerrahi operasyonlara ait bilgiler.
Bactrim800
Hastalık Başlangıç Yılı: 2000

Re: Ameliyat Oldum (Internal Üretrotomi)

Mesaj gönderen Bactrim800 »

Ekrm yazdı:
Bactrim800 yazdı:
Ekrm yazdı:bir de arkadaşlar buyuk abdest yapar biçiminde ? işerken taşşakların altına parmağınızla dokunup bırakın dokunup bırakın hızlı bir şekilde idrar akım hızı artıp azalıyormu ? bende artıp azalıyor bu prostat rahatladığından mı yoksa orda bir darlık olduğundan mı oluyor tam anlayamadım..
Ekrm, o dediğin şey bende oluyordu. O noktaya parmağımı bastırıp çektiğimde hafifçe, idrar akımı yavaşlayıp hızlanıyordu ama tabi bu üretra darlığı nedeniyle mi böyledir bilemem.
Bactrim onu doktora kontrol a gittiiğin bi sorarmısın o üretra darlığından mı olurmuş ?
Doktorun buna cevap verebileceğini sanmam, üretra darlığı olmayan kişilerde de idrar borusuna belli bir baskı uygulandığında idrar akımı azalabilir.
Üretral darlığın en büyük göstergesi idrar akımındaki zayıflık arkadaşlar.
İdrar akımında zayıflık yaşayanlar darlığı eleyecek tahlilleri yaptırsın derim bir an önce.
Bactrim800

etmen yazdı:tepe akım hızı "14,2 ortalama akım hızı 5,7 bu ureatra darlığımı oluyor
evet üretranda bir darlık sorunu var, darlığın yeri araştırılmalı.
freeman

Mesaj gönderen freeman »

Ben iki defa uroflow testi yaptirdim 3 ay arayla Birinci testte azami akiş 22.3 ,ortalama 9. idrar miktari 460 ml. ikinci test azami akiş 12.9 ortalama 7.8... idrar miktari 219 ml.
doktora sordum son testte uretra darligi olabilir mi diye, grafiğe bakti uretra darligina benzemiyor dedi.
Bu testi idrara ne kadar sıkış yaparsan test degerleri değişiyor.
Bactrim800

freeman yazdı:Ben iki defa uroflow testi yaptirdim 3 ay arayla Birinci testte azami akiş 22.3 ,ortalama 9. idrar miktari 460 ml. ikinci test azami akiş 12.9 ortalama 7.8... idrar miktari 219 ml.
doktora sordum son testte uretra darligi olabilir mi diye, grafiğe bakti uretra darligina benzemiyor dedi.
Bu testi idrara ne kadar sıkış yaparsan test degerleri değişiyor.
Evet üoflowmetreye girerken mesaneniz patlayacakmış gibi idrara sıkışık olmamalısınız.

İdrar akış hızın ortalamının yarısı kadar freeman, kontrollere devam et bence.

Ameliyat sonrası idrar sondalı takılıyken farkettiğim birşeyi paylaşmak istedim sizinle arkadaşlar,
forumda bazı konular altında tartıştığımız olmuştu, stres ve idrar rahatsızlıklarımız üzerine,
Şu an penisimin içinde mesaneye kadar 18'lik kauçuk bir sonda takılı, baya kalın ve günlük hareketlerimi rahatsız eden birşey, ameliyattan beri sırtüstü yarı oturur pozisyonda uyuyabiliyorum, ve yürürken çok yavaş hareket etmem gerekiyor, ağrı kesici almam gerekiyor sürekli.
Birşey farkettim, kapı zili çaldığında, telefon çaldığında ve playstation'da korku oyunları oynarken, ya da en basitinden haberlerde can sıkıcı bir haber dinlediğimde, penisimdeki sondanın rahatsızlığı anlık kas hareketleriyle şiddetleniyor.
Yani kapı zili çaldığında mesela, penisim boyunca içerideki kasların sertleştiğini ve idrar yolumun daraldığını hissediyorum katater sayesinde. Oyun oynarken karşıma beklemediğim yerde dehşet verici birşe çıktığında da aynı acıyı yaşıyorum.
demem o ki, idrar yollarındaki kaslarımızın hareketleri, kan basıncına ve dolayısıyla sinir, stres, üzüntü, gerginlik ve anksiyete gibi durumlarla doğrudan bağlantılı, aaklınızda bulunsun.
baran17

Mesaj gönderen baran17 »

acil sifalar, cok gecmis olsun..
Bactrim800

baran17 yazdı:acil sifalar, cok gecmis olsun..
Sağol baran17.
Ekrm
Hastalık Başlangıç Yılı: 2011

Mesaj gönderen Ekrm »

Bactrim800 ne zaman normala dönecekmişin ...takılı şeyleri ne zaman çıkaracaklar ?
Bactrim800

Ekrm yazdı:Bactrim800 ne zaman normala dönecekmişin ...takılı şeyleri ne zaman çıkaracaklar ?
sonda arın çıkarılacak, tahlil yapacak doktor, enfeksiyon varsa tespit etmek için. Duruma göre ilaçla devam edeceğim, 10 gün sonra idrar kanalına küçük bir müdahalede daha bulunacak, daralmayı önleyen bir işlem ama ameliyat değil.
Ekrm

Mesaj gönderen Ekrm »

Bactrim800 yazdı:
Ekrm yazdı:Bactrim800 ne zaman normala dönecekmişin ...takılı şeyleri ne zaman çıkaracaklar ?
sonda arın çıkarılacak, tahlil yapacak doktor, enfeksiyon varsa tespit etmek için. Duruma göre ilaçla devam edeceğim, 10 gün sonra idrar kanalına küçük bir müdahalede daha bulunacak, daralmayı önleyen bir işlem ama ameliyat değil.
Kardeşim bakalım idrar akımın nasıl olacak sonda çıktıktan sonra umarım tamamen düzelirsin..
Bactrim800

Arkadaşlar tekrar merhaba,
ameliyattan sonra 5 gündür takılı duran sondam bugün çıkarıldı.
Sonda çıkarıldıktan yaklaşık 2 buçuk saat sonra, ilk idrarım için biraz da korkarak tuvalete vardım.

Size şöyle söyleyeyim, işemek buysa, ben bugüne kadar işememişim.
Hayatımda bu kadar tazyikli, rahat, ağrısız ve acısız işediğimi hatırlamıyorum.
İdrarda yanma yok,
idrarda ağrı yok,
tazyik azlığı yok,
kanama yok,

şu an sadece idrardan sonra hafif bir kaşıntı hissi var.

Yeniden doğmuş gibiyim şu an. Umarım tekrarlamaz üretra darlığım.

10 gün sonra tekrar doktoruma görüneceğim, ufak bir işlem yapacak.

Arkadaşlar, idrar akım hızınız yavaşsa, üretra darlığı ihtimalini düşünün, üroflowmetre ve sistoskopi ne gerekiyorsa yaptırın.
prostatiniseveyim

Mesaj gönderen prostatiniseveyim »

Hadi gecmis olsun
ahmet
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen ahmet »

Bactrim800 yazdı:Arkadaşlar tekrar merhaba,
Sonda çıkarıldıktan yaklaşık 2 buçuk saat sonra, ilk idrarım için biraz da korkarak tuvalete vardım.

İdrarda yanma yok,
idrarda ağrı yok,
tazyik azlığı yok,
kanama yok,

Arkadaşlar, idrar akım hızınız yavaşsa, üretra darlığı ihtimalini düşünün, üroflowmetre ve sistoskopi ne gerekiyorsa yaptırın.
Sadece işeme konusundamı rahatlık oldu ağrı yanma prostat şişliği vs.. Bunlarda bir değişme varmı
Bactrim800

prostatiniseveyim yazdı:Hadi gecmis olsun
Teşekkürler.
Bactrim800

ahmet yazdı:

İdrarda yanma yok,
idrarda ağrı yok,
tazyik azlığı yok,
kanama yok,

Sadece işeme konusundamı rahatlık oldu ağrı yanma prostat şişliği vs.. Bunlarda bir değişme varmı
işeme dışında ağrı ve yanma yoktu bende Ahmet, prostat usg sonuçlarında bazen büyük bazen küçük görünüyordu ama şikayetlerim devam etmezse anlayacağız ki, bana bugüne kadar konan prostatit teşhisi geçerliğini kaybedecek.
ahmet
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen ahmet »

Bactrim800 yazdı:
ahmet yazdı:

İdrarda yanma yok,
idrarda ağrı yok,
tazyik azlığı yok,
kanama yok,

işeme dışında ağrı ve yanma yoktu bende Ahmet, prostat usg sonuçlarında bazen büyük bazen küçük görünüyordu ama şikayetlerim devam etmezse anlayacağız ki, bana bugüne kadar konan prostatit teşhisi geçerliğini kaybedecek.
Senin problem kesin üretra darlığıymış o zaman Allah kurtarmış seni inş bizim gibi ağrıdan sızıdan duramayanlarda kurtuluruz bu allahın belası hastalıktan
Ekrm

Mesaj gönderen Ekrm »

Bactrim makatta çok nadir ağrı olmuyormuydu? Bu zamana kadar sadece tek sıkıntın idrar muydı ?
Ekrm

Mesaj gönderen Ekrm »

Birde daha önceki prostatit teşhisleri felan için hiç penis den kulak çöpü gibi birşey soktuklarmı ? Doktor onu kulak çöpü gibi şeyi penisten sokunca çok ağrı hissetmiştim , doktor çok darlık olsa bu çöp girmez demişti ,, bir de şeker baharat tükettiğin de daha fazla tuvalete çıkıyormuydun ?
Bactrim800

ahmet yazdı: Senin problem kesin üretra darlığıymış o zaman Allah kurtarmış seni inş bizim gibi ağrıdan sızıdan duramayanlarda kurtuluruz bu allahın belası hastalıktan
işte bunun kesinleşmesi için 16 yaşımdan beri 10larca doktor gezmem gerekti maalesef. Hatta bir önceki doktor rektal tuşe ve idrar testiyle prostatit teşhisi koydu.
Bactrim800

Ekrm yazdı:Bactrim makatta çok nadir ağrı olmuyormuydu? Bu zamana kadar sadece tek sıkıntın idrar muydı ?
Makatta ağrılarım az da olsa vardı. ama bunlar yansıma ağrılar da olabilir tabi o bölgede başka bir şeyden kaynaklanan.
Benim bu zamana kadar en büyük şikayetlerim,
idrarda yanma,
tazyiksiz idrar,
idrarda ağrı
idrar sonrası kanama (2 kere idrarla birlikte gross kanama)
cinsel isteksizlik ve boşalma esnasında acıydı.
Bactrim800

Ekrm yazdı:Birde daha önceki prostatit teşhisleri felan için hiç penis den kulak çöpü gibi birşey soktuklarmı ? Doktor onu kulak çöpü gibi şeyi penisten sokunca çok ağrı hissetmiştim , doktor çok darlık olsa bu çöp girmez demişti ,, bir de şeker baharat tükettiğin de daha fazla tuvalete çıkıyormuydun ?
Prostatit teşhisi için dediğin şey yapılmadı bana, rektal tuşe, idrar tahlili ve kültürü, kan tahlili, usg, röntgen, yapıldı. Tüm bu tahliller gittiğim her doktor tarafından aylarca tekrar edildi.
rektal tuşe yapan doktor, prostatımda hassasiyet olduğunu söylemişti, o gün yaptırdığı idrar tahlilinde ise lökosit 13-14 civarındaydı.

Bence benim tüm şikayetlerim, üretramdaki 2 darlığın neden olduğu enfeksiyonlar ve işeme sorunlarıydı.
Bactrim800

Bu arada sonda çıkarıldıktan sonra 3. idrarıma çıktım.
Akım hızı muazzam.
ve farkettim ki işedikten sonra, sulu kan geliyor. İç çamaşırımda leke olmuş, yeni fark ettim,
bunları yapılan cerrahi müdahaleye (bıçakla iki darlık kesilerek yok edildi) ve bugün sondanın çıkarılmasına bağlıyorum. Doktorum da olabileceğini söylemişti zaten.
ABittersweetLi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

Geçmiş olsun.banada sende prostatit yok gibi geliyor.sonuçta çocukluktan bugüne uzanan idrar problemlerin olmuş.her şeyin ilacı zaman. Hiç olmazsa derdinin büyüğünden kurtulmuş oldun.
Bactrim800

ABittersweetLi yazdı:Geçmiş olsun.banada sende prostatit yok gibi geliyor.sonuçta çocukluktan bugüne uzanan idrar problemlerin olmuş.her şeyin ilacı zaman. Hiç olmazsa derdinin büyüğünden kurtulmuş oldun.
Sağolasın, ben de artık prostatit olmadığımı düşünmeye başladım.
Doktorum ameliyattan önce eğer prostatitsem, ameliyata rağmen sorunlarımın devam edebileceği konusunda beni uyarmıştı.
Konuşmak için erken, sonda çıkaralı daha 24 saat olmadı ama şikayetlerimden eser kalmadı.

Aslında burada önemli olan nokta, üretral darlığın tespit edilmemesi halinde, akut prostat enfeksiyonlarına neden olabileceği ve zamanla kronikleştirebileceği. Çünkü darlık tespit edilmeden önce, ben idrar yolunda sık sık enfeksiyon geçirdim. Bu enfeksiyonlar tahlillerle kanıtlandı ve prostatitten şüphelenildi.

Benim durumumda olan ama darlığı tespit edilemeyen arkadaşlar olabilir forumda, durumum ders olsun.
Ekrm

Mesaj gönderen Ekrm »

Bactrim bende idrar çıkışında yanma olmuyor ... cinsel ilişki öncesi sonrası ağrı olmuyor.. problem yaşadığım noktalar gece çok tuvalete kalkıyorum acı ekşi veya baharatlı yersem birde idrar akım hızı sabahları az oluyor biraz hareket edince veya soğukta kalınca idrar akım hızı artıyor. cinsel ilişki sonrası bir süre idrar akım hızı yine yavaş oluyor aynı darlıktan bende de olabilr diye düşünüyorum.. sadece doktor kulak çöpü gibi bişey sokmuştu aletten girmişti ama çok zor girmişti ..o girdiği için darlık yoktur muhtemelen demişti ama gerçekten zor girmişti... baya ağrılı olmuştu..
Caresiz
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen Caresiz »

Bactirim 800 gecmis olsun acil sifalar ozel mesaj yazdim donmediniz Izmirde Hangi hastane ve Doktora gittiniz Biz Izmirlileri aydinlatirmisiniz. Tesekkur ederim.