Ameliyat Oldum (Internal Üretrotomi)

Prostat bezine yapılabilecek cerrahi operasyonlara ait bilgiler.
Bactrim800
Hastalık Başlangıç Yılı: 2000

Ameliyat Oldum (Internal Üretrotomi)

Mesaj gönderen Bactrim800 »

Merhaba arkadaşlar,
hatırlarsınız ayın 18'inde üroflowmetri ve sistoskopi değerlendirmelerim sonucu üretral darlık tanısı konmuştu bana.
Durumu uzatmak istemedim, ameliyatımı oldum.
Ameliyat kapalı bir ameliyattı, spinal anestezi uygulandı, yani omuriliğimden enjekte ile belden dizlerime kadar olan bölgem uyuşturuldu. Odadan çıkıp geri dönüşüm 1,5 saati bulmuş, ancak operasyon toplamda 25 dakika sürmüştür diye tahmin ediyorum. Ameliyat öncesi ve sonrası hazırlıklar vakit aldı. Muhabbet ede ede olduk ameliyatımızı üstelik monitörden canlı canlı izledim operasyonu doktorumun canlı anlatımı eşliğinde.

Ameliyat başarılı geçti, ameliyat esnasında üretral darlığımın 1 değil 2 tane olduğu, prostata yakın bir bölgede oldukları (penis ucundan içeriye 10-12 cm içerideydiler) tespit edildi. İki darlık arasında 2 cm boşluk vardı ve darlıklar 1,5-2 mm kadardı.
Darlıkları soğuk bıçak ile keserek açtılar. Darlıklar açıldıktan sonra, prostat ve mesane kontrollerim yapıldı. Darlıkların sebep olduğu mesane trabekülasyonu görüntülendi. Bu daha önce ultrasonlarda görülmüştü. 3 ultrason doktorundan 2'si durumu görüntüleyebilmişken son gittiğim ultrason doktoru tespit edememişti. Burada sadece teknolojik aletlerin değil o aleti kullanan uzmanın da deneyimi ne kadar önemli anlamış oldum.
Trabekülasyon şöyle birşey, idrar yolundaki darlık idrar akışını zora soktuğundan, mesane idrarı ittirmek zorunda kalıyor. Bu durum mesane kaslarını zorluyor, basınca karşılık bir yırtılma divertikül olmaması için, mesane iç duvarı katmer katmer kalınlaşıyor. Ekranda ben de gördüm. Doktorum o esnada, üretra darlığı tedavisi için geç kalmış olmamın bu duruma neden olduğunu belirtti. Mesane uzun sürsede kendini toparlayabilirmiş. Sonrasında değerlendireceğiz.
İşin kötü tarafı hafif bir mesane boynu yüksekliği tespit edildi. Operasyon esnasında müdahale etmedi çünkü mesane boynu yüksekliği müdahalesi, spermin geri kaçmasına neden olarak çocuk sahibi olmayı zorlaştırabiliyormuş. Bunun üzerine de sonra konuşacağız.
Başka bir bulguya rastlanmadı.
Sonda takıldı , idrar torbasına bağlıyım. bir geceyi hastanede geçirdim, antibiyotik ve ağrı kesiciler enjekte edildi devamlı. Bu sabaha kadar ayağa kalkmama izin verilmedi. Bu sabah yürümeye başladım.
Şimdi evdeyim. sonda, 5 gün takılı kalacak. Pazartesi günü,çıkartacaklar, sonrasına bakacağız.
sorularınız varsa yanıtlarım, görüşürüz.
Sur2005
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Re: Ameliyat Oldum (Internal Üretrotomi)

Mesaj gönderen Sur2005 »

Bactrim bu darliklar prostatit nedeniyle mi olusmus tahminince ne zamandir vardir bu darliklar sende
Bactrim800

Sur2005 yazdı:Bactrim bu darliklar prostatit nedeniyle mi olusmus tahminince ne zamandir vardir bu darliklar sende
Hayır prostatit darlık oluşması için başlıca bir neden değil, aksine bu darlıklar prostat enfeksiyonuna neden olabilir.
Ben de prostatit var mı yok mu şu an için muallak. Bakacağız önümüzdeki günler neler gösterecek.
Darlıkların ne zamandır orada olduklarını bilmiyoruz. Benim idrar akımıyla ilgili şikayetlerim 2015 bahar aylarında başladı.
Daha öncesi 16 yaşıma kadar gidiyor.
Döktüğüm kumlara, ya da geçirmiş olabileceğim enfeksiyonlara bağlıyoruz sebebini şimdilik.
Sen doktoruma gidecektin, gidebildin mi?
Sur2005

Mesaj gönderen Sur2005 »

Yok bana tepecikte bir doktoru önerdiler o doktor önce bir usg yapalim dedi cuma gunu saat 2 icin randevu verdiler bakalim ne olacak
Sur2005

Mesaj gönderen Sur2005 »

Senin usgde prostat heterojen cikiyor mu
cihanbey
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen cihanbey »

Geçmiş olsun. Belki de Prostatit değilsin ve bu operasyonla çözdün herşeyi
Bactrim800

Sur2005 yazdı:Yok bana tepecikte bir doktoru önerdiler o doktor önce bir usg yapalim dedi cuma gunu saat 2 icin randevu verdiler bakalim ne olacak
ultrasonla üretral darlık tespit edilemiyor ki, neden uzatırlar işi anlamam. Bak bana da şimdiye kadar hep böyle uzattılar olayı, sonuç bu. Ameliyat kararı veren doktoruma kadar 5 doktor gezdim.
Bactrim800

cihanbey yazdı:Geçmiş olsun. Belki de Prostatit değilsin ve bu operasyonla çözdün herşeyi
Teşekkürler, umarım öyle olur.
Ekrm
Hastalık Başlangıç Yılı: 2011

Mesaj gönderen Ekrm »

Bactrim çok geçmiş olsun.. umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşurun.. bence tüm hastalara rektal ulturasonla prostatında bakılmalı prostat idrar yolunu tıkıyormu iç kısmında bir büyüme varmı diye.. belkide çoğumuzda darlık var buda prostat enfeksiyonuna sebep oluyor ??
Ekrm

Mesaj gönderen Ekrm »

bir de arkadaşlar buyuk abdest yapar biçiminde ? işerken taşşakların altına parmağınızla dokunup bırakın dokunup bırakın hızlı bir şekilde idrar akım hızı artıp azalıyormu ? bende artıp azalıyor bu prostat rahatladığından mı yoksa orda bir darlık olduğundan mı oluyor tam anlayamadım..
baran
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen baran »

kardeşim geçmiş olsun şuna emin ol tıp cerahi müdahale konusunda çok iyi bu alanda oluşan sorunlar kesinlikle çözülüyor. inşallah seninki hal olmuştur
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

geçmiş olsun bactrim. üretra darlığı da prostatit sebebi olablir. inşallah tamamen kurtulursunuz. bence tamamen iyileşme ihtimaliniz yüksek.
etmen

Mesaj gönderen etmen »

geçmiş olsun
Bactrim800

Ekrm yazdı:bir de arkadaşlar buyuk abdest yapar biçiminde ? işerken taşşakların altına parmağınızla dokunup bırakın dokunup bırakın hızlı bir şekilde idrar akım hızı artıp azalıyormu ? bende artıp azalıyor bu prostat rahatladığından mı yoksa orda bir darlık olduğundan mı oluyor tam anlayamadım..
Ekrm, o dediğin şey bende oluyordu. O noktaya parmağımı bastırıp çektiğimde hafifçe, idrar akımı yavaşlayıp hızlanıyordu ama tabi bu üretra darlığı nedeniyle mi böyledir bilemem.
Bactrim800

Ekrm yazdı:Bactrim çok geçmiş olsun.. umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşurun.. bence tüm hastalara rektal ulturasonla prostatında bakılmalı prostat idrar yolunu tıkıyormu iç kısmında bir büyüme varmı diye.. belkide çoğumuzda darlık var buda prostat enfeksiyonuna sebep oluyor ??
Teşekkür ederim.
Bactrim800

baran yazdı:kardeşim geçmiş olsun şuna emin ol tıp cerahi müdahale konusunda çok iyi bu alanda oluşan sorunlar kesinlikle çözülüyor. inşallah seninki hal olmuştur
Sağol baran, haklısın, cerrahi tıp'ta akıl almaz şeyler oluyor artık, benim operasyon solda sıfır kalır.
Bence idrarı yavaş olan herkes üroflowmetre yaptırıp, darlık şüphesini elemeli. Darlık tespit edildiği taktirde de vakit kaybetmeden halledilmeli.
Bactrim800

drayhan yazdı:geçmiş olsun bactrim. üretra darlığı da prostatit sebebi olablir. inşallah tamamen kurtulursunuz. bence tamamen iyileşme ihtimaliniz yüksek.
teşekkürler drayhan, umarım öyle olur.
Bactrim800

etmen yazdı:geçmiş olsun
Teşekkürler etmen.
ahmet
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen ahmet »

Bactrim bu ameliyat nasıl oldu penisi kestilermi yoksa delikten girip ameliyatı içerdenmi yaptılar biraz detaylı bilgi verirmisin
Ekrm

Mesaj gönderen Ekrm »

Bactrim800 yazdı:
Ekrm yazdı:bir de arkadaşlar buyuk abdest yapar biçiminde ? işerken taşşakların altına parmağınızla dokunup bırakın dokunup bırakın hızlı bir şekilde idrar akım hızı artıp azalıyormu ? bende artıp azalıyor bu prostat rahatladığından mı yoksa orda bir darlık olduğundan mı oluyor tam anlayamadım..
Ekrm, o dediğin şey bende oluyordu. O noktaya parmağımı bastırıp çektiğimde hafifçe, idrar akımı yavaşlayıp hızlanıyordu ama tabi bu üretra darlığı nedeniyle mi böyledir bilemem.
Bactrim onu doktora kontrol a gittiiğin bi sorarmısın o üretra darlığından mı olurmuş ?
etmen

Mesaj gönderen etmen »

tepe akım hızı "14,2 ortalama akım hızı 5,7 bu ureatra darlığımı oluyor
etmen

Mesaj gönderen etmen »

tepe akım hızı "14,2 ortalama akım hızı 5,7 bu ureatra darlığımı oluyor
Ekrm

Mesaj gönderen Ekrm »

etmen sende işerken oturarak işe taşşaklarının altına elinle hafif hafif tokun parmağınla yani akım güçlenip hızlanacakmı ?
Bactrim800

ahmet yazdı:Bactrim bu ameliyat nasıl oldu penisi kestilermi yoksa delikten girip ameliyatı içerdenmi yaptılar biraz detaylı bilgi verirmisin
Operasyon kapalı ameliyat şeklinde oldu, penisin ucundan içeriye görüntülü bir sistemle girerek, soğuk bıçak ile ardarda olan darlıkları kestiler.
Ameliyata en az 12 saatlik aç ve susuzlukla giriyorsunuz, ya lokal anestezi ya da genel anestezi veriliyor o anki durumunuza göre. Penisten içeriye değişik kalınlıklarda çubuklarla giriyorlar. Aynı zamanda tüm operasyonu videoya çekiyorlar.
Ameliyattan sonra bir gece hastanede kaldım, bol bol sıvı almaya başlıyorsunuz ameliyatın ardından, hatta yaptıkları spinal anestezinin yan etkisi olan ağrıları önlemek için kafeini bol kahve ve kola gibi içecekler içmem önerildi, antibiyotik, serum,mide ve ağrı önleyici ilaçlar verildi sabaha kadar. Ameliyattan sonra ayağa kalkmam yasaktı, ertesi gün kahvaltıdan sonra yürütmeye başladılar.
Ameliyat, hazırlıkları ve ameliyat sonrası gözlemler dahil 1,5 saat sürdü.
Hiç canım yanmadı, hiç birşey hissetmedim, sadece şu an sondanın verdiği sıkıntı var.
Sonda normalde 3 gün dururmuş ancak bende iki darlık olduğu için bu süre 5 gün olacak.
Şimdi ağrı kesiciler ve antibakteriyel ilaçlar kullanıyorum.
Bactrim800

Ekrm yazdı:
Bactrim800 yazdı:
Bactrim onu doktora kontrol a gittiiğin bi sorarmısın o üretra darlığından mı olurmuş ?
Doktorun buna cevap verebileceğini sanmam, üretra darlığı olmayan kişilerde de idrar borusuna belli bir baskı uygulandığında idrar akımı azalabilir.
Üretral darlığın en büyük göstergesi idrar akımındaki