DARLIK AMELIYATI OLDUM

Prostat bezine yapılabilecek cerrahi operasyonlara ait bilgiler.
etmen
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Re: DARLIK AMELIYATI OLDUM

Mesaj gönderen etmen »

peki sonra ne yaptın ameliyat mı oldun
muzdarip

Mesaj gönderen muzdarip »

Ben balat hastanesinde oldum. Şu an iyiyim çok şükür. Darlığı açtırmayı düşünüyor musun?
etmen

Mesaj gönderen etmen »

mrb muzdarip sonda ile dilatasyon yapmaya devam ediyormusun
muzdarip

Dilatasyon ne demek bilmiyorum etmen abi ama sonda yapmayı iki kere denedim ikisinde de acıdan yapamadım sonra da vazgeçtim.
etmen

Mesaj gönderen etmen »

o sondayı sokup çıkarmana diletasyon deniyor . yapmadığın iyi olmuş faydasının olmadığı kanıtlanmış zaten sen günde 3 litre su içmeye bak tekrar daralır daralmaz AllaH bilir inşallah daralmaz. YA NASİP. Bactrim 800 ne yaptı acaba ameliyat oldu mu ki haberin varmı
muzdarip

Bilgim yok foruma pek sık girmiyor herhalde.
eren27
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen eren27 »

muzdarip yazdı:Ben balat hastanesinde oldum. Şu an iyiyim çok şükür. Darlığı açtırmayı düşünüyor musun?
geçmiş olsun, inşallah tamamen hepimiz iyileşiriz , darlığı açtırmadım, hiç bilgi sahibi değilim bu konuda, sana nasıl darlık teşhisi kondu, süreç nasıl gelişti, biraz bilgilendirir misin? Ya da herhangi bir başlıkta yazmışsan okumak isterim.
muzdarip

darlık olduğunu ben tahmin ediyordum. İşedikten sonra tuvalette çok kalıyordum, önce kesik kesik sonra damla damla devam ediyordum işemeye. Geceleri çok sık çıkar oldum. Sonra göbek deliğinin hemen altında ağrı olmaya başladı ve uyuyamamaya başladım. Üst üste üç gün uyuyamadığım oldu. Daha önce gittiğim doktorların hiç biri beni anlamadı, ya da ben kendimi iyi anlatamadım. Verdikleri emselex-detrisutol gibi ilaçlar tam ters etki yapan ilaçlardı. Nihayet balattaki op.doktor beni anladı ve sistoskopi önerdi. Sistoskopi esnasında iki adet darlık tespit etmiş ve önceden konuştuğumuz gibi onları açtı. Sonradan ameliyat dvd sini izledim bıçak kullanmamış açarken. ilaç olarak xatral verdi. Şimdi ona devam ediyorum ama hiç anlamıyorum faydası var mı yok mu. Kullanıyoruz bakalım nasıl olacak. Sendeki sorunlar nedir işemeyle ilgili?
eren27

Mesaj gönderen eren27 »

bendeki sorunlar; düşük debi, sık idrara çıkma, kesik kesik idrar yapma, sürekli idrar hissi, idrar sonrası damlama, gece idrara çıkma, cinsellikle ilgili problemler, ayak üşüme vs., ağrı, sızı, yanma, kaşınma, sancı hiç yok, birkaç doktor gezdim antibiyotik yazıldı, sonuç vermeyince yeni doktor, yeni ilaç, tanıdık doktorlar da sonuç vermedi, sonra gop hast.ne gittim, dr ürovflowmetri testi yaptırdı, boşalan miktar 283 ml, azami akış 11 ml/sn, ort akış 5,5 ml/sn, boşaltma süresi 55 sn
yukarıdaki değerleri gören ve şikayetlerimi anlattığım dr; 'küçükken altına işer miydin diye sordu?' 'Evet dedim', o zaman sende üretra darlığı var dedi, ameliyat günü verdi, 6-7 kez ameliyat olman gerekebilir dedi, eğer çözüm olmazsa açık ameliyat yapacağız dedi, tabii emin olmak için tekrar başka dr aradım, birkaç dr daha teşhis koyamadılar, sonunda bu site ile tanıştım, zafer hocaya gittim, prostatitsin dedi, tedavi devam ediyor, xatral ben de kullanmaya başladım, ilk kutu bitmek üzere, hafifte olsa olumlu geldi bana, rahatlattı, artık o mu rahatlatıyor, ödem mi iyileşiyor bilemiyorum, öncelik bu tedaviyi sonuçlandırma, ayrıyeten bende üretra darlığı var mı, yok mu bilemiyorum.
muzdarip

Birincisi üretra darlığı var diyen doktor neye göre dedi bunu? Sistoskopi yaptı mı? İkincisi Zafer hoca neye göre prostatitsin dedi rektal tuşe yaptı mı?
etmen

Mesaj gönderen etmen »

Eren27 sende üreta darlığı olduğunu sanmıyorum sistoskopi yaptırırsan ortaya çıkar.
Krtdsw11

Mesaj gönderen Krtdsw11 »

eren27 yazdı:bendeki sorunlar; düşük debi, sık idrara çıkma, kesik kesik idrar yapma, sürekli idrar hissi, idrar sonrası damlama, gece idrara çıkma, cinsellikle ilgili problemler, ayak üşüme vs., ağrı, sızı, yanma, kaşınma, sancı hiç yok, birkaç doktor gezdim antibiyotik yazıldı, sonuç vermeyince yeni doktor, yeni ilaç, tanıdık doktorlar da sonuç vermedi, sonra gop hast.ne gittim, dr ürovflowmetri testi yaptırdı, boşalan miktar 283 ml, azami akış 11 ml/sn, ort akış 5,5 ml/sn, boşaltma süresi 55 sn
yukarıdaki değerleri gören ve şikayetlerimi anlattığım dr; 'küçükken altına işer miydin diye sordu?' 'Evet dedim', o zaman sende üretra darlığı var dedi, ameliyat günü verdi, 6-7 kez ameliyat olman gerekebilir dedi, eğer çözüm olmazsa açık ameliyat yapacağız dedi, tabii emin olmak için tekrar başka dr aradım, birkaç dr daha teşhis koyamadılar, sonunda bu site ile tanıştım, zafer hocaya gittim, prostatitsin dedi, tedavi devam ediyor, xatral ben de kullanmaya başladım, ilk kutu bitmek üzere, hafifte olsa olumlu geldi bana, rahatlattı, artık o mu rahatlatıyor, ödem mi iyileşiyor bilemiyorum, öncelik bu tedaviyi sonuçlandırma, ayrıyeten bende üretra darlığı var mı, yok mu bilemiyorum.
Herşeyimiz aynı hiçbir ağrı sızı yok,düşük tazik,kesik kesik idrar,idrar hissi,fıskırmayan sarı sperm ve ayak usumesi.Aynen 4-5 yasıma kadar bende altıma iserdim.Çok büyük ihtimalle yakalanma nedeni ve türü aynı
eren27

Mesaj gönderen eren27 »

muzdarip yazdı:Birincisi üretra darlığı var diyen doktor neye göre dedi bunu? Sistoskopi yaptı mı? İkincisi Zafer hoca neye göre prostatitsin dedi rektal tuşe yaptı mı?
üretra darlığı diyen doktor; şikayetlerim, üroflow sonucu, küçükken gece yatağa işemem buna göre üretra darlığı var dedi, sistoskopi yapılmadı, prostatit konusunu uzun yazmadım, zafer hoca ile tedavim devam ediyor, rektal tuşe lökosit kontrolü yaptı yoğun lökosit görülmüştü, verdiği iğne ile en son lökosit görülmedi (son iki kontrolde) idrar şikayetlerim hala devam ediyor ama bayağı azalma oldu
muzdarip

sistoskopi yapmadan direkt darlık var demesi tuhafıma gitti. Bir kaç doktora daha danış istersen.
eren27

Mesaj gönderen eren27 »

muzdarip yazdı:sistoskopi yapmadan direkt darlık var demesi tuhafıma gitti. Bir kaç doktora daha danış istersen.
aynen kardeş benimde tuhafıma gitti, doktor doktor geze geze en sonunda prostatit teşhisi konuldu, şimdi bu süreci atlatmaya çalışıyorum diğer arkadaşlar gibi,
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

eren27 yazdı:
muzdarip yazdı:Birincisi üretra darlığı var diyen doktor neye göre dedi bunu? Sistoskopi yaptı mı? İkincisi Zafer hoca neye göre prostatitsin dedi rektal tuşe yaptı mı?
üretra darlığı diyen doktor; şikayetlerim, üroflow sonucu, küçükken gece yatağa işemem buna göre üretra darlığı var dedi, sistoskopi yapılmadı, prostatit konusunu uzun yazmadım, zafer hoca ile tedavim devam ediyor, rektal tuşe lökosit kontrolü yaptı yoğun lökosit görülmüştü, verdiği iğne ile en son lökosit görülmedi (son iki kontrolde) idrar şikayetlerim hala devam ediyor ama bayağı azalma oldu
Bakım sevgili kardesim,
Kronik prostatit hastaligi tanisi rektal tuse kontrolü ile kesin belli olmaktadir.Nitekimde sizde yoğun lokosit gorulmus.Idrar sikayetleriniz yani, dizüri,nokturi,polirü,pollaküri bu semptomlar prostatit tanisi konulup, antibiyotik tedavisinden sonra lokosit sıfirlansada 6 ay ve bir yil civarinda azalarak devam eder.Onun icin kesinlikle ameliyata su an icin gerek olmadigi kanisindayim.Biraz sabredeceksiniz.Tabi tedaviye devam ederek.Biraz sabir.
Bactrim800
Hastalık Başlangıç Yılı: 2000

Mesaj gönderen Bactrim800 »

muzdarip yazdı:darlık olduğunu ben tahmin ediyordum. İşedikten sonra tuvalette çok kalıyordum, önce kesik kesik sonra damla damla devam ediyordum işemeye. Geceleri çok sık çıkar oldum. Sonra göbek deliğinin hemen altında ağrı olmaya başladı ve uyuyamamaya başladım. Üst üste üç gün uyuyamadığım oldu. Daha önce gittiğim doktorların hiç biri beni anlamadı, ya da ben kendimi iyi anlatamadım. Verdikleri emselex-detrisutol gibi ilaçlar tam ters etki yapan ilaçlardı. Nihayet balattaki op.doktor beni anladı ve sistoskopi önerdi. Sistoskopi esnasında iki adet darlık tespit etmiş ve önceden konuştuğumuz gibi onları açtı. Sonradan ameliyat dvd sini izledim bıçak kullanmamış açarken. ilaç olarak xatral verdi. Şimdi ona devam ediyorum ama hiç anlamıyorum faydası var mı yok mu. Kullanıyoruz bakalım nasıl olacak. Sendeki sorunlar nedir işemeyle ilgili?
Geçmiş olsun muzdarip, iyisindir umarım,
forumda üretral darlığa dair farkındalık yaratan, 2 kez ameliyatını olan ve şu an hala sıkıntılarını çeken biri olarak takip ediyorum başından geçenleri,

katater çıkarldıktan sonra kanamaların oldu mu diye merak ediyorum?

Bende her ameliyattan sonra oldu.
Son zamanlarda başımdan geçenleri kendi günlüğümden okuyabilirsin.
evde istirahatteyim ben de.

geçmiş olsun.
muzdarip

Merhaba bactrim. Başından geçenleri okudum. Geçmiş olsun öncelikle. bende kanama olmadı. Düne kadar iyiydim. Şu anda da iyiyim ama dün biraz böbreklerde ağrı oldu. Xatral kullanıyorum. İlk kutu bittiğinde 3-4 gün kullanmamıştım Xatral. Sanki kullanmadığımda daha rahattım ama emin olamıyorum. Allah hepimize bir an önce şifalar versin.
Bactrim800

muzdarip yazdı:Merhaba bactrim. Başından geçenleri okudum. Geçmiş olsun öncelikle. bende kanama olmadı. Düne kadar iyiydim. Şu anda da iyiyim ama dün biraz böbreklerde ağrı oldu. Xatral kullanıyorum. İlk kutu bittiğinde 3-4 gün kullanmamıştım Xatral. Sanki kullanmadığımda daha rahattım ama emin olamıyorum. Allah hepimize bir an önce şifalar versin.
idrar tazyiğin nasıl?
ameliyattan önce üroflowmetre yaptırmış mıydın?
muzdarip

Ameliyattan önce yaptırmıştım sonuçlar çok düşüktü. Sonrasında yaptırmadım. Ameliyattan önceye göre biraz daha iyi işiyorum ama böbreklerimde ağrı var iki gündür bilmem nedendir.
Bactrim800

muzdarip yazdı:Ameliyattan önce yaptırmıştım sonuçlar çok düşüktü. Sonrasında yaptırmadım. Ameliyattan önceye göre biraz daha iyi işiyorum ama böbreklerimde ağrı var iki gündür bilmem nedendir.
Ameliyattan sonra idrar torbası takılı kaldığı için insan kasılarak yatıyor, belki de belindeki kasların ağrısıdır, böbrek ağrısı sandığın ağrılar.
Böbrek daha çok kaburgalarda başlayıp kasıklara doğru iner, hareket ettikçe etkisi azalmaz ya da artmaz.
Ben de 5 gündür idrar torbasıyla sırtüstü yatmaktan ve operasyon esnasında uyutulmadığımdan jendimi çok kasmaktan, her yerim tutulmuş durumda. Ağrılarım var.

İdrar renginde bir değişiklik yoksa, ateşlenmediysen ve su tüketimine dikkat ediyorsan, ağrının böbreklerden kaynaklı olduğunu sanmıyorum.
Sen yine de kendini takip et, canın sıkılırsa dahiliyeye görün.

Ben de kalbim ağrıyo sanmıştım uzun bir süre, meğer ortopedik kas ağrılarıymış.

Şu an senin için en önemli şey idrar tazyiğin olmalı, artış varsa güzel.
muzdarip

Bactrim800 yazdı:
muzdarip yazdı:Ameliyattan önce yaptırmıştım sonuçlar çok düşüktü. Sonrasında yaptırmadım. Ameliyattan önceye göre biraz daha iyi işiyorum ama böbreklerimde ağrı var iki gündür bilmem nedendir.
Ameliyattan sonra idrar torbası takılı kaldığı için insan kasılarak yatıyor, belki de belindeki kasların ağrısıdır, böbrek ağrısı sandığın ağrılar.
Böbrek daha çok kaburgalarda başlayıp kasıklara doğru iner, hareket ettikçe etkisi azalmaz ya da artmaz.
Ben de 5 gündür idrar torbasıyla sırtüstü yatmaktan ve operasyon esnasında uyutulmadığımdan jendimi çok kasmaktan, her yerim tutulmuş durumda. Ağrılarım var.

İdrar renginde bir değişiklik yoksa, ateşlenmediysen ve su tüketimine dikkat ediyorsan, ağrının böbreklerden kaynaklı olduğunu sanmıyorum.
Sen yine de kendini takip et, canın sıkılırsa dahiliyeye görün.

Ben de kalbim ağrıyo sanmıştım uzun bir süre, meğer ortopedik kas ağrılarıymış.

Şu an senin için en önemli şey idrar tazyiğin olmalı, artış varsa güzel.
Tazyik fazla yok çünkü bende bhp ve mesane boynu eğriliği de var. Kalp ile ilgili aynı durumu ben de yaşamıştım :) Ben sondayı atalı bir aydan fazla oldu. Böbrekler için nefrolojiye çıkmayı düşünüyorum. Dün yine uykusuz bir gün daha geçirdim. Göbdek deliğimin hemen altında tam uykuya dalacakken ortaya çıkan bir ağrı oluyor. Uyumazsam bir şey yok. Ne zaman böyle olsa kabızken oluyor sanırım o ağrı onunla ilgili. Bağırsaklara hangi bölüm bakıyor bilmiyorum ama ona da çıkacağım.
muzdarip

Evet bugün kesin kanaat getirdim ki tam uyuyacakken ortaya çıkan o ağrı bağırsaklarla ilgili. Salı gecesi uyuyamamıştım Çarşamba gecesi uyudum. Bağırsaklara hangi bölüm daha iyi bakıyor?
Bactrim800

muzdarip yazdı:Evet bugün kesin kanaat getirdim ki tam uyuyacakken ortaya çıkan o ağrı bağırsaklarla ilgili. Salı gecesi uyuyamamıştım Çarşamba gecesi uyudum. Bağırsaklara hangi bölüm daha iyi bakıyor?
dahiliye, genel cerrahi ya da en iyisi gastroenteroloji. geçmiş olsun.
hasann
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen hasann »

etmen yazdı:o sondayı sokup çıkarmana diletasyon deniyor . yapmadığın iyi olmuş faydasının olmadığı kanıtlanmış zaten sen günde 3 litre su içmeye bak tekrar daralır daralmaz AllaH bilir inşallah daralmaz. YA NASİP. Bactrim 800 ne yaptı acaba ameliyat oldu mu ki haberin varmı
Arkadaslar sizin darlik eskiden beri mi varmis yoksa enfeksiyon vb ile mi olmus bisey demisler miydi? Ameliyattan sonra sikayetlerde iyilesme oldu mu? Bana da doktor bu ameliyat icin gun verdi ama gitmemeyi dusunuyorum idrarda eritrosit oldugu icin riskli geliyor.